Аутор Тема: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?  (Прочитано 95150 пута)

Ван мреже Jacim

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 107
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #20 послато: Јун 10, 2016, 12:19:08 пре подне »
Увијек је интересантно погледати стару тему у свијетлу нових сазнања. Чини ми се да је Синишин уводни пост дао добру грубу слику и да су сазнања из претходне три године потврдиле његове тезе.
Ту је била и интересантна анализа Невског, такође од прије три године:

Мало данас гледах исходе чувенога испитивања 404-це грађана Црне Горе. Оно што ми бѣше циљ йе утврђивање просѣчне учестаности хапловрста за разне хаплоскупине, што йе мѣрило их разноврстности. И ево шта добих, поређано по учестаности.

Р1б:    21 хплвр, 17 вишеструких, 38 укупно      вишеструкост = 1+17/21 = 1.81    чак 11 пон. истога!
I1:    17 хплвр, 8 вишеструких, 25 укупно      вишеструкост = 1+8/17 = 1.471   1x4 пон, 2*3
Й2:     28 хплвр, 9 вишеструких, 37 укупно      вишеструкост = 1+9/28 = 1.321   2x4 пон
Е1б1б:    84 хплвр, 25 вишеструких, 109 укупно    вишеструкост = 1+25/84 = 1.298      2x5 пон
I2а:    102 хплвр, 19 вишеструких, 121 укупно   вишеструкост = 1+19/102 = 1.186   1x5 пон!
Р1а:    28 хплвр, 3 вишеструка, 31 укупно      вишеструкост = 1+3/28 = 1.107   3x2 пон
Г2а:    10 хплвр, 0 вишеструких, 10 укупно      вишеструкост = 1+0/10 = 1.


Видимо да йе понављање найвеће код хаплоскупине Р1б. Ту имамо случай да чак 11 узорака има йеднаку хапловрсту!
Шта ни то говори?
Па, пошто су узорци бирани по прѣзименах, очекивано йе да су братства у просѣку млађа код хаплоскупина койе имайу већу просѣчну учестаност свойих хапловрста. Што би трѣбало значити и да су онда их братства у просѣку мања. То ни каже да йе за очекивати да носилаца Р1а у становништву има више него носилаца Р1б, йер йе вишеструкост за прве много мања него за друге (1.107 наспрам 1.81). Иако прва има мање нађених узорака од друге, 31 наспрам 38.

Исто тако се види и разлика у вишеструкости између Е1б1б и И2а, што би трѣбало значити да су братства (прѣзимена) других стария и већа у просѣку од братстава првих. То значи да трѣба очекивати већу разлику постотака И2а и Е1б1б у цѣлокупном становништву Црне Горе него што йе у овом испитивањи. Коя би се и йош повећала када би се из узорка избацили Албанци.


Рекао бих да је ово примјер добре статистичке анализе са неким погрешним (преурањеним) закључцима. Ова статистика разноврсности јасно показује колико је у тешка (бесудна) времена била пресудно важна родовско-племенска организација за преживљавање и ширење. Видимо да су се највише раширило становништво које је било најјаче племенски организовано на принципима крвног сродства:
Р1б - Морачани Богићевци, дио Пипера и Малисора Шкреља,
И1 - Дробњаци,
Ј2 - Кричи, Пјешивци, Малисори Груде,
Е1б1 - Васојевићи, Кучи, Бјелопавлићи.
С друге стране, најгоре су прошли они који нису имали никакву племенску организацију: Р1а и Г2.

Дакле, сами услови живота и политичка ситуација су захтијевали племенски начин живота и размишљања. Они који нису формирали племенску организацију су или нестали или их данас налазимо расуте, у траговима.
То је била и основна конструктивна грешка црногорске државности. Некаква држава и институције су се ипак формирале управо на мјесту гдје је племенска повезаност била мања (и гдје је далеко најбројнији И2), око Цетиња.

На мрежи Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #21 послато: Јун 10, 2016, 11:07:40 пре подне »
Јаћиме, да ли ти имаш нешто против Е1б? Такав сам утисак стекао.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Jacim

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 107
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #22 послато: Јун 10, 2016, 03:25:52 поподне »
Напротив. Навијам за Е1б и сам јој припадам.

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #23 послато: Јун 10, 2016, 03:40:35 поподне »
Primjetna je netrpeljivost nekih clanova foruma prema E1b. Jacime institucije se pojavljuju na Cetinju zato sto je tamo bio centar mitropolije ne zbog haplogurpe. Danilo II se proglasio za knjaza i mucki napao konkurenciju Drekalovice, i uradio genocid nad svojim sunarodnicima u drugoj pohari Kuca. Prije prve i druge pohare Kuca centar borbe protiv Turaka bio je na Medunu koji je bio jedini utvrdjeni grad u Turskom carstvu koji je bio slobodan vise od 100 godina. Kucke vojvode su bile guvernaduri Brda i nekih malesorskih plemena. Na svom pecatu su imali ugraviran grad Medun. Godine 1737. Vojvoda Radonja Petrovic je predvodio brdska arbanaska plemena u ratu Austrije i Rusije protiv Turske dok se Mitropolit Sava drzao po strani. Brdjani su oslobadjali sve do Cacka gdje je vojvoda Radonja poginuo na planini Jelici. Mislim da ne treba rasbljavati pripadnike E1b jer su ucestvovali u stvaranju danasnje srpske nacije. Mozemo reci da su usli u srpski korpus u nekom trenutku pa makar kao srpski(srbski) zetovi.

Ван мреже Valachorum

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 93
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #24 послато: Јун 10, 2016, 03:52:55 поподне »
Може причати ко шта хоће, али је чињеница да су нека племена која већински припадају хаплогрупи E1b (прије свега мислим на Васојевиће и Куче) сачувала образ приликом расрбљивања Црне Горе, за разлику од неких других.

Ван мреже Jacim

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 107
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #25 послато: Јун 10, 2016, 05:13:05 поподне »
И ја волим та племена, а посебно су ми драги Кучи. Мислим да су они, у складу са својим представама о поштењу и части, много пута показали спремност да се несебично жртвују за шире интересе, Црне Горе и српства.
Оно што ја примјећујем код Куча јесу некаква толеранција, широкогрудост и (пази сад!) скромност.
 
Вјероватно знате да је данас на власти у ЦГ клептократија која се бави углавном лоповлуком и продубљивањем подјела. У складу са тим је недавно та влада одлучила да постави споменик војводи Мирку Петровићу у Подгорици. То би био прст у око и пљување у лице Кучима у њиховом граду, од (номинално) њихове владе. Ја сам питао неке своје драге пријатеље Куче шта ће се догодити тим поводом, и они су ми сви стрпљиво објашњавали неке историјске чињенице и колики је то безобразлук, као да ја то не знам. Мене је интересовало шта ће Кучи учинити тим поводом, да ли ће допустити тако нешто, да ли је остао макар минимум племенске солидарности. Ако је код њих изблиједио понос, представе о поштењу и части, онда то више нигдје у ЦГ нећете наћи.
Видим да је у међувремену прича о постављању тог споменика затихнула. Ја сам навијао да влада постави тај споменик, из два разлога:
- тако бисмо сазнали да је од кучког колективног идентитета ишта остало;
- зато што мислим да би влада могла пасти на том споменику, потцјењујући Куче и претјеравши у тестирању њиховог стрпљења.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #26 послато: Јун 10, 2016, 07:17:23 поподне »
И ја волим та племена, а посебно су ми драги Кучи. Мислим да су они, у складу са својим представама о поштењу и части, много пута показали спремност да се несебично жртвују за шире интересе, Црне Горе и српства.
Оно што ја примјећујем код Куча јесу некаква толеранција, широкогрудост и (пази сад!) скромност.
 
Вјероватно знате да је данас на власти у ЦГ клептократија која се бави углавном лоповлуком и продубљивањем подјела. У складу са тим је недавно та влада одлучила да постави споменик војводи Мирку Петровићу у Подгорици. То би био прст у око и пљување у лице Кучима у њиховом граду, од (номинално) њихове владе. Ја сам питао неке своје драге пријатеље Куче шта ће се догодити тим поводом, и они су ми сви стрпљиво објашњавали неке историјске чињенице и колики је то безобразлук, као да ја то не знам. Мене је интересовало шта ће Кучи учинити тим поводом, да ли ће допустити тако нешто, да ли је остао макар минимум племенске солидарности. Ако је код њих изблиједио понос, представе о поштењу и части, онда то више нигдје у ЦГ нећете наћи.
Видим да је у међувремену прича о постављању тог споменика затихнула. Ја сам навијао да влада постави тај споменик, из два разлога:
- тако бисмо сазнали да је од кучког колективног идентитета ишта остало;
- зато што мислим да би влада могла пасти на том споменику, потцјењујући Куче и претјеравши у тестирању њиховог стрпљења.
И мени су веома драга оба та брдска племена јер мајка ми је Васојевка а баба по оцу од Мрњавчића. Свакако да су и Кучи и Васојевићи итекако кроз историју доказали своје српство, али не бих се баш сложио да рецимо Куче краси скромност. Једна од израженијих карактерних црта Куча поред јаког осећаја за правичност, затим за чојство и јунаштво, доста је код њих изражена и хвалисавост као једна од мана. То је између осталог описано и у здравици коју је на крсној слави Петровића, војвода Машо држао краљу Николи, где се између осталог каже: ''сачувај те Боже господаре.......кумства васојевићког.......хвале кучке......итд''. Ово за Васојевиће односи се на крвно кумство које је некада било веома присутно и изражено код њих.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #27 послато: Јун 10, 2016, 09:18:04 поподне »
Зна ли ко нешто о прѣзимену Петричевићи, Лужани, слава Срђевдан?
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #28 послато: Јун 11, 2016, 12:30:18 пре подне »
Primjetna je netrpeljivost nekih clanova foruma prema E1b. Jacime institucije se pojavljuju na Cetinju zato sto je tamo bio centar mitropolije ne zbog haplogurpe. Danilo II se proglasio za knjaza i mucki napao konkurenciju Drekalovice, i uradio genocid nad svojim sunarodnicima u drugoj pohari Kuca. Prije prve i druge pohare Kuca centar borbe protiv Turaka bio je na Medunu koji je bio jedini utvrdjeni grad u Turskom carstvu koji je bio slobodan vise od 100 godina. Kucke vojvode su bile guvernaduri Brda i nekih malesorskih plemena. Na svom pecatu su imali ugraviran grad Medun. Godine 1737. Vojvoda Radonja Petrovic je predvodio brdska arbanaska plemena u ratu Austrije i Rusije protiv Turske dok se Mitropolit Sava drzao po strani. Brdjani su oslobadjali sve do Cacka gdje je vojvoda Radonja poginuo na planini Jelici. Mislim da ne treba rasbljavati pripadnike E1b jer su ucestvovali u stvaranju danasnje srpske nacije. Mozemo reci da su usli u srpski korpus u nekom trenutku pa makar kao srpski(srbski) zetovi.

Стално иста прича. Нема нико ништа против иједне хаплогрупе овде, и то би била својеврсна бесмислица. Ево, позивам све форумаше да се огласе да ли гаје неку нетрпељивост према Е1б.

Видаче, Кучи су били средиште антитурске борбе Брђана (али, само Брђана и њихових имењака Малесора, а не и шире) у првој половини 18. века. Али, након тога, борба у Брдима постаје племенски разуђена. Цетиње постаје стожер уједињења већ у време владике Петра Првог, дакле од краја 18. века.

Књаз Данило је једна карика у тој причи. Прилично мучна. Ко је читао књигу "Зеко Мали", детаљи Данилових поара Брђана су језиви. Говорећи о Полимљу, улога књаза Данила добија другачију димензију. Не само да је много урадио на укључењу Васојевића и Србљака у црногорску државу, већ је био и омиљен међу становништвом Полимља.

Један детаљ о војводи Радоњи. У неком извору (ако се добро сећам, код Миомира Дашића) нађох да је Радоња отрован од стране Аустријанаца, јер им се није допадала његова блискост с Млетачком Републиком. Након губитка вође, Брђани се враћају кући, успут похаравши турска села по Бихору.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #29 послато: Јун 11, 2016, 07:29:16 пре подне »
 А шта рећи о туркофилској политици у Кучима и ослонцу на турске власти у Скадру, која је и изазвала онакво реаговање књаза Данила односно  Куће Петровића. Овим не оправдавам  поступак војводе Мирка Петровића, али неоспорне чињенице тако говоре, свиђало се то неком или не. Ни ја,  и нико разуман нема ништа против  било које  хапло групе.  Шта можемо кад сви имамо неку  ХГ, па и Кучи, Васојевићи...

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #30 послато: Јун 11, 2016, 09:46:07 пре подне »
А шта рећи о туркофилској политици у Кучима и ослонцу на турске власти у Скадру, која је и изазвала онакво реаговање књаза Данила односно  Куће Петровића. Овим не оправдавам  поступак војводе Мирка Петровића, али неоспорне чињенице тако говоре, свиђало се то неком или не. Ни ја,  и нико разуман нема ништа против  било које  хапло групе.  Шта можемо кад сви имамо неку  ХГ, па и Кучи, Васојевићи...
Објективно, они су били први на удару, нека врста крајине. Није чудо да су некада морали и да калкулишу и гледају како им је паметније. Али су ипак много чешће били бедем Црној Гори према Скадру и турцима.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #31 послато: Јун 11, 2016, 10:26:12 пре подне »
Слажем се. Кучи су били са више страна окружени територијом под турском контролом. Треба имати у виду и тада хетерогени састав у кучком племену. Било је Куча који су се сматрали Србима, али и Куча Малесора, као и све три вероисповести. Водити неку процетињску политику у таквим условима био би прави подвиг. Али, Кучи су, ипак, углавном нагињали Црној Гори. Што су доказали и својим акцијама касније у Вељем рату.

Лако је било бити велики Црногорац на Цетињу, окруженом слободном територијом са свих страна и аустријском с којом су Петровићи, углавном, били у добрим односима (у то време).

Има она анегдота о доњовасојевичком главару и команданту Авру Пантову Цемовићу, коме је због неке самовољне акције у Првом светском рату, краљ Никола у наступу беса опсовао мајку. Авро није узвратио псовком, али је господару одговорио (парафразирам): ти мени псујеш мајку, а моја мајка је пунила пушке ратницима у Вељем рату, док је твоја мајка продавала укљеве на пијацу у Котор.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #32 послато: Јун 11, 2016, 12:03:51 поподне »
Jacime, sto se tice dizanja spomenika Mirku Petrovicu mislim da nece proci tek tako ali ne vjerujem da ce se desiti nesto ekstremno.
Nebo kao sto sam napisao oni su bili stozer slobode u Brdima ali ne znaci da nisu bili uzor nekim drugima. Grad Medun je prvi put zauzet od strane Kuca 1649 a u periodu od 1688 do 1860(172god.) Medun je slobodan bez turske posade osim u periodu prve pohare Kuca 1774. godine. Dakle nije samo pocetak 18 vijeka.Tacno je da su se Kuci oslanjali na Mletacku republiku. Kucke vojvode su primali platu iz Kotora jos prije vojvode Drekala, a na Medunu se vijorila zastava Sv. Marka.
Vidoje 013 biti turkofil znaci voljeti Turke. Jesi li to nasao na crnogorskim nacionalistickim propagandnim  portalima?  Da li su Crnogorci bili turkofili kad nisu stali u odbranu Kuca u prvoj pohari ili dio brdjana pa i Kuca koji nisu stali uz Drekalovice? To sto je 60 Kuca doslo u posjetu Njegosu a 113 kod pase u Skadar ne znaci nista osim da se do Skadra krace putuje. Stara Crna Gora je imala bolji geografski polozaj jer su mogli u slucaju rata skloniti nejac i trgovati oruzje, a kad su Turci uveli sankcije Kucima, tada nisu mogli kupiti ni so u Podgorici.  To sto Kuci nisu htjeli placati harac samozvanom knjazu Danilu ne znaci da su turkofili. Turski Sultan je ponudio Kucima zemlju u ravnici u okolini Soluna samo da prestanu ratovati i pljackati muslimane u Podgorici, Gusinju i okruzenju. Kuci su to odbili i tada je Sultan konacno pokrenuo ogromnu vojsku iz Bosne, Kosova i Albanije i zaprijetio svim ostalim plemenima da ne pomazu Kuce. Samo je jedan dio Bratonozica i Rovcana pritekao u pomoc u toku pohare. Nakon pohare je vjerovatno postojala struja koja nije bila za dalje zamjeranje Turcima al to se ne moze nazvati turkofilijom.

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #33 послато: Јун 11, 2016, 12:25:17 поподне »
Sto se tice averzije prema odredjenoj haplogrupii, ako je stalno ista prica, znaci da nije bez osnova. Nebo mislim da ti se niko nece odazvati i reci jeste ja imam averziju.
U oskudnim uslovima i visokom nat   litetu sukob oko teritorije izmedju plemena pa i bratstava unutar plemena bila je svakodnevnica jer je znacila opstanak. Ne bih to gledao kao sukob izmedju dvije genetike ili naroda. Brdjani su bili bolje organizovani i sirili se na racun Srbljaka. Treba stvari sagledati iz perspektive tog vremena.

Ван мреже Вучина

  • Члан Друштва
  • Шегрт
  • *****
  • Поруке: 94
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #34 послато: Јун 11, 2016, 12:50:01 поподне »
Вукић Попов Петровић одговара Петру II поводом његовог предлога о сједињењу Куча са Црном Гором:

"Не могу Кучи искрај Арбаније ићи около свих Брда и Црне Горе на Котор ни саме соли да донесу, а камоли све друго што им треба..."

У овом цитату лежи добар дио одговора.

Иначе Вукић Попов је 1840. године убијен по Његошевом налогу.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #35 послато: Јун 11, 2016, 01:56:01 поподне »
Вукић Попов Петровић одговара Петру II поводом његовог предлога о сједињењу Куча са Црном Гором:

"Не могу Кучи искрај Арбаније ићи около свих Брда и Црне Горе на Котор ни саме соли да донесу, а камоли све друго што им треба..."

У овом цитату лежи добар дио одговора.

Иначе Вукић Попов је 1840. године убијен по Његошевом налогу.
Иако имам разумевање за ситуацију у кој се у време владавине Петра II налазила Црна Гора, и уз сво уважавање једне такве песничке, филозофске, државничке величине и можда и неопходности да се на суров начин успостави власт у држави над овим горштачким и непокорним племенима која су постепено улазила у њен састав, истовремено осећам и неку врсту одбојности према човеку који на души носи више десетина убијених по његовом налогу, често пута и глупих за ово време можда несхватљивих разлога. Довољно је било некада да се појединац не одазове на његов позив да дође на Цетиње, или да као што је један морачанин од црногорске капе направио дуван кесу и окачио је за пас, па да владика пошаље своје перјанике да га ''мускетају''.

Ван мреже Milić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
  • E-V13
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #36 послато: Јун 11, 2016, 04:51:01 поподне »
А шта рећи о туркофилској политици у Кучима и ослонцу на турске власти у Скадру, која је и изазвала онакво реаговање књаза Данила односно  Куће Петровића. Овим не оправдавам  поступак војводе Мирка Петровића, али неоспорне чињенице тако говоре, свиђало се то неком или не. Ни ја,  и нико разуман нема ништа против  било које  хапло групе.  Шта можемо кад сви имамо неку  ХГ, па и Кучи, Васојевићи...
Нису они имали никакву туркофилску фракцију, како се често наводи, него једноставно нису хтели Црној Гори плаћати харач,  јер га ни Турцима нису плаћали. Једино је истина да се нешто Турака из Подгорице придружили тада њима ( мислим да је већина ако не сви била пореклом из Куча).

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #37 послато: Јун 11, 2016, 09:00:37 поподне »
Sto se tice averzije prema odredjenoj haplogrupii, ako je stalno ista prica, znaci da nije bez osnova. Nebo mislim da ti se niko nece odazvati i reci jeste ja imam averziju.
U oskudnim uslovima i visokom nat   litetu sukob oko teritorije izmedju plemena pa i bratstava unutar plemena bila je svakodnevnica jer je znacila opstanak. Ne bih to gledao kao sukob izmedju dvije genetike ili naroda. Brdjani su bili bolje organizovani i sirili se na racun Srbljaka. Treba stvari sagledati iz perspektive tog vremena.

Па, ето, Видаче, сам си дао добар одговор. Ја данас немам аверзију према нпр. Васојевићима (пљунуо бих самог себе, јер је мајка мог оца Васојевка, а о броју других мојих сродника из овог племена да не говорим), нити Кучима и Бјелопавлићима, а понајмање према хаплогрупи коју они носе и другим људима те хаплогрупе.

Али, када проучавам историју, не могу бити равнодушан према случајевима насиља које су ти Васојевићи чинили према полимским Србљацима, или Бјелопавлићи према Лужанима (које год хаплогрупе). То што су Брђани били боље организовани и ширили се на рачун Србљака (или Бјелопавлићи на рачун Лужана) , у перспективи тога времена, није никакав аргумент због кога би требало скинути им капу у част. Исто тако су, на пример, Турци били боље организовани од средњевековних балканских државица, па их покорили, а мислим да им због тога сигурно нећемо одати никакво признање нити похвалу.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #38 послато: Јун 11, 2016, 09:22:43 поподне »
Исто тако су, на пример, Турци били боље организовани од средњевековних балканских државица, па их покорили, а мислим да им због тога сигурно нећемо одати никакво признање нити похвалу.

Добро Небо, ако тако посматраш и боље организовани Словени су по доласку на Балкан тако "третирали" староседеоце.

Генерално, не треба народе, или одређене групације, посматрати конкретно кроз хаплогрупе, зато што то може бити доста незгодно. Ако тако гледамо, ко је шта био, а ко је шта у међувремену "постао" и колико је зла нанео конкретно Србима (и притом којој хг припада), доћи ћемо до јако непријатних информација. 



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Брђани и Србљаци, двије различите генетике?
« Одговор #39 послато: Јун 11, 2016, 09:54:46 поподне »
Генерално, не треба народе, или одређене групације, посматрати конкретно кроз хаплогрупе, зато што то може бити доста незгодно. Ако тако гледамо, ко је шта био, а ко је шта у међувремену "постао" и колико је зла нанео конкретно Србима (и притом којој хг припада), доћи ћемо до јако непријатних информација.

Ја башто и написах, да то нема никакве везе са хаплогрупама, већ са неким историјским догађајима. Видак је тај који је истакао неку тобожњу нетрпељивост према хаплогрупи Е, а и ти си то пар пута поменуо.

Кад кажем да су Васојевићи отимали земљу Србљацима, јесам ли рекао нешто нетрпељиво према хаплогрупи Е?

Што се тиче овог болдираног, слажем се. Настанак народа које данас познајемо је блиска прошлост, а хаплогрупе су нешто друго. О некој вези хаплогрупа и неких групација које можемо назвати племенима, можемо говорити евентуално у контексту праисторије или у најбољем случају старог и раног средњег века.
"Наша мука ваља за причешћа"