Аутор Тема: Малешевци и Суботићи-Чевљани I2-PH908  (Прочитано 2112 пута)

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Малешевци и Суботићи-Чевљани I2-PH908
« послато: Септембар 26, 2019, 09:44:07 пре подне »
Можда сам досадан али на форум нисам ништа нашао о овоме. Видио сам само да су оба братства I-PH908, и да их сврставају буквално као једна род, па ме занима колико су блиски, на колико маркера, колика је удаљеност од заједничког претка и што год још што је интересантно за њих.

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Малешевци и Суботићи-Чевљани I2-PH908
« Одговор #1 послато: Септембар 26, 2019, 11:21:41 пре подне »
Ја сам Суботић пореклом из Врбе, мало ми је твоје питање нејасно...  Из Врбе има један тестирани на Биг  , а ови из Леденица и Рисна нема више од 17 маркера... Тако да би било добро да они ураде један дубински тест.  А има Суботића у још 3 хапло групе.
За детаље пиши у П.П.

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Малешевци и Суботићи-Чевљани I2-PH908
« Одговор #2 послато: Септембар 26, 2019, 11:42:37 пре подне »
Мислио сам на ове Суботиће из Леденица. Њих су спојили као заједнички род са Малешевцима. Разумљиво да се то не односи на друге Суботиће. Нисам био до краја јасан у првом посту.

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Малешевци и Суботићи-Чевљани I2-PH908
« Одговор #3 послато: Септембар 26, 2019, 11:54:39 пре подне »
Нема од њих ни један са урађеним СНП односно са потврђеном граном...

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Малешевци и Суботићи-Чевљани I2-PH908
« Одговор #4 послато: Септембар 26, 2019, 06:03:04 поподне »
Из Врбе има један тестирани на Биг  , а ови из Леденица и Рисна нема више од 17 маркера...

Не баш. Имамо тројицу тестираних Суботића (двојицу из Леденица и једног из Рисна). Један је заиста тестирао само 17 маркера, али двојица су тестирала 23 маркера, тако да је њихов основни хаплотип већ утврђен.

Њих су спојили као заједнички род са Малешевцима.

Тако је, у чланку на порталу сам навео да су исти род са Малешевцима. Разлог је једноставан - нема одступања између хаплотипова Малешеваца и Суботића из Леденица на 23 маркера.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3391
  • Васојевић
Одг: Малешевци и Суботићи-Чевљани I2-PH908
« Одговор #5 послато: Септембар 26, 2019, 06:20:02 поподне »
Суботићи су у Леденице према предању дошли из Чева у Озринићима, а томе у прилог иде и то што славе Илиндан, преславу Озринића. Суботићи из Црмнице, који потичу од Суботића из Леденица, имају предање о даљем пореклу из Голије одакле су се наводно доселили у Озриниће.

На основу доступних података није могуће рећи када је и где дошло до раздвајања између Малешеваца и Суботића.

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Малешевци и Суботићи-Чевљани I2-PH908
« Одговор #6 послато: Септембар 27, 2019, 08:22:16 поподне »

На основу доступних података није могуће рећи када је и где дошло до раздвајања између Малешеваца и Суботића.

Можда превише питам, и не знам превише из генеалогије али вјероватно да постоји неки минимум година послије 23 маркера прије колико је био заједнички предак, рецимо 500 година. Обзиром да су Малешевци на том простору од 15.вијека реалније је претпоставити да су Суботићи кренули из тог простора у неком 16.вијеку да су промијенили славу Светог Игњатија ( која је слава Малешеваца) у славу Илијиндан ( слава Озринића).

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Малешевци и Суботићи-Чевљани I2-PH908
« Одговор #7 послато: Септембар 27, 2019, 11:01:45 поподне »
Не одређује број маркера број година. Што је више маркера прецизније се одређује грана, а коначно потврђује са СНП. А са два теста кои имају потпуне СНП одређујесе када је дошло до раздвајања лозе односно гранања.