Аутор Тема: Менталитет?  (Прочитано 30883 пута)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Менталитет?
« Одговор #40 послато: Септембар 09, 2016, 11:49:04 поподне »
Ако мало претјерате са тим називом код појединаца може се десити да имате проблем.  А што се мог личног става тиче никад нисам волио да ме тако зову. Ја сам Србин и то је то! Видим да тако осјећа и Тимар.

The end!!!!

Али, ја сам Србин рођен у Банату, пореклом Херцеговац. Не смета ми ни кад ми кажу да сам Банаћанин, нити Херцеговац.

Наравно да смо сви Срби, али друго је национална припадност, а друго географска. Дакле, нико не говори да је неко Бошњак (национална припадност), него Босанац (географска припадност без обзира на нацију). Е сад, друго је што је неко рођен у нефункционалној држави у којој је натеран да живи туђом одлуком, али зар се одбијањем да се називамо тим географским називом не одричемо и свег српског у вези с Босном? Кроз историју, толико српства је протекло Босном, и сад треба то све да одбацимо због неколико вехабијских политичара из Сарајева који су отели тај назив?

Не! Морамо да повратимо тај назив и да покажемо да је он пре свега српски!
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Менталитет?
« Одговор #41 послато: Септембар 10, 2016, 07:43:48 пре подне »
Ако мало претјерате са тим називом код појединаца може се десити да имате проблем.  А што се мог личног става тиче никад нисам волио да ме тако зову. Ја сам Србин и то је то! Видим да тако осјећа и Тимар.

The end!!!!
Тако је Александре I.
Очито је да се ствара још једна подјела међу Србима с једне и с друге стране проклете ријеке Дрине. Ја овдје више нећу да учествујем у томе, и нећу се на ову тему више оглашавати. Жао ми је што до тога долази, и што нама у Републици Српској неко "тамо далеко" држи часове историје и патриотизма.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Менталитет?
« Одговор #42 послато: Септембар 10, 2016, 09:21:09 пре подне »
Поред скорашњег политичког момента, мислим да термин Босанац носи и неке друге конотације које немају везе ни са нацијом ни политиком, а које такође могу бити један од узрока његовог избјегавања.

Познато је да се уз одређене регионалне одреднице увијек везивала нека карактерна особина, па се и уз Босанце веома често везивала одређена тромост у доношењу закључака. У жаргону становника Србије Босанац је веома често имао благо подругљиво значење: емотиван, добродушан, али приглуп, понекад тврдоглав. Веома често и сиров и руралан.

Да не буде забуне и термин Србијанац је са ове стране Дрине такође имао неке не баш сјајне конотације, као неко коме се не може до краја вјеровати, који вара на трговини, који хоће на брзину да те превесла.

Тако да од свих тих регионалних термина два су која највише нагињу ка том подругљивом значењу (Босанац и Србијанац) и мислим да и због тога људи баш нису одушевљени кад их тако називају.

Нисам баш срео Србијанца који је одушевљен кад га се тако назове.


Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Менталитет?
« Одговор #43 послато: Септембар 10, 2016, 10:42:44 пре подне »

Нисам баш срео Србијанца који је одушевљен кад га се тако назове.

Ово морам признати да је истина. Није да нисам одушевљен, него се просто никако не идентификујем са тим појмом, иако је он факат тачан (по било којој линији сам до шестог колена у Србији, по већини и дуже од тога). Просто, кад ми неко каже Србијанац као да ми је рекао да сам Аргентинац, Вијетнамац, Марсовац - немам никакав емотивни однос према тој речи Србијанац, иако то јесам. Тако да треба поштовати жељу људи да их не зову Босанцима, али опет, мислим да разлози нису исти, и да је корен феномена да Срби из Босне не желе бити називани Босанцима веома подмукао и опасан.

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Менталитет?
« Одговор #44 послато: Септембар 10, 2016, 10:50:18 пре подне »
Поред скорашњег политичког момента, мислим да термин Босанац носи и неке друге конотације које немају везе ни са нацијом ни политиком, а које такође могу бити један од узрока његовог избјегавања.

Познато је да се уз одређене регионалне одреднице увијек везивала нека карактерна особина, па се и уз Босанце веома често везивала одређена тромост у доношењу закључака. У жаргону становника Србије Босанац је веома често имао благо подругљиво значење: емотиван, добродушан, али приглуп, понекад тврдоглав. Веома често и сиров и руралан.

Да не буде забуне и термин Србијанац је са ове стране Дрине такође имао неке не баш сјајне конотације, као неко коме се не може до краја вјеровати, који вара на трговини, који хоће на брзину да те превесла.

Тако да од свих тих регионалних термина два су која највише нагињу ка том подругљивом значењу (Босанац и Србијанац) и мислим да и због тога људи баш нису одушевљени кад их тако називају.

Нисам баш срео Србијанца који је одушевљен кад га се тако назове.
Управо тако, проблем је што ове речи носе и врло јако емотивно значење. Будући да живим на самој граници Србије и Српске, лично избегавам назив "Босанац", јер знам колико људима барем из Подриња и Семберије тај назив смета. А пошто сам пореклом из Срема, знам колико је и мени сметало када Сремци користе термин "Србијанац", јер је увек подразумевао нешто подругљиво и користио се у контекстима када се говори о (не)култури, уз синониме "геак" и "геџа". :)
Уствари, за "Србијанце" сам први пут чуо у Срему, до тада сам мислио да постоје само Срби...

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Менталитет?
« Одговор #45 послато: Септембар 10, 2016, 10:56:37 пре подне »
Већина Срба из Србије се љути када их неко назове Србијанцима. Мени такође смета.
За стереотипе о Србијанцима у Босни вероватно многи од њих не знају.
То му више дође као када би Хрват из Херцеговине отишао у Загреб и назвао људе тамо Хрватанци, а за људе из осталих крајева реако да су то Хрвати.

Босанас, Херцеговац, Војвођанин, Шумадинац, Тимочанин и сл. су регионалне ознаке са којима се људи у Србији поносе. Свако са поносом говори о свом пореклу. Највише је стереотипа о Југу Србије, па и они са поносом истичу своје регионално порекло.
За све етничке Србе, одувек је назив био Срби, било где да живе.

Термин Србијанац је вештачки и никада неће заживети у народу.
Колико сам успео прочитати тај термин је постао чест захваљујући Аустрији и Вуку Караџићу.
Можда би Невски могао рећи нешто више о томе.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Менталитет?
« Одговор #46 послато: Септембар 10, 2016, 11:26:06 пре подне »
Ово морам признати да је истина. Није да нисам одушевљен, него се просто никако не идентификујем са тим појмом, иако је он факат тачан (по било којој линији сам до шестог колена у Србији, по већини и дуже од тога). Просто, кад ми неко каже Србијанац као да ми је рекао да сам Аргентинац, Вијетнамац, Марсовац - немам никакав емотивни однос према тој речи Србијанац, иако то јесам. Тако да треба поштовати жељу људи да их не зову Босанцима, али опет, мислим да разлози нису исти, и да је корен феномена да Срби из Босне не желе бити називани Босанцима веома подмукао и опасан.

Управо то. Зато смо и "изгубили" све ратове. БиХ муслимани се боре за Босну, своју земљу, а за шта се боре (или су се борили) Срби из Босне, или Крајине, за Републику Србију, Шумадију?? Када будемо прихватили да је то и наша земља, биће нам лакше.

Слажем се са осталима, не познајем човека који се стиди "регионалне одреднице". Јужњаци са поносом истичу да су са југа, Косовци са Косова, Личани да су из Лике, а исто је важило и за Србе из Босне до ратова 90-их.


Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Менталитет?
« Одговор #47 послато: Септембар 10, 2016, 11:33:03 пре подне »
Већина Срба из Србије се љути када их неко назове Србијанцима. Мени такође смета.
За стереотипе о Србијанцима у Босни вероватно многи од њих не знају.
То му више дође као када би Хрват из Херцеговине отишао у Загреб и назвао људе тамо Хрватанци, а за људе из осталих крајева реако да су то Хрвати.

Босанас, Херцеговац, Војвођанин, Шумадинац, Тимочанин и сл. су регионалне ознаке са којима се људи у Србији поносе. Свако са поносом говори о свом пореклу. Највише је стереотипа о Југу Србије, па и они са поносом истичу своје регионално порекло.
За све етничке Србе, одувек је назив био Срби, било где да живе.

Термин Србијанац је вештачки и никада неће заживети у народу.
Колико сам успео прочитати тај термин је постао чест захваљујући Аустрији и Вуку Караџићу.
Можда би Невски могао рећи нешто више о томе.

Владице, слажем се са тобом да је термин Србијанац између осталог форсиран и политички и то са стране не баш наклоњене српској националној идеји. Рецимо, Хрвати па и босански муслимани веома често користе тај термин Србијанац, најчешће да би на неки начин прекинули везу између Срба у Хрватској и Босни и Херцеговине са онима из Србије, као да они никакве везе немају, а и због тога да би у први план истакли идентитет на основу државности, а не на основу националности, што им је опет, у контексту њихових новооформљених држава,  ишло у прилог.

Нажалост, има и у Србији људи, поготово оних евроатлантске оријентације којима идеја Србијанства изгледа пожељна. Баш сам недавно слушао оног Душана Јањића који је надахнуто, коментарушући влашко питање у источној Србији, говорио како се  српска држава у 19. вијеку више ослањала на тај државни идентитет-србијанства него на национални -српски и како је по њему то било много боље јер су се и Власи источне Србије могли осјећати Србијанцима у правом смислу ријечи, те како су затим пречански Срби, у својим тежњама за националним ослобођењем, покварили тај концепт.

Поменућу да сличну ствар као што је "србијанство", одређени западни кругови, а и кругови склони западу у самој руској власти, промовишу и у Русији са термином Росијанство насупрот Руским. овоме сам и сам био свједок својевремно у Русији. Питам у Сибиру једног полу Бурјата, полу Литванца, коме је Стаљин деду протјерао у Сибир, какво му је национално осјећање и како се осјећа, а он ми каже управо-Росијанин. Ово Росијанин не значи да се он осјећа као Рус, али ми и овај термин Росијанин изгледа сасвим вјештачки и мислим да ништа добро неће донијети. Кудикамо би било боље да се тај изјашњава као Литванац, који воли руску државу, него као Росијан који не воли Русе.

Што се тиче термина Србијанац, мислим да он и нема у свакој ситуацији подругљиво значење, треба се само сјетити стихова: "Јелек антерија и опанци, по томе се знају Србијанци..." Ипак ту има поноса.
« Последња измена: Септембар 10, 2016, 11:42:47 пре подне Синиша Јерковић »

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Менталитет?
« Одговор #48 послато: Септембар 10, 2016, 01:33:18 поподне »
Dobar dan. Iz CG ugla Srbijanci su gradjani Srbije koji govore ekavicu, pa i Vojvodjani koji Srbijancima nazivaju Srbe iz uze Srbije. Bosanci stanovnici Bosne sa bosanskim naglaskom. Nema tu nikakve podrugljivosti. Koncept srbijanstva je korektan prema manjinama u Srbiji koji na taj nacin mogu iskazati ljubav prema svojoj zemlji nolo da su Vlasi, Muslimani il nesto trece. Opasniji je koncept vezati srpstvo za Srbiju i ekavicu, tada Bosanac i Crnogorac vise nisu Srbi i to je ono sto smeta. Nesto slicno se desava u CG gdje crnogostvo postaje nacionalna svijest. Ranije je Albanac i CG mogao reci da je Crnogorac, sto je bilo korektno. Sad Crnogorac ne podrazumijeva samo gradjanina CG, vec naciju. A Srbe iz CG pocinju podrugljivo nazivati posrbicama.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Менталитет?
« Одговор #49 послато: Септембар 10, 2016, 02:00:26 поподне »
Iz CG ugla Srbijanci su gradjani Srbije koji govore ekavicu, ... Opasniji je koncept vezati srpstvo za Srbiju i ekavicu, tada Bosanac i Crnogorac vise nisu Srbi i to je ono sto smeta.

Потпуно се слажем.
Србијанац је географска одредница која прецизира да се ради о Србину из Србија. Као што је термин Црногорац - Србин из ЦГ, а Босанац - Србин из Босне. Ја ни у једном од тих назива не видим ништа подругљиво.
То што су неки околни народи злоупотребљавали ове термине за неко ругање, нас не треба да дотиче.
А то им је и био циљ: ово што пише Видак - да Срби остану само Срби из Србије, а остали да постану нешто друго.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Менталитет?
« Одговор #50 послато: Септембар 10, 2016, 02:48:49 поподне »
Србијанац је географска одредница која прецизира да се ради о Србину из Србија.
Не може да буде географска одредница кад Србија није (никад била) географски већ политички појам. Исто као што ни Црна Гора (осим Старе Црне Горе) и Босна и Херцеговина (и Република Српска) нису географски појмови. Да не говорим о томе колико је термин Србијанац неприродан. Не знам да постоје Румуни и Румунијанци, Албанци и Албанијанци, Италијани и Италијанци и сл. Свако ко живи у Србији и има српска документа је Србин.
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Менталитет?
« Одговор #51 послато: Септембар 10, 2016, 02:56:06 поподне »
Не може да буде географска одредница кад Србија није (никад била) географски већ политички појам. Исто као што ни Црна Гора (осим Старе Црне Горе) и Босна и Херцеговина (и Република Српска) нису географски појмови. Да не говорим о томе колико је термин Србијанац неприродан. Не знам да постоје Румуни и Румунијанци, Албанци и Албанијанци, Италијани и Италијанци и сл. Свако ко живи у Србији и има српска документа је Србин.

У прилог овој неприродности иде и аналогија: Банија - Банијанци. Ма колико вам ово звучало смешно, тај регионализам се својевремено могао чути у извештајима ратних репортера...

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Менталитет?
« Одговор #52 послато: Септембар 10, 2016, 03:10:17 поподне »
Dobar dan. Iz CG ugla Srbijanci su gradjani Srbije koji govore ekavicu, pa i Vojvodjani koji Srbijancima nazivaju Srbe iz uze Srbije. Bosanci stanovnici Bosne sa bosanskim naglaskom. Nema tu nikakve podrugljivosti. Koncept srbijanstva je korektan prema manjinama u Srbiji koji na taj nacin mogu iskazati ljubav prema svojoj zemlji nolo da su Vlasi, Muslimani il nesto trece. Opasniji je koncept vezati srpstvo za Srbiju i ekavicu, tada Bosanac i Crnogorac vise nisu Srbi i to je ono sto smeta. Nesto slicno se desava u CG gdje crnogostvo postaje nacionalna svijest. Ranije je Albanac i CG mogao reci da je Crnogorac, sto je bilo korektno. Sad Crnogorac ne podrazumijeva samo gradjanina CG, vec naciju. A Srbe iz CG pocinju podrugljivo nazivati posrbicama.

Srbija je zemlja sa preko 80% Srba, bez Albanca sa Kosova i Metohije. U Srbiji žive mnogobrojne nacionalne manjine najviše na severu države, ali oni ne čine velik procenat stanovništva Srbije. Jel sad treba da udovoljivo vama i nacionalnnim manjinama i da prihvatamo velikodušno da smo Srbijanci, a vi Crnogorci da ste neki najveći Srbi? to ti ne smeta? Da ste vi neki Srbi vi bi bili jedinsteveni i svi bi se do jednog iznjašvali kao Srbi. Pokazli ste vi svoje pravo lice i još imate obraza da određujete i podaštavate Srbe iz Srbije.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Менталитет?
« Одговор #53 послато: Септембар 10, 2016, 03:11:34 поподне »
Свако ко живи у Србији и има српска документа је Србин.

Браво.
Нпр. Зукорлић, Угљанин, Иштван Пастор, итд. Све чисти Срби.
А шта је онда свако ко живи у држави Црној Гори и има документа те државе?
Или нпр. Милорад Пуповац који живи у Хрватској и има документа те државе?
Ето, то ствара подобно тло за разне малверзације.


У прилог овој неприродности иде и аналогија: Банија - Банијанци. Ма колико вам ово звучало смешно, тај регионализам се својевремено могао чути у извештајима ратних репортера...

Шефе, немојмо тако поједностављивати ствари.
Србијанац уопште није тако необичан и непознат термин да би се поредио са "Банијанцем".
А нпр. за колонисте из Баније у селу моје бабе у Славонији говорило се - БАЊИНЦИ.

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Менталитет?
« Одговор #54 послато: Септембар 10, 2016, 03:15:31 поподне »
Браво.
Нпр. Зукорлић, Угљанин, Иштван Пастор, итд. Све чисти Срби.
А шта је онда свако ко живи у држави Црној Гори и има документа те државе?
Или нпр. Милорад Пуповац који живи у Хрватској и има документа те државе?
Ето, то ствара подобно тло за разне малверзације.
А шта су него Срби? Марсовци? Џедаји? Свима побројанима у пасошу пише да су Срби.
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Менталитет?
« Одговор #55 послато: Септембар 10, 2016, 03:23:57 поподне »
А шта су него Срби? Марсовци? Џедаји? Свима побројанима у пасошу пише да су Срби.

Како'но каже Лаушевић у филму "Нож", кад му хоџа предочи претке Цвијету и Спасоја:
"све Србин до Србина..."   ;)

Нема љутиш, Клаудије.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Менталитет?
« Одговор #56 послато: Септембар 10, 2016, 03:30:16 поподне »
Па ни нема разлога да се љутим. Али заиста у пасошима свих тих људи пише држављанство / nationality / nationalité: SRPSKO. Дакле не србијанско већ српско.
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Менталитет?
« Одговор #57 послато: Септембар 10, 2016, 03:33:22 поподне »
Па ни нема разлога да се љутим. Али заиста у пасошима свих тих људи пише држављанство / nationality / nationalité: SRPSKO. Дакле не србијанско већ српско.

Добре, брате, не причамо о држављанству, него о покрајинским називима за Србе...
Небитно, боље да не настављамо, јер ћемо се, у складу са називом теме, до краја још и посвађати  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Менталитет?
« Одговор #58 послато: Септембар 10, 2016, 03:37:55 поподне »
Зато што испада да је држављанство Србије српско а његов носилац Србијанац.  ;D
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Менталитет?
« Одговор #59 послато: Септембар 10, 2016, 04:05:22 поподне »
Браво.
Нпр. Зукорлић, Угљанин, Иштван Пастор, итд. Све чисти Срби.
А шта је онда свако ко живи у држави Црној Гори и има документа те државе?
Или нпр. Милорад Пуповац који живи у Хрватској и има документа те државе?
Ето, то ствара подобно тло за разне малверзације.


Шефе, немојмо тако поједностављивати ствари.
Србијанац уопште није тако необичан и непознат термин да би се поредио са "Банијанцем".
А нпр. за колонисте из Баније у селу моје бабе у Славонији говорило се - БАЊИНЦИ.
Наши стари су говорили - Бановци.
Што се тиче поједностављивања, аналогија је аналогија. С једном смо се свикли, друга нам звучи смешно, а у основи су идентичне.