Аутор Тема: Српски ДНК дан 2017  (Прочитано 152226 пута)

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #340 послато: Септембар 27, 2017, 05:28:21 поподне »
Ево и мало лингвистичких аргумената. Срби на Озрену традиционално су били говорници средњобосанског дијалекта, који је стариначки. Касније херцеговачке струје утичу на физиономију говора, па се он све више креће у новоштокавском и херцеговачком смјеру, али и даље остају бројни трагови. Значи да на Озрену ипак постоји непрекинути континуитет присуства Срба, тј. православаца. Само не вјерујем да се генетска слика тих старинаца битно разликује од оне типичне за источнохерцеговачке Србе. Очекивао бих да је И2а међу стариначким породицама исто преко 40%.
Tokom 17. vijeka, a poslije pomenutih ratova, nije bilo većih ratnih stradanja, ali su epidemije kuge zatirale mnoga ognjišta. Bosnu je kuga u 18. vijeku pohodila nekoliko puta. Narodno predanje govori da su Srpska Rječica i Trbuk prije kuge bila muslimanska naselja, a da su muslimani iz Donje Paklenice odselili u selo Šije, preko Bosne. Tada je, vjerovatno, stradalo i srpsko stanovništvo na Ozrenu, neki su odselili, a neki izumrli, ali ipak nije došlo do narušavanja etničke strukture, jer su i novonaseljeni bili pravoslavci iz Stare Hercegovine. Među ozrenskim Srbima uopšte nema starosjedilaca, rijetki su rodovi, koji o sebi i misle da su stranci, a njihove tvrdnje su nejasne. I najbolje očuvana predanja o porijeklu ne sežu dublje od 18. vijeka.

Jelic

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #341 послато: Септембар 27, 2017, 05:46:51 поподне »
Ево и мало лингвистичких аргумената. Срби на Озрену традиционално су били говорници средњобосанског дијалекта, који је стариначки. Касније херцеговачке струје утичу на физиономију говора, па се он све више креће у новоштокавском и херцеговачком смјеру, али и даље остају бројни трагови. Значи да на Озрену ипак постоји непрекинути континуитет присуства Срба, тј. православаца. Само не вјерујем да се генетска слика тих старинаца битно разликује од оне типичне за источнохерцеговачке Србе. Очекивао бих да је И2а међу стариначким породицама исто преко 40%.

Питање је да ли се и ту ради о "правим" старинцима тј. о становништву које ту има континуитет од средњег века или о старијим досељеницима из Херцеговине. Биће пре да је ово друго.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #342 послато: Септембар 27, 2017, 06:08:07 поподне »
Шестић, Ђурђиц, Милосавци, Лакташи (Бања Лука)

Припада хаплогрупи R1b.

Тестирани верује да су његови преци у Лијевче Поље дошли из Херцеговине. Релативна блискост са муслиманом Тасом отвара неку такву могућност, али са дугим искуством у вези са хаплогрупом једино могу тестираном да препоручим да уради панел код Y seq.

Ретко презиме. А гађа се и слава:

У Подгорици: „Новаковићи“ – Вилићи, Никићи, Поповићи, Стијовићи и Шестићи (Ђурђиц) су истог порекла као Поповићи из Момишића.

У Момишићима: Поповићи (Ђурђиц) – они су истог порекла као и Мугоше, по предању потичу од два рођена брата; раније презиме било им је Новаковић; истог порекла су и Новаковићи у Подгорици.

О Мугошама смо писали подоста.

Сећам се једног интервјуа где је Милош Шестић поменуо како су његови Шестићи старином из Зете...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #343 послато: Септембар 27, 2017, 06:39:49 поподне »
Сад сам погледао тестиране из Босанске Крајине, у најширем смислу те речи (117 тестираних, са маркерима). Иако се I2a значајно поправила, опет је негде на 29-30%, док је I2-PH908 испод 20%.

Изгледа да се I2a најчешће јавља у источним крајевима око Бања Луке и западно око Дрвара, мада је реално има свуда. Ово је занимљиво с обзиром на проценат у другим крајевима БиХ, али је негде и нормално због природе миграција.

Како стоје ствари, Западна Босна може бити област са најмање I2a код Срба у БиХ. Разлог за то може бити висок проценат R1a, али и разгранатост појединих хаплогрупа. Да не доносим преурањене закључке, сачекајмо крај овог истраживања (где опет има више тестираних источно).

Занимљиво да је и R1b у Крајини негде око 6%, што је на нивоу херцеговачког просека. Углавном је присутна кроз подгране R1b-U152 и R1b-L23>BY611. Веома се ретко јавља код Срба из Посавине, Подриња, околине Сарајева, итд.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #344 послато: Септембар 27, 2017, 06:59:17 поподне »
Живановић, Никољдан, Остружница, Чукарица, Београд

Припада хаплогрупи G2a-U1, највероватније њеној грани L1264. Нема блиских поклапања на пројекту.
Снип којем Живановић највероватније припада је стар 7800 година, са најскоријим заједничким претком свих припадника ове гране од пре 4100 година.

Хаплогрупа G2a-U1 је у Европи присутна кроз две основне гране, од којих је једна L1264, која се проналази од Балтика до централне Азије, и за њу је извесно да се ширила са Индоевропљанима.

Тестирани је о пореклу навео следеће:

По запису из књига, Живановићи су живели у Дечу код Земуна., вероватно између I и II српског устанка јер непоседујемо прецизне записе. У попису становништва из 1867. за Београдску нахију, Посавски срез (Остружница), под редним бројем 104, помиње се мој предак Новак Живановић. Ја сам пето колено. *По речима потомака старијих породица из Остружнице помиње се прича да су Живановићи потомци Петра Новаковића – Чардаклије, дипломате из Првог српског устанка, неки кажу и фамилије Младена Миловановића (његовог брата), али за то немамо никакв ваљан документ. По породичној причи помиње се старо презиме Новаковић или Стевановић (без доказа), а истражујући порекло, дошао сам до податка да у Дечу и данас постоје породице које носе презиме Живановић. Старији становници Остружнице помињу да су Живановићи једна од старијих породица у Остружници јер се њихова огњишта (куће) налазе прекопута Остружничке цркве (посвећена Преносу моштију Светог Николаја Мирликијског), која се сматра за центар Остружнице.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #345 послато: Септембар 27, 2017, 08:05:43 поподне »
Грунчић, Срђевдан, Зрењанин

Припада хаплогрупи R1a-Z280, карпатско-далматинској грани Y2613. Најближи су му тестирани из рода А, а са Грбићем из Рачића код Бихаћа и Богдановићем из Јелићке код Приједора, са којима дели исту славу, има потпуно поклапање (са првим на 23 а са другим на 17 маркера). Нема информација о старијем пореклу, али на основу овог резултата прилично је сигурно да му се у релативно скоријој прошлости неко од предака доселио са простора Босанске Крајине.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #346 послато: Септембар 27, 2017, 08:19:43 поподне »
Милинковић, Алимпијевдан, Докмир, Уб

Припада хаплогрупи R1a-M458. Најближи су му тестирани из рода Б, Бурмазовић (1/17, такође слави Алимпијевдан), Аксић (2/18) и Дуњићи (2/17). По предању су досељени из Дуба код Бајине Баште у другој половини 18. века.

Ван мреже Јовановић од Романије

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
  • I2-PH908, род Никшићи
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #347 послато: Септембар 27, 2017, 08:21:31 поподне »
Јовановић, Лучиндан, Бабине Горње, Хан Пијесак

Припада хаплогрупи I2-PH908, по својој прилици роду Никшића. Одлично се уклапа у род Никшића, једина вредност која се издваја је 32 на 389ii коју у овом роду поседује само Јовановић. У овом случају се може рећи да је генетика потврдила предање о пореклу. Ево шта је тестирани навео о свом даљем пореклу:

"Према предању поријеклом смо од Никшића, односно са обронака планине Голије. Одатле само дошли у Бијеле воде код Сокоца Р. Српска, (па су нас тада звали Бјеловодац), а одатле на село Горње Бабине (ово село помиње се још у сумарном попису Санџака Босна из 1468-69). Два брата су остала на Г. Бабинама, а њихов отац са још три сина населио су у селу Кнежина код Сокоца. Према некој мојој рачуници населили су се на Горње Бабине око 1830. Постоји још тезе да смо однекуд од Пријепоља."

Поздрав, ја сам овај Јовановић  :) Пошто нисам вичан да протумачим резултате које сам добио, рецимо шта значи  "једина вредност која се издваја је 32 на 389ii"?

Jelic

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #348 послато: Септембар 27, 2017, 08:25:47 поподне »
Поздрав, ја сам овај Јовановић  :) Пошто нисам вичан да протумачим резултате које сам добио, рецимо шта значи  "једина вредност која се издваја је 32 на 389ii"?

Значи да је то вредност карактеристична само за одређеног појединца, да је у роду нико други не поседује. Вероватно је реч о некој мутацији у задњих пар генерација јер су остале вредности типично "никшићке".

Ван мреже Јовановић од Романије

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
  • I2-PH908, род Никшићи
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #349 послато: Септембар 27, 2017, 08:29:49 поподне »
Значи да је то вредност карактеристична само за одређеног појединца, да је у роду нико други не поседује. Вероватно је реч о некој мутацији у задњих пар генерација јер су остале вредности типично "никшићке".
Дакле ову мутацију имао само ми за сада?  :) Како би могао да сазнам са ким сам у сродству? Јер ја осим да само са обронака Голије нема ни један други податак.  :)

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #350 послато: Септембар 27, 2017, 08:44:01 поподне »
Дакле ову мутацију имао само ми за сада?  :) Како би могао да сазнам са ким сам у сродству? Јер ја осим да само са обронака Голије нема ни један други податак.  :)
Тачно, из рода Никшића тренутно искључиво Ваш хаплотип поседује ову мутацију, што га наравно не одваја од рода Никшића, већ резултат чини још уникатнијим и говори да се на том маркеру разликујете од других расељених Никшића и оних у матици.

Тестирани који су вам генетски блиски односно са којима делите заједничког претка у последњих 500-тињак година се налазе на следећем линку, у табели су груписани под називом род Никшића (тестираних: 16).
http://dnk.poreklo.rs/tabela-pojedinacne-grupe/?grp-filter=I2%20DS
« Последња измена: Септембар 27, 2017, 09:10:02 поподне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Јовановић од Романије

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
  • I2-PH908, род Никшићи
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #351 послато: Септембар 27, 2017, 09:17:11 поподне »
Тачно, из рода Никшића тренутно искључиво Ваш хаплотип поседује ову мутацију, што га наравно не одваја од рода Никшића, већ резултат чини још уникатнијим и говори да се на том маркеру разликујете од других расељених Никшића и оних у матици.

Тестирани који су вам генетски блиски односно са којима делите заједничког претка у последњих 500-тињак година се налазе на следећем линку, у табели су груписани под називом род Никшића (тестираних: 16).
http://dnk.poreklo.rs/tabela-pojedinacne-grupe/?grp-filter=I2%20DS
Живо ме интересује колико је стара ова мутација. :)  Има ли шта млађе од 500 година, да нађем село у ЦГ из кога смо  :D

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1684
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #352 послато: Септембар 27, 2017, 10:31:49 поподне »
Живо ме интересује колико је стара ова мутација. :)  Има ли шта млађе од 500 година, да нађем село у ЦГ из кога смо  :D

За сада у роду имате двојицу са Y37, ако би желио да бараташ прецизнијим годинама онда бих препоручио надоградњу на стандард Y37; тада би био солидан прорачун. Ја сам већ то радио преко YSEQ овај панел.
https://www.yseq.net/product_info.php?currency=EUR&cPath=23_30&products_id=40762&osCsid=6680caa04f2c5527e9beef6a8d1285f6

YSEQ је најближи, најјефтини и најбољи са понудама. Ту можеш радити и СНП тестове За ситније гране испод PH908.

За сада покушај наћи у књигама нешто о Никшићима, око Никшића може ти  НиколаВук помоћи. Чланови Порекла имају приступ дигиталној библиотеци која барата са мноштвом књига, које су од користи сваком родословцу. :)
« Последња измена: Септембар 27, 2017, 10:36:10 поподне Radul »
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #353 послато: Септембар 27, 2017, 10:38:46 поподне »
За сада покушај наћи у књигама нешто о Никшићима, око Никшића може ти  НиколаВук помоћи. Чланови Порекла имају приступ дигиталној библиотеци која барата са мноштвом књига, које су од користи сваком родословцу. :)

ДушанВучко и ја смо овде дежурни Никшићи.  ;)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Јовановић од Романије

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
  • I2-PH908, род Никшићи
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #354 послато: Септембар 27, 2017, 10:42:07 поподне »
За сада у роду имате двојицу са Y37, ако би желио да бараташ прецизнијим годинама онда бих препоручио надоградњу на стандард Y37; тада би био солидан прорачун. Ја сам већ то радио преко YSEQ овај панел.
https://www.yseq.net/product_info.php?currency=EUR&cPath=23_30&products_id=40762&osCsid=6680caa04f2c5527e9beef6a8d1285f6

YSEQ је најближи, најјефтини и најбољи са понудама. Ту можеш радити и СНП тестове За ситније гране испод PH908.

За сада покушај наћи у књигама нешто о Никшићима, око Никшића може ти  НиколаВук помоћи. Чланови Порекла имају приступ дигиталној библиотеци која барата са мноштвом књига, које су од користи сваком родословцу. :)

Коју двојицу? :D

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1684
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #355 послато: Септембар 27, 2017, 10:45:54 поподне »
Коју двојицу? :D

Томашевић Y37 маркера
Бечановић  Y67 маркера

остали су Y23 маркера

http://dnk.poreklo.rs/tabela-pojedinacne-grupe/?grp-filter=I2%20DS
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #356 послато: Септембар 27, 2017, 10:48:14 поподне »
ДушанВучко и ја смо овде дежурни Никшићи.  ;)
👍 :)  Moжда и појачање добијемо на форуму  :D
« Последња измена: Септембар 27, 2017, 10:50:05 поподне ДушанВучко »

Jelic

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #357 послато: Септембар 27, 2017, 11:38:45 поподне »
Не само Герзово, већ и Саница (тамо је постојао стариначки род Млађена који је славио св. Стефана).

На основу пописа из 1550. године кретање и насељавање овог рода у Крајини би се могло повезати са Малкоч-бегом, босанским и херцеговачким санџакбегом, јер су припадници овог рода настањени углавном на његовим посједима и у Герзову и у Саници. За саничке Млађене је остало записано да су били дербенџије, чувари кланца.

У дербенџијској служби су били и крајишки "Васојевићи" (Часне вериге) код Мркоњић града. Чини се да је ова служба омогућавала нешто дужи опстанак хришћанским породицама, чак иако су се налазиле на прометним мјестима.

Млађена у околини Кључа по шематизму из 1882 има са славом Стевањдан. Било би свакако занимљиво видети њихов резултат тј. да ли су такође део ове I2-PH908 екипе.

симо

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #358 послато: Септембар 27, 2017, 11:55:52 поподне »
Млађена у околини Кључа по шематизму из 1882 има са славом Стевањдан. Било би свакако занимљиво видети њихов резултат тј. да ли су такође део ове I2-PH908 екипе.

Питање је да ли данас има ових Млађена, јер у самој Саници чини ми се да су прекинули линију тј. да су по мушкој линији Тркуље и да славе другу славу. Скоро тестирани Јежи из Крупе имају неко предање да им је раније презиме било Млађен.

Jelic

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2017
« Одговор #359 послато: Септембар 27, 2017, 11:56:35 поподне »
Питање је да ли данас има ових Млађена, јер у самој Саници чини ми се да су прекинули линију тј. да су по мушкој линији Тркуље и да славе другу славу. Скоро тестирани Јежи из Крупе имају неко предање да им је раније презиме било Млађен.

Ако је то тачно, онда штета што се неће моћи проверити веза са I2-PH908 родовима.