Аутор Тема: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?  (Прочитано 154389 пута)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #680 послато: Новембар 08, 2020, 06:01:57 поподне »
Као да јаше диносауруса.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Саша

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #681 послато: Новембар 08, 2020, 06:29:05 поподне »
Као да јаше диносауруса.
Хаха, мени више личи на сибирског медједа, у сваком случају хвала на првом конкретном приједлогу!  :)

Саша

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #682 послато: Новембар 08, 2020, 06:34:09 поподне »
Идејни приједлог мог талентованог дјетета, верзија 0,01  :) :




Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #683 послато: Новембар 08, 2020, 06:56:33 поподне »
1. Стављати икону Светог Саве на грб је лоша идеја. Ем је претенциозно, ем је хералдички лоше. Не прави се илустрација већ симбол.
2. Идејним елементима грба недостаје лични печат. Све наведене компоненте су општа места и могу се применити на 95% Срба пореклом из Херцеговине: тробојка, словенско порекло, борбе и страдања, власи. На крају, како су Дробњаци у вези са Словенима? Зар није I1 норманска?
3. Обично сви крећу са идејом израде братственичког грба, али тако нешто хералдичка традиција западне Европе, на којој се темељи и наша скромна хералдика, једнооставно не познаје. То је била и моја првобитна идеја. Али грб је лични знак и не може се усвајати у име шире фамилије. Можеш га одабрати за себе а за твоје потомке ће он онда бити породични.
4. Иако нису део блазона, зна се које кациге се могу користити у хералдици. И ту постоје нека правила. Ако може викиншка капа са роговима, онда боље шубара или шајкача.
Kамене рабъ и госодинъ

Саша

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #684 послато: Новембар 08, 2020, 07:11:18 поподне »
1. Стављати икону Светог Саве на грб је лоша идеја. Ем је претенциозно, ем је хералдички лоше. Не прави се илустрација већ симбол.
Е, међу овим грбовима је стављена икона свеца http://www.czipm.org/galerija-heraldika-05.html. Изгледа да је та хералдика наука попут економије, па се да доста флексибилно тумачити, зависно од стручњака :) Признајем, ја сам лаик и почетник за хералдику, све је ово ствар преиспитивања и идеја, а ако се одлучим за грб, то ће радити прави хералдички стручњак, али хоћу до тада да сам са собом искристалишем идеју. У сваком случају хвала на конструктивним коментарима и сугестијама, послужиће ми свакако.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #685 послато: Новембар 08, 2020, 07:16:42 поподне »
узгред, да ли неко зна латинско/талијански извор за навод "црног жига Дробњака", академика др. Михаила Динића?
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Саша

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #686 послато: Новембар 08, 2020, 07:20:37 поподне »
На крају, како су Дробњаци у вези са Словенима?
Па за почетак, рецимо да се служе српским језиком, а можда су током свих ових вијекова приженили и понеку старо-Словенку  ;D  ;D

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #687 послато: Новембар 08, 2020, 07:30:02 поподне »
Е, међу овим грбовима је стављена икона свеца http://www.czipm.org/galerija-heraldika-05.html. Изгледа да је та хералдика наука попут економије, па се да доста флексибилно тумачити, зависно од стручњака :) Признајем, ја сам лаик и почетник за хералдику, све је ово ствар преиспитивања и идеја, а ако се одлучим за грб, то ће радити прави хералдички стручњак, али хоћу до тада да сам са собом искристалишем идеју. У сваком случају хвала на конструктивним коментарима и сугестијама, послужиће ми свакако.

Стављају људи свашта на грбове. Ако неко инсистира да се стави икона, насликаће Грујић за 500EUR и икону. То не значи да се треба поводити за лошим примерима. Уколико немаш намеру да се озбиљније удубљујеш у тематику и хералдичка правила, онда је свакако боље да ангажујеш некога ко се тиме професионално бави.
Kамене рабъ и госодинъ

Саша

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #688 послато: Новембар 08, 2020, 08:25:03 поподне »
Стављају људи свашта на грбове.
Видио сам  :) И аждаје које бљују ватру, и лавове, и свашта нешта... То ми га прије дође као неки фиктивни Господар Прстенова, него као нешто што има везе са нашом традицијом, симболиком и обичајима. У Светог Саву из Милешеве је гледао и мој предак прије 500 година, као што и ја гледам данас, ако ме разумијеш? Ја сам горе поставио питање, може ли икона, или симбол свеца, и добро нико ми није одговорио, па сам мало сам гледао, и нашао сам 2-3 примјерка, и мислио сам да је то у духу наше хералдике.

насликаће Грујић за 500EUR и икону.
Сад испаде да ће човјек да све уради за паре. Није у реду да му тако каљамо име. Фино је написао да неке ствари не могу, оцили, орлови, итд...

Саша

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #689 послато: Новембар 08, 2020, 08:49:03 поподне »
грб је лични знак и не може се усвајати у име шире фамилије. Можеш га одабрати за себе а за твоје потомке ће он онда бити породични.
Суштина. Ако је ово истинито, а вјерујем да се добро разумијеш у хералдику, онда је нисам правилно схватио, и то није оно што сам тражио. Моја идеја је била направим породични грб, који ће на веома симболичан начин покушати да ослика симболику моје породице, у задњих, ајде да кажем, 800 година... Грб који би могао да користи сваки живи, садашњи или прошли потомак, и који на неки начин покушава да успостави симболичку вертикалу, попут славе.

Е, сад, излгеда да је права намјера хералдике да симболизује појединца, а не његово презиме. То је као да ја хоћу да славим славу, а хералдика ми каже, е, то не можеш, можеш само свој рођендан :)

Ако је тако, а изледа да јесте, наставићу да пасивно уживам у хералдици само као поштовалац нашег средњовијековног обиљежја и традиције.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #690 послато: Новембар 08, 2020, 09:11:10 поподне »
...
Сад испаде да ће човјек да све уради за паре. Није у реду да му тако каљамо име. Фино је написао да неке ствари не могу, оцили, орлови, итд...

Хтео сам рећи да ће већина хералдичких уметника на крају на грб ставити оно на чему инсистира будући грбоносац, уколико то није супротно са елементарним хералдичким правилима. Свако од њих ће вам рећи ако нешто не треба радити, али ако баш хоћете Светог Саву, добићете вероватно и Светог Саву. Није забрањено да се на грб ставља икона Светог Саве, а ја сам написао шта мислим о томе.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #691 послато: Новембар 08, 2020, 09:28:42 поподне »
Суштина. Ако је ово истинито, а вјерујем да се добро разумијеш у хералдику, онда је нисам правилно схватио, и то није оно што сам тражио. Моја идеја је била направим породични грб, који ће на веома симболичан начин покушати да ослика симболику моје породице, у задњих, ајде да кажем, 800 година... Грб који би могао да користи сваки живи, садашњи или прошли потомак, и који на неки начин покушава да успостави симболичку вертикалу, попут славе.

Е, сад, излгеда да је права намјера хералдике да симболизује појединца, а не његово презиме. То је као да ја хоћу да славим славу, а хералдика ми каже, е, то не можеш, можеш само свој рођендан :)

Ако је тако, а изледа да јесте, наставићу да пасивно уживам у хералдици само као поштовалац нашег средњовијековног обиљежја и традиције.

И ја сам у почетку имао исту идеју и покушавао да решим тај проблем, али то једноставно није могуће. Шта рецимо ако ваш рођак у четвртом колену каже "е нећу тај твој грб, ево ово ће бити грб нашег братства"? Ко ће то да одреди? Грб се у земљама где је хералдика уређена законом наслеђује као некретнина, па мора кренути од неке прве особе која ће га поседовати. Не може се грб доделити некоме ко је живео пре 800 година и коме се не зна ни име.
Оно што можете да урадите је да оснујете грађанско удружење које ће окупљати припаднике вашег братства, па да онда то удружење усвоји грб који би сте израдили као своје обележје. То би и даље био само грб удружења, али би се неформално могао назвати грбом братства. Осим уколико се још неко не би досетио да оснује још једно удружење истог братства, са својим грбом :). О свему овоме је већ било речи на овој теми.

Наравно, ово су све формалне ствари. Код нас хералдика није уређена законом, нити има неку озбиљнију традицију, тако да можете у пракси радити шта желите.
Kамене рабъ и госодинъ

Саша

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #692 послато: Новембар 08, 2020, 09:35:21 поподне »
узгред, да ли неко зна латинско/талијански извор за навод "црног жига Дробњака", академика др. Михаила Динића?
Мислим да се ова тема спомињала на дискусији о Дробњацима-Новљанима, и колико се сјећам, неко је и окачио слике жига за стоку, из средњег вијека, какав би се отприлике могао користити и у Дробњаку. Свакако би било интересантно сазнати нешто више на ову тему. Дробњаци готово и да немају никакве грбове или амблеме из средњег вијека, иако на веб страници братства Косовчића, којем и сам припадам, стоји следећи грб:



Први бих дао 1000 евра да је ово истинито  ;D , и да то заиста јесте био наш средњовијековни грб, али мислим да је Др Срђан Рудић у овом случају само на глас спекулисао  :)


Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #693 послато: Новембар 08, 2020, 09:38:36 поподне »
Мислим да се ова тема спомињала на дискусији о Дробњацима-Новљанима, и колико се сјећам, неко је и окачио слике жига за стоку, из средњег вијека, какав би се отприлике могао користити и у Дробњаку. Свакако би било интересантно сазнати нешто више на ову тему. Дробњаци готово и да немају никакве грбове или амблеме из средњег вијека, иако на веб страници братства Косовчића, којем и сам припадам, стоји следећи грб:



Први бих дао 1000 евра да је ово истинито  ;D , и да то заиста јесте био наш средњовијековни грб, али мислим да је Др Срђан Рудић у овом случају само на глас спекулисао  :)

Ово је грб из Илирског грбовника. Уз мањи број изузетака, велика већина грбова овог грбовника је апокрифна, као и сам грбовник.
Kамене рабъ и госодинъ

Саша

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #694 послато: Новембар 08, 2020, 09:43:02 поподне »
Ово је грб из Илирског грбовника. Уз мањи број изузетака, велика већина грбова овог грбовника је апокрифна, као и сам грбовник.
Јесте, а Др Срђан Рудић, у књизи "Властела илирског грбовника" (2006), први пут овај грб повезује са дробњачким братством Косовчића. То ми је доста натегнута теза, па све да је грб и био аутентичан.

Саша

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #695 послато: Новембар 08, 2020, 09:50:59 поподне »
И ја сам у почетку имао исту идеју и покушавао да решим тај проблем, али то једноставно није могуће.
Хвала на овом савјету, као и на читавој дискусији у задњих 1-2 сата. Помогли сте ми да разбистрим неке ствари у вези наше хералдике, и једноставно сам закључио да би све што сам желио да урадим по том питању било, како да кажем, натегнуто... На крају крајева имамо славе, предања, генетичко родословље, историјске изворе, и још штошта понешта, па и ту можемо да улажемо нашу енергију :)

Саша

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #696 послато: Новембар 08, 2020, 10:38:52 поподне »
Да ли би отворена књига била прикладан хералдички симбол? Она би могла да симболизује и Светог Саву, јер је управо он први отварао школе по српским земљама? А било би фино да уз крст и мач, ставимо и књигу, што би могло симболизовати борбу за слободу, страдање за вјеру-идентитет, али и поглед на будућност, просперитет, преко образовања? А коњ би свакако могао да остане :)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #697 послато: Новембар 08, 2020, 10:48:26 поподне »
Да ли би отворена књига била прикладан хералдички симбол? Она би могла да симболизује и Светог Саву, јер је управо он први отварао школе по српским земљама? А било би фино да уз крст и мач, ставимо и књигу, што би могло симболизовати борбу за слободу, страдање за вјеру-идентитет, али и поглед на будућност, просперитет, преко образовања? А коњ би свакако могао да остане :)

Да, књига је свакако већ много бољи избор а може се повезати са просветитељском улогом Светог Саве.
Ако си и даље при идеји да правиш братственичко обележје, макар само за своју душу, препоручио бих ти да пробаш да пронађеш нешто што би било карактеристичније за твоју фамилију. Можда занимање које се преносило кроз генерације и по коме сте познати, нешто из породичног предања, неку фамилијарну карактеристику, тако нешто. Ето рецимо, ти си се вратио животу са природом. То би могло бити занимљиво као идеја да се представи на грбу лично твоје породице.
Kамене рабъ и госодинъ

Саша

  • Гост
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #698 послато: Новембар 08, 2020, 11:02:00 поподне »
Да, књига је свакако већ много бољи избор а може се повезати са просветитељском улогом Светог Саве.
Ако си и даље при идеји да правиш братственичко обележје, макар само за своју душу, препоручио бих ти да пробаш да пронађеш нешто што би било карактеристичније за твоју фамилију. Можда занимање које се преносило кроз генерације и по коме сте познати, нешто из породичног предања, неку фамилијарну карактеристику, тако нешто. Ето рецимо, ти си се вратио животу са природом. То би могло бити занимљиво као идеја да се представи на грбу лично твоје породице.
Само да појасним једну ствар. Никад нисам ни имао амбицију да правим братствени грб, него грб Јакђића, дакле моје ближе породице која се почела тако презивати од средине 19. вијека. Наравно, наша историја не почиње само од доласка из Дробњака на Гласинац, тако да сам успио да нађем заједничку црту кроз та 3 занимања која сам спомињао, као и кроз славу која се никад није мијењала. Употребу симболике Храста ми је много привлачна је она симболизује и Растка, и природу, а и данас смо окружени храстовом шумом.

Иначе, ово је лого "Породичног имања Јакшић" који сам прије пар година урадио у вектору, и који симболизује како наш повратак природи, искључиво органску производњу, тако и симбиозу човјека и природе, као и 5 листова, чланова наше породице  :)


Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Мој грб - како изгледа, шта предлажете?
« Одговор #699 послато: Новембар 08, 2020, 11:06:40 поподне »
Само да појасним једну ствар. Никад нисам ни имао амбицију да правим братствени грб, него грб Јакђића, дакле моје ближе породице која се почела тако презивати од средине 19. вијека.
...

По мом разумевању то и јесте братство: крвни сродници по мушкој наследној линији који носе исто презиме.
Kамене рабъ и госодинъ