Аутор Тема: Prezime Milosavljević  (Прочитано 3472 пута)

Ван мреже Boban Srbin

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Prezime Milosavljević
« послато: Фебруар 23, 2019, 04:25:20 поподне »
Zanima me porijeko prezimena Milosavljević. Ono što ja "znam" je samo predanje koje moj pokojni otac i stričevi nisu mogli sa sigurnošću da potvrde...dakle: prezime Milosavljević je ogranak prezimena Cerović, iz Drobnjaka, Crna Gora. Priča glasi da je Novica Cerović naš predak. A prezime smo dobili tako što su često umirala srpska djeca i braća su se dogovorila da prvom dječaku daju ime i po tom imenu i prezime, dakle Milosav Milosavljević je prvi nosilac našeg prezimena...zatim njegov sin Petko, pa Andrija, pa moj deda Milosav/Mišo, moj otac Ranko i ja Boban... Druga verzija priče je da je neko promenio prezime zbog krvne osvete zbog ubistva Smail-age Čengića ... Moj otac i deda su rođeni u Peći. Slavimo Đurđevdan. Ako imate neku informaciju, molim vas da mi pošaljete mejl ili ovde ostavite poruku... [email protected]
Ja sam rođen i živim u Podgorici...

 Unapred Zahvalan

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Prezime Milosavljević
« Одговор #1 послато: Фебруар 23, 2019, 05:45:06 поподне »
Zanima me porijeko prezimena Milosavljević. Ono što ja "znam" je samo predanje koje moj pokojni otac i stričevi nisu mogli sa sigurnošću da potvrde...dakle: prezime Milosavljević je ogranak prezimena Cerović, iz Drobnjaka, Crna Gora. Priča glasi da je Novica Cerović naš predak. A prezime smo dobili tako što su često umirala srpska djeca i braća su se dogovorila da prvom dječaku daju ime i po tom imenu i prezime, dakle Milosav Milosavljević je prvi nosilac našeg prezimena...zatim njegov sin Petko, pa Andrija, pa moj deda Milosav/Mišo, moj otac Ranko i ja Boban... Druga verzija priče je da je neko promenio prezime zbog krvne osvete zbog ubistva Smail-age Čengića ... Moj otac i deda su rođeni u Peći. Slavimo Đurđevdan. Ako imate neku informaciju, molim vas da mi pošaljete mejl ili ovde ostavite poruku... [email protected]
Ja sam rođen i živim u Podgorici...

 Unapred Zahvalan



   Судећи  по подацима које сте доставили, твоји Милосављевићи  су од Шекулараца - род Ћетковића из Шекулара, који држе да су од Дробњака.  Урадите ДНК тест  и ријешите дилеме.   Приче о Новици Церовићу, убиству Смаил аге Ченгића не пију воду... У којем селу код Пећи су живјели  преци? У  Би(ј)елом Пољу код Пећи је било Церовића.
Јавите се Небу.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Prezime Milosavljević
« Одговор #2 послато: Фебруар 24, 2019, 01:51:07 поподне »
Испрва сам помислио да се ради о гораждевачким Вајмешима, који су након пресељења у Метохију, током друге половине 19. века, узели неколико нових презимена. Међутим, међу њима нема Милосављевића. Онда видим међу братственим подацима да је један мој нешто даљи сродник оженио једну одиву пећских Милосављевића.

Што све указује да је могуће да овај род није од шекуларских Ћетковића.

Бобане, заиста би било добро да урадиш тестирање Y-хромозома. За сваку даљу сарадњу, стојим ти на располагању!

[email protected]

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Boban Srbin

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Prezime Milosavljević
« Одговор #3 послато: Фебруар 25, 2019, 02:38:53 пре подне »
Vidoje 013

Otac mi je živeo u strogom centru Peći do 1966-67, a njegov brat od strica do početka rata '99...a za ranije ne znam baš ništa... Koliki se sjećam, rečeno mi je da naš rodoslov postoji u arhivu Pećke patrijaršije, ali ne znam koga bih mogao da kontaktiram da to provjerim...