Аутор Тема: Порекло Перишића, Алимпијевдан, Аранђеловац  (Прочитано 5719 пута)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло Перишића, Алимпијевдан, Аранђеловац
« Одговор #20 послато: Јануар 25, 2019, 01:55:44 поподне »
Поздрав свима, опет ја.
Неко се можда и сећа: тражио сам своје Перишиће, за које сам једино знао да су “пречани”.
Нађох на крају ту “Шумадијску Колубару” и прочитах чак на неколико места да су се вратили у Србију (одакле?) између 1740. и 1760. године, населили село Венчане код Аранђеловца, и “разгранали се” (или су можда већ били “разгранати”) на неколико фамилија. Свима им је и даље заједничка иста слава. Опет, чак су наведени као пример породица које су чекале прекид ратова да се после 1739. врате у матицу.
Хтедох да питам да ли неко можда зна следећи корак, или може да препоручи литературу, нешто што би помогло у даљем истраживању. Типа “Срби у Мађарској у 17. веку”. Мора да постоји неки попис или списак или хроника. Шта радите кад радите ово? :) Хвала унапред!

Милош

А имате ли макар оријентациону представу где су били преко? Кад бисмо сазнали макар оквирно, могуће је да бисмо кроз пописе нашли и неког од ваших предака. На брзину, видех да је неких Перишића било у Срему 1828. године, као и да се помњи у књизи Кочина Крајина (1930), од Душана Пантелића, у Губицима Кочине чете у септембру 1788. године.



Ван мреже МилошПеришић

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 12
Одг: Порекло Перишића, Алимпијевдан, Аранђеловац
« Одговор #21 послато: Јануар 25, 2019, 11:00:31 поподне »
А имате ли макар оријентациону представу где су били преко? Кад бисмо сазнали макар оквирно, могуће је да бисмо кроз пописе нашли и неког од ваших предака. На брзину, видех да је неких Перишића било у Срему 1828. године, као и да се помњи у књизи Кочина Крајина (1930), од Душана Пантелића, у Губицима Кочине чете у септембру 1788. године.

Нажалост, не. Ја сам пронашао Перишиће и у Сентандреји (не знам коју су славу славили, да ли су славили, и највећа мистерија: да ли је слава лажни траг и шта ако је промењена). Тренутно листам књигу о Банату - село по село (да се самоубијеш!). Хвала!!! на овим информцијама, истражићу.

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Порекло Перишића, Алимпијевдан, Аранђеловац
« Одговор #22 послато: Јануар 25, 2019, 11:09:46 поподне »
Перишића има/било је у Срему, тачније Буђановцима. Преткиња у шестом колену ми се звала Анушка Перишић, од оца Дионисија и деде Атанасија Перишића  :)
Славу не знам, морао бих се распитати, уколико их уопште има у селу.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло Перишића, Алимпијевдан, Аранђеловац
« Одговор #23 послато: Јануар 25, 2019, 11:36:41 поподне »
Нажалост, не. Ја сам пронашао Перишиће и у Сентандреји (не знам коју су славу славили, да ли су славили, и највећа мистерија: да ли је слава лажни траг и шта ако је промењена). Тренутно листам књигу о Банату - село по село (да се самоубијеш!). Хвала!!! на овим информцијама, истражићу.

Нисам данас стигао напсати више, али сада бих само да допуним, да се међу жртвама Кочине чете помиње Pavle Perishich; те да се у попису из 1828. године у Сремској жупанији помињу:

Bugyanovcze

Perishics, Thanas
Perishics, Vasza


Grgurevcze

Perishics, Nicefor

Shulyom

Perishics, Nicefor

Исте године се помињу и у Барањској жупанији:

Malom

Josephus Perissics
Joannes Perissich


Такође, у пописима Великокикиндског дистрикта насталим у периоду од 1795-1802. године, помињу се вероватно у нека три места презимењаци Perishity-и: Mility, Petar, Philip (код Д. Ј. Поповића, такав се помиње у Мокрину 1792), Szava и Thimothie.



Ван мреже МилошПеришић

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 12
Одг: Порекло Перишића, Алимпијевдан, Аранђеловац
« Одговор #24 послато: Јануар 26, 2019, 01:44:35 пре подне »
Нисам данас стигао напсати више, али сада бих само да допуним, да се међу жртвама Кочине чете помиње Pavle Perishich; те да се у попису из 1828. године у Сремској жупанији помињу:

Bugyanovcze

Perishics, Thanas
Perishics, Vasza


Grgurevcze

Perishics, Nicefor

Shulyom

Perishics, Nicefor

Исте године се помињу и у Барањској жупанији:

Malom

Josephus Perissics
Joannes Perissich


Такође, у пописима Великокикиндског дистрикта насталим у периоду од 1795-1802. године, помињу се вероватно у нека три места презимењаци Perishity-и: Mility, Petar, Philip (код Д. Ј. Поповића, такав се помиње у Мокрину 1792), Szava и Thimothie.

Ово дефинитивно ваља даље истражити. Заиста хвала на подацима! Након што одрадим тест и ископам све што ме занима, поделићу исход.

Ван мреже МилошПеришић

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 12
Одг: Порекло Перишића, Алимпијевдан, Аранђеловац
« Одговор #25 послато: Јануар 26, 2019, 01:46:05 пре подне »
Перишића има/било је у Срему, тачније Буђановцима. Преткиња у шестом колену ми се звала Анушка Перишић, од оца Дионисија и деде Атанасија Перишића  :)
Славу не знам, морао бих се распитати, уколико их уопште има у селу.

Дакле, следећа дестинација: Буђановци. :) Хвала! Пронаћи ћу их већ, све сам ближе.

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Порекло Перишића, Алимпијевдан, Аранђеловац
« Одговор #26 послато: Јануар 26, 2019, 10:23:49 пре подне »
Нисам данас стигао напсати више, али сада бих само да допуним, да се међу жртвама Кочине чете помиње Pavle Perishich; те да се у попису из 1828. године у Сремској жупанији помињу:

Како се зове књига где се могу наћи жртве Кочине Крајине?

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло Перишића, Алимпијевдан, Аранђеловац
« Одговор #27 послато: Јануар 26, 2019, 10:39:32 пре подне »
Како се зове књига где се могу наћи жртве Кочине Крајине?

Кочина Крајина, Душан Пантелић, имаш је у дигиталној.



Ван мреже МилошПеришић

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 12
Одг: Порекло Перишића, Алимпијевдан, Аранђеловац
« Одговор #28 послато: Јануар 26, 2019, 12:10:39 поподне »
Кочина Крајина, Душан Пантелић, имаш је у дигиталној.

Непознат ми је овај Павле Перишић. Идући уназад, Перишићи у породици су Дејан (мој отац), Груја, Бошко, Грујица, Коста, Сима Перишић, Периша Симонић, Ђерман Симонић (око 1760е). Ђерман имао још и синове Никиту (отуд Никитовићи у селу), Марка (Марковићи) и Миливоја (Миливојевићи). Породице су чак и после 250 година и даље ту, е сад колико је тачно ово за презимена... Нисам паметан. Само додатно компликује.  ::)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Порекло Перишића, Алимпијевдан, Аранђеловац
« Одговор #29 послато: Јануар 26, 2019, 12:19:47 поподне »
Непознат ми је овај Павле Перишић. Идући уназад, Перишићи у породици су Дејан (мој отац), Груја, Бошко, Грујица, Коста, Сима Перишић, Периша Симонић, Ђерман Симонић (око 1760е). Ђерман имао још и синове Никиту (отуд Никитовићи у селу), Марка (Марковићи) и Миливоја (Миливојевићи). Породице су чак и после 250 година и даље ту, е сад колико је тачно ово за презимена... Нисам паметан. Само додатно компликује.  ::)

То је само један погинули, питање је да ли је имао и потомака, али може бити користан траг за одређивање правца досељавања.