Аутор Тема: Горштаци - Српска Племена Црне Горе  (Прочитано 15152 пута)

Ван мреже Цуце

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 131
  • J2a-M92
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #160 послато: Април 26, 2021, 01:09:57 поподне »
Не могу да верујем да кажете да је цитат јасан, а онда спомињете ''Србе Црногорце'' који се у њему нигде не спомињу. Да будемо искрени: да се у оба цитата уместо Срба и Славеносрба спомиње било који други народ (Хрвати, Немци, Руси...) ми ови расправу о њима не би смо ни водили, јер свима би све било јасно и нико не би правио проблем. Међутим пошто се у њима прави разлика између Црногораца и Срба (Славеносрба) онда мора да постоји неко ''али'', неко додатно образложење и убацивање замишљених речи да би се доказало да свети Петар није баш 100% мислио то што је написао.

Naravno. Jer sveti Petar i ovo govorio:

"Da pokažemo da u nama neugašeno srbsko srce kuca, srbska krvca vrije..."

"Mi smo Serbli takovi, ne znademo niti hoćemo znati drugo nako jedan drugoga gnati i u nesreću bez čest postavljati, i što koji više radi za dobro obštenarodnje to se više zavist protiv njega vooružava, koja u serbskom narodu, kako i u grečeskom, gordost carstvujet."

Kucaj odje cijeli citat tvoj pa da vidim cijeli kontekst pa lako cemo vidjeti da se radi o istom narodu.

Цитат
Хирург нема везе са темама које Шуковић покреће у својим емисијама, историчари имају. И ето Шуковић није дипломирани историчар, па се опет често догоди да ''поклопи'' у емисији професионалне историчаре зато што је или начитан или су га његови пајтоси добро припремили.

Nema ni Sukovic veze sa istorijom niti njegovi argumenti. On poklopi sagovornika kao djeca na igralistu, upada u rijec, skrece temu i vrijedja mu frizuru. Jedino na takvu foru on moze da pobjedi u debati.


Цитат
Ја не говорим о ''несрпској црногорској нацији'' у 17. и 18. веку, ја говорим о тадашњем дуалном идентитету из којег је касније настао црногорски етнос.

Dualni identitet tada je bilo kao bilo koji regionalni srpski identitet.


Цитат
Стефан Немања није никакав изјданик или ''неки српски владар'', већ српски светац који је стављен у исту раван са Муратом, главним антагонистом косовског циклуса којег Срби презиру.

Za nepismenog i gordog mladica od 16. godina on i jeste samo neki srpski vladar.

Isto pise u anegdoti da ucenik crnogorac kaze da "Crnogorci su junaci kakvih nema nadaleko u svijetu, a u ostalome Srpstvu nigdje ni nalicije na njih".

A vidis da je nonsens sta prica cim nije postojala Crna Gora kada su zivjeli Murat i Nemanja.

Цитат
Божидар Вуковић је био писмен и образован човек који је говорио више језика, штампао књиге када је мало ко у свету и знао да штампарија постоји... Ако он није елита већ репрезент обичног човека свога времена онда нећу више ни реч о њему да додам.
Нисам рекао да је Божидар Вуковић гајио дуални идентитет. Ја се све време држим периода Петровића Његоша.

Jeste, ali ako mislis da Bozidar Vukovic nije imao svakodnevne komunikacije sa prostim narodom, i da nekako on rekao da mu je jezik srpski a prost narod to nije rekao, mislim da je zabluda. Nije postojalo takvih podijeljenih slojeva drustva kod nas kao na zapadu.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5147
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #161 послато: Април 26, 2021, 01:43:11 поподне »
Ово је рат цитатима.  :)

Нити ће један монтенегрин због цитата постати Србин, а ни Србин због цитата монтенегрин. Карте су подијељене, стварност је таква каква јесте. Дај Боже само да не падне крв, то би била трагедија. А и није да би била новина, Срби имају дугу традицију међусобног требљења.

Ван мреже Vasiljević

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 79
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #162 послато: Април 26, 2021, 05:41:29 поподне »
Искрен да будем нисам сигуран ни колико су Угари и Хрвати присутни у нашим епским песмама. Ипак ево део текста из загребачких ''Народних новина'' из 1859. године где за становништво Босне пише да је српског колена, а да се верски дели на: Турке, Латине и Србе.


Evo jednog primera gde se pominju Madjari. A tu su i Latini I Srbi

“Čujete li, gospodo Latinska!
“Pustite mi mog zeta Miloša,
“Podajte mu od zemlje harače,
“I opklade hiljadu dukata;
“Ako li ga odmah ne pustite,
“Vjera moja tako mi pomogla!
“Dić’ ću na vas Srblje i Madžare,
“Svu ću vašu zemlju poharati,
“Poharati, ognjem popaliti.”

Tesko da ovde Lazar preti kako ce sa pravoslavcima i Madjarima da pohara katolike.

Pesma se zove Milos u Latinima

Ван мреже Vlax

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 333
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #163 послато: Април 26, 2021, 07:35:13 поподне »
Ово је рат цитатима.  :)

Нити ће један монтенегрин због цитата постати Србин, а ни Србин због цитата монтенегрин. Карте су подијељене, стварност је таква каква јесте. Дај Боже само да не падне крв, то би била трагедија. А и није да би била новина, Срби имају дугу традицију међусобног требљења.

Није овде поента цитата да се неко преобраћа у ово или оно, свако има право да се изјашњава како жели, већ да се одговори на покушаје прекрајања историје. Пошто је црногорство растегљив појам и данас се сматра и регионалном и етничком категоријом, онда је потребно релативизовати и појам српства (кад се већ не може оспорити помињање српства у ЦГ и пре озлоглашеног Симе М. Сарајлије) причом о некаквом "дуалном идентитету" и доводећи у питање да ли је тај појам значио некад оно што значи данас и његово свођење припадност (Српској) православној цркви.
Зар не подсећа то мало и на ону хрватско-бошњачку причу о православним Власима које су српски попови убедили да су Срби?

П.С. Што се тиче подељених карата, новија историја Црне Горе нас учи мало другачије.

Ван мреже Буздован

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #164 послато: Април 27, 2021, 01:00:14 пре подне »
...

Господине Мардарије, да сте мало више пратили шта сам писао знали би сте да ја нисам користио тог Француза као некакав доказ већ као потврду онога што су и други људи о Црној Гори и окружењу писали међу којима су и неки Срби попут Симе Матавуља. Ипак ви игноришете мој помен Матавуља и латили сте се Француза јер је њега барем лако дисквалификовати - он је Француз, шта он зна, ко зна колико је овде био, са ким је причао и да ли их је разумео како треба. И готова прича.
Кажете да ви знате како је размишљао обичан чобанин из тог времена и одговор уопште није тако сложен. Ако је тако онда благо вама, међутим ја не могу да донесем исти закључак јер мало има сачуваних записа о томе, а на основу онога што имамо ствар не делује баш проста и објашњавао сам зашто цитирајући Холечека и запис из ''Летописа'' Матице српске који му иде на руку. Овде је корисник из Бјелопавлића писао да му прађед који је био учесник у ратовима 1912-1918. никада није рекао да су Црногорци пореклом Срби и да је разликовао Црногорце од Срба. Па ми данас имамо у Црној Гори изјашњене Србе, изјашњене Црногорце, део тих Црногораца који верују у српско етничко порекло, имамо изјашњене Србе-Црногорце и Црногорце-Србе. Ако вама ту заиста све делује јасно и некомпликовано онда опет понављам благо вама.
Кажете да нисте приметили да су други народи баве овим темама. Па ја не бих баш рекао да се не баве с обзиром да Румуни својатају Влахе, Бугари Македонце и да део тих Влаха и Македонаца гаји такође дуални идентитет. Шта тек рећи о јужнословенским муслиманима у Црној Гори који се међусобно деле у три групе: Бошњаке, Муслимане и Црногорце исламске вероисповести.
Ако вас моје писање замара извињавам вам се, али ја вас не терам пушком да читате шта пишем, нити да улазите у расправу са мном.

Ван мреже Буздован

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #165 послато: Април 27, 2021, 01:00:55 пре подне »
...

Ви и ја никако да се разумемо. Ја не негирам да су свети Петар и друге црногорске владике гајиле неки српски осећај, али да је он део једног комплексног идентитета. Колико год су они истицали свој српски идентитет толико су и себе раздвајали од других Срба. Указао сам већ на то да је појам ''Србин'' кроз историју у зависности од контекста имао различита значења: некада се односио само на становнике историјске Србије, некада као синоним за православца, некада као историјско-територијални назив за становнике некадашње немањићке државе, а тек на крају је почео да се користи и као етнички назив. Дакле једно веома комплексно питање. Тек у каснијој владавини књаза/краља Николе у Црној Гори је јасно разлучено шта значи бити Црногорац, а шта Србин и кроз просвету и деца бивају учена о тим терминологијама, али процес очигледно није био завршен код сваког.
Ево једно питање за вас о којем вреди размислити: да је Дукља остала независна и већински католичка земља, без утицаја Немањића и СПЦ на свој суверенитет и своју политику да ли би потомци Дукљана данас пре били Срби или посебан народ или чак Хрвати позивајући се на записе о ''Црвеној Хрватској''? Ја мислим да би српска опција тада била најмање вероватна.

Не знам зашто се враћамо на дуални идентитет код осталих Срба када мислим да је све јасно. Код осталих Срба га или није било уопште или га у најбољем случају није било у том облику као код Црногораца. Ни приближно. Све институције у Црној Гори су имале црногорски предзнак. У црногорским документима се записивало црногорско народно име, не српско. Једино што је основано у Црној Гори, а да је носило српски предзнак је била ''Дружина за ослобођење и уједињење српско'' и то само зато што је њено деловање превазилазило границе Црне Горе и што је књаз Никола желео да се популаризује преко ње. Најбољи доказ да остали Срби нису гајили дуални идентитет је тај што су се сви у СФРЈ изјашњавали као Срби осим у Црној Гори. Већ сам написао да сам масу пута чуо и прочитао како Црногорци говоре и пишу ''Ја сам Србин, јер ми је ђед рекао да су Црногорци Срби'' или ''Ја сам Црногорац јер ме је ђед учио тако да се осећам''. Вас је ђед очигледно учио да сте Србин, али већину Цуца њихови ђедови очигледно нису. Србе ван Црне Горе ђедови су без полемике учили да су Срби и зато било какво поређење дуалних идентитета нема смисла.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #166 послато: Април 27, 2021, 01:20:13 пре подне »

Ево једно питање за вас о којем вреди размислити: да је Дукља остала независна и већински католичка земља, без утицаја Немањића и СПЦ на свој суверенитет и своју политику да ли би потомци Дукљана данас пре били Срби или посебан народ или чак Хрвати позивајући се на записе о ''Црвеној Хрватској''? Ја мислим да би српска опција тада била најмање вероватна.
То! Мало Дукље! Хоћеш да кажеш да би ти био сада "Црвени Хрват" , а не монтенегрин да није било Немање? Па сад, дај шта даш и то је вајдица, утешна опција...буди 100%, пиши латиницом, нема потребе да будеш толико коректан, још на екавици, а опонира ти Цуце са латиницом  :D
« Последња измена: Април 27, 2021, 10:16:35 пре подне НиколаВук »

Ван мреже Цуце

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 131
  • J2a-M92
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #167 послато: Април 27, 2021, 01:32:34 пре подне »
Ви и ја никако да се разумемо. Ја не негирам да су свети Петар и друге црногорске владике гајиле неки српски осећај, али да је он део једног комплексног идентитета. Колико год су они истицали свој српски идентитет толико су и себе раздвајали од других Срба. Указао сам већ на то да је појам ''Србин'' кроз историју у зависности од контекста имао различита значења: некада се односио само на становнике историјске Србије, некада као синоним за православца, некада као историјско-територијални назив за становнике некадашње немањићке државе, а тек на крају је почео да се користи и као етнички назив. Дакле једно веома комплексно питање. Тек у каснијој владавини књаза/краља Николе у Црној Гори је јасно разлучено шта значи бити Црногорац, а шта Србин и кроз просвету и деца бивају учена о тим терминологијама, али процес очигледно није био завршен код сваког.

Pojam "Srbin" je od Svetog Save do danas ostao etno-vjerski pojam. Dakle Srbin je etnicka/plemenska pripadnost, a istovremeno Srbin je Svetosavac, pripadnik Srpsko-pravoslavne vjere.

Pojam Crnogorac nikad nije imao etnicku konetaciju, samo geografsku pa tek poslije 1878 drzavnu.

Evo jasno i glasno sa Cetinja 1835. godine:




Цитат
Ево једно питање за вас о којем вреди размислити: да је Дукља остала независна и већински католичка земља, без утицаја Немањића и СПЦ на свој суверенитет и своју политику да ли би потомци Дукљана данас пре били Срби или посебан народ или чак Хрвати позивајући се на записе о ''Црвеној Хрватској''? Ја мислим да би српска опција тада била најмање вероватна.

Da je Duklja ostala nezavisna onda ne bi bilo Nemanjica nit SPC, vec svi Srbi bi danas bili katolici, i hrvati danas bi bili samo cakavci sa mnogo manje teritorije. Papa je bio spreman da da Srbima primat na Balkanu u to vrijeme, i poklanja Vojislavljevicima arhibiskupiju u Baru sa titulom "Primas Srpski".


Цитат
Не знам зашто се враћамо на дуални идентитет код осталих Срба када мислим да је све јасно. Код осталих Срба га или није било уопште или га у најбољем случају није било у том облику као код Црногораца. Ни приближно. Све институције у Црној Гори су имале црногорски предзнак. У црногорским документима се записивало црногорско народно име, не српско. Једино што је основано у Црној Гори, а да је носило српски предзнак је била ''Дружина за ослобођење и уједињење српско'' и то само зато што је њено деловање превазилазило границе Црне Горе и што је књаз Никола желео да се популаризује преко ње. Најбољи доказ да остали Срби нису гајили дуални идентитет је тај што су се сви у СФРЈ изјашњавали као Срби осим у Црној Гори. Већ сам написао да сам масу пута чуо и прочитао како Црногорци говоре и пишу ''Ја сам Србин, јер ми је ђед рекао да су Црногорци Срби'' или ''Ја сам Црногорац јер ме је ђед учио тако да се осећам''. Вас је ђед очигледно учио да сте Србин, али већину Цуца њихови ђедови очигледно нису. Србе ван Црне Горе ђедови су без полемике учили да су Срби и зато било какво поређење дуалних идентитета нема смисла.

Vecina CG su izjasnili u SFRJ kao Crnogorci 1948. zbog partijske naredbe, i to je kristalno jasno.

Uz to, Milovan Djilas i partija su morali da opravdaju zasto "Crnogorac", pa su objasnili u partijskom glasilu 1945. godine:

"Srbi i Crnogorci su jednog (srpskog) narodnog porijekla, jednog korijena, ali je razvitak u nacije, razvitak nacionalne svijesti, išao različitim putevima. Iz činjenice da su Srbi i Crnogorci jednog porijekla, građanski teoretičari i sitnoburžoaski političari, koji ne shvataju suštinu nacionalnog pitanja i zakone formiranja nacija, izvukli su zaključak o jednoj naciji, zaključak koji je ustvari bio ideološka osnova i opravdanje hegemonizma."

Definisali su da crnogorci su drugaciji Srbi od ostalih Srba, pa postoji kao nova nacija.

Pa samo rekli su Srbima u CG, pisite kao Crnogorac, to znaci Srbin u Crnoj Gori, u suprotnom izgubis funkciju i mozda ides na goli otok.

Ljudi pa i Cuce koji danas to pricaju i ovako izjasnjavaju obicno veoma malo znaju o svojim precima i skoro uvijek imaju strogu komunisticku porodicu, pa su im djedovi bili duboko u partiji i tako militantno izbacili pravoslavne obicaje, tradicije itd da bi se prilagodili partiji.

Ljudi koji izjasnjavaju kao nacionalni Crnogorci su ustvari Jugosloveni, i vise znaju i vole Tita nego sv. Petra, Njegosa, Nikolu ili bilo sto crnogorsko.
« Последња измена: Април 27, 2021, 01:37:14 пре подне Цуце »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #168 послато: Април 27, 2021, 01:38:57 пре подне »
Ово је велико признање, кад Буздован користи ћирилицу, упркос брисању ћирилице од стране бившег режима у ЦГ

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8505
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #169 послато: Април 27, 2021, 10:12:14 пре подне »

Кажете да нисте приметили да су други народи баве овим темама. Па ја не бих баш рекао да се не баве с обзиром да Румуни својатају Влахе, Бугари Македонце и да део тих Влаха и Македонаца гаји такође дуални идентитет.

Са Македонцима је ипак мало компликованија прича од "Бугара са кризом идентитета", како је у вашој реченици представљено. У суштини, ви овде понављате једнообразну великобугарску причу која сеже још од оснивања Егзархије 1870. и Санстефанског мира 1878.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8505
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #170 послато: Април 27, 2021, 10:17:36 пре подне »
Ово је велико признање, кад Буздован користи ћирилицу, упркос брисању ћирилице од стране бившег режима у ЦГ

Не видим да је Буздован Монтенегрин, само има мало другачији поглед на ствари од већине.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #171 послато: Април 28, 2021, 01:00:47 пре подне »
Не видим да је Буздован Монтенегрин, само има мало другачији поглед на ствари од већине.
Његово ћутање ће све рећи :)
« Последња измена: Април 28, 2021, 01:08:54 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #172 послато: Април 28, 2021, 01:37:36 пре подне »
Његово ћутање ће све рећи :)
Aли глобално, небитно...битно је да је ту Цуце, који експресно одговори контрааргументима  :D Не чека се пуно, кад се Буздован јави, Цуце као да је онлајн :) Дивим се експресности у тајмингу , док нађе изворе који демантују Буздована
« Последња измена: Април 28, 2021, 01:45:32 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Буздован

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #173 послато: Април 28, 2021, 03:44:36 пре подне »
То! Мало Дукље! Хоћеш да кажеш да би ти био сада "Црвени Хрват" , а не монтенегрин да није било Немање? Па сад, дај шта даш и то је вајдица, утешна опција...буди 100%, пиши латиницом, нема потребе да будеш толико коректан, још на екавици, а опонира ти Цуце са латиницом  :D

Господине ДушанВучко, уколико не можете пристојно и аргументовано да одговорите на моје коментаре молим вас барем да не посежете за ad hominemom на овакав начин и са тим незрелим радикалским форама. Ово је веома озбиљан форум за такав начин разговора, а ја нисам тема. Могу само да вам кажем да ја нити сам Црногорац, нити имам порекло из Црне Горе. Немам ни из Хрватске, нити из Федерације БиХ ако ће вам то бити следећа претпоставка. Толико.

Ван мреже Буздован

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #174 послато: Април 28, 2021, 03:45:23 пре подне »
Са Македонцима је ипак мало компликованија прича од "Бугара са кризом идентитета", како је у вашој реченици представљено. У суштини, ви овде понављате једнообразну великобугарску причу која сеже још од оснивања Егзархије 1870. и Санстефанског мира 1878.

Нисам рекао да су Македонци бугарског порекла већ да има у Македонији оних који у то верују. Чак постоји иницијатива у Македонији да ''Македонска Православна Црква'' прихвати Бугарску Православну Цркву као своју матичну Цркву, иако признајем да ми канонско устројство православних цркава баш и није јача страна.
Што се тиче Влаха и Румуна сећам се да сам пре неколико година на Јутјубу гледао неку дебату (мислим на локалној зајечарској ТВ станици) пред неке изборе између четири Влаха. Двојица су заступала теорију да су Власи румунског порекла и да им је Румунија матична држава, док су друга двојица тврдила да су Власи посебан народ и са посебном историјом, а да су им Румуни само сродни (Румуни потомци Дачана, Власи потомци Трачана). Готово идентична ситуација са Србима и Црногорцима.

Ван мреже Буздован

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
Одг: Горштаци - Српска Племена Црне Горе
« Одговор #175 послато: Април 28, 2021, 03:48:21 пре подне »
...

Што се тиче ове ''Грлице'' коју сте поставили и попратни текст који иде уз њу ко год га је писао очигледно не зна о чему је реч и боље да се не бави овим стварима. За почетак ''Грлица'' је календар у овом случају за 1835. годину, тако да није могао бити написан и издат исте те године већ годину дана раније. Али то је мање битно. Оно што посебно ''боли'' је што пише да је текст написао свети Петар у ''Краткој историји Црне Горе'' што нема везе с везом. Текст је написао Његошев секретар Димитрије Милаковић.
Већ сам писао да су први о славеносербским народима и славеносербским земљама писали аустријски Срби, а по мом неком истраживању (можда и грешим) први из Црне Горе који је употребљавао тај израз за Црногорце је био владика Василије 1753. године и то у исто време када је почео да се потписује као егзарџ српског пећког трона. Такође треба имати у виду да је Василије много времена проводио са ученим аустријским Србима и у Аустрији и у Русији. Конкретно реч је о овом писму: http://www.vostlit.info/Texts/Dokumenty/Serbien/XVII/1680-1700/Russ_jugoslav_18/121-140/131.phtml?id=14693

Како не би било Немањића? Били би локални владари у Рашкој у којој је Православље већ била доминантна религија и која је имала своју епархију под управом Охридске архиепископије.
Барски надбискуп није носио титулу ''примас српски'' већ ''примас Србије'' и то тек од 15. века, у време српске деспотовине чији је део била и Зета. Дакле барски надбискуп је био врховни духовни поглавар католика у држави и по њој је носио име.

Уз дужно поштовање али ово ваше образложење о изјашњавању Црногораца од 1948. је пресмешно. Хоћете да кажете да народ који се толико дуго борио против Турака да би сачувао своје постојање и своју веру, који је живео и опстајао у тешким условима на камену одлучио да се одрекне свог порекла због функција и страха од Голог отока? А шта је спречавало Црногорце у Србији да се изјашњавају као Срби? Како то да Срби који су бивали дискриминисани од стране ДПС режима су остали Срби?
И још једно добро питање – зашто се од Срба у Босни није стварала бошњачка нација? Босна је била једина република која није имала већински ''свој'' народ, који би носио њено име. Тај пројекат није био у плану јер код босанских Срба (па и Хрвата) та прича једноставно не би прошла. Зато прича да због комуниста сада у Црној Гори влада колективна амнезија не пије воду. Поготово што је 1948. био солидан проценат Срба на приморју у односу на републички просек. Јован Маркуш каже да су сви из његове породице изјашњавали у то време као Срби у сред Цетиња, а да се он изјашњавао као неки Гвинејац јер му нико није објаснио шта у Црној Гори значи бити Србин, а шта Црногорац. По мени је то нелогично, јер како сада може да се изјашњава као Србин и зна шта значи бити Србин, а тада није могао и није знао. Зар му жена и деца који су и тада били Срби нису могли мало то објаснити?
Ја овде видим само масу изговора и оправдања.