Аутор Тема: Новинарски текстови о генетици  (Прочитано 356245 пута)

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1080 послато: Август 15, 2019, 10:16:25 пре подне »
Da, da i ja sam pozitivno iznenadjen da se ljudi ipak gg po malo edukuju...
Inace, ovo kaznjavanje keltskog krsta je debilizam neoliberalne diktature. Zaboga, taj znak koriste neke neonaci i fasisticke grupe. Pa sta bi onda trebalo, da se zabrani Heineken zato sto ima petokraku na flasi? To asocira na komunizam koji je naneo (barem nama) vise zla.

Ти си очито промашо форум, што је још раније било јасно.

Нема ништа позитивно у начину на који Вучелић тумачи генетику. Како то уопште може правдати качење неких "наци" симбола? Не улазећи у то шта су тачно желели навијачи рећи тиме (иако је добро познато).

Не може се то поредити са некаквом петокраком на пиву, зато што је фашизам на глобалном нивоу нанео више штете (под таквим и сличним симболима). Нема ништа горе и тужније у данашњој Србији, него када наша омладина "велича" нацисте и слично. А истим тим људима су побијене у прошлости готово читаве породице од стране Немаца и усташа.

Лепо је то неко описао у једној слици на страници "Дневна доза просечног Србенде"


Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1943
  • G2a-FT221531
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1081 послато: Август 15, 2019, 10:55:09 пре подне »
Очигледно да навијачи Партизана нису добро проучили све симболе, и како у неком контексту могу да се данас протумаче. Са друге стране, "делије" савршено знају шта истичу, и чак и једна уефа, не може ништа да уради и да жели, кад носимо сваки пут заставу Војводе Ђујића (колико год суседима то сметало :) ) Резиме: "делије" су директније у истицању патриотизма, али незнање, или наивност "гробара" (у случају "келтског крста") их је довело на трагикомичан начин до казне уефе...(о самим аршинима уефе, нема потребе говорити, шта се све толерисало другима)
Није ми била намера да кратки део једног текста који се тиче генетике пређе у вечите расправе о две заоставштине прошлих времена какве јесу поменута два клуба, али мислим да је неозбиљно рећи да једни знају а други не знају шта истичу. Поред симбола и историје тих клубова сваки симбол који алудира на било шта српско је крајње апсурдан. Извињавам се на ''бегу'' са теме и циља овог форума, али сам морао одговорити. Надам се да је дискусија по овом питању завршена, а у пп је свакако добродошла. ;)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1082 послато: Август 15, 2019, 11:23:03 пре подне »
Мени само у овој причи није јасно какве генетика има везе с тим. Посебно није позитивно тумачити је на тај начин, али од Вучелића ништа паметно не бих ни очекивао.

У преводу, ако имамо 5-10% подграна које имају потенцијално "германско" порекло (I2, I1, R1b), сасвим је легитимно махати неким фашистичким симболима? Или ако имамо присуство неких подграна J1, J2, у реду је да подржавамо ISIS, или нешто слично.

Било би феноменално кад би било мало разума на овим просторима.

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1083 послато: Август 15, 2019, 12:03:17 поподне »
Да се разумемо, знам да се мислило на само порекло тог симбола, па као келтски корени, итд. Али поента је да то јесте био један од симбола нациста и навијачи партизана га, између осталог, због тога потенцирају, не због некаквих келтских гена. :) На то мислим кад кажем "махање нацистичким симболима".

Мислим да ми, као народ, имамо најмање права да се размећемо таквим симболима и да је то озбиљна девијација и најблаже речено срамота. Због свега што нам се десило од стране тих људи.

Као један од уредника овог форума сам се морао осврнути на то.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5298
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1084 послато: Август 15, 2019, 04:33:53 поподне »
Да се разумемо, знам да се мислило на само порекло тог симбола, па као келтски корени, итд. Али поента је да то јесте био један од симбола нациста и навијачи партизана га, између осталог, због тога потенцирају, не због некаквих келтских гена. :) На то мислим кад кажем "махање нацистичким симболима".

Мислим да ми, као народ, имамо најмање права да се размећемо таквим симболима и да је то озбиљна девијација и најблаже речено срамота. Због свега што нам се десило од стране тих људи.

Као један од уредника овог форума сам се морао осврнути на то.

Управо тако. Важно је увек посматрати контекст. То што су неки идиоти одабрали одређени историјски симбол да их представља, само по себи не би требало да прља тај симбол. И амблем на застави НАТО пакта је у својој основи стилизовани Келтски крст, али нико томе очито не придаје значај. Верујем да ни у Индији свастика никоме не буди асоцијацију на нацисте. Но у случају навијачких група, па тако и у овом, нема сумње да се келтски крст користи како би се истакли "white pride" расистички ставови, а не некаква генетска веза са Келтима. У том смислу Вучелићева оправдања су заиста инфантилна. Као када би неки проусташа правдао истицање слова "U" тиме да то слово чини више од три процента хрватске латинице.
Kамене рабъ и госодинъ

Schützer

  • Гост
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1085 послато: Август 15, 2019, 06:58:22 поподне »
Ти си очито промашо форум, што је још раније било јасно.
Da li sam ja promasio forum, to nije na tebi da odlucujes iako si koliko vidim neki administrator pa mozes da me banujes, nije problem, na ovim prostorima ljudi vole vlast a posebno da je zloupotrebljavaju.
* keltski krst nije "nacisticki simbol". To znaju i srednjoskolci.
* ko je doneo vise zla ovom svetu, diskutabilno je a nije vise ni toliko bitno. Razumem da ovo nije politicki forum i pre svega sam zainteresovan za GG dosao ovamo a ne da prosipam politicke ideje. Ako se negde provuce i nesto od licnog politickog stava, boze moj, izvinjavam se, ljudi smo, ljudi su i politicke zivotinje.

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1086 послато: Август 15, 2019, 07:12:17 поподне »
Da li sam ja promasio forum, to nije na tebi da odlucujes iako si koliko vidim neki administrator pa mozes da me banujes, nije problem, na ovim prostorima ljudi vole vlast a posebno da je zloupotrebljavaju.

Није на мени да одлучујем да ли си си промашио форум, али је на теби да одлучујеш да ли нам је више штете нанело ово или оно? Нећу те ја бановати, али ћеш сам себе убрзо бановати уколико наставиш са сличним изјавама/испадима.

* keltski krst nije "nacisticki simbol". To znaju i srednjoskolci.

Келтски крст је као такав (без обзира што му то није основна намена) био и нацистички симбол. Навијачи га данас користе из тих побуда, а не због наводног келтског порекла (како рече Вучелић). Ти то добро знаш, а верујем и средњошколци.

* ko je doneo vise zla ovom svetu, diskutabilno je a nije vise ni toliko bitno. Razumem da ovo nije politicki forum i pre svega sam zainteresovan za GG dosao ovamo a ne da prosipam politicke ideje. Ako se negde provuce i nesto od licnog politickog stava, boze moj, izvinjavam se, ljudi smo, ljudi su i politicke zivotinje.

Ово болдовано је кључно. Потруди се да убудуће учествујеш у темама које се више тичу саме ГГ, а не оваквим стварима.


Schützer

  • Гост
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1087 послато: Август 15, 2019, 07:32:13 поподне »
Naravno @Nebojsa, mozes pogledati svih mojih 30 postova pa ces videti da nicim nisam zavredeo takvo misljenje. Uostalom, mojih 44 godine, dvoje dece, ucesce u odbrani granice na KiM bi trebalo da znace da sam patriota i ozbiljan covek. Necu vise off, pozdrav i ako mi se ne bude svidelo ugasicu profil, barem to nije problem.

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Јосиф из Трбушнице

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 225
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1090 послато: Октобар 12, 2019, 07:20:08 поподне »
Од целог текста само је наслов типично новинарски набуџен, а све остало зачудо с мером и без уобичајених глупости.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1091 послато: Октобар 12, 2019, 07:36:40 поподне »
Од целог текста само је наслов типично новинарски набуџен, а све остало зачудо с мером и без уобичајених глупости.
Наслов је морао бити набуџен.  ;)

Ја сам га већ двојици поделио.

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1092 послато: Октобар 12, 2019, 07:39:21 поподне »
Али није неистинит.  :)
Догодине у Холштајну!

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1093 послато: Октобар 17, 2019, 10:22:38 пре подне »
Kako se traume predaka prenose na sledeće generacije i gde se se “arhiviraju”

https://www.nedeljnik.rs/kako-se-traume-predaka-prenose-na-sledece-generacije-i-gde-se-se-arhiviraju/?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR19YvhmAn5LHPZf3W3jiZvOt1OMfl_SoACZ-5gNjoflpk4ATBbC9cIbKkU#Echobox=1571232201

Занимљив текс о томе колико се заправо трауме предака, путем генетике, преносе на будућа поколења. Доказано је да се преносе најмање три генерације. Последице могу бити депресија, анксиозност, страх, стрес, итд. Трауме настају углавном услед неких екстремно стресних догађаја, ратова, несрећа, силовања, итд.

Питам се колико на овим просторима, где је свако мало било ратова, има људи који су на овај начин "наследили" неке трауме.

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1094 послато: Октобар 17, 2019, 12:34:44 поподне »
Kako se traume predaka prenose na sledeće generacije i gde se se “arhiviraju”

https://www.nedeljnik.rs/kako-se-traume-predaka-prenose-na-sledece-generacije-i-gde-se-se-arhiviraju/?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR19YvhmAn5LHPZf3W3jiZvOt1OMfl_SoACZ-5gNjoflpk4ATBbC9cIbKkU#Echobox=1571232201

Занимљив текс о томе колико се заправо трауме предака, путем генетике, преносе на будућа поколења. Доказано је да се преносе најмање три генерације. Последице могу бити депресија, анксиозност, страх, стрес, итд. Трауме настају углавном услед неких екстремно стресних догађаја, ратова, несрећа, силовања, итд.

Питам се колико на овим просторима, где је свако мало било ратова, има људи који су на овај начин "наследили" неке трауме.

Rekao bih da se traume prenose sa roditelja na djecu, zbog načina kako istraumirani roditelji podižu djecu a ne puzem gena. Nekog uticaja možda imaju hormoni koje luči trudnica tokom trudnoće. Kroz tri generacije se uticaj trauma razvodnjava ako se ne jave neke nove traume. Ako je neko doživio traume ali je i uspio da ih prevaziđe radom na sebi neće prenijeti prokletstvo na sledeću generaciju. A u pravu si da je naše društvo jako istraumirano.

Ван мреже Србин

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 164
  • Y-DNA: I2a-Z17855>BY190177
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1095 послато: Октобар 17, 2019, 04:11:43 поподне »
Нисам упућен у механизам наслеђивања појединих стања, мада се добро сећам ове старије контроверзне студије везане за наслеђивање страшних сећања са оца на сво потомство (оба пола) у најмање две генерације. Наравно у питању су лабораторијски мишеви - не људи.

Друга студија новијег датума заснована на људским испитаницима донела је провокативан закључак да очева епигенетска структура стечена током живота (до дана зачећа) утиче на потомство.

Интересантно да се све врти око очева, при чему се тиче потомства оба пола.

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1096 послато: Новембар 18, 2019, 11:22:35 поподне »
Gasi internet, pronadjen Bosnjak ciji preci zive 30 000 godina kod Ilijasa 8)

Ispod stećka u Kopošićima kod Ilijaša na kojem piše da je tu sahranjen "knez bosanski Batić", nadjen je skelet nad kojem je podvrgnuta DNK analiza. Radi se o Y-DNA haplogrupi I2a.
Potomci ove haplogrupe zive na podrucju Bosne ~30,000 godina. To je ujedno i jedina haplogrupa nastala na području Evrope i najveću koncentraciju ima na području Bosne i Herzegovine.

Takodje je pronadjen brokatni plašt protkan tankim nitima od pozlaćenog srebra. Fragmenti plašta su izuzetno dobro očuvani te predstavljaju najveći nalaz srednjovjekovnog platna u arheološkom kontekstu na području Bosne i Hercegovine. Tkanina je izvorno bila ljubičaste boje, a na njoj se primjećuju izvezene predstave lavova ili grifona.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4194
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1097 послато: Децембар 03, 2019, 08:07:36 пре подне »
Свака част на одрађеном маркетингу.

PRECI U NAMA - GENETIČKO BLAGO BOSNE I HERCEGOVINE 


<a href="https://www.youtube.com/v/v9JtHYP3oRQ&amp;feature=share" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/v9JtHYP3oRQ&amp;feature=share</a>

 ;D




Има ли каквих информација - докле су стигли са овим подухватом: http://preci-u-nama.mladinska.ba/

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1098 послато: Децембар 03, 2019, 01:28:56 поподне »

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1099 послато: Децембар 03, 2019, 01:41:50 поподне »
Не може да се прочита. О чему се ради?
Догодине у Холштајну!