Аутор Тема: Новинарски текстови о генетици  (Прочитано 347744 пута)

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1060 послато: Мај 02, 2019, 10:02:15 поподне »
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D 

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1061 послато: Мај 02, 2019, 10:10:39 поподне »
Деда Пантелија


Свира "винчанско коло" на "рамунику"  ;D

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1062 послато: Мај 03, 2019, 07:20:36 пре подне »
Катастрофални коментри у медијима. Боље би било да се запитају колико ће бити Немаца са српским пореклом за коју деценију.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1063 послато: Мај 03, 2019, 08:52:47 пре подне »
Наравно да су реакције катастрофа јер прво већина људи нема појма шта су хаплогрупе и чему служе. Друго, у тексту није споменуто да германско порекло нема везе са савременим Германима него са сеобом народа. Треће новинари имају лошу навику да до те мере поједноставе ствари да на крају добијемо утисак да су Срби мешавина Келта и Германа и да немају ништа своје. Четврто али не и најмање важно морамо да будемо свесни да ипак више од половине популације коју на овај или онај начин занима прошлост чине људи који читају Деретића (заправо мислим да не читају него су видели неки чланак и евентуално погледали пар емисија на Јутјубу) и сличне и који верују да су сви околни народи, али не само околни, настали од Срба и да никакве сеобе народа није било и да су Срби на овим просторима још кад је копно из мора изронило.
Мишљења сам да не треба на овај начин да се информише народ о ономе што Порекло ради јер има контраефекат. Новинари искасапе причу саговорника до те мере да не личи на изворну. И још преносе погрешне податке, што смо видели овде када су помешали хаплогрупе. Много боља ствар су ауторски текстови о хаплогрупама и родовима, па макар остали само на порталу Порекло. Кога занима сам ће наћи.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1064 послато: Мај 03, 2019, 11:11:58 пре подне »
Наравно да су реакције катастрофа јер прво већина људи нема појма шта су хаплогрупе и чему служе. Друго, у тексту није споменуто да германско порекло нема везе са савременим Германима него са сеобом народа. Треће новинари имају лошу навику да до те мере поједноставе ствари да на крају добијемо утисак да су Срби мешавина Келта и Германа и да немају ништа своје. Четврто али не и најмање важно морамо да будемо свесни да ипак више од половине популације коју на овај или онај начин занима прошлост чине људи који читају Деретића (заправо мислим да не читају него су видели неки чланак и евентуално погледали пар емисија на Јутјубу) и сличне и који верују да су сви околни народи, али не само околни, настали од Срба и да никакве сеобе народа није било и да су Срби на овим просторима још кад је копно из мора изронило.
Мишљења сам да не треба на овај начин да се информише народ о ономе што Порекло ради јер има контраефекат. Новинари искасапе причу саговорника до те мере да не личи на изворну. И још преносе погрешне податке, што смо видели овде када су помешали хаплогрупе. Много боља ствар су ауторски текстови о хаплогрупама и родовима, па макар остали само на порталу Порекло. Кога занима сам ће наћи.

Прилично се слажем са тобом. Посебно око извлачења из контекста појединих реченица и бумбастичних наслова. Али данас је новинарство=сензација.

С друге стране мислим да нам ипак требају овакви текстови, пре свега због промоције. Јуче смо сви ми били бомбардовани питањима од стране познаника. Дакле циљ је остварен.

Што се тиче "пљувача", њих ће увек бити. Описао си их добро. То су људи чија су предубеђења јака и никакве науке и чињенице то не могу урушити. Па ми данас у 21. веку имамо људе који мисле да је земља равна плоча и бране чврсто тај став. Тако да се тиме не треба оптерећивати.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1065 послато: Мај 03, 2019, 11:52:32 пре подне »
С друге стране мислим да нам ипак требају овакви текстови, пре свега због промоције. Јуче смо сви ми били бомбардовани питањима од стране познаника. Дакле циљ је остварен.

Изворни текст је преко разних сајтова видело засигурно пар стотина хиљада људи. Уверен сам да међу тим бројем мора бити ''правих'' људи, којима се свидео текст и цела прича око генетичке генеаологије за коју тек треба да се заинтрересују, и који ће се данас-сутра одлучити контактирати Порекло и тестирати се (или то извести самостално), а зашто да не и једног дана бити нови уредници на пројекту. То је мислим највећа вредност ових чланака. Сад ће и Ђурђевдан, убеђен сам да ће на свакој другој, трећој слави међу људима бити речи о овоме. Не знам како стоје ствари са посетама сајту Порекла и пројекта, верујем да Број 1 пажљиво прати статистику ових дана.

А пљувача ће увек бити, један човек који ће се озбиљно заинтересовати за ову тематику и бити на корист свима које она занима треба да нас дотиче више него сви они заједно.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1066 послато: Мај 03, 2019, 10:25:49 поподне »
Са сајта Б92 (рубрика о темама са највише коментара):
NAJVIŠE KOMENTARA
1. DNK analiza otkriva: Svaki deseti Srbin germanskog porekla
338 | ŽIVOT
2. Jokić ne može sam – "brejk" Portlanda u Denveru
298 | SPORT
3. Mesi udario Fabinja pesnicom pre spektakularnog gola? VIDEO
176 | SPORT
итд...
 ;)
Што се коментара тиче, очекивао сам горе...Доминира утисак да је подстакло људе да размишљају (поред ипак очекиваног незнања и предрасуда, јавља се и знатижеља, што је најбитније...мада има "бисера")
https://www.b92.net/zivot/komentari.php?nav_id=1537184
« Последња измена: Мај 03, 2019, 10:31:04 поподне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1067 послато: Мај 03, 2019, 10:48:02 поподне »
Али поред самог броја коментара, битни су и тзв. "лајкови", тј. њихов број који може да укаже на број који је читао коментаре, који је много већи...а још је већи број оних који су прочитали сам текст а и да нису ишли на коментаре...Напр. највећи број лајкова је имао коментар који се тицао мита о вези са Турцима ( 2133 "лајкова" и  105 "минуса")...
« Последња измена: Мај 03, 2019, 10:51:24 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1068 послато: Мај 04, 2019, 02:09:19 поподне »
Сада погледах како је представљена ова вест у медијима и налазим за сходно да дам једнну сугестију. Наиме, ко гог да у будућем испред Порекла буде разговарао са новинарима на тему генетике, обавезно би требао да тражи на одобрење финалну верзију текста. Тако би се избегле дезинформације, сензационализам и сличне појаве карактеристичне за ову епоху жуте штампе. Још важније од тога је да би се са Порекла скинула одговорност за евентуалне последице интерпретација.

Исто тако би дао примедбу онима који дају интервјуе на овакве ствари:
„Хаплогрупа И1, која се везује за германске народе, присутна је код скоро девет одсто становништва, тако да сваки 10 или 11 Србин има германско порекло“
Све што је у наводницима је у суштини истина, али ће оне који не познају тему натерати на погрешно размишљање због прилично сугестивног закључка. "Германско порекло" је у овом случају дискутабилан појам пошто је I1 популација у укупном збиру мањинска у свим германским државама. Врло је мало оних који ће правилно схватити повезаност хаплогрупе I1 са германским народима севера Европе. Ово би требало да буде дефинисано не као " тако да сваки 10 или 11 Србин има германско порекло" већ на неки други начин, рецимо, "сваки 10 Србин има генетске везе са већинском популацијом Скандинавије". Хитлер није био носилац хаплогрупе I1 али  ће 99% Срба аутоматски повезати Хитлера са Германима. Ко уопште од полуписменог света који чита те текстове зна да је у Немачкој коју сматрамо "најгерманскијом државом" присуство наведене хаплогрупе тек двоструко више него код Срба (па и мање од тога)? А да не компликујемо даље причу са једном Финском која има скоро двоструко више носилаца те хаплогрупе од "германске Немачке" иако не припада германском свету. Замислите како би занимљиво звучало да "сваки 8 Аустријанац има германско порекло"?

Закључак, боље неке ствари не писати чем их писати тако да некога могу да наведу на погрешан закључак. Јасно је да новинари желе да продају бајку и сензацију али људи из СДНКП не би смели себи да дозволе да буду део њихове приче.

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1069 послато: Јул 11, 2019, 04:12:40 пре подне »
https://www.google.com/amp/s/amp.theatlantic.com/amp/article/593563/

Homo sapiensi u Evropi mnogo ranije nego sto se do sad mislilo. Ovi prvi ljudi u Evropi su iscezli. Zamijenili su ih Neandertalci na neko vrijeme dok novi talas ljudi nije zvladao Evropom.

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1070 послато: Јул 11, 2019, 09:14:44 поподне »
Хитлер није био носилац хаплогрупе I1 ...
Гледао сам једну енглеску емисију о тестирању неких патрилинеарних Хитлерових рођака али нису хтели да јавно објаве која је у питању хаплогрупа. Интересује ме у коме је то "новинарском чланку о генетици" објављена хаплогрупа А.Хитлера?
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1071 послато: Јул 11, 2019, 09:37:44 поподне »
Гледао сам једну енглеску емисију о тестирању неких патрилинеарних Хитлерових рођака али нису хтели да јавно објаве која је у питању хаплогрупа. Интересује ме у коме је то "новинарском чланку о генетици" објављена хаплогрупа А.Хитлера?

Ја сам податак о његовој хаплогрупи видео на Еупедији:

https://www.eupedia.com/europe/Haplogroup_E1b1b_Y-DNA.shtml#famous_people

"Ronny Decorte, a geneticist from the Catholic University of Leuven in Belgium, tested relatives of Adolf Hitler and determined that the Fürher belonged to haplogroup E1b1b. Ironically this haplogroup thought to be at the origin of Afro-Asiatic languages, which includes the Semitic languages and peoples that Hitler despised so much."
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1072 послато: Јул 11, 2019, 09:55:40 поподне »
1. "... geneticist from the Catholic University...
2. "... the Fürher belonged to haplogroup E1b1b....
3 "...  the origin of Afro-Asiatic languages, which includes the Semitic languages..."
НиколоВуче,
по мени су ово информације које изазивају сумњу:

1. Сумњам у истинољубивост неког католичког универзитета, с обзиром на нерасветљену услогу католичких институција у холокаусту (пре, за време и после рата),
2. Сам назив групе је застарео, није "ажуриран", дакле да поседују узорке, накнадно би их тестирали и "продубили" грану којој Х. наводно припада и то би објавили, а нису,
3. Е1 није носилац семитских језика и сматрам да таква инсинуације не може бити случајна.

Мој предлог за посвећенике истине је да у базама података претраже и презиме Gitler, у различитим облицима писања (на немачком, пољском и сл.) и да пронађу њихове хаплотипове. Може се узети у обзир и презиме Kitler. За презиме Gitler већ сам наилазио на тумачење да је истог порекла као презиме Hitler.

Пуно поздрава од Sharelock-a  8)из Вирџиније near DC
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1073 послато: Јул 11, 2019, 10:21:25 поподне »
НиколоВуче,
по мени су ово информације које изазивају сумњу:

1. Сумњам у истинољубивост неког католичког универзитета, с обзиром на нерасветљену услогу католичких институција у холокаусту (пре, за време и после рата),
2. Сам назив групе је застарео, није "ажуриран", дакле да поседују узорке, накнадно би их тестирали и "продубили" грану којој Х. наводно припада и то би објавили, а нису,
3. Е1 није носилац семитских језика и сматрам да таква инсинуације не може бити случајна.

Мој предлог за посвећенике истине је да у базама података претраже и презиме Gitler, у различитим облицима писања (на немачком, пољском и сл.) и да пронађу њихове хаплотипове. Може се узети у обзир и презиме Kitler. За презиме Gitler већ сам наилазио на тумачење да је истог порекла као презиме Hitler.

Пуно поздрава од Sharelock-a  8)из Вирџиније near DC

Не бих да улазим у инсинуације о теоријама завере, али трећа тачка није тачна јер се с правом претпоставља да су говорници E1b1b представљали основу афро-азијатских језика, нешто веће породице језика у коју спадају и семитски. За хаплогрупе J1 и J2 се с разлогом претпоставља да не представљају оригиналне носиоце афро-азијатских (најчешће семитских) језика.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1074 послато: Јул 12, 2019, 11:10:51 поподне »
За хаплогрупе J1 и J2 се с разлогом претпоставља да не представљају оригиналне носиоце афро-азијатских (најчешће семитских) језика.

 ;)

НиколоВуче,
Поента мог поста је да добијемо информације о хаплотиповима особа са презименима Hitler, Gitler и Kitler. Можда међу њима, осим прозваног Е1, буде и I1, Ј1, Ј2 или I2?
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1076 послато: Август 14, 2019, 10:06:21 поподне »
Генетика залази у све поре друштва.  8)
Цитат
Ne znam za to. Ljudi, jedno istraživanje kazuje da na našim prostorima ima više keltskih gena nego turskih... Što se tiče brzine odluke, kao da je zasedao odbor za hitna pitanja. Da smo u teorijama zavere, svašta bi pomislili. Na sreću, nismo. Ali, sad se bojim. Videli ste suđenje protiv Turaka.
Srbi imaju više keltskih gena nego turskih: Vučelić o keltskom krstu zbog kog je Partizan kažnjen!
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1077 послато: Август 14, 2019, 11:15:45 поподне »
Генетика залази у све поре друштва.  8)Srbi imaju više keltskih gena nego turskih: Vučelić o keltskom krstu zbog kog je Partizan kažnjen!

Чита се порекло, нема шта... :)
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1078 послато: Август 15, 2019, 04:14:38 пре подне »
Вучелић је позитивно изненадио са овом информацијом коју је изнео, иако подржавам супротни табор :) Чланак је у вези са казном уефе, а у вези са наводном заставом са "келтским крстом" коју су носили навијачи Партизана (мада , не знам уопште контест ношења "келтског"крста на застави код присталица Партизана, тј. шта је разлог тој "езотерији", а можда им се просто свидео дизајн), а разлог казне  је у супротности са идеолошком "генеалогијом" самог клуба, као и "интерно" прозивање бившег звездиног играча, на начин како нас они прозивају иначе (тај наш "српски" хумор се огледа и у томе што смо "погрдне" називе који су нам други давали, присвајали ("гробари", "цигани"),  а то важи за оба табора)...И тако, ригидна УЕФА једноставно не разуме наш српски менталитет, па кажњава Партизан због нечега што ми сами прихватамо интерно међу собом (а њихов закључак и образложење је ван контекста)...Очигледно да навијачи Партизана нису добро проучили све симболе, и како у неком контексту могу да се данас протумаче. Са друге стране, "делије" савршено знају шта истичу, и чак и једна уефа, не може ништа да уради и да жели, кад носимо сваки пут заставу Војводе Ђујића (колико год суседима то сметало :) ) Резиме: "делије" су директније у истицању патриотизма, али незнање, или наивност "гробара" (у случају "келтског крста") их је довело на трагикомичан начин до казне уефе...(о самим аршинима уефе, нема потребе говорити, шта се све толерисало другима)
« Последња измена: Август 15, 2019, 04:23:09 пре подне ДушанВучко »

Schützer

  • Гост
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1079 послато: Август 15, 2019, 07:00:22 пре подне »
Da, da i ja sam pozitivno iznenadjen da se ljudi ipak gg po malo edukuju...
Inace, ovo kaznjavanje keltskog krsta je debilizam neoliberalne diktature. Zaboga, taj znak koriste neke neonaci i fasisticke grupe. Pa sta bi onda trebalo, da se zabrani Heineken zato sto ima petokraku na flasi? To asocira na komunizam koji je naneo (barem nama) vise zla.