Аутор Тема: Y-днк хаплогрупа I2  (Прочитано 477251 пута)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #500 послато: Септембар 10, 2016, 03:08:07 поподне »
Хаплогрупа I2a (Динарик Север)

плаво - Срби
црвено - Хрвати
зелено - муслимани



напомена: род Љешњана-Војинића премештен у матичне крајеве у ЦГ, с обзиром да је реч о скоријој сеоби

Много лепо изгледа ова далматинско-личка група. А и генерално распоред ове хаплогрупе изгледа добро, зато што је углавном присутна код Срба из днк пројекта. Поред појачане концентрације у западним српским крајевима, I2a DN би значајнију улогу могла имати и у брдско-рашко-косовском појасу(?)


Извор: Срспки днк пројекат

Небојша, хвала на карти!

Пар напомена:

Која су ово два узорка у западној Херцеговини код Међугорја. Ја знам само за Ћука - Пребиловци. У североисточној Херцеговини недостаје Михић - Локве *Дубрава или сам ја погрешио локацију. Такође, чини ми се да си Вељовића унео у Попе код Новог Пазара, а не у Попе код Тутина. :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #501 послато: Септембар 10, 2016, 03:36:27 поподне »
Небојша, хвала на карти!

Пар напомена:

Која су ово два узорка у западној Херцеговини код Међугорја. Ја знам само за Ћука - Пребиловци. У североисточној Херцеговини недостаје Михић - Локве *Дубрава или сам ја погрешио локацију. Такође, чини ми се да си Вељовића унео у Попе код Новог Пазара, а не у Попе код Тутина. :)

Нема на чему! Унео сам Михића, то је други Херцеговац. Или сам ја погрешио локацију?:)

У праву си за Попе. ;)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #502 послато: Септембар 10, 2016, 03:47:05 поподне »
Нема на чему! Унео сам Михића, то је други Херцеговац. Или сам ја погрешио локацију?:)

У праву си за Попе. ;)

Ти си у праву за Михића, побркао сам Дубраве.  :D

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #503 послато: Септембар 16, 2016, 11:26:00 пре подне »
Унутар подгране I2a Динарик Југ Z16983 појавио се још један тестирани, америчко-њемачког поријекла. Ради се о презимену Click из Вирџиније. Старији њемачки облик презимена је Cleek и ради се о припаднику посебне етничке групе Пенсилванијских Нијемаца који су се досељавали у Пенсилванију и околне државе у 18. вијеку, махом као протестантске избјеглице из области око горњег тока Рајне. Из ове групе су познати амерички Амиши. Језик (пенсилванијски њемачки) успјели су сачувати све до 20. вијека.

Ова појава Динарика међу овом групом становништва не треба да чуди из сљедећих разлога:

- Клик није први њемачки хаплотип Динарика међу Пенсилванијским Нијемцима: Stroup>раније Straub, Crum, Heidrich, Horn (сви су ови Динарик Југ)
- Динарик и Југ и Сјевер присутни су код низа појединца на подручју горње Рајне (могу се видјети на ФТДНА пројекту) одакле су ишле миграција пенсилванијских Нијемаца.
- подграна Z16983 има још млађу њемачку грану A8740, Клик је није тестирао и могуће је да јој припада

Видим да је и по маркерима Клик близак тестиранима из Z16983. На првих 12 маркера је идентичан Јаребу и Ботсидису који су Z16983, али и Мратинштацима Текићу и Фуштићу, који још нису тестирали Z16983.

Иначе Фуштићи из околине Брскова су имали предање о саском поријеклу, а и Текићи су из рударског краја.

Једна мисао ми већ дуже вријеме мота по глави, а то је питање: да ли су тзв. саски рудари у ствари могли бити напола германизовани Словени из њемачких покрајина (бар једним дијелом). Неке такве тезе сам и читао, а могло би имати смисла. Поготово лако уклапање тих "Саса" у српско друштво.

Објашњење за присуство Динарика међу Пенсилванијским Нијемцима може се објаснити само словенским утицајем у Баварској и Горњој Франконији у раном средњем вијеку о чему смо већ писали. Другог разумног објашњења, узимајући у обзир старост грана, једноставно нема.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #504 послато: Септембар 16, 2016, 11:47:48 пре подне »
Унутар подгране I2a Динарик Југ Z16983 појавио се још један тестирани, америчко-њемачког поријекла. Ради се о презимену Click из Вирџиније.

Хвала Синиша на исцрпном објашњењу!

Да, то сам јуче примијетио у табели FTDNA. Већ од раније сам "типовао" да су Текић и Фуштић могући Z16983. Посебно ми је занимљив Текић због геогрефске блискости а и познато је да су тзв. "брдска села" (Загони, Хасе, Суво Поље, Бријесница, Љељенча) на територији Општине Бијељина насељавана са подручја Зворника (Пилица, Локањ, Јасеница).

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #505 послато: Септембар 16, 2016, 11:49:13 пре подне »
Поред ове неколицине хаплотипова, Срби и Пенсилванијски Нијемци дијеле још један заједнички обичај, а то је пуцање у зрак о Божићу и Новој години. :D

http://www.mcall.com/news/local/mc-shooting-in-the-new-year-an-old-pennsylvania-dutch-tradition-20141230-story.html

http://www.balkaninsight.com/en/article/serbians-celebrate-christmas-with-shooting-in-the-us

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #506 послато: Септембар 24, 2016, 10:28:02 пре подне »
Зденко ми је управо одговорио.

Постоје велике шансе да је овај СНП PH908 заиста одређујући за I2a Динарик Југ грану. Наиме, PH908 се досад показао негативан за седморицу тестираних Динарик Сјевер  укључујући и оне који су S17250+, а позитиван је код тројице Динарик Југа (једног  S17250* и двојице Z16983). Остаје непознат још статус гране Y4882 према овом СНП-у и ако се покаже да је Y4882 негативан, онда би заиста могли рећи да је PH908 одређујући за Динарик Југ. Како год, већ сад је јасно да је PH908 филогенетички испод S17250.

Овај СНП се засад може тестирати једино код YSeq и кошта неких 18 долара. Позивам све Динарик Југ са нашег Пројекта, који су у могућности, да тестирају овај СНП како бисмо дошли до нових сазнања о хаплогрупи I2a Динарик Југ.
Колико видех ово је дефинитивно потврђено:
http://i2aproject.blogspot.rs/2016/09/the-dinaric-south-cluster-is-defined-by.html

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #507 послато: Септембар 24, 2016, 02:17:25 поподне »
Колико видех ово је дефинитивно потврђено:
http://i2aproject.blogspot.rs/2016/09/the-dinaric-south-cluster-is-defined-by.html

Кao штo je и Cинишa peкao, cвaкo кo je у cитуaциjи, a Динapик jуг je, тpeбao би дa уpaди тecт нa oвaj CНП.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #508 послато: Септембар 24, 2016, 03:26:57 поподне »
Био сам на путу, па нисам стигао да поставим информацију да су ми стигли резултати из Y Seq и да сам као и сви досадашњи тестирани Динарик Југ, позитиван на PH908.

У међувремену урађено је неколико значајних PH908 код припадника хаплогрупе S17250. Посебно су интересантни резултати Sehena из балтичко-белоруске гране који је, као и блиски му Локис, S17250+, али PH908-. Ова група има 448=20, али 449=31. па су се могло сматрати прелазном варијантом између Сјевера и Југа.

И мој резултат има одређену тежину, јер сам на 449=31, што није онако чисто "јужно" као што је комбинација 448=19 , 449=30 или29.

Дакле, може се са великом сигурношћу рећи да је Динарик Југ СНП одређен СНП-ом PH908+.

Досад су позитивно тестирани сљедећи појединци из S17250+ групе и сви су 448=19:Ђерек, Станковић, Марковић, Блахник, Асимакидис, Јерковић и читав низ анонимних из радова.

Са друге стране сви они из S17250+ који су 448=20 су негативни на PH908, укључујући S17250*(балтичку), Y4882, BY128 > Z1697.

Негативне су и све остале гране које су S17250- (што је и логично) као што су: Y4460,    A2512, Z17855.

У складу са овим и с обзиром да је Динарик Југ само огранак Динарик Сјевера, и да сам Динарик Сјевер има много разних грана, мислим да би, послије открића овог СНП-а, требало полако напуштати терминологију Динарик Сјевер и Динарик Југ и усвајати имена грана Динарика по дефинишућим СНП-овима. Тако бисмо имали: I2a-PH908 или I2a-Z17855.

Ово највише због тога што називи Динарик Југ и Динарик Сјевер већину људи доводе у забуну који их посматрају као двије равноправне гране, иако је Динарик Сјевер заправо парагрупа из које се издвојио Динарик Југ.

У сваком случају настојаћу у наредном периоду да и у комуникацији овдје на форуму, али и на Пројекту полако усвојим нову терминологију.

Остаје и даље позив, ко је у могућности од Динарик Југа да тестира PH908 да то и учини.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #509 послато: Септембар 24, 2016, 03:38:45 поподне »
Био сам на путу, па нисам стигао да поставим информацију да су ми стигли резултати из Y Seq и да сам као и сви досадашњи тестирани Динарик Југ, позитиван на PH908.

У међувремену урађено је неколико значајних PH908 код припадника хаплогрупе S17250. Посебно су интересантни резултати Sehena из балтичко-белоруске гране који је, као и блиски му Локис, S17250+, али PH908-. Ова група има 448=20, али 449=31. па су се могло сматрати прелазном варијантом између Сјевера и Југа.

И мој резултат има одређену тежину, јер сам на 449=31, што није онако чисто "јужно" као што је комбинација 448=19 , 449=30 или29.

Дакле, може се са великом сигурношћу рећи да је Динарик Југ СНП одређен СНП-ом PH908+.

Досад су позитивно тестирани сљедећи појединци из S17250+ групе и сви су 448=19:Ђерек, Станковић, Марковић, Блахник, Асимакидис, Јерковић и читав низ анонимних из радова.

Са друге стране сви они из S17250+ који су 448=20 су негативни на PH908, укључујући S17250*(балтичку), Y4882, BY128 > Z1697.

Негативне су и све остале гране које су S17250- (што је и логично) као што су: Y4460,    A2512, Z17855.

У складу са овим и с обзиром да је Динарик Југ само огранак Динарик Сјевера, и да сам Динарик Сјевер има много разних грана, мислим да би, послије открића овог СНП-а, требало полако напуштати терминологију Динарик Сјевер и Динарик Југ и усвајати имена грана Динарика по дефинишућим СНП-овима. Тако бисмо имали: I2a-PH908 или I2a-Z17855.

Ово највише због тога што називи Динарик Југ и Динарик Сјевер већину људи доводе у забуну који их посматрају као двије равноправне гране, иако је Динарик Сјевер заправо парагрупа из које се издвојио Динарик Југ.

У сваком случају настојаћу у наредном периоду да и у комуникацији овдје на форуму, али и на Пројекту полако усвојим нову терминологију.

Остаје и даље позив, ко је у могућности од Динарик Југа да тестира PH908 да то и учини.

Велика ствар за I2a групу. Честитке "Динарцима"!:)

Шта мислите, да ли је могуће да се код појединаца са 448=20 испостави да су позитивни на PH908? И обрнуто, ови што имају вредност 19 на маркеру DYS448, нпр. испадну позитивни на неки СНП који одређује Северне Динарце?

Можда грешим, али чини ми се да је и подела на основу маркера 448 давала релану слику? Овако, са одређујућим СНП-ом за Јужни Динарик је много прецизније, наравно.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #510 послато: Септембар 24, 2016, 03:47:20 поподне »
Велика ствар за I2a групу. Честитке "Динарцима"!:)

Шта мислите, да ли је могуће да се код појединаца са 448=20 испостави да су позитивни на PH908? И обрнуто, ови што имају вредност 19 на маркеру DYS448, нпр. испадну позитивни на неки СНП који одређује Северне Динарце?

Можда грешим, али чини ми се да је и подела на основу маркера 448 давала релану слику? Овако, са одређујућим СНП-ом за Јужни Динарик је много прецизније, наравно.

Шанса увијек постоји код тзв крипто Динарик Сјевера и крипто Динарик Југ. То су они код којих се касније кроз генерације десила повратна комбинација или са 19 на 20 или обрнуто.

Наравно било би добро да се што већи Динарик Југ тестира, како би се видјело да ли је PH908 још нижи од 448=19 промјене или је тачно на њеном нивоу, тј. да се види да ли има неких Динарик Југ који су PH908-.

Досад се тако нешто није показало.

Иначе грану Динарик Југ од гране Динарик Сјевер је још прије много година на основу СТР прорачуна издвоји Кенет Нортвед, (који више није активан на мрежама) који је дао име тим гранама. Већина Нортведових процјена се до сада показала као тачна.

СНП PH908 je открио Зденко Марковић и њему све заслуге за овај помак.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #511 послато: Септембар 24, 2016, 05:44:05 поподне »
У складу са овим и с обзиром да је Динарик Југ само огранак Динарик Сјевера, и да сам Динарик Сјевер има много разних грана, мислим да би, послије открића овог СНП-а, требало полако напуштати терминологију Динарик Сјевер и Динарик Југ и усвајати имена грана Динарика по дефинишућим СНП-овима. Тако бисмо имали: I2a-PH908 или I2a-Z17855.

Ово највише због тога што називи Динарик Југ и Динарик Сјевер већину људи доводе у забуну који их посматрају као двије равноправне гране, иако је Динарик Сјевер заправо парагрупа из које се издвојио Динарик Југ.

У сваком случају настојаћу у наредном периоду да и у комуникацији овдје на форуму, али и на Пројекту полако усвојим нову терминологију.


Дa ли тo знaчи дa мoжeмo дa oчeкуjeмo и зajeдничку тaбeлу зa цeo Динapик?

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #512 послато: Септембар 24, 2016, 05:44:55 поподне »
Имам предлог да на овом подфоруму (Дискусије о хаплогрупама), отворите посебну тему ”Штокавци I-PH908” или само ”I-PH908” или нешто треће што сматрате да је одговарајуће.
Поред значаја због своје бројности на овим просторима, мислим да ћете се сложити да се ради о хаплогрупи чија се историја у тој мери поклапа са историјом штокавског наречја да можемо да претпоставимо да је наречје и потекло међу људима који су били I-PH908.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #513 послато: Септембар 24, 2016, 06:21:21 поподне »
Имам предлог да на овом подфоруму (Дискусије о хаплогрупама), отворите посебну тему ”Штокавци I-PH908” или само ”I-PH908” или нешто треће што сматрате да је одговарајуће.
Поред значаја због своје бројности на овим просторима, мислим да ћете се сложити да се ради о хаплогрупи чија се историја у тој мери поклапа са историјом штокавског наречја да можемо да претпоставимо да је наречје и потекло међу људима који су били I-PH908.

Бане, у праву си што се тиче ове везе штокавског са PH908. Раније сам још урадио једну анализу удјела Динарик Југа тј. I-PH908 у укупним популацијама Европе и закључак се наметао сам по себи.

Говорници штокавског су заправо изразито доминантни носиоци PH908. Посебно је то примјетно на микро нивоу на линији Словенија-Бугарска.

Отворићу свакако посебну тему на којој ћу поставити тај пресјек, а на којој ће се моћи расправљати о самој грани као и родовима који јој припадају.

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #514 послато: Септембар 24, 2016, 06:51:35 поподне »
Честитке јужњацима на резултатима!

Пожељно је да и северњаци, они који су у могућности, ураде тестирање на две код нас најчешће гране S17250 и Z17855. Прва је чешћа од друге, док остале две Y4460 и A2512 доста ређе.
Тестирање гране изађе негде око 2.000 дин  са слањем бриса.
Одређивање бар основних грана дало би много реалнију слику хаплогропе I2a, а такође омогућило лакше праћење миграција и упоређивање сличних хаплотипова на нашем пројекту.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #515 послато: Септембар 24, 2016, 07:00:23 поподне »
Честитке јужњацима на резултатима!

Пожељно је да и северњаци, они који су у могућности, ураде тестирање на две код нас најчешће гране S17250 и Z17855. Прва је чешћа од друге, док остале две Y4460 и A2512 доста ређе.
Тестирање гране изађе негде око 2.000 дин  са слањем бриса.
Одређивање бар основних грана дало би много реалнију слику хаплогропе I2a, а такође омогућило лакше праћење миграција и упоређивање сличних хаплотипова на нашем пројекту.

Тачно.

Такође мислим да би на форуму требало отворити посебне теме и за остале Динарик гране.

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #516 послато: Септембар 25, 2016, 01:47:37 поподне »
Честитке јужњацима на резултатима!

Пожељно је да и северњаци, они који су у могућности, ураде тестирање на две код нас најчешће гране S17250 и Z17855. Прва је чешћа од друге, док остале две Y4460 и A2512 доста ређе.
Тестирање гране изађе негде око 2.000 дин  са слањем бриса.
Одређивање бар основних грана дало би много реалнију слику хаплогропе I2a, а такође омогућило лакше праћење миграција и упоређивање сличних хаплотипова на нашем пројекту.
Пожељно је такође још Биг Ипсилон- резултата, да се разјасни шта имамо испод основних грана.
Ја сам ове године мало покушао "погурати" за грану Z17855, али није лако, тест је још увијек превише скуп.
Покушат ћу даље сљедеће године, да се уради Биг Ипсилон за некога што је PH3414+, то би сигурно дало нову подгану.
https://yfull.com/tree/I-Z17855/
За сада знам двојцу наших што су потврђени/вјероватно PH3414+, један није био у могућности а другог нијесам успио да контактирам преко Марковића на I2a- пројекат.

Надам се такође да ћемо сазнати више за остале наше Z17855+ (PH3414-), можда би могао нешто и ту да помогнем..
На примјер ако се Девићу потврди Z17855+ (брис наручен), и ако ти наручиш Биг Ипсилон за себе.. :)
Ја би могао Девића да помогнем ако би он био заинтересован и у могућности. Tестирани ми је брат од тетке, тако да није проблем да га упитамо.
Све то може да се заврши на сигуран начин уз мало помоћи од стране администратора на I2a- пројекту (или да се наруче оба теста или ниједан).
Језик је од меса и свашта меље.

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #517 послато: Септембар 25, 2016, 02:30:39 поподне »
Има ли неко представу да ли ће се ова одређујућа мутација за Динарик Југ, наћи у понуди FTDNA у неко догледно време, јер ми се не мили да поново шаљем узорак?

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #518 послато: Септембар 25, 2016, 08:58:19 поподне »
Пожељно је такође још Биг Ипсилон- резултата, да се разјасни шта имамо испод основних грана.
Ја сам ове године мало покушао "погурати" за грану Z17855, али није лако, тест је још увијек превише скуп.
Покушат ћу даље сљедеће године, да се уради Биг Ипсилон за некога што је PH3414+, то би сигурно дало нову подгану.
https://yfull.com/tree/I-Z17855/
За сада знам двојцу наших што су потврђени/вјероватно PH3414+, један није био у могућности а другог нијесам успио да контактирам преко Марковића на I2a- пројекат.

Надам се такође да ћемо сазнати више за остале наше Z17855+ (PH3414-), можда би могао нешто и ту да помогнем..
На примјер ако се Девићу потврди Z17855+ (брис наручен), и ако ти наручиш Биг Ипсилон за себе.. :)
Ја би могао Девића да помогнем ако би он био заинтересован и у могућности. Tестирани ми је брат од тетке, тако да није проблем да га упитамо.
Све то може да се заврши на сигуран начин уз мало помоћи од стране администратора на I2a- пројекту (или да се наруче оба теста или ниједан).

Ја имам жељу да у догледној будућности одрадим проширење теста или Биг Ипсилон. За сада има тест на 37 + 1 маркер (DYS635), позитиван је резултат Z17855 али негативан на обе гране испод. Причали смо о томе пре неколико месеци. Нема сумње да ту постоји барем још једна подграна.
Надам се да ће ускоро бити могућ трансфер са Yseq на Ftdna или нешто слично, можда на пример да Yseq понуди неке додатне панеле за тестирање.
Хтео бих да избегнем плаћање пуне цене за Биг Ипсилон пошто већ имам део теста одрађен.

Код које компаније је Девић наручио тесирање на Z17855 и када се очекују резултати? Да ли планира проширење на 37 маркера?

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Y-днк хаплогрупа I2
« Одговор #519 послато: Септембар 25, 2016, 11:41:59 поподне »
Sparkey са еупедије урадио је интересантну шему познатих припадника хаплогрупе И2. Поставио је и Теслу и Живојина Мишића.

http://www.eupedia.com/forum/threads/27655-Searching-for-famous-I2-carriers

Занимало би ме, да ли је Војвода Мишић поставши Сер/Sir, као члан два витешка реда - Order of St Michael and St George, Collar of the Knight Grand Cross и Order of the Bath, Knight Commander имао (на основу прописаног статута тих редова) право на свој грб, и да ли је пошто је био рангу носиоца колајне великог крста реда од Бат-а, за њега направљен изузетак, пошто не-Британци немају праву бити узвишени у ранг Сер-а? Изгледа, да је Војвода Мишић био једини србски Sir


https://en.wikipedia.org/wiki/Živojin_Mišić
https://en.wikipedia.org/wiki/Order_of_the_Bath
https://en.wikipedia.org/wiki/Order_of_St_Michael_and_St_George