Аутор Тема: Porijeklo Ibrišimović (Bošnjaci) - Bijeljina  (Прочитано 2135 пута)

Ван мреже Denis97

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Porijeklo Ibrišimović (Bošnjaci) - Bijeljina
« послато: Јун 07, 2021, 03:54:50 поподне »
Pozdrav svima,

Novi sam na forumu i tek sam poceo da istrazujem svoje porijeklo. Preko Bosnjackog DNK projekta sam saznao za Srpski projekat.

Da li neko zna nesto o prezimenu Ibrišimović iz Bijeljine? Nedavno sam narucio Y-DNK i SNP test pa neznam jos koja mi je haplogrupu. U porodici ima predanje da poticemo iz Crne Gore ali nisam nista mogao da nadjem u knjigama.

Hvala unaprijed na informacijama.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Porijeklo Ibrišimović (Bošnjaci) - Bijeljina
« Одговор #1 послато: Јун 07, 2021, 05:11:23 поподне »
Pozdrav svima,

Novi sam na forumu i tek sam poceo da istrazujem svoje porijeklo. Preko Bosnjackog DNK projekta sam saznao za Srpski projekat.

Da li neko zna nesto o prezimenu Ibrišimović iz Bijeljine? Nedavno sam narucio Y-DNK i SNP test pa neznam jos koja mi je haplogrupu. U porodici ima predanje da poticemo iz Crne Gore ali nisam nista mogao da nadjem u knjigama.

Hvala unaprijed na informacijama.

Видим да код Грабчановића у "Бијељина и Бијељинци" стоји да су Ибришимовићи из Сокола (вероватно Соко града) код Крупња и да су се најпре доселили у Козлук, а затим у Бијељину. Не знам који је извор користио.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Porijeklo Ibrišimović (Bošnjaci) - Bijeljina
« Одговор #2 послато: Јун 07, 2021, 05:14:32 поподне »
Pozdrav svima,

Novi sam na forumu i tek sam poceo da istrazujem svoje porijeklo. Preko Bosnjackog DNK projekta sam saznao za Srpski projekat.

Da li neko zna nesto o prezimenu Ibrišimović iz Bijeljine? Nedavno sam narucio Y-DNK i SNP test pa neznam jos koja mi je haplogrupu. U porodici ima predanje da poticemo iz Crne Gore ali nisam nista mogao da nadjem u knjigama.

Hvala unaprijed na informacijama.

Pozdrav i dobro došao Denise. Jedino što pronađoh o Ibrišimovićima iz Bijeljine je iz knjige Bijeljina i bijeljinci Mustafe Grabčanovića:

"Godine 1862. dolazi do jačeg priliva muslimanskog stanovništva iz Srbije u Bijeljinu. Te је godine Srbija, nakon poznatog "bombardovanja Beograda", prema dogovoru s Portom, iselila sa svoga područja preostalo muslimansko stanovništvo. Tada su se u Bijeljinu naselile izbjeglice iz Užica, Šapca, Sokola i Beograda, a nešto ranije iz Loznice, Lješnice i Lipničkog Šora.

Iz dotadašnjeg grada Sokola (danas razvaline kod Krupnja u Srbiji), naselili su se u Kozluk lbrišbegovići, Ibrišimovići, Salihagići, Šabići i Tabakovići. I ove su porodice ubrzo prešle u Bijeljinu."

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Porijeklo Ibrišimović (Bošnjaci) - Bijeljina
« Одговор #3 послато: Јун 07, 2021, 05:40:59 поподне »
Pozdrav svima,

Novi sam na forumu i tek sam poceo da istrazujem svoje porijeklo. Preko Bosnjackog DNK projekta sam saznao za Srpski projekat.

Da li neko zna nesto o prezimenu Ibrišimović iz Bijeljine? Nedavno sam narucio Y-DNK i SNP test pa neznam jos koja mi je haplogrupu. U porodici ima predanje da poticemo iz Crne Gore ali nisam nista mogao da nadjem u knjigama.

Hvala unaprijed na informacijama.
Поздрав, ја имам сродника Хуремовића чији преци су можда дошли у Бијељину заједно са твојима али док ти не стигну резултати најбоље је шутати🙂
« Последња измена: Јун 07, 2021, 05:42:48 поподне Bojan »

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Porijeklo Ibrišimović (Bošnjaci) - Bijeljina
« Одговор #4 послато: Јун 07, 2021, 05:57:53 поподне »
[/url]









  [/img]

Поздрав. Док чекамо резултате можда је неко од ових твој рођак. Поздрав и добродошао
« Последња измена: Јун 07, 2021, 06:02:45 поподне Неродимац »

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Porijeklo Ibrišimović (Bošnjaci) - Bijeljina
« Одговор #5 послато: Јун 07, 2021, 06:18:30 поподне »
https://postimg.cc/75h8tCTt

Још једна занимљивост из старих новина.
« Последња измена: Јун 07, 2021, 06:20:45 поподне Неродимац »

Ван мреже Denis97

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Porijeklo Ibrišimović (Bošnjaci) - Bijeljina
« Одговор #6 послато: Јун 07, 2021, 11:21:33 поподне »
Видим да код Грабчановића у "Бијељина и Бијељинци" стоји да су Ибришимовићи из Сокола (вероватно Соко града) код Крупња и да су се најпре доселили у Козлук, а затим у Бијељину. Не знам који је извор користио.

Pozdrav i dobro došao Denise. Jedino što pronađoh o Ibrišimovićima iz Bijeljine je iz knjige Bijeljina i bijeljinci Mustafe Grabčanovića:

"Godine 1862. dolazi do jačeg priliva muslimanskog stanovništva iz Srbije u Bijeljinu. Te је godine Srbija, nakon poznatog "bombardovanja Beograda", prema dogovoru s Portom, iselila sa svoga područja preostalo muslimansko stanovništvo. Tada su se u Bijeljinu naselile izbjeglice iz Užica, Šapca, Sokola i Beograda, a nešto ranije iz Loznice, Lješnice i Lipničkog Šora.

Iz dotadašnjeg grada Sokola (danas razvaline kod Krupnja u Srbiji), naselili su se u Kozluk lbrišbegovići, Ibrišimovići, Salihagići, Šabići i Tabakovići. I ove su porodice ubrzo prešle u Bijeljinu."

Ovo sam i ja bio nasao samo neznam da li se radi o istim. Otac i njegova rodica su mi rekli da mi je pradjed dosao iz Kolasina u Bosnu sa bracom. Moracu pitati nekoga jos radi potvrde. Na jednoj mapi sa muslimanskim prezimenima u Kolasinsu nekad nisam pronasao prezime ali mozda nam je prezime promjenuto.

Ван мреже Denis97

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Porijeklo Ibrišimović (Bošnjaci) - Bijeljina
« Одговор #7 послато: Јун 07, 2021, 11:22:53 поподне »
[/url]









  [/img]

Поздрав. Док чекамо резултате можда је неко од ових твој рођак. Поздрав и добродошао

Je li ti mrsko da mi prevedes? Nesto nemogu da procitam ovaj rukopis a i nisam bas najbolji sa cirilicom.

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Porijeklo Ibrišimović (Bošnjaci) - Bijeljina
« Одговор #8 послато: Јун 10, 2021, 04:07:51 поподне »
Naravno da nije:
Slika 1) IBRISIMOVIC Emil, 15.05.1920 Janja-Bjeljina
Otac Ibrahim, majka Isreta

Slika 2) IBRISIMOVIC Kemal, 22.12.1923 Bjeljina
Otac Avdo i majka Begija

Slika 3) IBRISIMOVIC Sadija, 1909 Bjeljina
Otac Avda i majka Fatima

Slika 4) IBRISIMOVIC Fata, 15.02.1915 Bjeljina
Otac Ahmet i majka Ajsa

Ima jos IBRISIMOVICA ali su ovo cetvoro iz Bjeljine, interesantno je i da ima IBRASIMOVICA sa hriscanskim imenima a i ima muslimana koji su se borili u Prvom Svetskom Ratu na strani Kraljevine Srbije pa ako vas zanima mogu i to da postavim. Ako vi imate bilo kakva saznanja o poreklu vase familije bilo binlepo da napisete da bih mogli lakse da pratimo vase dalje korene.
« Последња измена: Јун 10, 2021, 04:10:22 поподне Неродимац »

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Porijeklo Ibrišimović (Bošnjaci) - Bijeljina
« Одговор #9 послато: Јун 10, 2021, 05:52:00 поподне »

Slika 1) IBRISIMOVIC Emil, 15.05.1920 Janja-Bjeljina
Otac Ibrahim, majka Isreta

Slika 4) IBRISIMOVIC Fata, 15.02.1915 Bjeljina
Otac Ahmet i majka Ajsa

Slika 1) IBRIŠIMOVIC EmiN, 15.05.1920 Janja-BIjeljina
Otac IbraIm, majka IFeta

Slika 4) IBRIŠIMOVIC Fata, 15.02.1915 BIjeljina
Otac Ahmet i majka AjŠa

Ван мреже Denis97

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Porijeklo Ibrišimović (Bošnjaci) - Bijeljina
« Одговор #10 послато: Јун 15, 2021, 08:29:51 поподне »
Naravno da nije:
Slika 1) IBRISIMOVIC Emil, 15.05.1920 Janja-Bjeljina
Otac Ibrahim, majka Isreta

Slika 2) IBRISIMOVIC Kemal, 22.12.1923 Bjeljina
Otac Avdo i majka Begija

Slika 3) IBRISIMOVIC Sadija, 1909 Bjeljina
Otac Avda i majka Fatima

Slika 4) IBRISIMOVIC Fata, 15.02.1915 Bjeljina
Otac Ahmet i majka Ajsa

Ima jos IBRISIMOVICA ali su ovo cetvoro iz Bjeljine, interesantno je i da ima IBRASIMOVICA sa hriscanskim imenima a i ima muslimana koji su se borili u Prvom Svetskom Ratu na strani Kraljevine Srbije pa ako vas zanima mogu i to da postavim. Ako vi imate bilo kakva saznanja o poreklu vase familije bilo binlepo da napisete da bih mogli lakse da pratimo vase dalje korene.

Moze postavite. Moram jos ispitati neke stvari pa cu napisati.

Ван мреже prikola

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 127
  • I1-Z63>Y13946>Y51867>PH220
Одг: Porijeklo Ibrišimović (Bošnjaci) - Bijeljina
« Одговор #11 послато: Јун 16, 2021, 12:12:30 пре подне »
https://hr.wikipedia.org/wiki/Luka_Ibri%C5%A1imovi%C4%87

Mozda nema veze s vezom, a mozda i ima. Ibrišimović i sokol u jednom.

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: Porijeklo Ibrišimović (Bošnjaci) - Bijeljina
« Одговор #12 послато: Јун 16, 2021, 01:37:58 пре подне »
List PRAVDA izlazio u SOLUNU. ovo je iz 17. decembra 1917. godine. Odeljak gde je upisan ovaj Ibrisimovic zove se POSTA ZA SRBIJU gde su vojnici sa gronta slali svojima poruke kako su, a najbitnije je da su zivi.

the sawmill restaurant

Ван мреже Denis97

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Porijeklo Ibrišimović (Bošnjaci) - Bijeljina
« Одговор #13 послато: Јун 30, 2021, 03:44:16 поподне »
Danas sam dobio STR rezultate. Haplogrupa mi je E1b-V13.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Porijeklo Ibrišimović (Bošnjaci) - Bijeljina
« Одговор #14 послато: Јун 30, 2021, 04:12:38 поподне »
Danas sam dobio STR rezultate. Haplogrupa mi je E1b-V13.

Имаш ли и хаплотип, односно маркере, па да их погледамо?
Kамене рабъ и госодинъ