Аутор Тема: poreklo familije marinkovic  (Прочитано 8026 пута)

slave

  • Гост
poreklo familije marinkovic
« послато: Март 22, 2015, 12:37:45 поподне »
pozdrav svima, prvi put se javljam pa se ne snalazim bas najbolje te vas molim da mi ne zamerite eventualne greske,naime mene zanima poreklo familije marinkovic iz okoline samca(bivsi bosanski samac) pa ako iko raspolaze sa bilo kakvim podatcima zamolio bih ga da mi dostavi ili na ovaj forum ili na e¬mail [email protected] unapred zahvalan

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: poreklo familije marinkovic
« Одговор #1 послато: Март 22, 2015, 02:28:26 поподне »
Било би пожељно навести тачно место одакле воде порекло, ако је то познато, као што би било од значаја навести коју крсну славу славе. То су неки основни подаци без којих је тешко дати прави одговор.



slave

  • Гост
Одг: poreklo familije marinkovic
« Одговор #2 послато: Март 22, 2015, 03:12:33 поподне »
slkavimo Djurdjevdan i

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: poreklo familije marinkovic
« Одговор #3 послато: Март 22, 2015, 05:37:56 поподне »
slkavimo Djurdjevdan i

Нисте навели место.

Елем, у књизи Монографија Шамца од Никше Незировића из 2013. године (стр. 479), помиње се извесни Јован Маринковић у Црквини.

Миленко Филиповић објавио је Попис пореских обезника Модриче и околине из 1851. године, у коме се између осталих помињу и порески обвезници Црквине, међу којима су поменути следећи Маринковићи: Марко Маринковић, Милоје Маринковић, са синовима Божом и Андријом Маринковићем, те Петар Маринковић, са сином Пантом Маринковићем.

Проблем је што тачно не знамо одакле су ти Маринковићи који вас интересују, као и то што не знамо коју славу славе ови Маринковићи из Црквине.

Ђорђе Јањатовић у свом делу Презимена Срба у Босни из 1993. године од Маринковића Ђурђевштака помиње Маринковиће из следећих места: Бастаси, Божићи, Вареш, Вишеград, Драксенић, Дубовик, Живиница, Кулин-Вакуф, Лакташи, Прибојевић; али то није ниједно место из околине Шамца. При том Црквину не спомиње (вероватно пропуст аутора).



slave

  • Гост
Одг: poreklo familije marinkovic
« Одговор #4 послато: Март 22, 2015, 05:50:34 поподне »
hvala puno Amicus¬u na ovim podacim,ja sam upravo od Marinkovica iz sela Crrkvina i moj deda se zvaso Pan to ali prandeda se zvao Gavro. Marinkovici iz Crkvine slave Djurdjevdan,jos jednom hvala

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: poreklo familije marinkovic
« Одговор #5 послато: Март 22, 2015, 06:03:23 поподне »
hvala puno Amicus¬u na ovim podacim,ja sam upravo od Marinkovica iz sela Crrkvina i moj deda se zvaso Pan to ali prandeda se zvao Gavro. Marinkovici iz Crkvine slave Djurdjevdan,jos jednom hvala

Нема на чему. Ако вас то питање детаљније интересује, онда је следеће адреса на коју треба да се обратите, парохија којој Црквина припада. Уколико будете имали среће, тамо ћете наћи сачуване књиге, из којих ћете моћи сазнати још више података.



slave

  • Гост
Одг: poreklo familije marinkovic
« Одговор #6 послато: Март 22, 2015, 06:29:18 поподне »
naravno da me interesuje ali je problem sto ja zivim i radim u inostranstvu pa sam u oskudici sa vremenom za sada bih volio da saznam odakle smo se naselili na podrucje sela Crrkvina i kojoj haplogrupi pripadamo

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: poreklo familije marinkovic
« Одговор #7 послато: Март 22, 2015, 08:50:42 поподне »
naravno da me interesuje ali je problem sto ja zivim i radim u inostranstvu pa sam u oskudici sa vremenom za sada bih volio da saznam odakle smo se naselili na podrucje sela Crrkvina i kojoj haplogrupi pripadamo

Потражићу да нема још неки податак о Маринковићима из Црквине у литератури. Што се тиче хаплогрупе, то можете сазнати и одатле где живите, потребно је само да се тестирате.

Успут, нашао сам још у књизи Есада Тихића Посавско-требавски НОП одред из 1983. године податак о двојици Маринковића из Црквине, који су били борци. Ради се и Милутину (рођ. 1919.) и Мирку Маринковићу (рођ. 1919.), синовима Радета Маринковића. Мирко је погинуо на Романији маја 1945. године. У књизи се такође помиње и Милан Маринковић као члан брчанског среског комитета, те као такав и један од руководилаца припрема за устанак у Посавини маја 1941. године, због чега ће са осталима касније бити ухапшен.



slave

  • Гост
Одг: poreklo familije marinkovic
« Одговор #8 послато: Март 23, 2015, 12:13:22 поподне »
puno hvala Amicus+u i na ovim informacijama