Аутор Тема: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?  (Прочитано 154602 пута)

Саша

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #700 послато: Новембар 08, 2020, 11:13:40 поподне »
Братство Косовчића у Дробњаку носи многа презимена.

Мислим да су појмови братства и племена, још краја 19. вијека полако почела да губе свој значај, и да данас практично ни не постоје, осим у оном историјском смислу, како су миграције становништва и формирање насеља постајале све значајније.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #701 послато: Новембар 08, 2020, 11:21:55 поподне »
Братство Косовчића у Дробњаку носи многа презимена.

Мислим да су појмови братства и племена, још краја 19. вијека полако почела да губе свој значај, и да данас практично ни не постоје, осим у оном историјском смислу, како су миграције становништва и формирање насеља постајале све значајније.

Зато Косовчићи и нису више братство у генеалошком смислу, већ род. Били су братство док су носили једно презиме (ако су га носили).
Kамене рабъ и госодинъ

Саша

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #702 послато: Новембар 09, 2020, 12:14:12 пре подне »
Зато Косовчићи и нису више братство у генеалошком смислу, већ род. Били су братство док су носили једно презиме (ако су га носили).
Ово је већ филозофирање. Као кад напишеш да Немањићи више нису племство, али ето били су, а сад су њихови потомци, ако их има, само род :) Косовчићи јесу веома јако Дробњачко братсво, и узео бих слободу да кажем, били су историјско језгро Дробњака, и по броју и по локацији, и по војводству и свештенству.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #703 послато: Новембар 09, 2020, 12:15:44 пре подне »
Ово је већ филозофирање. Као кад напишеш да Немањићи више нису племство, али ето били су, а сад су њихови потомци, ако их има, само род :) Косовчићи јесу веома јако Дробњачко братсво, и узео бих слободу да кажем, били су историјско језгро Дробњака, и по броју и по локацији, и по војводству и свештенству.

Добро.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #704 послато: Новембар 09, 2020, 02:12:15 поподне »
Можда би Косовчиће могао представљати црни кос, један или више њих.

Постављање светаца на грб се не коси са основним правилима хералдике. Постоји много европских грбова на којима се налазе светитељи, било као шарже, било као држачи штита. Додуше, реч је о грбовима градова, регија, држава, не могу се сетити породичних грбова са ликом светитеља.
Али, као што рече Ојлер, стављање Светог Саве би било мало претенциозно, јер се он ипак сматра и неком врстом националног симбола.

Мој савет је да не журиш. Ако желиш некако да означиш Светог Саву убаци нешто што би га симболизовало. Књига није лоша идеја, мада се често јавља на грбовима универзитета и образовних установа. Читај мало о Светом Сави, можда ти сине нека идеја. Нпр. Свети Сава се у народним легендама јавља и као "господар вукова", па би могао узети вука као његов симбол.


Саша

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #705 послато: Новембар 09, 2020, 05:36:16 поподне »
Можда би Косовчиће могао представљати црни кос, један или више њих.
Хвала Vlax на коментару. Оно што сам већ прије покушао објаснити, мислим да би било неразумно уопште и помишљати да се данас ради грб Косовчића, а ево и зашто. Братство Косовчића је имало три јаке исељеничке групације, барем да су мени знане, и оне су се хронолошки одвијале овако: Миликићи-Коњевићи (средње Полимље, Вранешка долина), Гацко-Самобор и онда од краја 18, почетком 19. вијека, Гласинац (сарајевско-романијска регија). Гласинац сам највише истраживао и дошао сам до спознаје да Косовчићи данас броје 17 презимена (породица) на Гласинцу, а колико је тај наш род био бројан свједочи и чињеница да је дао више од 30 Солунаца, вјероватно можда и више, али барем се оволико данас може набројати именом и презименом. Па онда, кад кренемо бројати самоборчане и њихова презимена, нпр. неке од најбогатијих сарајевских породица из 19. вијека су од ове родовске подгрупе. Па су онда ту породице које не спадају у ове главне 3 исељеничке подгрупе, али су из Дужи и Пошћења, појединачна исељења. Па онда можемо додати и оне које нису ни биле свјесне да су од Косовчића, али су днк тестови то показали, па онда исламизоване и покатоличене породице (нпр. Дритан Абазовић! :) ) Да не дужим, преко 100, а можда чак и 200 презимена. Е, ајде ти сад пронађи главешину од сваке, па добиј начелну сагласност за израду грба :) Немогућа мисија.

Са друге стране, моја је помисао била, да као најстарији мушки члан моје породице, радим грб само за Јакшиће. Добро, имајући у виду новостечена сазнања, можда би стварно било претенциозно везати било којег свеца за било које презиме данас. Оно гдје би већ могли да се расправљамо, хипотетички гледано, да би истински грб братства Косовчића заиста могао да укључи лик Светог Саве, којег су Косовчићи истински сматрали и узимали за својег најрођенијег, говорили су да "ми славимо свог свеца".  У цијелом српског роду, не постоји братство, племе или породица, која има толико очуван култ Светог Саве, као што је то случај са Косовчићима.

Хвала на коментару, свакако је да се нећу журити ни са чим. Свидила ми се и твоја идеја са симболиком вука, и свакако ћу је размотрити. Чини се да би сличност могла да буде иста као и што је случај са симболом храста, повезаност и са Светим Савом, као и са природом, односно нашим поднебљем, окружењем и вјеровањима. 

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #706 послато: Новембар 09, 2020, 05:54:11 поподне »
Можеш више симбола да повежеш (кос, косовски божур, "Седло" на Дурмитору...)



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #707 послато: Новембар 09, 2020, 05:57:27 поподне »
Братство Косовчића у Дробњаку носи многа презимена.

А зна ли се ко су ови католички Косовчићи у Мостару 1769. године?

Joannes Cosovçich



Саша

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #708 послато: Новембар 09, 2020, 06:02:02 поподне »
Можеш више симбола да повежеш (кос, косовски божур, "Седло" на Дурмитору...)
Да, постоје и индиције, мада лабаве, иако има логике, да презиме Косовчић управо и асоцира на птицу Кос као и на Косово поље. Међутим, бојим се да ће ме Ojler одмах заскочити ако и помислим, а не да се усудим то да у грб ставим, да ми је пра-стриц Ђурјан предводио Дробњаке у Косовском боју, а да ми је пра-мајка Грлица била одива од Немањића, и самим тим и у директном сродству са Светим Савом.  ;D
« Последња измена: Новембар 09, 2020, 06:03:35 поподне Саша »

Саша

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #709 послато: Новембар 09, 2020, 06:06:22 поподне »
А зна ли се ко су ови католички Косовчићи у Мостару 1769. године?

Joannes Cosovçich
Не знам ништа о томе, али свакако интересантан податак. Лубурић је забиљежио да се одавно више нико не презива Косовчић.

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #710 послато: Новембар 09, 2020, 06:13:54 поподне »
Ниси ме схватио. Нисам мислио да правиш грб Косовчића, већ на свој грб да ставиш коса, који би симболизовао порекло твоје породице из братства Косовчића.

Ево Душан је поменуо Седло, ако је твоја живела негде у околини могло би и то. Такође седло, као предмет, ми могло указивати на то занимање поносника.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #711 послато: Новембар 09, 2020, 06:17:59 поподне »
Да, постоје и индиције, мада лабаве, иако има логике, да презиме Косовчић управо и асоцира на птицу Кос као и на Косово поље. Међутим, бојим се да ће ме Ojler одмах заскочити ако и помислим, а не да се усудим то да у грб ставим, да ми је пра-стриц Ђурјан предводио Дробњаке у Косовском боју, а да ми је пра-мајка Грлица била одива од Немањића, и самим тим и у директном сродству са Светим Савом.  ;D
Па и он би ставио кад би водио порекло од Немањића  ;D Ја те подржавам, јер смо ми Никшићи и Косовчићи, рођаци преко немањићких одива  :D (по предању у оба случаја)...ја сам био у сличној "фази" као и ти, па сам нацртао ово , без икаквих знања о грбовима, али није то решење за грб (после сам и одустао , јер нема смисла смишљати неки грб племена, ако није раније постојао током толиког периода):
« Последња измена: Новембар 09, 2020, 06:20:14 поподне ДушанВучко »

Саша

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #712 послато: Новембар 09, 2020, 06:26:35 поподне »
Ниси ме схватио. Нисам мислио да правиш грб Косовчића, већ на свој грб да ставиш коса, који би симболизовао порекло твоје породице из братства Косовчића.

Ево Душан је поменуо Седло, ако је твоја живела негде у околини могло би и то. Такође седло, као предмет, ми могло указивати на то занимање поносника.
Аха, добро, има логике и симболике. Једино што би могло да говори насупрот употребе коса би била могућа асоцијација на илирски грбовник, односно "постојећи грб" Косовчића.

Што се тиче употребе Седла и мјеста поријекла, моја породична предања спомињу Комарницу као и Извор главе, па би то можда била боља географска одредница. 

Саша

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #713 послато: Новембар 09, 2020, 06:32:49 поподне »
Па и он би ставио кад би водио порекло од Немањића  ;D Ја те подржавам, јер смо ми Никшићи и Косовчићи, рођаци преко немањићких одива  :D (по предању у оба случаја)...ја сам био у сличној "фази" као и ти, па сам нацртао ово , без икаквих знања о грбовима, али није то решење за грб (после сам и одустао , јер нема смисла смишљати неки грб племена, ако није раније постојао током толиког периода)
Хаха, одличан грб, сад ми је лакше!  ;D

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #714 послато: Новембар 09, 2020, 07:24:14 поподне »
Да, постоје и индиције, мада лабаве, иако има логике, да презиме Косовчић управо и асоцира на птицу Кос као и на Косово поље. Међутим, бојим се да ће ме Ojler одмах заскочити ако и помислим, а не да се усудим то да у грб ставим, да ми је пра-стриц Ђурјан предводио Дробњаке у Косовском боју, а да ми је пра-мајка Грлица била одива од Немањића, и самим тим и у директном сродству са Светим Савом.  ;D

Нећу се ја више мешати, само удри  ;)
Kамене рабъ и госодинъ

Саша

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #715 послато: Новембар 09, 2020, 08:33:02 поподне »
Нећу се ја више мешати, само удри  ;)
Немој Ojler тако да збориш, ако ме наљутиш узећу грб од ДушанВучка, мало га побољшати, рецимо додати му и оциле и тробојку, и онда  га почети регистровати од Канаде па све до Папуа Нове Гвинеје  ;D ;D

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5268
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #716 послато: Новембар 09, 2020, 09:14:17 поподне »
Немој Ojler тако да збориш, ако ме наљутиш узећу грб од ДушанВучка, мало га побољшати, рецимо додати му и оциле и тробојку, и онда  га почети регистровати од Канаде па све до Папуа Нове Гвинеје  ;D ;D

Слабо је то. Додај обавезно и Југ Богдана и девет Југовића као симболе Косова, затим Павла Орловића и Косовку девојку, као и фотографију Јована Мемедовића, истакнутог припадника рода Дробњака. Наравно, све у боји и природној величини.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #717 послато: Новембар 09, 2020, 09:22:23 поподне »
Слабо је то. Додај обавезно и Југ Богдана и девет Југовића као симболе Косова, затим Павла Орловића и Косовку девојку, као и фотографију Јована Мемедовића, истакнутог припадника рода Дробњака. Наравно, све у боји и природној величини.

Замислио сам Мемедовића на грбу  ;D
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5124
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #718 послато: Новембар 09, 2020, 09:25:12 поподне »
Не заборавите додати и Радосава на грб. Ипак је он истакнути припадник рода Косовчића.


Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #719 послато: Новембар 09, 2020, 10:02:11 поподне »
у грбу уместо иконе са наличјем јеванђелисте Светог Луке, Светога Јована Богослова, Светога Марка и/или Светога Матеја, би елегантније деловало симболички приказ у облику - крилатог телета (Св. Лука), крилатог лава (Св. Марко) , орла (Св. Јован Богослов) и анћела (Св. Матеја). Лепо би било када би и за Свеце свих свечара пронашли одговарајући симболе/знамења, која би се могла носити на реверу као месингана значка.

Evangelistic Symbols: These four symbols, which have their origin in the mystical interpretation of the first chapter of Ezekiel(ver. 10) compared with the fourth chapter of Revelation(ver. 6, 7), occur on at least one coat of arms.



https://www.heraldsnet.org/saitou/parker/Jpglosse.htm
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ