ДНК порекло > Историја и генетика

Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције

<< < (147/149) > >>

Be like Bill:
@Ljiljan

Svojevremeno smo tražili neku dobru istoriju Srba u pdf obliku za Marcha, pa je nismo našli. Nedavno sam na vk.com pronašao knjigu The Serbs Sime Ćirkovića pisanu za strano tržište. Za stranca koji želi da se upozna sa istorijom Srba to je najbolje delo koje sam mogao pronaći na Internetu.

https://vk.com/wall-167473784_173

Na stranici History books and magazines može se pronaći dosta zanimljivih dela vezanih za istoriju, sociologiju i religiju u pdf formatu, kao i na celoj vk.com mreži

Be like Bill:
Sa novom verzijom YFull stabla (10.07.00 verzija) došlo je i do novog proračuna starosti grane ZS9949 u koji je uključen i novi uzorak YF110053 iz Beograda. Zajedno s njim, starost naše grane procenjena je na 900 godina, tačnije 917 godina, što je smanjenje u odnosu na prošlu procenu kad je starost grane bila procenjena na 1000 godina (tačnije 10009 godina). Razlog za to je mali broj SNP-ova za koje je YFull procenio da su prihvatljivi za procenu, tačnije, samo četiri.

https://www.yfull.com/tree/J-ZS9949/

Љиљан:
Evo sad i ja ovo vidim.
Kako je moguce da je tako malo snpova kod njega i kod mene (po 4) dok Sinobad i Bugarin imaju 8 tj 7? Kvalitet uzorka, očitanja uzorka odnosno testa? Ili je čista statistika u pitanju, da će se kod nekih grana mutacije dešavati češće a kod nekih rjeđe? Ja imam 4 privatna snipa, od toga piše da su 3 best quality a 1 je ambiguous quality.
Nadao sam se da će nam ovaj novi uzorak "pocijepati" granu na 2 pa da ćemo moći dalje nešto da saznamo, ali izgleda da od toga nema ništa. On znači ni sa jednim od nas ne dijeli neki naš privatni snp. Vjerovatno će se daljim pojavljivanjem uzoraka ponovo povećati TMRCA, ali ostaje da vidimo.

Be like Bill:

--- Цитат: Љиљан  Новембар 24, 2022, 10:52:03 поподне ---Evo sad i ja ovo vidim.
Kako je moguce da je tako malo snpova kod njega i kod mene (po 4) dok Sinobad i Bugarin imaju 8 tj 7? Kvalitet uzorka, očitanja uzorka odnosno testa? Ili je čista statistika u pitanju, da će se kod nekih grana mutacije dešavati češće a kod nekih rjeđe? Ja imam 4 privatna snipa, od toga piše da su 3 best quality a 1 je ambiguous quality.
Nadao sam se da će nam ovaj novi uzorak "pocijepati" granu na 2 pa da ćemo moći dalje nešto da saznamo, ali izgleda da od toga nema ništa. On znači ni sa jednim od nas ne dijeli neki naš privatni snp. Vjerovatno će se daljim pojavljivanjem uzoraka ponovo povećati TMRCA, ali ostaje da vidimo.

--- Крај цитата ---

Iskreno, i ja sam iznenađen brojem SNP-ova koji su izdvojeni za proračun. Ne znam što bi mogao biti razlog. Pokrivenost njegovog testa meni izgleda prilično dobra.

Bilo bi dobro kad bi neko od Hercegovaca uradio neki dublji test. To i jeste najstarija dokumentovana grana pa bi bilo zanimljivo videti kako bi se oni pozicionirali na stablu. Za sad ZS11470 izgleda kao dosta čvrst rodonačelnik naših balkanskih haplotipova.

dobrica.gavrilovic:
Поздрав, од Ј1 ZS 4393 ZS 9949.
МЛАДЕНОВАЦ - ШУМАДИЈА, СЛАВА СВ. ЈОВАН КРСТИТЕЉ. БРАТСТВО КОЛАЦИ СЕЛО КОВАЧЕВАЦ, ФАМИЛИЈЕ : МИХАЈИЛОВИЋ, БЛАЖИЋ, СИМИЋ, СТЕПАНОВИЋ,ТРИФУНОВИЋ, ЈАНКОВИЋ, ГАЈИЋ, МИКИЧИЋ, ПАПИЋ, ГАВРИЛОВИЋ. КОД ДВА ГАВРИЛОВИЋА ( КОД ДВА ГАВРИЛОВИЋА- ЧЕТВРТО КОЛЕНО СТЕПЕН СРОДСТВА ПОТВРЂЕНА Ј1 И КОД ПАПИЋА 6-7 КОЛЕНО Ј1). ПОЗЗЗ.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију