Аутор Тема: Knezevici u Sumadiji  (Прочитано 10839 пута)

Nikola Tanaskovic

  • Гост
Knezevici u Sumadiji
« послато: Август 15, 2013, 02:59:00 поподне »
Svaki podatak o Knezevicima sa Kosmeta je dragocen. Hvala :)
« Последња измена: Август 15, 2013, 03:06:03 поподне Nikola Tanaskovic »

Nikola Tanaskovic

  • Гост
Одг: Knezevici u Sumadiji
« Одговор #1 послато: Август 15, 2013, 03:03:04 поподне »
Molim ljudi za pomoc. Prezivam se Tanaskovic i u istrazivanju predaka sam dosao do toga da su se nekada prezivali Knezevic i da su dosli sa Kosmeta. Najdalji podaci koje imam su iz 1864. Slava koju slavimo je Djurdjic, a pola familije je otislo u Barzilovicu. Pa ako neko ima nekakve informacije neka pisee :)

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Knezevici u Sumadiji
« Одговор #2 послато: Август 16, 2013, 01:44:22 пре подне »
Поздрав, Никола.

Ево неких информација о Кнежевићима из Кусатка (Боривоје Дробњаковић, Смедеревско Подунавље и Јасеница, 1925.):

Кнежевићи - Карићи (Толићи, Милосављевићи, Ристивојевићи, Николичићи, Стојановићи, Гачићи, Гајићи, Радивојевићи, Тошићи, Милојевићи), 184 куће, славе Ђурђиц. Четири брата побјегла од Турака "са Косова, од Ђаковице". Населили се сви у Кусадак, али је један од њих касније отишао на кованлук у Лађевац и основао је данашњи Ковачевац. Од њега су Маринковићи у Ковачевцу.


Ево неких информација о Танасковићима из Барзиловице (Петар Петровић, Шумадијска Колубара, 1949.):

Танасковићи (3 куће) и Ивановићи (2 куће), славе Ђурђиц, један су род. Доселили су се из Кусатка у Доњој Јасеници.
« Последња измена: Август 16, 2013, 01:51:01 пре подне Петар М. Демић »

Nikola Tanaskovic

  • Гост
Одг: Knezevici u Sumadiji
« Одговор #3 послато: Август 17, 2013, 12:24:51 пре подне »
Postovani,
da li postoje podaci o Knezevicima koji ako ih i dalje ima zive i dalje dole u okolini Djakovice?
Da li postoji mogucnost istrazivanja predaka tj.da li postoje popisi pre 1863.?

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Knezevici u Sumadiji
« Одговор #4 послато: Август 17, 2013, 12:50:15 пре подне »
Према попису из 2011. година, на простору цијеле општине Ђаковица живи 17 Срба.
Кнежевића је било око Ђаковице, али по мојим сазнањима они су досељени 1924. године из села Велика код Плава (Црна Гора). Мислим да немају везе са вашим Кнежевићима. Славе Никољдан.
По Метохији је било Карића (браћа Карић су из тог краја), али мислим да славе Јовањдан.

Постоје турски дефтери из периода (1815-1848). Овдје имате више информација које вам могу помоћи у потрази за породичним поријеклом: http://www.poreklo.rs/2012/11/07/vodi%C4%8D-kroz-arhiv-srbije-u-potrazi-za-porodi%C4%8Dnim-korenima/

Аксић

  • Гост
Одг: Knezevici u Sumadiji
« Одговор #5 послато: Август 17, 2013, 11:12:29 пре подне »
Postovani,
da li postoje podaci o Knezevicima koji ako ih i dalje ima zive i dalje dole u okolini Djakovice?
Da li postoji mogucnost istrazivanja predaka tj.da li postoje popisi pre 1863.?

Никола, прво питање ти је не озбиљно, приметно је да си почетник и да тек требаш да се уходаш у Етнологију и ја сам у почетку био такав. За почетак информиши се како су настала презимена и од када! Друго да ли си приметио колико је било укупно Кнежевића и Карића у Кусатку 1921. године?! Њих је укупно било око 184 куће - јако бројан и разгранут род. Према броју кућа из 1921. године Ваши стари би требало да су досељени у Кусатку пре 1700. године, а можда и раније око 1650. Дакле то значи да је твоја фамилија стара Метохијска. која је живела у Ђаковици пре Прве и Друге Велике сеоба Срба.   

Аксић

  • Гост
Одг: Knezevici u Sumadiji
« Одговор #6 послато: Август 17, 2013, 11:25:31 пре подне »
Према попису из 2011. година, на простору цијеле општине Ђаковица живи 17 Срба.
Кнежевића је било око Ђаковице, али по мојим сазнањима они су досељени 1924. године из села Велика код Плава (Црна Гора). Мислим да немају везе са вашим Кнежевићима. Славе Никољдан.
По Метохији је било Карића (браћа Карић су из тог краја), али мислим да славе Јовањдан.

Постоје турски дефтери из периода (1815-1848). Овдје имате више информација које вам могу помоћи у потрази за породичним поријеклом: http://www.poreklo.rs/2012/11/07/vodi%C4%8D-kroz-arhiv-srbije-u-potrazi-za-porodi%C4%8Dnim-korenima/

Демићу у Ђаковици нема староседелаца. Ђаковицу су пре 1999. године насељавали углавном колонисти и они који су дошли на куповину током владавине краља Александра у другој и трећој деценији 20. века. Има свакако и мали број ткз. староседелаца који су досељавали са стране у време турске власти. Ђаковица се рачуна као најстарији град шиптарских досељеника уопште у Метохији. Ђаковице је одавно без Срба.

 

« Последња измена: Август 17, 2013, 11:29:37 пре подне Аксић »

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Knezevici u Sumadiji
« Одговор #7 послато: Август 17, 2013, 11:37:56 пре подне »
Демићу у Ђаковици нема староседелаца. Ђаковицу су пре 1999. године насељавали углавном колонисти и они који су дошли на куповину током владавине краља Александра у другој и трећој деценији 20. века. Има свакако и мали број ткз. староседелаца који су досељавали са стране у време турске власти. Ђаковица се рачуна као најстарији град шиптарских досељеника уопште у Метохији. Ђаковице је одавно без Срба.

Не познајем тај крај, имам једног колегу који је поријеклом из Ђаковице и чији су преци колонизовани из Херцеговине.

Николи сам информације пренио из дјела Боривоја Милојевића, Петра Петровића и Алије Џоговића.

Nikola Tanaskovic

  • Гост
Одг: Knezevici u Sumadiji
« Одговор #8 послато: Август 17, 2013, 12:03:19 поподне »
Da, ja sam pocetnik i nisam upucen, srednjoskolac sam i na raspustu sam poceo da istrazujem. Zato mi je svaka kritika i svaki savet dobrodosao jer zelim da saznam sto vise o precima.
U popisu 1863. sam nasao pretka koji se prezivao Knezevic, a u crkvenim knjigama sam nasao da je preminuo kao Tanaskovic.  Promenio je prezime i to po ocu koji se zvao Tanasko. Po prici starih bila su tri brata Tanasko, Ivan i Stepan od kojih su nastali Tanaskovici, Ivanovici i Stepanovici.
Tu pricu potvrdjuje ovo:
Поздрав, Никола.

Ево неких информација о Кнежевићима из Кусатка (Боривоје Дробњаковић, Смедеревско Подунавље и Јасеница, 1925.):

Кнежевићи - Карићи (Толићи, Милосављевићи, Ристивојевићи, Николичићи, Стојановићи, Гачићи, Гајићи, Радивојевићи, Тошићи, Милојевићи), 184 куће, славе Ђурђиц. Четири брата побјегла од Турака "са Косова, од Ђаковице". Населили се сви у Кусадак, али је један од њих касније отишао на кованлук у Лађевац и основао је данашњи Ковачевац. Од њега су Маринковићи у Ковачевцу.


Ево неких информација о Танасковићима из Барзиловице (Петар Петровић, Шумадијска Колубара, 1949.):

Танасковићи (3 куће) и Ивановићи (2 куће), славе Ђурђиц, један су род. Доселили су се из Кусатка у Доњој Јасеници.
Stari nisu upamtili ko je iz familije otisao u Barzilovicu, voleo bih da dodjem do te informacije.

Kuč

  • Гост
Одг: Knezevici u Sumadiji
« Одговор #9 послато: Септембар 01, 2013, 02:59:04 поподне »
Млади пријатељу прво треба да направиш родослов за своје Танасковиће и њима најсродније Ивановиће и Степановиће који потичу од тројице браће, а послије за све коју фамилије  које потичу од та 4 брата коју су доселили некад давно са Косова у Кустак (уколико је то могуће).
На то треба да усредсредиш своју енергију јер је у питању ОГРОМНО БРАТСТВО, које се на несрећу подијелило на много презимена.