Аутор Тема: Црквена хералдика  (Прочитано 17853 пута)

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Црквена хералдика
« Одговор #20 послато: Фебруар 02, 2017, 08:44:39 поподне »
Ја донекле разумем због чега свештена лица Српске православне цркве (ван територије Републике Србије) стављају националну симболику на своје личне грбове. Они желе да истакну своје порекло и етничку припадност, али ако у Србији постоји хералдичко неписано правило и свеприхваћен концензус да се такви елементи не користе у персоналној хералдици (осим у случају краљевске династије), не видим разлог због чега би они били изузетак. Треба успоставити нека универзална правила која сви треба да поштују.
Очигледно има хералдичара који ће израдити било какав грб уколико су добро плаћени. Грб о коме је конкретно реч више приличи неком америчком бизнисмену српског порекла него владици СПЦ. Али с обзиром да је у питању Иринеј Добријевић, нисам много изненађен.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Црквена хералдика
« Одговор #21 послато: Фебруар 02, 2017, 08:47:51 поподне »
Очигледно има хералдичара који ће израдити било какав грб уколико су добро плаћени. Грб о коме је конкретно реч више приличи неком америчком бизнисмену српског порекла него владици СПЦ. Али с обзиром да је у питању Иринеј Добријевић, нисам много изненађен.

Шта да кажем, хијерархија власти не пита, али ово је циркус, а не хералдика.



Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Црквена хералдика
« Одговор #22 послато: Април 06, 2017, 08:17:06 поподне »
Кармелићански католички самостан у центру Сомбора (Парк хероја).

Грб на капији:






mladjo

  • Гост
Одг: Црквена хералдика
« Одговор #23 послато: Април 06, 2017, 08:25:59 поподне »
Кармелићански католички самостан у центру Сомбора (Парк хероја).

Грб на капији:






Да ли су тинктуре тачне...мислим оне на слици грба на капији и оне у цртежу или је ријеч о варијанти грба?
Ја видим следеће:

« Последња измена: Април 06, 2017, 08:28:24 поподне млађо »

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Црквена хералдика
« Одговор #24 послато: Април 06, 2017, 09:00:40 поподне »

Да ли су тинктуре тачне...мислим оне на слици грба на капији и оне у цртежу или је ријеч о варијанти грба?

Да будем искрен не знам које титуре су изворне. Ја живим у овом граду, а тек недавно приметих овај грб на црквеној капији католичке цркве (задњи улаз). Не знам ништа о овом римокатоличком црквеном реду. Тек сам данас потражио неке осовне информације на интернету.

Ево пар слика:





Нпр. овде је интересантно како су успели да групно представе грбовне шарже.  :)

Слика:


Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Црквена хералдика
« Одговор #25 послато: Април 06, 2017, 09:16:00 поподне »
У црквеној хералдици је можда чешћа та хералдички погрешна комбинација метал на метал (Argent/Or). Грб Српске православне цркве такође има ту  "фалинку".  :)
« Последња измена: Април 06, 2017, 09:19:57 поподне Sergio »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Црквена хералдика
« Одговор #26 послато: Октобар 07, 2017, 06:36:57 поподне »
Dominus Bernandus episcopus Albensis



Ово би требао бити господин Бернардин, епископ београдски

Извор је Хроника Улриха фон Рихентала. :)



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Црквена хералдика
« Одговор #27 послато: Октобар 07, 2017, 06:47:48 поподне »
Dominus Bernandus episcopus Albensis



Ово би требао бити господин Бернардин, епископ београдски

Извор је Хроника Улриха фон Рихентала. :)

И опет метал на метал...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Црквена хералдика
« Одговор #28 послато: Октобар 07, 2017, 06:53:21 поподне »
И опет метал на метал...

И боја на боју... али можда није добро обојен. ;)

Баш тражим сад да погледам и у другим преписима како је...



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Црквена хералдика
« Одговор #29 послато: Октобар 07, 2017, 07:26:43 поподне »
Иначе, ево извора, кога занима више да истражује. :)

http://tudigit.ulb.tu-darmstadt.de/show/inc-iii-55/0001

Мени су од црквених грбова пажњу привукла још ова два:

Theobaldus episcopus vttiflagensis tinila*us in Schlaffonia



Грб епископа Теобалда, који је имао седиште негде у "Славонији".

Wassla Episcopus de Wissenburgagnensis



Ово би такође могао бити београдски епископ.



Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Црквена хералдика
« Одговор #30 послато: Октобар 10, 2017, 09:40:29 поподне »
Као из легенде, да не кажем бајке, Епархија крушевачка. ;D



Одлука о симболима



Ван мреже КОЗМА

  • Гост
  • *
  • Поруке: 18
Одг: Црквена хералдика
« Одговор #31 послато: Октобар 11, 2017, 11:12:10 поподне »


Wassla Episcopus de Wissenburgagnensis



Ово би такође могао бити београдски епископ.
[/quote]Није ли ипак ово грб скупштинске већине?

симо

  • Гост
Одг: Црквена хералдика
« Одговор #32 послато: Јануар 17, 2018, 03:40:02 поподне »
Јесте. Иако је у нашој Цркви постојао дуг и прилично чврст отпор према грбовима, као нечему што није проистекло из традиције источног хришћанства (него западног), временом и наш клир прихвата хералдику, јер су се обрели у свету у коме су грбови врло битан (чак неизбежан) начин визуелне комуникације. Тако, у почетку опрезно и скоро стидљиво, и српски црквени достојанственици усвајају грбове; да би то временом постало такорећи правило, бар што се тиче архијереја. Манастири нешто ређе, мада и ту бележимо случајеве. Ацовић је дао врло леп пример грба манастира Гомирје.

Добро, али онда не можемо рећи да је то у искуству и у наслеђу Српске православне цркве, већ да је то нека новија тенденција. Самим тим, неки образац који би се ослањао на "искуство и наслеђе" црквене хералдике и не може да постоји. Поготово не у оквиру манастирских грбова.

симо

  • Гост
Одг: Црквена хералдика
« Одговор #33 послато: Јануар 17, 2018, 03:42:31 поподне »
временом и наш клир прихвата хералдику, јер су се обрели у свету у коме су грбови врло битан (чак неизбежан) начин визуелне комуникације.

Овдје се слажем, кад се неко посвети Богу и оде у манастир, најбитнија и "неизбјежна" ствар је управо "визуелне комуникација"

Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: Црквена хералдика
« Одговор #34 послато: Јануар 17, 2018, 03:50:12 поподне »
Добро, али онда не можемо рећи да је то у искуству и у наслеђу Српске православне цркве, већ да је то нека новија тенденција. Самим тим, неки образац који би се ослањао на "искуство и наслеђе" црквене хералдике и не може да постоји. Поготово не у оквиру манастирских грбова.

Грбови у Српској Цркви нису нека новија пракса. Напротив, то је врло богато вишевековно наслеђе. Шта више, и наш национални грб (крст са огњилима) ушао је у употребу преко Цркве (Карловачке Митрополије), која га је као таквог предала Кнежевини Србији.

Кад говорим о искуству и наслеђу Цркве, ја пре свега мислим на скуп инсигнија, ознака и симбола који се могу упослити као параферналије (да би се тако означиле одређене црквена достојанства или установе), чиме би се створили обрасци за савремене (и неке нове и будуће) грбове. А то бедемска круна свакако није.

Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: Црквена хералдика
« Одговор #35 послато: Јануар 17, 2018, 03:54:29 поподне »
Овдје се слажем, кад се неко посвети Богу и оде у манастир, најбитнија и "неизбјежна" ствар је управо "визуелне комуникација"

Ако сам те добро разумео, ти си против и саме идеје да манастири имају грбове? У том случају ниси први, а ни последњи. Јер као што рекох, отпор хералдици у нашој Цркви био је прилично жилав.

симо

  • Гост
Одг: Црквена хералдика
« Одговор #36 послато: Јануар 17, 2018, 03:57:29 поподне »
Грбови у Српској Цркви нису нека новија пракса. Напротив, то је врло богато вишевековно наслеђе. Шта више, и наш национални грб (крст са огњилима) ушао је у употребу преко Цркве (Карловачке Митрополије), која га је као таквог предала Кнежевини Србији.

Кад говорим о искуству и наслеђу Цркве, ја пре свега мислим на скуп инсигнија, ознака и симбола који се могу упослити као параферналије (да би се тако означиле одређене црквена достојанства или установе), чиме би се створили обрасци за савремене (и неке нове и будуће) грбове. А то бедемска круна свакако није.

Кад говоримо о карловачкој митрополији не можемо говорити о неком богатом вишевјековном насљеђу, то је 300 година употребе грбова у Српској Православној Цркви, и то крајње сведено, под утицајем Хабзбуршке монархије и само на територијама под Хабсбурзима. У средњовјековној Србији колико је мени познато немамо ниједан примјер грба неког црквеног архијереја, епархије или манастира.

симо

  • Гост
Одг: Црквена хералдика
« Одговор #37 послато: Јануар 17, 2018, 04:04:44 поподне »
Ако сам те добро разумео, ти си против и саме идеје да манастири имају грбове? У том случају ниси први, а ни последњи. Јер као што рекох, отпор хералдици у нашој Цркви био је прилично жилав.

Нисам ни за ни против.  Али нисам за измишљања и за вјештачка прављења некакве традиције које нема. Мада хералдику као хералдику волим.

Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: Црквена хералдика
« Одговор #38 послато: Јануар 17, 2018, 04:09:55 поподне »
Кад говоримо о карловачкој митрополији не можемо говорити о неком богатом вишевјековном насљеђу, то је 300 година употребе грбова у Српској Православној Цркви, и то крајње сведено, под утицајем Хабзбуршке монархије и само на територијама под Хабсбурзима. У средњовјековној Србији колико је мени познато немамо ниједан примјер грба неког црквеног архијереја, епархије или манастира.

Па види, ако теби три века постојања српске црквене хералдике не значи ништа, онда не знам шта да ти кажем. Тачно је да у средњовековној Србији црквени достојанственици нису имали грбове. Али нису ни световни, бар не тамо до пред крај 14. столећа. Хералдика је међу Србе дошла са стране (из Угарске, Немачке и Италије), као што су нам и многе друге ствари стигле са стране. И ја у томе не видим ништа лоше или неспојиво са нашом културом. Јер Срби нису острво у океану, него део много шире европске цивилизације, унутар које је одувек постојало прожимање.

Ван мреже Paulus

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 148
  • νικα εν τω αγαθω το κακον
Одг: Црквена хералдика
« Одговор #39 послато: Јануар 17, 2018, 04:21:43 поподне »
Нисам ни за ни против.  Али нисам за измишљања и за вјештачка прављења некакве традиције које нема. Мада хералдику као хералдику волим.

Традиција се не прави. Традиција је део наслеђа, које се преноси са генерације на генерацију. Ми можемо (у садашњости) да правимо само нешто што ће будуће генерације да баштине као своју традицију. ''Вештачко прављење традиције које нема'' постојало би у случају да нешто фалсификујемо, па онда то припишемо некоме из прошлости. А то овде нико нити ради, нити има такве намере.

Што се тиче хералдичке традиције у Српској Цркви, она постоји, дуга је и богата, свидело се то некоме или не.