Аутор Тема: Zaječarski okrug  (Прочитано 11302 пута)

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Zaječarski okrug
« Одговор #20 послато: Октобар 01, 2016, 05:33:55 поподне »
Hvala. Narucicu pa cu pokusati nesto da saznam.

Инaчe Кaлчић cпoмињe пpичу o Шaнку, пeвaчу и cвиpaчу, и њeгoвoj тpaгичнoj љубaви. Њeгoвo имe je Aлeкcaндap Дaшкoвић и oн пpиликoм cуcpeтa c кpaљeм Mилaнoм '82./'83. гa oбaвeштaвa дa cу њeгoви у Вeлики Извop дoшли из Jepмeниje.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Zaječarski okrug
« Одговор #21 послато: Октобар 01, 2016, 05:36:46 поподне »
Инaчe Кaлчић cпoмињe пpичу o Шaнку, пeвaчу и cвиpaчу, и њeгoвoj тpaгичнoj љубaви. Њeгoвo имe je Aлeкcaндap Дaшкoвић и oн пpиликoм cуcpeтa c кpaљeм Mилaнoм '82./'83. гa oбaвeштaвa дa cу њeгoви у Вeлики Извop дoшли из Jepмeниje.

* Дишкoвић

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Zaječarski okrug
« Одговор #22 послато: Октобар 01, 2016, 05:38:42 поподне »
Cuo sam price o Baljevićima, od svojih starih. Pokusacu da stupim u kontakt sa nekim u selu. Trenutno niko iz moje porodice nije tamo, pa kad budem bio u prilici otici cu licno da vidim sta mogu da saznam. Hvala puno na pomoci!
Баљевића има још у Великом Извору. Дашићи  (изгледа, нема их више у Великом Извору),који су дошли из Бугарске,  знају да су из неког краја код Пећи. Шекулар од Пећи дијели Ругова.  Дашићи су  братство које припада старом слоју Шекулараца.
Гачевићи у Црној Гори су разнородни.

Ван мреже Mitke

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: Zaječarski okrug
« Одговор #23 послато: Октобар 01, 2016, 05:43:46 поподне »
Za bitku sami ja cuo... Takodje sam cuo da se posle toga jos dosta porodica iz Bugarske doselilo u selo. Samo sto sam to cuo od svoje pra bake, a i bio sam mali tako da se ne secam sta mi je tacno o tome pricala. Sada na zalost nije vise medju zivima, kao i moj deda i baba, pa mi je jako tesko pronaci informacije.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Zaječarski okrug
« Одговор #24 послато: Октобар 01, 2016, 07:46:36 поподне »
Za bitku sami ja cuo... Takodje sam cuo da se posle toga jos dosta porodica iz Bugarske doselilo u selo. Samo sto sam to cuo od svoje pra bake, a i bio sam mali tako da se ne secam sta mi je tacno o tome pricala. Sada na zalost nije vise medju zivima, kao i moj deda i baba, pa mi je jako tesko pronaci informacije.
Погледајте на  порталу Порекла : Презимена села Велики Извор код Зајечара. Приредио сарадник Слободан Милић Милодан, према књизи Маринка Станојевића.  Има и један коментар у вези исељавања из Бугарске.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Zaječarski okrug
« Одговор #25 послато: Октобар 01, 2016, 07:52:05 поподне »
Ево везе:
https://docs.google.com/file/d/0B3ma9plMXxAEelFyZWtkTjFwOHM/edit
Занимљиво, црквена слава је Св. Илија, као и у племену и крају Шекулар ( црквено народна слава).
 Мож да бидне, не мора да значи , што но рекли у Србији.

Ван мреже Mitke

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: Zaječarski okrug
« Одговор #26 послато: Октобар 01, 2016, 09:35:59 поподне »
Pogledao sam ove knjige i jos uvek nista ne mogu da pronadjem. Izgleda da ce mi naj bolje biti da izadjem na teren i pokusam da prikupim sto vise informacija. Sada zbog posla nisam u mogucnosti ali prvom prilikom krecem u terensko istrazivanje. Pokusacu sa istorijskim knjigama sela. Hvala na pomoci. Pozdrav

Ван мреже dom1977

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 30
Одг: Zaječarski okrug
« Одговор #27 послато: Новембар 16, 2016, 10:09:52 пре подне »

Ван мреже dom1977

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 30
Одг: Zaječarski okrug
« Одговор #28 послато: Децембар 03, 2016, 11:52:07 пре подне »
Mapинкo Cтaнojeвић, Цpнa Peкa, 1931

U boljem izdanju :)

http://www.mediafire.com/file/km71yet32bb21cd/Marinko_Stanojevi%C4%87_-_Crna_Reka.pdf

Ван мреже Мишић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Zaječarski okrug
« Одговор #29 послато: Новембар 09, 2018, 08:49:21 поподне »
Поздрав за све форумаше и учеснике у овом сјајном пројекту. Знам да је најбољи начин да се испита порекло преко днк анализе, али пре него се одлучим на тај корак, потражио бих вашу помоћ. Интересује ме порекло презимена Мишић из села Криви Вир код Бољевца. Најстарији преци су нам познати из 19. века и то у три генерације. Пре тога немамо никаква сазнања одакле смо стигли у Тимочку Крајину. Све што сам успео да сазнам из књига које су постављене на овом форуму је:
   1. У књизи Јована Цвијића Антропогеографски проблеми Балканскога полуострва пише да су се многе породице доселиле у Криви Вир из Сјенице и Новог Пазара.
   2. У књизи Маринка Станојевића Антропогеографски преглед Тимочке Крајине се говори да досељеници Кривог Вира припадају динарској струји (шта год то значило).
Унапред захвалан свима који би имали нешто више да ми открију по овом питању.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Zaječarski okrug
« Одговор #30 послато: Новембар 09, 2018, 09:07:08 поподне »
Поздрав за све форумаше и учеснике у овом сјајном пројекту. Знам да је најбољи начин да се испита порекло преко днк анализе, али пре него се одлучим на тај корак, потражио бих вашу помоћ. Интересује ме порекло презимена Мишић из села Криви Вир код Бољевца. Најстарији преци су нам познати из 19. века и то у три генерације. Пре тога немамо никаква сазнања одакле смо стигли у Тимочку Крајину. Све што сам успео да сазнам из књига које су постављене на овом форуму је:
   1. У књизи Јована Цвијића Антропогеографски проблеми Балканскога полуострва пише да су се многе породице доселиле у Криви Вир из Сјенице и Новог Пазара.
   2. У књизи Маринка Станојевића Антропогеографски преглед Тимочке Крајине се говори да досељеници Кривог Вира припадају динарској струји (шта год то значило).
Унапред захвалан свима који би имали нешто више да ми открију по овом питању.

У књизи "Криви Вир у прошлости и стварности", Драгољуба Гајића, нема података о даљем пореклу Мишића. Ту је само неки родослов, по коме је најстарији познати предак извесни Стојан Мишић (могу окачити овде тај родослов касније).

Што се до сада тестираних из Кривог Вира тиче, имамо једино Миливојевиће (раније Кутулићи, Митровдан), J2-M205. Иако Гајић у поменутој књизи за њих каже да су староседеоци, у суседним местима има Кутулића који су досељени управо "преко Сјенице", па та прича о динарској струји у селу није без основа.

Пролазио сам поред Кривог Вира. Заиста изгледа фасцинантно, онако са све погледом на планину Ртањ.


Ван мреже Мишић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Zaječarski okrug
« Одговор #31 послато: Новембар 09, 2018, 09:07:50 поподне »
Заборавио сам да напоменем да славимо Светог Стефана.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Zaječarski okrug
« Одговор #32 послато: Новембар 09, 2018, 09:37:54 поподне »
Што се до сада тестираних из Кривог Вира тиче, имамо једино Миливојевиће (раније Кутулићи, Митровдан), J2-M205. Иако Гајић у поменутој књизи за њих каже да су староседеоци, у суседним местима има Кутулића који су досељени управо "преко Сјенице", па та прича о динарској струји у селу није без основа.
Познајем две породице из Кривог Вира и обе имају предање да су од Сјенице и Старе Рашке.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Мишић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Zaječarski okrug
« Одговор #33 послато: Новембар 09, 2018, 11:13:22 поподне »
Познајем две породице из Кривог Вира и обе имају предање да су од Сјенице и Старе Рашке.

Хвала вам обојици на тако брзим информацијама. Видео сам у табели српског днк пројекта да су Миливојевићи једини тестирани из Кривог Вира, али нисмо  у сродству. И ја имам тај родослов где је Стојан наведен као мој најстарији познати предак.

Ван мреже Мишић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Zaječarski okrug
« Одговор #34 послато: Новембар 09, 2018, 11:26:17 поподне »
Пролазио сам поред Кривог Вира. Заиста изгледа фасцинантно, онако са све погледом на планину Ртањ.


Слажем се са тобом да је место фасцинантно и хвала ти на тим речима, не говорим то зато што сам пореклом из истог, а следећи пут ако те пут у том правцу нанесе, топло ти пепоручујем да га и посетиш.
« Последња измена: Новембар 09, 2018, 11:40:45 поподне Amicus »

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Zaječarski okrug
« Одговор #35 послато: Новембар 16, 2018, 11:11:15 пре подне »
По породичном предању, мој аскурђел је као дете са својима самим почетком 19. века дошао из зајечарског округа, села Вражогрнац са презименом Мишић у наше садашње село, Шетоње.

Верујем да је исто презиме случајност. Видим да се такође ради о другом селу, али сам хтео да поменем за сваки случај.


Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Zaječarski okrug
« Одговор #36 послато: Новембар 17, 2018, 09:33:51 поподне »
Познајем две породице из Кривог Вира и обе имају предање да су од Сјенице и Старе Рашке.
Да ли се зна период када су  се те породице  иселиле из Сјенице и Старе Рашке и дошле у овај крај?
Податак би ми значио .   

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Zaječarski okrug
« Одговор #37 послато: Новембар 17, 2018, 10:01:46 поподне »
Да ли се зна период када су  се те породице  иселиле из Сјенице и Старе Рашке и дошле у овај крај?
Податак би ми значио .
Стварно не бих знао, а не верујем ни да они знају тачно када су дошли. Могао бих овако напамет да закључим да је то било пре краја 18. века јер једна од тих породица је била угледна још у Милошевој Србији у том крају и кроз цео 19. век.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Zaječarski okrug
« Одговор #38 послато: Новембар 17, 2018, 10:40:19 поподне »
Хвала Дробњак,
ја истражујем Шаренкапиће који су из Старе Рашке дошли у овај крај,и по мојој процени на основу неких докумената и литературе, то је морало бити почетком 18 века.

Ван мреже Мишић

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Zaječarski okrug
« Одговор #39 послато: Новембар 19, 2018, 11:22:19 пре подне »
По породичном предању, мој аскурђел је као дете са својима самим почетком 19. века дошао из зајечарског округа, села Вражогрнац са презименом Мишић у наше садашње село, Шетоње.

Верујем да је исто презиме случајност. Видим да се такође ради о другом селу, али сам хтео да поменем за сваки случај.

Док не урадим днк анализу нећемо знати да ли је случајност. У сваком случају хвала Златане што си изнео овај податак.