Аутор Тема: Гафови у нашој кинематографији  (Прочитано 12278 пута)

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #80 послато: Мај 15, 2020, 09:35:52 поподне »
Опрости ми на неупуќености,ако би мого да појасниш те двије верзије.Ја знам само за ову српску а она је очигледно фарсична
Вероватно оно што ти зовеш српском, ја зовем османлијском. То је она о убиству на превару. Ова друга личи на Вранићеву утолико што се говори о смрти Мурата у борби, али и она има митске елементе (колико се сећам), јер говори о дванаест хришћанских витезова који су се пробили кроз турске редове, итд. Нисам код куће, куцам на телефону, иначе бих покушао да дам неки линк.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #81 послато: Мај 15, 2020, 09:48:42 поподне »
Вероватно оно што ти зовеш српском, ја зовем османлијском. То је она о убиству на превару. Ова друга личи на Вранићеву утолико што се говори о смрти Мурата у борби, али и она има митске елементе (колико се сећам), јер говори о дванаест хришћанских витезова који су се пробили кроз турске редове, итд. Нисам код куће, куцам на телефону, иначе бих покушао да дам неки линк.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока
Ок,нисам знао да је ова наша верзија заправо турска.Вероватно из разлога да би се омаловажила српска победа на Косову се прибегло мистификацији не би ли се прикрио војно-тактички пораз моќнога царства.Добро,овакав мит би и мого да разумем,османски.А пто нама требаде да га ми испредамо с колена на колено...

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #82 послато: Мај 15, 2020, 10:34:44 поподне »
Ок,нисам знао да је ова наша верзија заправо турска.Вероватно из разлога да би се омаловажила српска победа на Косову се прибегло мистификацији не би ли се прикрио војно-тактички пораз моќнога царства.Добро,овакав мит би и мого да разумем,османски.А пто нама требаде да га ми испредамо с колена на колено...
Па можда је наш народ ценио и памет, домишљатост, унапред испланирани атентат у стилу асасина или нинџе, а не само сирову снагу оклопника  :)

У сваком случају, сценариста је имао простора да исприча причу на начин на који ју је Вранић испричао. Али да тврди да је Ред змаја основан у 13. веку, да су Немањићи били чланови реда и имали змаја на грбу, то већ никако не иде.

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #83 послато: Мај 15, 2020, 10:35:22 поподне »
Ок,нисам знао да је ова наша верзија заправо турска.Вероватно из разлога да би се омаловажила српска победа на Косову се прибегло мистификацији не би ли се прикрио војно-тактички пораз моќнога царства.Добро,овакав мит би и мого да разумем,османски.А пто нама требаде да га ми испредамо с колена на колено...
Ја, очито, нисам историчар и нека ми буду опроштене непрецизности, ако не и грешке, али ово су два главна правца у којима се крећу објашњења Муратове погибије. Ко их је креирао, ширио, наметао, прихватао итд, ја не знам, али претпостављам да је пропаганда била јака и у средњем веку, па отуда изводим и неке закључке.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #84 послато: Мај 15, 2020, 11:30:12 поподне »
Па можда је наш народ ценио и памет, домишљатост, унапред испланирани атентат у стилу асасина или нинџе, а не само сирову снагу оклопника  :)

У сваком случају, сценариста је имао простора да исприча причу на начин на који ју је Вранић испричао. Али да тврди да је Ред змаја основан у 13. веку, да су Немањићи били чланови реда и имали змаја на грбу, то већ никако не иде.
Углавном сви се сложисмо да се ради о митовима и да ќемо тешко докучити истину.Питање је само ко се којој школи мишљења приклања.А што се тиче Реда Змаја,стварно не знам ништа о томе а звучи занимљиво...

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #85 послато: Мај 15, 2020, 11:50:25 поподне »
Ја, очито, нисам историчар и нека ми буду опроштене непрецизности, ако не и грешке, али ово су два главна правца у којима се крећу објашњења Муратове погибије. Ко их је креирао, ширио, наметао, прихватао итд, ја не знам, али претпостављам да је пропаганда била јака и у средњем веку, па отуда изводим и неке закључке.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока
Ја тек нисам историчар али ме историја привлачи цио живот.Ја само покушавам да оно што нам се дешавало кроз историју гледам кроз призму садашњости и обрнуто,да гледам садашњост кроз призму историје,вјероватно важнији правац.Савремени,технолошки свијет нас је направио таквима да мислимо да смо много другачији од предака а ја мислим да смо исти ментално,културолошки...и да нисмо много еволуирали.И дан данас нам је све у миту,у сујеверју,у вјери и битно нам је да је Милош убио Мурата а што се историчари још споре јели он постојо или није нема везе...Пропаганде је вазда било и биќе,али постоји и мозак да каже:"Стани мало,не може то тако"Или нам је лакше да неко други мисли уместо нас...

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #86 послато: Мај 16, 2020, 02:08:22 поподне »
Ни ја нисам историчар, али морам додати још један податак, можда везан за убиство Мурата. Наиме, по протоколу турског двора, када би неко излазио пред султана, да му се поклони/пољуби скуте, прилазио би на коленима, док би му два јаничара држала руке. Нажалост не могу да се сетим где сам читао/слушао кад је тај обичај уведен, да ли због убиства Мурата или због покушаја атентата на неког каснијег султана.

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #87 послато: Мај 16, 2020, 02:35:28 поподне »
Мало сам прелистао Јиречека, подсетио се неких ствари. Влатко Вуковић је неко за кога знамо да је учествовао у бици и преживео. Сигурно је реферисао Твртку најдетаљније могуће. Е сад, колико је он лично могао да види тренутак Муратове погибије, не знам, а и сумњам да је могао. Био је, сигурно, прилично удаљен и имао је преча посла. Врева, метеж и остало. Ипак, сматрам да је имао праву слику о општем току битке. Од Твртка су потекле вести о победи хришћана. Дакле, мислим да се о некој победи, али Пировој, може говорити, јер Јиречек дословно каже да је том битком "сломљена кичма" Србије. Османлије су посели читав низ утврђења која су се пружала све до у Босну.

Што се тиче Мурата, руски посланик у Дубровнику, заборавио сам му име, који је пет година проучавао дубровачки архив, наводи да су Фирентинци, у одговору на Твртково писмо, говорили о верзији са дванаест хришћанских витезова, итд. Све у свему, и даље мислим да се цела истина никад неће сазнати.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #88 послато: Мај 16, 2020, 02:57:11 поподне »
Ни ја нисам историчар, али морам додати још један податак, можда везан за убиство Мурата. Наиме, по протоколу турског двора, када би неко излазио пред султана, да му се поклони/пољуби скуте, прилазио би на коленима, док би му два јаничара држала руке. Нажалост не могу да се сетим где сам читао/слушао кад је тај обичај уведен, да ли због убиства Мурата или због покушаја атентата на неког каснијег султана.
Не бих се заклео али је тако,чини ми се,представљен чин убиства Мурата у филму "Бој на Косову".Милош понизно клечи и кад треба да му пољуби скуте он вади нож и наставак знате..

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #89 послато: Мај 16, 2020, 03:13:58 поподне »
Мало сам прелистао Јиречека, подсетио се неких ствари. Влатко Вуковић је неко за кога знамо да је учествовао у бици и преживео. Сигурно је реферисао Твртку најдетаљније могуће. Е сад, колико је он лично могао да види тренутак Муратове погибије, не знам, а и сумњам да је могао. Био је, сигурно, прилично удаљен и имао је преча посла. Врева, метеж и остало. Ипак, сматрам да је имао праву слику о општем току битке. Од Твртка су потекле вести о победи хришћана. Дакле, мислим да се о некој победи, али Пировој, може говорити, јер Јиречек дословно каже да је том битком "сломљена кичма" Србије. Османлије су посели читав низ утврђења која су се пружала све до у Босну.

Што се тиче Мурата, руски посланик у Дубровнику, заборавио сам му име, који је пет година проучавао дубровачки архив, наводи да су Фирентинци, у одговору на Твртково писмо, говорили о верзији са дванаест хришћанских витезова, итд. Све у свему, и даље мислим да се цела истина никад неће сазнати.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока
Не верујем да је Влатко био подредјен Твртку да би му реферисао а да су имали неки вид комуникације,то је сигурно.Е сад ни западњаци имуни на митове,па тако и тај број "12" јњ јако симболичан.Од тајне вечере,па  преко вечере код Лазара пред бој на Косову,па све до Михалкова и његових дванаест додјемо на крају до сујеверног 13, који мора бити прекобројан,или недо ти бог издајник...

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #90 послато: Мај 16, 2020, 06:08:35 поподне »
Мало сам прелистао Јиречека, подсетио се неких ствари. Влатко Вуковић је неко за кога знамо да је учествовао у бици и преживео. Сигурно је реферисао Твртку најдетаљније могуће. Е сад, колико је он лично могао да види тренутак Муратове погибије, не знам, а и сумњам да је могао. Био је, сигурно, прилично удаљен и имао је преча посла. Врева, метеж и остало. Ипак, сматрам да је имао праву слику о општем току битке. Од Твртка су потекле вести о победи хришћана. Дакле, мислим да се о некој победи, али Пировој, може говорити, јер Јиречек дословно каже да је том битком "сломљена кичма" Србије. Османлије су посели читав низ утврђења која су се пружала све до у Босну.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока
Твртко се крунисао за краља Срба, тако да је себе сматрао сувереном, а Лазара својим вазалом. Из Тврткове перспективе битка се могла сматрати добијеном, јер је погинуо турски владар, а српски (Твртко) није. Турци су се одмах повукли са бојног поља, што се према неким мерилима може сматрати њиховим поразом. Мислим да је и сам долазак одреда Влатка Вуковића је био симболичан, да Твртко прикаже како ипак то сматра својом земљом. Није могао да не пошаље одред, а да носи "венац Немањића"
Не знам, додуше, колико су јаки били босански одреди на Косову, али то исто никад нећемо сазнати.

Иначе, причу о клевети и каснијој предаји Милоша наводи и Константин Филозоф,

Одосмо далеко од кинематографије :)

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #91 послато: Мај 16, 2020, 07:33:04 поподне »
Ја тек нисам историчар али ме историја привлачи цио живот.Ја само покушавам да оно што нам се дешавало кроз историју гледам кроз призму садашњости и обрнуто,да гледам садашњост кроз призму историје,вјероватно важнији правац.
Да, ја, такође, нисам историчар али ме  историја, а поготово веза историје и историје "идеја"-веома занима. Што рече један немац - историја, у ствари,  изучава "садашњост"  -у смислу - како се дошло  до ове и овакве садашњости. Слично сећању на сопствени развој, као што одрасли човек размишља о свом животу и постаје свестан како су догађаји из прошлости довели до садашњег стања.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #92 послато: Август 24, 2020, 03:42:11 поподне »
Ово није кинематографски гаф, чак је, напротив, показатељ како добар избор глумаца и шминка могу неке нереалне ствари у филму учинити могућним.

Наиме, у легендарном филму „Маратонци трче почасни круг“, Топаловиће глуме следећи глумци, са наведеним годинама старости када је филм сниман (1982):

Пантелија – Радислав Лазаревић (79)
Максимилијан – Мића Томић (62)
Аксентије – Мија Алексић (59)
Милутин – Паја Вуисић (56)
Лаки – Бата Стојковић (48)
Мирко – Богдан Диклић (29)

Дакле, шест колена једне фамилије са распоном старости 50 година! Реалан распон година био би најмање двоструко више, а вероватно и више од тога.

Најбољи детаљ је распон од свега 14 година између Миће Томића и Бате Стојковића, који су у филму прадеда и праунук.

Бора Тодоровић, у филму Ђенка, је другар Боци Диклићу, а старији је 5 година од Боциног филмског оца Бате Стојковића. За своје године (53) изгледа одлично. Сека Саблић (Кристина) у време снимања филма има 40 година, а њен филмски отац, Зоран Радмиловић (Били Питон) 49.


"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #93 послато: Август 25, 2020, 12:05:39 пре подне »
Никада ми није падало на памет да су тако мале разлике у годинама глумаца, колико су добро одглумили (свако се у наносекунди од агресивног оца претварао у "бубицу", чим наиђе његов отац :) ) Павле Вујисић  ;D
<a href="https://www.youtube.com/v/k6FEURpbRzQ" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/k6FEURpbRzQ</a>
« Последња измена: Август 25, 2020, 12:17:46 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #94 послато: Август 25, 2020, 09:15:47 пре подне »
Никада ми није падало на памет да су тако мале разлике у годинама глумаца, колико су добро одглумили (свако се у наносекунди од агресивног оца претварао у "бубицу", чим наиђе његов отац :) ) Павле Вујисић  ;D
<a href="https://www.youtube.com/v/k6FEURpbRzQ" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/k6FEURpbRzQ</a>

Постоји једна прича везана за ову сцену. Наиме, фосна којом Павле Вујисић удара Бату Стојковића, била је исечена са једне стране, како би лакше пукла кад удари у леђа. Пошто Павле и Бата нису били у претерано добрим односима (чест случај у то време код глумачких легенди), Паја га је ударио другом страном, која није била начета. Тако да је Бата сигурно добро осетио овај ударац. :D

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #95 послато: Август 25, 2020, 09:40:49 пре подне »
Постоји једна прича везана за ову сцену. Наиме, фосна којом Павле Вујисић удара Бату Стојковића, била је исечена са једне стране, како би лакше пукла кад удари у леђа. Пошто Павле и Бата нису били у претерано добрим односима (чест случај у то време код глумачких легенди), Паја га је ударио другом страном, која није била начета. Тако да је Бата сигурно добро осетио овај ударац. :D
"Мучки" га је ударио  :D Додатно су сцену "појачавали" и промашаји (при промашају се тижу тензија и бес код нападача). За Бату Живојиновића сам чуо да је у некој сцени (не сећам се који филм), пре снимања сцене, рекао "ово се само једном снима" (зато што стварно бије)
« Последња измена: Август 25, 2020, 09:43:32 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #96 послато: Август 25, 2020, 10:01:32 пре подне »
Једна од симпатичнијих сцена батинања у нашим филмовима, из филма "Шмекер", када Гидра Бојанић (иначе пореклом I1-P109 Дробњак) шамара свог "земљака" Жарка Лаушевића (Тепчани I2-PH908) и Ратка Танкосића. Делује уверљиво овај шамар Лаушевићу:

<a href="https://www.youtube.com/v/WTRYutvqkOw" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/WTRYutvqkOw</a>

Иначе је Лаушевић причао да га је стварно шамарао и Бата Живојиновић у "Косовском Боју", затим Берчек у филму "Догодило се на данашњи дан", као и Стево Жигон (чак и на пробама). Тако да је Жарко добио камион батина на снимањима. :D

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #97 послато: Септембар 05, 2020, 08:52:17 пре подне »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #98 послато: Фебруар 25, 2022, 09:13:40 пре подне »
Није кинематографија, него телевизија, али не знам где бих сврстао јутрошњи гаф са РТС.

Репортерка се јавља из Земуна, поводом дана оснивања Земунске болнице и каже како је болница почела са радом 1784. године, по чему је најстарија болница на Балкану  8)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Гафови у нашој кинематографији
« Одговор #99 послато: Фебруар 25, 2022, 07:50:03 поподне »
Постоји и схватање да је северна граница Балканског полуострва линија Трст-Одеса, што је мени лично увек било логичније од границе Дунав-Сава-Купа