Аутор Тема: Статистика српског ДНК пројекта  (Прочитано 232649 пута)

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #240 послато: Фебруар 27, 2017, 06:56:37 поподне »
Не знам да ли је права тема за ово, нисам успео пронаћи бољу (уколико модератори нађу нека је слободно преместе :) ).
Еупедија је коначно променила статистику за Србију и Србе из Босне и Херцеговине, који се од сада могу пронаћи као подсекција Србије. Такође, смањен је напумпани проценат од 22 % Е1b и повећан проценат R1a. У договору са Мацијамом промениће се још неки проценти хаплогрупа, додаће се N1a односно N2a и неће се више користити термин N1c


Свака част Atlantische!

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #241 послато: Фебруар 27, 2017, 07:18:30 поподне »
На жалост, прѣвод са енглескога на срПски йе урађен само дѣлимично, гомила енглеских и других страних рѣчий и даље остаде у чланку. Навешћу само неке са прѣводом на наш србски йезик:

"редистрибуция" - прѣрасподѣла
"масакр" - покољ
"дуално" - двойно
"миграция" - селидба, сеоба
"фреквенция" - учестаност
"проценат" - постотак
"фармери" - земљорадници
"контролисати" - надзирати
"сцена" - призор
"директно" - непосрѣдно
"доминантно" - поглавито, прѣтежно
"популация" - становништво
"апсорбовати" - упити
"идеално" - савршено

Ово су само неке рѣчи койе нѣсу прѣведене.

И йош нешто, йезиком се говори, не прича се. Прича значи "догађай", што нема никакве везе са говорењем.
Невски, ово ми је први превод неког текста са Еупедије, свакако да сам гледао да текст буде што лакши за читање. Као што сам на теми о хаплогрупи G рекао (http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=21.msg42164#new), све замерке из текста, да ли нешто треба исправити, допунити, избацити, да се слободно напише. Хвала на замеркама, свакако да ћу првом приликом када се неки део текста буде мењао (тада ћу добити дозволу да и ја мењам превод) избацити неке стране речи и штампарске грешке и додати ове које си ти предложио. Поздрав  :)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #242 послато: Фебруар 27, 2017, 07:53:50 поподне »
Твој самопрегалнички подухват Атлантише, је за сваку похвалу!

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #243 послато: Фебруар 27, 2017, 07:55:03 поподне »
Невски, ово ми је први превод неког текста са Еупедије, свакако да сам гледао да текст буде што лакши за читање. Као што сам на теми о хаплогрупи G рекао (http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=21.msg42164#new), све замерке из текста, да ли нешто треба исправити, допунити, избацити, да се слободно напише. Хвала на замеркама, свакако да ћу првом приликом када се неки део текста буде мењао (тада ћу добити дозволу да и ја мењам превод) избацити неке стране речи и штампарске грешке и додати ове које си ти предложио. Поздрав  :)

Хвала, Атлантисцхе. Мой циљ йе као и твой што бољи прѣвод на наш лѣпи йезик. Бог ти помогао у даљем раду.

Иначе, управо йе на НевГену пуштена подѣљена лоза Л497. На жалост, не знам койе наше хапловрсте су потврђене на Л43, Л42 или низводне ПЙРове како би прѣдвиђање било боље.

http://www.nevgen.org/AboutNevGen.html

-February 27th, 2017. Haplogroup G2a > L497 has been revised. In level for longer haplotypes it has now been divided into 12 parts. Division is not perfect, since for some of its parts is available only small number of confirmed haplotypes. So, it's division might be considered as experimental.

Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #244 послато: Фебруар 27, 2017, 07:58:51 поподне »
Хвала, Атлантисцхе. Мой циљ йе као и твой што бољи прѣвод на наш лѣпи йезик. Бог ти помогао у даљем раду.

Иначе, управо йе на НевГену пуштена подѣљена лоза Л497. На жалост, не знам койе наше хапловрсте су потврђене на Л43, Л42 или низводне ПЙРове како би прѣдвиђање било боље.

http://www.nevgen.org/AboutNevGen.html

-February 27th, 2017. Haplogroup G2a > L497 has been revised. In level for longer haplotypes it has now been divided into 12 parts. Division is not perfect, since for some of its parts is available only small number of confirmed haplotypes. So, it's division might be considered as experimental.

Сјајно! Хвала на обавештењу, проследићу информацију у L497 фејсбук групу.  :)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #245 послато: Фебруар 27, 2017, 10:38:18 поподне »
Нисам имао времена да тражим по форуму, ово сам ''набрзака'' изборио са Мацијамом пошто смо били у контакту због Еупедијиног текста који сам превео о хаплогрупи G.

Честитке за ангажовање у вези превода.  :)  Колико је реално ово 13,5% Е1b1b за Србију?

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #246 послато: Фебруар 28, 2017, 10:24:50 пре подне »
  Колико је реално ово 13,5% Е1b1b за Србију?
E1b у Србији није испод 17-15%, видећемо како ће се котирати на тестирању јужњака. Не знам чак ни зашто су мењали статистику за Србију, када сам им превасходно рекао да Србе из БиХ ставе као подсекцију Србије, што су и урадили, и да им делимично измене фреквенције неких хаплогрупа које се умногоме разликују са тада Еупедијиних података и података са СДНКП, односно да пронађу ''златну средину'' што су и урадили, али изгледа да су их као подсекцију опет вратили под окриље БиХ.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #247 послато: Фебруар 28, 2017, 10:39:44 пре подне »
E1b у Србији није испод 17-15%, видећемо како ће се котирати на тестирању јужњака. Не знам чак ни зашто су мењали статистику за Србију, када сам им превасходно рекао да Србе из БиХ ставе као подсекцију Србије, што су и урадили, и да им делимично измене фреквенције неких хаплогрупа које се умногоме разликују са тада Еупедијиних података и података са СДНКП, односно да пронађу ''златну средину'' што су и урадили, али изгледа да су их као подсекцију опет вратили под окриље БиХ.

Треба им рећи да уклоне ту секцију Србија, пошто ти резултати нису ни са истраживања, ни из днк пројекта. Оно за БиХ Србе (81) јесте и не може се тражити златна средина, већ само качити званични резултати.

Ово за Србију иначе у збиру износи 92%. Очито су неки проценти "одокативно" убачени. Ко год да је то радио, изгледа криминално. :) То са званичном статистиком је озбиљна ствар, а сматрам да је и Еупедија колико-толико озбиљан сајт, па нема места за "отприлике".

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #248 послато: Фебруар 28, 2017, 10:46:55 пре подне »
Треба им рећи да уклоне ту секцију Србија, пошто ти резултати нису ни са истраживања, ни из днк пројекта. Оно за БиХ Србе (81) јесте и не може се тражити златна средина, већ само качити званични резултати.

Ово за Србију иначе у збиру износи 92%. Очито су неки проценти "одокативно" убачени. Ко год да је то радио, изгледа криминално. :) То са званичном статистиком је озбиљна ствар, а сматрам да је и Еупедија колико-толико озбиљан сајт, па нема места за "отприлике".

У томе и јесте ствар, што се на Еупедији тражи "златна средина" тј. скупљају се резултати са више мјеста па се онако отприлике пишу проценти. Нигдје тамо нисам видио да се наводе конкретна истраживања са којих су узети подаци.

Проблем са статистикама је и што у добром дијелу ранијих истраживања нису биле тестиране подгране, код неких су тестирани различити СНп-ови који одвајају гране.

Све је то проблем да би се направила нека озбиљна збирна статистика, тј. она никад не може бити сасвим тачна. Може се говорити само о приближним процентима, трендовима унутар популација и сл.

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #249 послато: Фебруар 28, 2017, 11:01:38 пре подне »
Када сам проверавао јавне пројекте и упоређивао са анонимним студијама у већини случајева сам добијао сличне резултате. Са тим да сам све оне тестиране у оквиру једног рода рачунао само као један хаплотип.

У анонимним студијама све оне који имаји 100% подударања рачунају као један хаплотип чак и када су из различитог места или области. Не знам колико је и то срећно решење, пошто су обично на 17 маркера, тако да неки са потпуним поклапањем на свим маркерима могу на већем броју показати разлике. Док неки са 1 разлике могу бити сроднији, имали смо случај отац-син-брат.
Ипак је и ово неко решење.
У сваком случају када се деси поклапање на 17 маркера у истој области, рачунао бих те хаплотипове као један, док ако су из различитих области као два и више, под условом да су случајно тестирани а не са циљем провере рођачких веза.

Могли би сличном методом прерачунати СДНК пројекат и видети да ли одступа од анонимних истраживања.




На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #250 послато: Фебруар 28, 2017, 11:18:42 пре подне »
У томе и јесте ствар, што се на Еупедији тражи "златна средина" тј. скупљају се резултати са више мјеста па се онако отприлике пишу проценти. Нигдје тамо нисам видио да се наводе конкретна истраживања са којих су узети подаци.

То је онда друго. Тако би се могла и за наш пројекат могла урадити статистика само за Србе, али је то сада компликовано за поједине области, управо због великог броја тестираних у оквиру неког рода и сл.

Мислили смо Атлантид и ја да одрадимо пресек за Србе из Србије (днк пројекат), с тим да би се поделили, ја I и J групу да радим, он све осим те две.

Било би добро одмах и по регионима поделити, како би после могли да видимо стање у појединим областима у Србији, као и евентуално направимо мапе заступљености.

Можемо се још поделити, нпр. свако да узме по једну хаплогрупу. ;) Или једноставно сачекати нову верзију днк пројекта где би, колико сам свхатио, било и поделе по регионима.




На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #251 послато: Фебруар 28, 2017, 11:22:06 пре подне »
У томе и јесте ствар, што се на Еупедији тражи "златна средина" тј. скупљају се резултати са више мјеста па се онако отприлике пишу проценти. Нигдје тамо нисам видио да се наводе конкретна истраживања са којих су узети подаци.

Мада опет је питање колико ту има података из пројеката, а колико је то пресек на основу више анонимних истраживања, што је свакако прихватљиво.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #252 послато: Фебруар 28, 2017, 11:24:54 пре подне »
То је онда друго. Тако би се могла и за наш пројекат могла урадити статистика само за Србе, али је то сада компликовано за поједине области, управо због великог броја тестираних у оквиру неког рода и сл.

Мислили смо Атлантид и ја да одрадимо пресек за Србе из Србије (днк пројекат), с тим да би се поделили, ја I и J групу да радим, он све осим те две.

Било би добро одмах и по регионима поделити, како би после могли да видимо стање у појединим областима у Србији, као и евентуално направимо мапе заступљености.

Можемо се још поделити, нпр. свако да узме по једну хаплогрупу. ;) Или једноставно сачекати нову верзију днк пројекта где би, колико сам свхатио, било и поделе по регионима.
То би било идеално, да се још пар људи укључи у то, па да неко узме нпр Ј + N + G, неко искључиво I2a1b Динарик, неко R, неко E итд...временски би доста скратили та уписивања и прерасподеле. :)
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #253 послато: Фебруар 28, 2017, 11:29:07 пре подне »
То је онда друго. Тако би се могла и за наш пројекат могла урадити статистика само за Србе, али је то сада компликовано за поједине области, управо због великог броја тестираних у оквиру неког рода и сл.

Мислили смо Атлантид и ја да одрадимо пресек за Србе из Србије (днк пројекат), с тим да би се поделили, ја I и J групу да радим, он све осим те две.

Било би добро одмах и по регионима поделити, како би после могли да видимо стање у појединим областима у Србији, као и евентуално направимо мапе заступљености.

Можемо се још поделити, нпр. свако да узме по једну хаплогрупу. ;) Или једноставно сачекати нову верзију днк пројекта где би, колико сам свхатио, било и поделе по регионима.

Ja вeћ имaм уpaђeну cтaтиcтику зa Cpбe ca KиM, дoдушe нa мaлoм узopку. Ja caм ocим пoдaтaкa ca Cpпcкoг ДНК пpojeктa, кopиcтиo и peзултaтe ca мajcкoг иcтpaживaњa. Пoштo чeкaм joш jeдaн peзултaт, плaниpao caм дa тo пocтaвим нa зaтвopeнoм дeлу Фopумa.

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #254 послато: Фебруар 28, 2017, 11:36:57 пре подне »
То би било идеално, да се још пар људи укључи у то, па да неко узме нпр Ј + N + G, неко искључиво I2a1b Динарик, неко R, неко E итд...временски би доста скратили та уписивања и прерасподеле. :)

То би било добро.

Зашто мислим да ове статистике из пројекта могу дати криву слику и збунити људе на прву. Нпр., на основу анонимних студија, небитно да ли су обрађени Срби из Војводине, Србије, или Републике Српске, однос хаплогрупа је мање-више сличан.

Када би наш пројекат изделили на регионе, добили би такву генетску слику да би изгледало као да је у питању 20 генетски разноврсних народа са једног релативно малог простора, а не Срби. :)

Нпр., на основу днк пројекта би у ЦГ било преко 25% I2a али и E1b%. У Србији би, на југу/истоку, такође било пуно E1b.

Код БиХ Срба би било пуно R1a, док би I2a и E1b биле релативно слабо заступљене.

Код Срба из Хрватске би било вероватно 15-20% J2, а можда и +15% I1 ако би урачунали све Мацуре, итд. Значи не би изгледало добро, бар по мени. Да сам странац не би разумео ништа ту. :)





Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #255 послато: Фебруар 28, 2017, 11:44:40 пре подне »
То би било добро.

Зашто мислим да ове статистике из пројекта могу дати криву слику и збунити људе на прву. Нпр., на основу анонимних студија, небитно да ли су обрађени Срби из Војводине, Србије, или Републике Српске, однос хаплогрупа је мање-више сличан.

Када би наш пројекат изделили на регионе, добили би такву генетску слику да би изгледало као да је у питању 20 генетски разноврсних народа са једног релативно малог простора, а не Срби. :)

Нпр., на основу днк пројекта би у ЦГ било преко 25% I2a али и E1b%. У Србији би, на југу/истоку, такође било пуно E1b.

Код БиХ Срба би било пуно R1a, док би I2a и E1b биле релативно слабо заступљене.

Код Срба из Хрватске би било вероватно 15-20% J2, а можда и +15% I1 ако би урачунали све Мацуре, итд. Значи не би изгледало добро, бар по мени. Да сам странац не би разумео ништа ту. :)
Па пази, ја не видим ништа лоше у том миксу са статистиком свих са пројекта + истраживања. Не знам што се држиш стриктно  анонимних истраживања (твоје право наравно  :D), када нам резултати са пројекта могу дати још бољу слику (под условом да се лепо филтрирају и неки родови рачунају као један хаплотип). Нпр, Мацуре или поједине породице из Александровца исте хаплогрупе би се могле гледати као један тестирани. Чак ми је и Мацијамо писао (рекох ти у инбоксу) да би за Еупедијине мапе било идеално када бисмо направили статистику по српским регионима (то је нама оставио на вољу), пошто свакако у будућности планира да мења већину мапа.  ;)
Цитат
It would be useful for my Y-DNA maps to have regional data for Serbia. I manage the project for Belgium and subdivided the results between the ten provinces, even though Belgium is smaller than Serbia and the amount of samples is about the same. Do you think you could get frequencies by region?
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #256 послато: Фебруар 28, 2017, 11:47:01 пре подне »
Ja вeћ имaм уpaђeну cтaтиcтику зa Cpбe ca KиM, дoдушe нa мaлoм узopку. Ja caм ocим пoдaтaкa ca Cpпcкoг ДНК пpojeктa, кopиcтиo и peзултaтe ca мajcкoг иcтpaживaњa. Пoштo чeкaм joш jeдaн peзултaт, плaниpao caм дa тo пocтaвим нa зaтвopeнoм дeлу Фopумa.

Милошу, колико има тестираних Виријевића (небитно из ког су места)?
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Jelic

  • Гост
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #257 послато: Фебруар 28, 2017, 11:48:12 пре подне »
Милошу, колико има тестираних Виријевића (небитно из ког су места)?

Један из СДП, а постоји и један на 23andme.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #258 послато: Фебруар 28, 2017, 11:51:05 пре подне »
Милошу, колико има тестираних Виријевића (небитно из ког су места)?

Уpaчунao caм jeднoг. Имa и jeдaн ca 23amdMe. Taкoђe двojицу I2a и двojицу E-V13, кojи cу блиcки poђaци, paчунao caм кao jeднoг, кaкo и peчe Влaдицa.

На мрежи Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #259 послато: Фебруар 28, 2017, 11:55:05 пре подне »
Па пази, ја не видим ништа лоше у том миксу са статистиком свих са пројекта + истраживања. Не знам што се држиш стриктно  анонимних истраживања (твоје право наравно  :D), када нам резултати са пројекта могу дати још бољу слику (под условом да се лепо филтрирају и неки родови рачунају као један хаплотип). Нпр, Мацуре или поједине породице из Александровца исте хаплогрупе би се могле гледати као један тестирани. Чак ми је и Мацијамо писао (рекох ти у инбоксу) да би за Еупедијине мапе било идеално када бисмо направили статистику по српским регионима (то је нама оставио на вољу), пошто свакако у будућности планира да мења већину мапа.  ;)

Ја сам и за једно и за друго, али и даље верујем више анонимним истраживањима на већем узорку (равномерно распоређеном).

Ово из пројекта више користи нама у истраживању. Колико је то реална слика, можемо да нагађамо само, зато што се тестирају често и плански неки родови, затим породице које већ отприлике знају којој би хг могле да припадају и сл. Такође, Срби из неких крајева се много више тестирају, док су поједине области практично необрађене генетски.