Аутор Тема: Порекло неуобичајених српских презимена  (Прочитано 91157 пута)

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #140 послато: Децембар 02, 2019, 04:20:46 поподне »
Prezime Pažin ? Ćuprija!
Venčani kum mojih roditelja Pažin Momčilo.
Posle 2 sv. rata upisao mašinstvo u Zagrebu , jer kao sin " kulaka"iz Ćuprije nije "dobrodošao na Bgd. Univerzitet.
Na žalost sin jedinac Nenad  medju osnivačima i najvećim pristalicama HDZ...
Definitivno Srbi...

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #141 послато: Децембар 02, 2019, 04:31:14 поподне »
Не знам за тог Пажина из Ћуприја, али у Херцеговини постоје (бар да ја знам), два рода Пажина, који међусобно немају сродничке везе. Једни су православни, Зубци (слава Ђурђевдан), а други су из Дубрава, католици, поуздано од почетка 18. века. Да ли су раније били православни, нема података.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #142 послато: Децембар 02, 2019, 05:11:20 поподне »
Пажин из Ћуприје је уствари из села Равна Река где је некада био рудник. Између два светска рата наставник француског у Равној Реци био је Радмило Пажин, а његова жена Невенка наставница географије. Иначе, Равну Реку, као рударско место, настањивали су људи из целе Југославије, па је тако највише било Хрвата и Словенаца, онда Срба, углавном из Далмације и Херцеговине, али било је и Влаха, Немаца, Француза, Чеха, босанских муслимана, Албанаца... Римокатоличка црква у Равној Реци је била активна до 80-их година и била је седиште жупе. Данас је седиште жупе у Јагодини.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #143 послато: Децембар 02, 2019, 05:33:36 поподне »
Не знам за тог Пажина из Ћуприја, али у Херцеговини постоје (бар да ја знам), два рода Пажина, који међусобно немају сродничке везе. Једни су православни, Зубци (слава Ђурђевдан), а други су из Дубрава, католици, поуздано од почетка 18. века. Да ли су раније били православни, нема података.
Овде има неколико тумчења везано за Пажине:
"Prezime je vjerojatno nastalo krajem 17. stoljeća i to od roda Dražića, jer se 1742. i 1745. godine u matičnim knjigama župe Trebimlja spominju kao "Dražić ili Pažin". Čini se da je netko od roda Dražića nosio ime Paškal, od milja Pažo, i da su njegovi potomci po njemu prozvani Pažini*.

 U hrvatskom jeziku, kao i mnogim drugima, bivša zanimanja-profesije postala su današnja prezimena. Mogu se nabrojati mnoga prezimena koja su nastala na takav način, kao na primjer: Mlinar(ević), Kovač(ević), Kolar, Lončar(ić), Ribar, Zlatar(ević), General(ić), Župan(čić), itd.
Na taj način prezime Pažin je moglo nastati od poljske, ruske, srpske a isto tako i hrvatske srednjovjekovne riječi "paž". Naime u srednjem vijeku mladić iz plemićke porodice koji je služio i obučavao se u ratnim vještinama na dvoru vladara, ili neke druge značajne osobe, u nadi da bi postao vitez, se zvao "paž" (engleski i francuski "page"). Dakle prezime Pažin, ako je postalo na ovaj način, ukazuje na zanimanje ili profesiju kao na društveni položaj."
https://www.geni.com/surnames/pa%C5%BEin
Мање ми је вероватна опција да је презиме настало од "пажа" који би требало бити будући витез, јер је то привремено звање ( као и шегрт код занатлија)
« Последња измена: Децембар 02, 2019, 05:38:49 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Онај с ону главу

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 74
  • Е, па да!
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #144 послато: Децембар 02, 2019, 06:52:54 поподне »
Мање ми је вероватна опција да је презиме настало од "пажа" који би требало бити будући витез, јер је то привремено звање ( као и шегрт код занатлија)

Па добро, пажом се остајало до 16-17 година, а већ са 14-15 је могуће постати отац ако је кћи витеза код којег се обучаваш прпошна. Вероватно добијеш 25 по голом туру од учитеља/новопеченог таста, али да се спречи брука, привенчају те.

Шалу на страну, презиме Пажин апсолутно никакве везе са француским пажевима нема, а за наше дечаке који су се обучавали на дворовима великаша није коришћена та реч, плус стална презимена не настају тако рано е да би се одржала непромењена кроз 350 година у Новом веку под Турцима од неког пажа који се није ни звао "паж" у високом Средњем веку.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #145 послато: Децембар 02, 2019, 07:54:59 поподне »


Шалу на страну, презиме Пажин апсолутно никакве везе са француским пажевима нема, а за наше дечаке који су се обучавали на дворовима великаша није коришћена та реч, плус стална презимена не настају тако рано е да би се одржала непромењена кроз 350 година у Новом веку под Турцима од неког пажа који се није ни звао "паж" у високом Средњем веку.
Да, то је само теорија, али има презимена која су опстала непромењена и 350 година, па и више, а Пажин је изгледа једно од њих. Ако би тражили презимена која имају вишевековни континуитет, то су Херцеговина, Приморје (боље упућени ће знати које још области и која презимена)
« Последња измена: Децембар 02, 2019, 07:58:53 поподне ДушанВучко »

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #146 послато: Децембар 02, 2019, 08:00:59 поподне »
Da Nebo, u pravu ste...verovatno im je poreklo iz Hercegovine .Taj Zubački rod Pažina, u svom rodoslovu pamti 9 kolena.Prema istraživanju Boža Radova Pažina, najstariji predak zvao se Srdja ( oko 1699)...
Opširnije u knjizi Zupci pod Orjenom u Hercegovini pisao Rajko Pantov Vukašinović  2006

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #147 послато: Децембар 02, 2019, 08:09:51 поподне »
Зна ли неко која етимологија стоји иза необичног презимена Фрључкић?

У литератури се наводи да су Фркључкићи огранак Љуљђуровића из Груде (Тузи).



Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #148 послато: Децембар 02, 2019, 08:16:45 поподне »
Некадашњи комшија из детињства се презива Баклижа, а у одељењу је био и један Букоња
« Последња измена: Децембар 02, 2019, 08:20:57 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #149 послато: Децембар 02, 2019, 08:25:01 поподне »
Или презиме Анасоновић?

Да ли је настало по имену или по неком надимку који је у вези с анисом/анасоном?



Ван мреже Онај с ону главу

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 74
  • Е, па да!
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #150 послато: Децембар 03, 2019, 03:08:34 пре подне »
Вероватно лично име настало по неким забаченим врелтима као варијанта од "Атанас" а вероватно и под утицајем речи "анасон" за зачин. То је у злехудо време исмаилћанске ордије на власти кад мање од 50% попова зна да туц-муц прочита минеј а свега 20-25 % и да пише.

Тако да ако родитељи и нарочито кум инисистирају на "Анасону", локални "гос'н" попа (сељак који ради земљу, ратује а узгред и врши неке обреде јер га је некакав грчки владика, у време кад је Пећка патријаршија укинута, кад је случајно набасао кроз нахију рукоположио само зато јер је ћаћа будућег попа могао да плати бакшиш за то -- симонија par excellence) прихвата Анасона као име. 

Или презиме Анасоновић?

Да ли је настало по имену или по неком надимку који је у вези с анисом/анасоном?

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #151 послато: Децембар 05, 2019, 11:01:52 поподне »
Да ли неко зна било шта о презимену МАНДЕРЕСНИЋ. Необично презиме и мени тотално непознато до недавног одласка у родно село гдје сам на сеоском гробљу пронашао споменик на коме пише "овде почива тело Милоја С. Мандереснића умро 1919 го спомен подиже њ.ш. Достана и ун."
И поред приличне старости споменик је одлично очуван и са њега се, чак и на слици, може јасно читати што значи да је урађен од квалитетног материјала и да су подизаоци били прилично имућни.
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #152 послато: Децембар 06, 2019, 09:37:58 пре подне »
Да ли неко зна било шта о презимену МАНДЕРЕСНИЋ. Необично презиме и мени тотално непознато до недавног одласка у родно село гдје сам на сеоском гробљу пронашао споменик на коме пише "овде почива тело Милоја С. Мандереснића умро 1919 го спомен подиже њ.ш. Достана и ун."
И поред приличне старости споменик је одлично очуван и са њега се, чак и на слици, може јасно читати што значи да је урађен од квалитетног материјала и да су подизаоци били прилично имућни.

Имаш ли можда слику споменика? И које село је у питању?



Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #153 послато: Децембар 12, 2019, 06:07:50 поподне »
Имаш ли можда слику споменика? И које село је у питању?
На Полици код Берана, село Бабино. Рођен сам ту али незнам (ни било ко други) о том гробу ништа. Да је година смрти раније од поменуте 1919 године могло би се сматрати да је неки окупаторски војник али овако...? Чудно је и име њ.ш (вјероватно "шћер") Достана које звучи да је из "наших крајева"
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже Скардус

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 163
  • I2а1а-М26/L-158
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #154 послато: Децембар 12, 2019, 06:38:15 поподне »
https://archive.org/stream/EtimologijaNeslovenskihOsnovaUOjkonimijiVidinskogSandzaka/EtimologijaNeslovenskihOsnovaUOjkonimijiVidinskogSandakaXvIXviVeka_djvu.txt

Slavoljub P. Gacovic

ETIMOLOGIJA NESLOVENSKIH OSNOVA
U OJKONIMIJI VIDINSKOG SANDZAKA
XV I XVI VEKA


BARALEVA, 1455. = PARALOVO, 1454-79. = PARALEVO,
1466. = PARALEVA, 1560. (Crna Reka = hidr. Paralevo, atar s.
Valakonje, opstina Boljevac) 5 od trac. napa (ilir. (idpd) „potok, bara"
< ie.*bora + -lev-a (upor. mnostvo hidr. Leva reka), osnove koja je
nastala od ie. *alb(h)- „belo" 6 promenom kratkog vokala a > e pred



5 BHBC, str. 70, 1 19; HEH, str. 125; Miscellanea 2, 1466, str. 23. Ostatak od sela
Paralevo je potok Paralevo koji se uliva u Crni Timok istocno od sela Bogovine (upor
Stevan Macaj).

6 Svi nazivi hidronima LEVA Reka u Istocnoj Srbiji nastali su od + ie. *alb(h)
„belo" sto u prevodu doslovce znace BELA Reka. U ojkonimu BARALEVA (nahija
Crna Reka) valja prepoznati katun Vlaha BARALEVLSKI (danasnja gora Barel na
podrucju alb. sela Bajgore kod Kosovske Mitrovice - o ubikaciji ovog katuna vidi
prilog S. Gashia „0 ubikaciji katuna Barelev'ski iz Svetostefanske hrisovulje 1313-
1318. godine", Onomastika Iugoslavica VII, 1977.) sto neposredno govori o migraciji Vlaha sa juga krajem XIV i pocetkom XV veka na prostoru Vidinskog sandzaka.
Албанско ''dh'' је као енглеско ''тhe'' и близу је нашем ''д'' кад угриземо језик.  Албанско ''I bardh'' je бело на српском. Алб на албанском не значи ништа.
Албански језик је mix цинцарских наречја, сицилијанског италијанског језика, грчког, турског, српско-словенског и још неких вулгарно-латинских наречја, мајсторски изврнутих и дотераних за изговор неуких људи.

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #155 послато: Децембар 12, 2019, 07:44:44 поподне »
Албански језик је mix цинцарских наречја, сицилијанског италијанског језика, грчког, турског, српско-словенског и још неких вулгарно-латинских наречја, мајсторски изврнутих и дотераних за изговор неуких људи.
Можете ли да наведете изворе за Ваше тврдње?
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #156 послато: Децембар 12, 2019, 10:00:05 поподне »
https://postimg.cc/vcRBsgjn

Ranije pomenuti spomenik na grobu izvesnog Mandaresnica
« Последња измена: Децембар 12, 2019, 10:04:12 поподне Starovlah »
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #157 послато: Децембар 12, 2019, 11:38:44 поподне »
Можете ли да наведете изворе за Ваше тврдње?

Нема извора, просто и једноставно. Ја сам му пре неког времена поставио слично питање, остало је без одговора.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #158 послато: Децембар 13, 2019, 10:12:43 поподне »
Нема извора, просто и једноставно. Ја сам му пре неког времена поставио слично питање, остало је без одговора.
Pa sta drugo nego da ostane bez odgovora :D
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Порекло неуобичајених српских презимена
« Одговор #159 послато: Децембар 27, 2019, 08:02:08 поподне »
Неколико необичних презимена из зајечарског Округа:

- Цапуреловић
- Манзаловић
- Шоршокановић
- Мититиковић

Донекле такође: Питаревић, Моновић и Цанковић...