Аутор Тема: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?  (Прочитано 154362 пута)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #320 послато: Децембар 27, 2016, 10:51:22 поподне »
Хвала.
Више ми се свиђа други пример јер је сличнији мојој идеји.  ;) Дамјан каже да има примера на иконама како Св. Ђорђе пробија аждају копљем кроз груди/стомак/врат. Не мора бити искључиво кроз уста.

Пожељно је погледати разне примере, како би се стекла визија најбољег решења, а и ја се слажем да би у твом случају прикладнији био овај други пример. ;)



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #321 послато: Децембар 27, 2016, 11:28:32 поподне »
За љубитеље хералдике, шпеција је страница Escutcheons of Science, на којој су објављени грбови познатих људи из света науке.

Мени је посебно било драго кад сам нашао одређене сличности са људима који су посебно изазивали моју пажњу током гимназијских дана. То су пре свега грбови Пјера Симона Лапласа, француског математичара и астронома, који је заједно са Имануелом Кантом поставио чувену Кант-Лапласову теорему, Жосефа Луја Лагранжа, такође математичара и астронома, познатог по опет Лагранжовој теореми, коју је он поставио, те Готфрида Вилхелма фон Лајбница, који је заједно са Њутном један од твораца диференцијалног рачуна.

Списак грбоносаца је подугачак, а садржајем занимљив и неретко интригирајући, изненађујући... као рецимо код грба поменутог Исака Њутна... на коме су две укрштене бутне кости. ???



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #322 послато: Децембар 28, 2016, 01:42:50 пре подне »
За љубитеље хералдике, шпеција је страница Escutcheons of Science, на којој су објављени грбови познатих људи из света науке.

Мени је посебно било драго кад сам нашао одређене сличности са људима који су посебно изазивали моју пажњу током гимназијских дана. То су пре свега грбови Пјера Симона Лапласа, француског математичара и астронома, који је заједно са Имануелом Кантом поставио чувену Кант-Лапласову теорему, Жосефа Луја Лагранжа, такође математичара и астронома, познатог по опет Лагранжовој теореми, коју је он поставио, те Готфрида Вилхелма фон Лајбница, који је заједно са Њутном један од твораца диференцијалног рачуна.

Списак грбоносаца је подугачак, а садржајем занимљив и неретко интригирајући, изненађујући... као рецимо код грба поменутог Исака Њутна... на коме су две укрштене бутне кости. ???

Сјајна колекција са пуно добрих примера блазонирања!
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #323 послато: Децембар 31, 2016, 11:15:00 пре подне »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #324 послато: Децембар 31, 2016, 12:40:09 поподне »
:P :P :P :P :P :P :P :P  :P :P :P :P :P

(извор: deviantart.com)

Замало ово овако, баш овако, није и било. ;)



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #325 послато: Децембар 31, 2016, 02:36:31 поподне »
Замало ово овако, баш овако, није и било. ;)

 ;)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #326 послато: Јануар 04, 2017, 06:01:14 поподне »
Кад је реч о личним грбовима чланова неке породице, ја сам за ону опцију да штит остане исти, а да се само мења челенка.

Изгледа да је овако нешто хералдички неприхватљиво и нелегално у већини земаља на чија правила се ослања и наша хералдика. И у острвској и у француској хералдици штит као основно хералдичко обележје може и мора бити јединствено знамење само једног носиоца. Његови потомци морају користити прописане хералдичке системе каденције којима се уносе измене на штиту, а који се разликују од државе до државе. Примери да се мења само челенка наводно постоје у неким немачким породицама а у француској је штит био јединствен за све чланове породице само у време Наполеонове владавине.
Како код нас нема званичног хералдичког ауторитета па ни правила каденције, можемо само следити праксу наших организација које тренутно региструју грбова, пре свега Центра за истраживање православног монархизма. На основу примера блазонирања и емблазона који су изложени на њиховом сајту, мој закључак је да се хералдичари Центра ослањају на острвска, и то пре свега на енглеска хералдичка правила, па је приступ да се на грбу мења само челенка неприхватљив.

Наравно, када би се хералдика код нас некако законски регулисала (што је мало вероватно да ће се икада десити), могли би смо усвојити и овакав принцип каденције, али до тада је то само жеља и предлог нас "форумаша".
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #327 послато: Јануар 08, 2017, 10:56:18 пре подне »
Изгледа да је овако нешто хералдички неприхватљиво и нелегално у већини земаља на чија правила се ослања и наша хералдика. И у острвској и у француској хералдици штит као основно хералдичко обележје може и мора бити јединствено знамење само једног носиоца. Његови потомци морају користити прописане хералдичке системе каденције којима се уносе измене на штиту, а који се разликују од државе до државе. Примери да се мења само челенка наводно постоје у неким немачким породицама а у француској је штит био јединствен за све чланове породице само у време Наполеонове владавине.
Како код нас нема званичног хералдичког ауторитета па ни правила каденције, можемо само следити праксу наших организација које тренутно региструју грбова, пре свега Центра за истраживање православног монархизма. На основу примера блазонирања и емблазона који су изложени на њиховом сајту, мој закључак је да се хералдичари Центра ослањају на острвска, и то пре свега на енглеска хералдичка правила, па је приступ да се на грбу мења само челенка неприхватљив.

Наравно, када би се хералдика код нас некако законски регулисала (што је мало вероватно да ће се икада десити), могли би смо усвојити и овакав принцип каденције, али до тада је то само жеља и предлог нас "форумаша".

У праву си Велиборе.
Промена челенке у име разликовања је забележена у немачкој, али морам напоменути, и у новијој финској хералдици. Мада, овај систем никада није масовно заживео.
Интересантно да енглески систем каденције више није обавезан ни у самој Енглеској, али није понуђена нека нова алтернатива.
Код нас, за сада, преовлађује енглески систем уз само пар примера промене челенке. Ми наш систем каденције немамо, нити смо га икад имали.
Српско хералдичко друштво "Бели орао" је било узданица наше хералдике које је могло временом да прерасте у национални ауторитет, али нажалост тај пројекат је пропао. Мислим да би се требали угледати на Словаке. Они су, по мени, најбоље уредили своју националну хералдику од свих источноевропских земаља.

Пример промене челенке у име резликовања чланова исте породице (модерна финска хералдика).
Слика:

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #328 послато: Јануар 12, 2017, 02:20:05 поподне »
У међувремену сам још мало порадио на неким детаљима па размишљам и о додавању гесла. Хтео бих да буде на црквенословенском.

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #329 послато: Јануар 12, 2017, 08:28:55 поподне »
У међувремену сам још мало порадио на неким детаљима па размишљам и о додавању гесла. Хтео бих да буде на црквенословенском.


Ово ми се допада.  Рабъ Камы.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #330 послато: Јануар 12, 2017, 09:18:07 поподне »
Ово ми се допада.  Рабъ Камы.

Мада мислим да сам направио граматичку грешку. Пошто је код речи "камен" у питању генитив, граматички исправно гесло би изгледа било "Рáбъ кáмене".
Ето, научићу уз ово и црквенословенски :)
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #331 послато: Јануар 12, 2017, 10:49:43 поподне »
Мада мислим да сам направио граматичку грешку. Пошто је код речи "камен" у питању генитив, граматички исправно гесло би изгледа било "Рáбъ кáмене".
Ето, научићу уз ово и црквенословенски :)

Искрено, баш и ја то гледам. :)

Али као што рече Невски, свиђа ми се идеја гесла, као и ова последња слика грба. ;)



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #332 послато: Јануар 12, 2017, 11:09:10 поподне »
Искрено, баш и ја то гледам. :)

Али као што рече Невски, свиђа ми се идеја гесла, као и ова последња слика грба. ;)

Овако би требало да је исправно. Имао сам срећу да су управо речи "раб" и "камен" дате као примери за промену по деклинацијама у књизи црквенословенске граматике коју имам. Гесло у преводу може имати значење "Слуга камена" али и "Син камена", што се на више нивоа у пренесеном значењу односи на Миху и генерације Михића.

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #333 послато: Јануар 12, 2017, 11:11:39 поподне »
Овако би требало да је исправно. Имао сам срећу да су управо речи "раб" и "камен" дате као примери за промену по деклинацијама у књизи црквенословенске граматике коју имам. Гесло у преводу може имати значење "Слуга камена" али и "Син камена", што се на више нивоа у пренесеном значењу односи на Миху и генерације Михића.


Изгледа супер, овај словолик још боље леже, пун погодак Велиборе! ;)



Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #334 послато: Јануар 13, 2017, 06:56:03 пре подне »
Мада мислим да сам направио граматичку грешку. Пошто је код речи "камен" у питању генитив, граматички исправно гесло би изгледа било "Рáбъ кáмене".
Ето, научићу уз ово и црквенословенски :)

Немой прѣрано одбацивати корѣн "кам". Он йе познат у старословенском, а до дан данас постойи у Црной Гори. При том он дѣлуйе старийе, а самим тим и свечанийе.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #335 послато: Јануар 13, 2017, 01:00:30 поподне »
Немой прѣрано одбацивати корѣн "кам". Он йе познат у старословенском, а до дан данас постойи у Црной Гори. При том он дѣлуйе старийе, а самим тим и свечанийе.

Не одбацујем "кам", уствари бих га радо задржао јер ми је то и била идеја, али по примеру који сам користио као узор генитив "камене" је управо изведен од номинатива "кам". У "Краткој граматици Старословенског језика" који је припремила Романа Радовић стоји управо N. jd. камы G. jd. камене

Морао бих наћи неког лингвисту да ми помогне уколико ово није тачно.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #336 послато: Јануар 13, 2017, 02:08:34 поподне »
Не одбацујем "кам", уствари бих га радо задржао јер ми је то и била идеја, али по примеру који сам користио као узор генитив "камене" је управо изведен од номинатива "кам". У "Краткој граматици Старословенског језика" који је припремила Романа Радовић стоји управо N. jd. камы G. jd. камене

Морао бих наћи неког лингвисту да ми помогне уколико ово није тачно.

Нисам језикословац, али мислим да је ово у начелу тачно. Мада није генитив изведен из номинатива, већ су сви падежи изведени из основе. Тј. основа (про)пада, као што сама реч каже.
Наиме, у питању су тзв. -н- основе, тј. промена -н- основа по којој се -н- губи у првом падежу и то је изгледа древна језичка појава. Вероватно се среће у већини индоевропских језика. Мени је познато да у санскрту, уколико имамо основу "наман" - име(н), номинатив је "нама", генитив "намнах".
У савременом српском - име - имена - имену...време - времена - времену...

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #337 послато: Јануар 13, 2017, 02:57:20 поподне »
(...)
Мада није генитив изведен из номинатива, већ су сви падежи изведени из основе.
(...)

Погрешно сам се "одразио" али то је био смисао...  ;D

Да будемо ипак обазриви, наведени пример је преузет из старословенске граматике а не из црквенословенске, па су језичке разлике сасвим могуће. Верујем да је наведени пример у старословенском језику исправан а исти је дат и у књизи Светозара Николића "Стаословенски језик" из 1981. године. Но, у сличном примеру који је дат у "Методичком приручнику за црквенословенски језик", генитиву "камене" одговара номинатив "камень".
Дакле, и у старословенском и у црквенословенском генитив "камене" постоји. Но питање је да ли у црквенословенском постоји другачији генитив за облик "камы", као што је то случај у савременом српском језику. Ако би смо правили паралелу са српским, у том случају би се ваљда и "камы" мењао по првој деклинацији као нпр. "рабъ", па би генитив био "кама".

Сигурно на форуму имамо неког језикословца славистичара који би могао ово да разјасни...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #338 послато: Јануар 13, 2017, 03:30:45 поподне »
Погрешно сам се "одразио" али то је био смисао...  ;D

Да будемо ипак обазриви, наведени пример је преузет из старословенске граматике а не из црквенословенске, па су језичке разлике сасвим могуће. Верујем да је наведени пример у старословенском језику исправан а исти је дат и у књизи Светозара Николића "Стаословенски језик" из 1981. године. Но, у сличном примеру који је дат у "Методичком приручнику за црквенословенски језик", генитиву "камене" одговара номинатив "камень".
Дакле, и у старословенском и у црквенословенском генитив "камене" постоји. Но питање је да ли у црквенословенском постоји другачији генитив за облик "камы", као што је то случај у савременом српском језику. Ако би смо правили паралелу са српским, у том случају би се ваљда и "камы" мењао по првој деклинацији као нпр. "рабъ", па би генитив био "кама".

Сигурно на форуму имамо неког језикословца славистичара који би могао ово да разјасни...

"Рабъ" и "камы" не припадају истој деклинацији, о чему сведоче и њихови наставци.
 "ъ" и "ы" историјски имају другачије развојне путеве. "ъ" у речи "рабъ" потиче од древног наставка -ус, -ос (латински "орбус" ако се не варам), док "ы" потиче од -он, -ун(дуго о и у). Тако да се аналогија не може успоставити.
Све је ово некако повезано са законом отвореног слога, који чини специфичну разлику која раздваја словенске језике од балтичких, који имају изворне наставке.

На мрежи Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #339 послато: Јануар 13, 2017, 04:01:04 поподне »
Све је ово некако повезано са законом отвореног слога, који чини специфичну разлику која раздваја словенске језике од балтичких, који имају изворне наставке.
Још кад би се ово дало објаснити у светлу словенске етногенезе под упливом носилаца И2 хаплогрупе и њиховог језика ма који био, то би био пун погодак :)