Аутор Тема: П. Пећинар - Сеобе кроз ужички округ  (Прочитано 13251 пута)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: П. Пећинар - Сеобе кроз ужички округ
« Одговор #20 послато: Мај 13, 2016, 10:05:41 поподне »
Е да, наравно ово нема везе са Гламочем у БиХ. Нема ових тефтера на нету, колико ја знам, нажалост.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: П. Пећинар - Сеобе кроз ужички округ
« Одговор #21 послато: Мај 13, 2016, 10:11:21 поподне »
Питам из разлога што нисам раније чуо за ово село у Златиборском крају, да ли то село још увек постоји (под тим или неким другим именом), и ако постоји где се тачно налази?

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: П. Пећинар - Сеобе кроз ужички округ
« Одговор #22 послато: Мај 13, 2016, 10:17:40 поподне »
И ја сам се то запитао. Немам сад времена, онако сам на брзину гледао по Гуглу и нисам успео да провалим где је то село и шта је са овим селом за које си ти питао. Али ови Пријани су у овим спиковима ту негде одмах после или пре Чајетине по реду...

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: П. Пећинар - Сеобе кроз ужички округ
« Одговор #23 послато: Мај 13, 2016, 10:19:45 поподне »
Ђорђо, ако некад ухватиш слободног времена би ли могао погледати помиње ли се у књизи фамилија Рајевац из Бранежаца/Чајетине? Унапред захвалан.
ево сад сам погледао, помиње се али нема ништа занимљиво, једино ако неко прави родослов па му треба кад је неки од Рајеваца отишао у град на занат и слично

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: П. Пећинар - Сеобе кроз ужички округ
« Одговор #24 послато: Мај 13, 2016, 10:34:35 поподне »
Ја сам прошле године у Архиву Србије нашао четири куће Рајеваца у попису 1832. (или 1833. не сећам се тачно), три у Бранешцима и једну у Шљивовици, и нигде нисам видео имена Максим и Никола, па сам претпоставио да ти Пријани морају бити неко друго село. А како су једини Пријани које нађох претрагом ови код Гламоча, помислих да ниси на њих мислио. Сад ћу да се бацим у мало детаљнију потрагу, видећемо да ли ће се наћи шта. У сваком случају хвала још једном на информацијама!

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: П. Пећинар - Сеобе кроз ужички округ
« Одговор #25 послато: Мај 13, 2016, 10:40:03 поподне »
Ево гледам арачки тефтер 32/33 за Шљивовицу, не видим никога са презименом Рајевац, нити у другим документима за Шљивовицу...

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: П. Пећинар - Сеобе кроз ужички округ
« Одговор #26 послато: Мај 13, 2016, 10:41:20 поподне »
ево сад сам погледао, помиње се али нема ништа занимљиво, једино ако неко прави родослов па му треба кад је неки од Рајеваца отишао у град на занат и слично

Хвала Ђорђо! Највише ме занима одакле и када смо дошли на подручје Златибора, а до сада нисам успео никакав конкретан доказ да нађем. Ако ти није тешко да ли би могао написати која имена се помињу и које године, пошто имам и родослов у изради па да видима да ли се и где уклапају?

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: П. Пећинар - Сеобе кроз ужички округ
« Одговор #27 послато: Мај 13, 2016, 10:43:11 поподне »
Помињу се Сава, Јован и Петар Рајевић у Јабланици (то је у области припојеној тек од 1833).

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: П. Пећинар - Сеобе кроз ужички округ
« Одговор #28 послато: Мај 13, 2016, 10:44:56 поподне »
Ево гледам арачки тефтер 32/33 за Шљивовицу, не видим никога са презименом Рајевац, нити у другим документима за Шљивовицу...

И ја сам се зачудио кад сам налетео на тај податак пошто ми нико никад није помињао да нас је било у Шљивовици. Могуће да се ти нису дуго задржали у Шљивовици па се зато не спомињу.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: П. Пећинар - Сеобе кроз ужички округ
« Одговор #29 послато: Мај 13, 2016, 10:49:27 поподне »
Ја не знам имена из те фамилије, па само претражујем преко Цтрл-Ф. Али треба знати нека имена, јер су често у тефтерима и другим списима пописивани по разноразним презименима, по имену оца или деде најчешће.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: П. Пећинар - Сеобе кроз ужички округ
« Одговор #30 послато: Мај 13, 2016, 10:53:24 поподне »
Изгледа да си био у праву Селаковићу, Пријани су били један део (засеок) Бранежаца. Ево шта сам успео наћи:

"Samo tri zlatiborska sela su od starine imala podelu prema geografskim celinama lokaliteta (Čajetina i njena tri kraja: Šipovik, Mušvete i Rudine; Branešci sa tri kraja: Bjeliš, Prijane i Podgorica; i Mokra  Gora  sa  krajevima  Panjak,  Markovo  polje  i  Kršanje)."

Etnička i socijalna struktura naselja do 1862. dr Vidosava Stojančević

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: П. Пећинар - Сеобе кроз ужички округ
« Одговор #31 послато: Мај 13, 2016, 11:33:42 поподне »
Хвала Ђорђо! Највише ме занима одакле и када смо дошли на подручје Златибора, а до сада нисам успео никакав конкретан доказ да нађем. Ако ти није тешко да ли би могао написати која имена се помињу и које године, пошто имам и родослов у изради па да видима да ли се и где уклапају?
е нисам знао да смо земљаци, мени је дедовина у Шљивовици, ишао сам много пута пешке кроз Бранешко Поље и чекао воз на станици у Бранешцима. погледаћу по неким књигама да ли могу нешто да нађем одакле сте дошли мада ако нема у "насељима и пореклу становништва" чисто сумњам да ћу нешто наћи. Ако правиш родослов могу да ти пошаљем све шта могу да нађем по књигама о појединим Рајевцима. поздрав

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: П. Пећинар - Сеобе кроз ужички округ
« Одговор #32 послато: Мај 13, 2016, 11:41:55 поподне »
Хвала Ђорђо! Највише ме занима одакле и када смо дошли на подручје Златибора, а до сада нисам успео никакав конкретан доказ да нађем. Ако ти није тешко да ли би могао написати која имена се помињу и које године, пошто имам и родослов у изради па да видима да ли се и где уклапају?
код Љ. Мићића пише д су Рајевци дошли из Дробњака, да је слава Никољдан и да их има и у Отњу код Пожеге где су остали бежећи од Турака

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: П. Пећинар - Сеобе кроз ужички округ
« Одговор #33 послато: Мај 14, 2016, 12:24:17 пре подне »
е нисам знао да смо земљаци, мени је дедовина у Шљивовици, ишао сам много пута пешке кроз Бранешко Поље и чекао воз на станици у Бранешцима. погледаћу по неким књигама да ли могу нешто да нађем одакле сте дошли мада ако нема у "насељима и пореклу становништва" чисто сумњам да ћу нешто наћи. Ако правиш родослов могу да ти пошаљем све шта могу да нађем по књигама о појединим Рајевцима. поздрав

код Љ. Мићића пише д су Рајевци дошли из Дробњака, да је слава Никољдан и да их има и у Отњу код Пожеге где су остали бежећи од Турака

Ово од Мићића ми је познато, али мислим да није тачно јер никаквих помена Рајеваца нема ни у једном раду који обрађује Дробњаке. Могуће је да су у току сеобе прошли кроз Дробњак, или се кратко задржали, па одатле ова информација. Што се тиче родослова, имам већ огроман број имена, и комплетну моју ужу грану, која потиче од једне од оне три куће бранешких Рајеваца из пописа. Проблем је што имају још бар три-четири такве гране за које не знам на ком су нивоу повезане са мојом а и међусобно, па би ми свака информација добро дошла. Ако би ми могао за почетак само рећи у којим књигама тражиш информације, да пробам да их потражим док сам још у Београду. Поздрав, и хвала пуно на одговору!

П.С. Имам друга Делића пореклом из Шљивовице, а ако ме памћење добро служи и ти си Делић, па мора бити да сте неки род.  :)

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: П. Пећинар - Сеобе кроз ужички округ
« Одговор #34 послато: Мај 14, 2016, 12:44:20 пре подне »
Gujo, poslacu ti cim stignem sve sto imam za Sljivovicu i Prijane, ako ti pomaze da rekonstruises, znace ti sva imena, jer su mozda upisivani po drugim prezimenima. Reklo bi se da je bila jedna kuca 1820-tih, da bi se podelila na najmanje dve do prve polovine 1830-tih. Da su medju prvima bili neki Raka, Maksim... Ostali ljudi u gradu djuskaju, a ja pisem na forumu :)

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: П. Пећинар - Сеобе кроз ужички округ
« Одговор #35 послато: Мај 14, 2016, 01:45:11 пре подне »
Gujo, poslacu ti cim stignem sve sto imam za Sljivovicu i Prijane, ako ti pomaze da rekonstruises, znace ti sva imena, jer su mozda upisivani po drugim prezimenima. Reklo bi se da je bila jedna kuca 1820-tih, da bi se podelila na najmanje dve do prve polovine 1830-tih. Da su medju prvima bili neki Raka, Maksim... Ostali ljudi u gradu djuskaju, a ja pisem na forumu :)

Хвала Селаковићу, свака помоћ је добродошла! И моје мишљење је да је тако било, можда само да су се разделили неких десетак-двадесет година раније. Морам и поново скокнути до Архива, јер су ми прошли пут нарезали на ЦД нека сасвим друга села од оних која сам тражио.  :)

Ван мреже Valachorum

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 93
Одг: П. Пећинар - Сеобе кроз ужички округ
« Одговор #36 послато: Мај 14, 2016, 01:52:07 пре подне »
Има ли неких података о Топаловићима из Пањка (Мокра Гора), крсна слава Ђурђевдан?

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: П. Пећинар - Сеобе кроз ужички округ
« Одговор #37 послато: Мај 14, 2016, 02:04:36 пре подне »
Pogledacu.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: П. Пећинар - Сеобе кроз ужички округ
« Одговор #38 послато: Мај 14, 2016, 05:18:11 поподне »
Као што знамо, Мокра Гора и Семегњево су припали Србији тек 1833, тако да нажалост немамо раније податке.

По попису пореских глава из 1835. биле су Две куће Топаловића са по два пунолетна мушкарца:

6.   Тодор Топаловић   1
   Милисав брат   1
7.   Петар Топаловић   1
   Симеон син   1

У пореским главама из 1840. биле су опет само две куће, али пошто су овај Петар и Симеон из 1835. нестали, претпоставио сам да је кућа пре ове две, можда такође Топаловић, под другим презименом:

50.   Петар Кузмановић   ½   ½   сирома
51.   Тодор Топаловић   1      
52.   Милисав Топаловић   1      


Само још  да сумирамо:

Један број златиборских села (Мокра Гора, Семегњево, Јабланица, Доброселица, Сјеништа, Драглица, Негбина, Бурађа, Кућа¬ни и Бела Река) је 1833.   припојен Кнежевини Србији, у почетку у саставу новоформиране Старовлашке нахије. Мокра Гора и Семегњево су већ 1835. ушли у састав Среза рујанског, док су  остала села ушла у састав Моравичке капетаније, а тек 1837.  у састав овог среза.

Ван мреже Dramicanin Alek

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 36
Одг: П. Пећинар - Сеобе кроз ужички округ
« Одговор #39 послато: Мај 15, 2016, 09:10:41 пре подне »
Пре свега да похвалим г.Пера Пећинара послао ми је књиге за дан, опет молба за Селаковића ако имате тефтер чибука 1821 за село Вучак Ивањица, попис пореских глава  1840 за исто село некако да препишем. Ја имам 1833, 1834, 1835 за исто село ако неком треба имам и попис из 1854 позззззззззззззззз