Аутор Тема: Латиновићи, Босански Петровац  (Прочитано 2065 пута)

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Латиновићи, Босански Петровац
« послато: Април 20, 2020, 03:03:15 поподне »
Одлучио сам да покренем ову тему како бих на једном месту окупио податке о пореклу Латиновића са подручја општине Босански Петровац и подстакао све потенцијално заинтересоване да се прикључе форуму и поделе своја сазнања.

Према Петру Рађеновићу, Латиновићи су пореклом из Имотског одакле су кренули 1740-их "пану најпре на Грахово. Премакну се мало после у Унац, а из Унца набрзо у Колунић", одакле су се затим раселили по другим селима петровачког краја. То подручје постаје својеврсна матица Латиновића одакле се наредних деценија и векова селе с друге стране Грмеча, широм Крајине. Тако већ у попису босанских добровољаца у тзв. Дубичком рату (1788-'91), наилазимо на Николу Латиновића, старог 26 год из села Матавази. Ово је и најстарији помен Латиновића у Крајини на који сам наишао.

У Опису скадарског санџака из 1614, помиње се Ненеза Латиновић (негде и Салиновић) као командант у Бјелопавлићима. Нисам сигуран да би могло имати неке везе са крајишким Латиновићима.

Карановић их доводи у везу са крајишким Бањцима, што би могло бити тачно, с обзиром на исту славу (Св. Јован Крститељ), хаплогрупу N-P189.2 и предање о пореклу из Имотског.
 
Ја сам нашао да су тестирана два Латиновића, један из Врела (Цазин), други из Кленовца (Петровац), оба N-P189.2. Не знам да ли су тестирани још неки и да ли сви припадају истој хаплогрупи, тј. да ли су сви истог порекла? Такође, може ли се на основу доступних података закључити који од српских N-P189.2 родова су најближи Латиновићима?

Ван мреже Барјактаревић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 97
Одг: Латиновићи, Босански Петровац
« Одговор #1 послато: Април 20, 2020, 09:59:08 поподне »
Што се овога тиче не могу много помоћи, само сам видјео према списку жртава другог светског рата да има много Латиновића у појединим селима у Крајини. Па ако би жељели могу да пошаљем њихова имена и године страдалих, ово можда некоме помогне око породичног стабла.

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Латиновићи, Босански Петровац
« Одговор #2 послато: Април 20, 2020, 11:16:31 поподне »
Ако је у питању онај велики списак жртава рата у издању Музеја жртава геноцида, то ми је познато. Сад сам поново гледао. На списку је 315 Латиновића, од тога 120 из петровачког краја. Наравно тај број је и већи јер има неуписаних особа (нпр. мој чукундеда), а наишао сам и неке погрешно уписане, под презименом Сатиновић.

У сваком случају, хвала.  :)

Ван мреже Барјактаревић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 97
Одг: Латиновићи, Босански Петровац
« Одговор #3 послато: Април 21, 2020, 10:46:57 пре подне »
Ако је у питању онај велики списак жртава рата у издању Музеја жртава геноцида, то ми је познато. Сад сам поново гледао. На списку је 315 Латиновића, од тога 120 из петровачког краја. Наравно тај број је и већи јер има неуписаних особа (нпр. мој чукундеда), а наишао сам и неке погрешно уписане, под презименом Сатиновић.

У сваком случају, хвала.  :)

Вероватно је тај списак, и треба узети у обзир да нису уписани припадници ЈвуО. Нема на чему  .

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Латиновићи, Босански Петровац
« Одговор #4 послато: Април 21, 2020, 03:00:50 поподне »
Jа сам нашао да су тестирана два Латиновића, један из Врела (Цазин), други из Кленовца (Петровац), оба N-P189.2. Не знам да ли су тестирани још неки и да ли сви припадају истој хаплогрупи, тј. да ли су сви истог порекла? Такође, може ли се на основу доступних података закључити који од српских N-P189.2 родова су најближи Латиновићима?

Биће да су сви крајишки Латиновићи и генетски исти род. Осим ове двојице, видех на 23andme и неког Ведрана Латиновића (Хрватска) N-P189.2. Можда Узи и НиколаВук то боље знају, али требали би им бити најближи Крајишници са славом Јовањдан. Према литератури, свакако Бањци. Иначе су и сви крајишки Бањци/Бањани, за сада, N-P189.2

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Латиновићи, Босански Петровац
« Одговор #5 послато: Април 23, 2020, 12:00:23 пре подне »
Биће да су сви крајишки Латиновићи и генетски исти род. Осим ове двојице, видех на 23andme и неког Ведрана Латиновића (Хрватска) N-P189.2. Можда Узи и НиколаВук то боље знају, али требали би им бити најближи Крајишници са славом Јовањдан. Према литератури, свакако Бањци. Иначе су и сви крајишки Бањци/Бањани, за сада, N-P189.2
Зна ли се одакле је конкретно тај из Хрватске? Видео сам Family Search да је било неких Латиновића Хрвата у околини Врбовца (Дубрави) и Чазме. Такође, има релативно доста Срба Латиновића у Западној Славонији, нарочито око Дарувара. Или их је бар било некад. Зна ли неко коју славу славе?
Да ли би они могли бити продужетак те крајишке струје и доселити се нпр. из околине Градишке, Дубице или Новог? Мада ја колико знам становништво тог краја је насељено углавном пре 18. века што се не уклапа са претпостављеним доласком Латиновића у Крајину половином 18. века.

Сад видех да се Дубрава, Врбовец и Чазма налазе у непосредној близини некадашњег манастира Марче, у ком је било седиште Марчанске епархије. Да ли се католичко становништво тога краја (бар делом) може сматрати потомцима Срба који су прихватили унију?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Латиновићи, Босански Петровац
« Одговор #6 послато: Април 23, 2020, 01:06:21 пре подне »
Не зна се, у супротном би написао. Могуће да су из Славоније, или је тек онако ставио ХР као порекло по очевој линији. Неретко људи стављају место по предању. Ако имају у породици предање да су досељени из Далмације, можда је то то. Улгавном, верујем да су и ови из Славоније N-P189.2 (слава Јовањдан). Ипак то није тако често презиме међу крајишким Србима.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Латиновићи, Босански Петровац
« Одговор #7 послато: Април 23, 2020, 01:14:56 пре подне »
Зна ли се одакле је конкретно тај из Хрватске? Видео сам Family Search да је било неких Латиновића Хрвата у околини Врбовца (Дубрави) и Чазме. Такође, има релативно доста Срба Латиновића у Западној Славонији, нарочито око Дарувара. Или их је бар било некад. Зна ли неко коју славу славе?
Да ли би они могли бити продужетак те крајишке струје и доселити се нпр. из околине Градишке, Дубице или Новог? Мада ја колико знам становништво тог краја је насељено углавном пре 18. века што се не уклапа са претпостављеним доласком Латиновића у Крајину половином 18. века.

Ови из околине Дарувара славе Јовањдан.

"Латиновићи се убрајају међу становнике парохије Дољани. Њихова крсна слава је Свети Јован. Очуван је помен ових Латиновића у попису пакрачко – даруварског краја из деведесетих година 19. века."

(Српске породице пакрачког и даруварског краја)

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Латиновићи, Босански Петровац
« Одговор #8 послато: Април 23, 2020, 03:43:04 поподне »
Хвала на информацијама! Нисам знао за ову књигу. Ако славе Јовањдан онда је велика вероватноћа да су пореклом од крајишких. Аутори наводе податке о крштењу неких Латиновића 1829-1831. Могуће је да су се доселили током последњег Аустро-турског рата, чим нема ранијих помена презимена у тим крајевима. Уколико је то случај, онда та грана ипак нема значаја за откривања порекла Латиновића.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Латиновићи, Босански Петровац
« Одговор #9 послато: Април 26, 2020, 01:09:16 пре подне »
Биће да су сви крајишки Латиновићи и генетски исти род. Осим ове двојице, видех на 23andme и неког Ведрана Латиновића (Хрватска) N-P189.2. Можда Узи и НиколаВук то боље знају, али требали би им бити најближи Крајишници са славом Јовањдан. Према литератури, свакако Бањци. Иначе су и сви крајишки Бањци/Бањани, за сада, N-P189.2

Проблем код Латиновића, па и Бањца, је то што су сви тестирани на мали број маркера а доста су модални. Требало би минимално 67, ако не и свих 111 маркера, да се види има ли неких специфичних споромутирајучух маркера. Латиновићи су тестираи на Y89317 (https://www.yfull.com/tree/N-Y89317/) и FGC28483 (https://www.yfull.com/tree/N-FGC28483/), и испали су негативни.

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Латиновићи, Босански Петровац
« Одговор #10 послато: Април 26, 2020, 12:14:51 поподне »
Проблем код Латиновића, па и Бањца, је то што су сви тестирани на мали број маркера а доста су модални. Требало би минимално 67, ако не и свих 111 маркера, да се види има ли неких специфичних споромутирајучух маркера. Латиновићи су тестираи на Y89317 (https://www.yfull.com/tree/N-Y89317/) и FGC28483 (https://www.yfull.com/tree/N-FGC28483/), и испали су негативни.
Дакле, ако сам добро схватио, зна се да Латиновићи не припадају подграни којој припадају Узелац и Јокић, као ни оној у којој су Тешмановић и Келсое (Машић). С друге стране, не знамо да ли припадају некој од других FGC28435+ подграна или можда формирају засебну, њима паралелну, подграну?

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Латиновићи, Босански Петровац
« Одговор #11 послато: Април 26, 2020, 01:09:15 поподне »
Дакле, ако сам добро схватио, зна се да Латиновићи не припадају подграни којој припадају Узелац и Јокић, као ни оној у којој су Тешмановић и Келсое (Машић). С друге стране, не знамо да ли припадају некој од других FGC28435+ подграна или можда формирају засебну, њима паралелну, подграну?

Готово сигурно су FGC28435+, као и сви из рода Бањана.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Латиновићи, Босански Петровац
« Одговор #12 послато: Април 26, 2020, 02:28:56 поподне »
Готово сигурно су FGC28435+, као и сви из рода Бањана.
Да, да, на то сам и мислио. На гране које су паралелне подгранама FGC28483 и Y89317, а не неку паралелну са FGC28435

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1646
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Латиновићи, Босански Петровац
« Одговор #13 послато: Април 26, 2020, 02:31:18 поподне »
Дакле, ако сам добро схватио, зна се да Латиновићи не припадају подграни којој припадају Узелац и Јокић, као ни оној у којој су Тешмановић и Келсое (Машић). С друге стране, не знамо да ли припадају некој од других FGC28435+ подграна или можда формирају засебну, њима паралелну, подграну?

Да, да, на то сам и мислио. На гране које су паралелне подгранама FGC28483 и Y89317, а не неку паралелну са FGC28435

Свакао ће Латиновићи формирати нови подграну за FGC28435.