Аутор Тема: Kućna slava i imendan kod Makedonaca  (Прочитано 3122 пута)

Ван мреже Шарпланинац

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 42
  • G2a>M406>Z17887>FTB20525
Kućna slava i imendan kod Makedonaca
« послато: Новембар 26, 2021, 07:41:27 пре подне »
Imam jedno pitanje. Dobar deo Makedonaca slavi kućnu slavu (krsnu slavu). Oni imaju verovatno srpsko poreklo i sacuvali tradiciju vekovima bez obzira ko je bio na vlast. Veoma zanimljivo je da skoro svi Makedonci koji nose ime nekog sveca obelezavaju imendan. Imendan ne se slavi u istoj meri kao krsna slava ali eto slavi se. Moja teorija je, da su taj običaj doneli bugari i nasilno pokusavali da zamene obelezavanju slave. Nazalost nisam našao dokaza za to. Šta je vaše mišlenje ?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Kućna slava i imendan kod Makedonaca
« Одговор #1 послато: Новембар 26, 2021, 10:54:37 пре подне »
Имендан је "у оригиналу" грчки обичај кога су Бугари преузели, па се он сада прославља у Грчкој, Бугарској и у деловима Северне Македоније. Није ми познато да ли га прослављају православни Албанци и Румуни, мислим да га прослављају Цинцари јер је код њих грчки утицај увек био на високом нивоу.

Што се тиче изворишта традиције имендана на простору Македоније, мислим да остаје отворено питање да ли је њега донела бугарска Егзархија или је он био присутан и раније, од времена Охридске архиепископије. Свакако стоји да га је Егзархија популарисала јер је то сматрала некаквом ознаком "бугаризма" иако је то суштински хеленски обичај (иронијом судбине, с обзиром да су егзархисти били изразито антигрчки настројени), као што је гушила обичај крсне славе где год је на њега наилазила јер га је сматрала ознаком српства.

Занимљиво је да сам у разговору са појединим људима пореклом из источне Македоније наилазио на тврдњу да Македонци генерално не славе славу већ само имендан, и да су се искрено чудили када сам им открио да је у северним, западним и централним деловима Македоније крсна слава као обичај изузетно присутна.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Kućna slava i imendan kod Makedonaca
« Одговор #2 послато: Новембар 26, 2021, 12:25:34 поподне »
Бугарски имендани су ми занимљиви јер не разумем логику по којој се одређује кад је имендан некоме с народним именом.
Мислим да су народна имена један од разлога зашто код нас имендан имају само монаси, па славе дан свеца који носи њихово име.
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Kućna slava i imendan kod Makedonaca
« Одговор #3 послато: Новембар 26, 2021, 11:20:22 поподне »
Имендан обележавају и Срби у Војводини, али они су то вероватно покупили од Немаца. Ако се не варам, постоји и код Словака.

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Kućna slava i imendan kod Makedonaca
« Одговор #4 послато: Новембар 26, 2021, 11:55:14 поподне »
Имендан обележавају и Срби у Војводини, али они су то вероватно покупили од Немаца. Ако се не варам, постоји и код Словака.

Имају и Руси и многи други, мислим и Мађари. У ствари имам утисак да смо ту само ми изузетак међу хришћанским народима.
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Kućna slava i imendan kod Makedonaca
« Одговор #5 послато: Новембар 27, 2021, 12:29:29 пре подне »
Ако се не варам, постоји и код Словака.
Да, постоји, напр. Драгослав 04.01, Радован 14.01, Милош 23.01, Зденко 09.02, Радослав 06.03, Љубица 17.03, Мирослав 29.03, Светозар 16.05, Душан 26.05,  Златко 12.06, Милица 17.08, Милан 27.11, Вратко 29.11 итд (нека од имена која су и код нас и код Словака)
https://kalendar.aktuality.sk/meninovy/rok/2021/
« Последња измена: Новембар 27, 2021, 12:36:48 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Шарпланинац

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 42
  • G2a>M406>Z17887>FTB20525
Одг: Kućna slava i imendan kod Makedonaca
« Одговор #6 послато: Јануар 16, 2023, 09:44:19 пре подне »
Dali se krsna slava slavi u egejskom i pirinskom delu Makedonije ? Ako jeste koji su to slave ? Tipicno za jug su Petkovdan, Nikoljdan, Arandjelovdan, Sv. Djordje Posni…

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Kućna slava i imendan kod Makedonaca
« Одговор #7 послато: Јануар 16, 2023, 09:51:53 пре подне »
Dali se krsna slava slavi u egejskom i pirinskom delu Makedonije ? Ako jeste koji su to slave ? Tipicno za jug su Petkovdan, Nikoljdan, Arandjelovdan, Sv. Djordje Posni…

Мислим да они немају обичај крсне славе.
Чињеницама против самоувереног незнања.