Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2466511 пута)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8460 послато: Април 21, 2022, 09:51:15 пре подне »
Јовановић, Ђурђиц, Шарци, Осмаци, J1-P58>L829

Тестирани се одлично уклапа у генетички род Пешикана-Међедовића из Цуца. Даљим пореклом наводно из Куча. Одудара вредност на брзомутирајућем маркеру 439. У прилог овој вези иде и иста крсна слава - Ђурђиц. Више о Пешиканима: https://www.poreklo.rs/2017/02/20/poreklo-stanovnistva-plemena-cuca/

Тестирани је на страници Друштва написао да му је прадеда умро млад, па се прабаба после тога удала за Ђиловића из истог места. Ђиловићи славе Ђурђиц, па је тестирани претпоставио да је то у ствари њихова слава коју је његов деда преузео од очуха, мада ко зна, можда је то ипак оригинална слава Јовановића.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8461 послато: Април 21, 2022, 09:53:11 пре подне »
Спасић, Јовањдан, Загужање/Сурдулица, J2b-M205>Y22059

Раније место порекла - Мачкатица код Сурдулице. У Загужање се доселио чукундеда тестираног, на женино имање. Старије презиме Стојановић. Старија слава евентуално Аранђеловдан. Тестирани има потпуно поклапање са Милутиновићем из Јабланице код Крушевца. Њих двојица деле исту славу и мутацију на маркеру 389I/II, док је хаплотип осим тога практично модалан за J-Y22059, па се не може се на основу тога градити нека озбиљнија генетичка веза. Реч је вероватно о подграни J-Y22063.

Загужање, порекло становништва:
https://www.poreklo.rs/2016/12/18/poreklo-prezimena-selo-zaguzanje-surdulica/

Старије презиме Стојановић у овом случају је од чукунбабе на чије имање се доселио чукундеда тестираног, из Мачкатице. Њен отац није имао мушке деце, па му се линија угасила. Слава Стојановића је била Аранђеловдан.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3378
  • Васојевић
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8462 послато: Април 21, 2022, 06:08:42 поподне »
Дубоки ДНК сам планирао да урадим. Па не могу ја припадат Озринићима, ако нисте пронашли везу са неким посебним братством у Озринићима. То би био парадокс.

Имамо стотине резултата који су оборили предања или су открили нешто чега нема у предањима, тако да ово није ни први ни последњи. То што не знате за своје даље порекло, не значи да Миљешковићи одувек живе у Кртолима, већ само да није познато када су се и одакле доселили. А овај резултат показује да сте се по свој прилици доселили из Озринића. Тако да баталите ту причу о томе "како нико од Миљешковића не зна за порекло од Озринића". Нисте се тестирали због онога што знате, већ да бисте сазнали оно што не знате.

А што се тиче везе са неким посебним братством из Озринића, дубљи ДНК тест ће показати имате ли ближе сроднике међу Озринићима који су до сада урадили дубљи тест. Ако се ипостави да је било ко од Озринића који су до сада урадили дубљи тест ближи Миљешковићима него другим Озринићима, то ће бити дефинитивна потврда да Миљешковићи потичу од Озринића, што је и иначе сасвим очекивано јер је мало вероватно да је веза старија.

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2509
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8463 послато: Април 22, 2022, 01:40:23 поподне »
Ћика, Јовањдан, Перјасица, Бариловић

Стигли су му резултати WGS теста, и припада хаплогрупи:

R1a-M458>L1029>YP417>YP418>FTB20451>BY71087

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8464 послато: Април 22, 2022, 09:00:03 поподне »
Који Михићи? Мириловићи?
A Big Y-700 was completed in December 2021 for our new member Winovich kit B752300. He is American and his paternal ancestors were Serbian from Gomirje in Gorski Kotar, Croatia, the family name was originally Vujnović. According to his Y111 markers he belongs to the Dinaric North cluster. He has only 12 names on his Y-DNA STR matches list, none are close matches.

According to his Big Y, Mr WInovich belongs to I-Z17855, this is a major haplogroup that is typical of Bulgaria and Serbia but not very typical of Croatia. More specifically, he is Z17855>FT386376>PH3414. There are two previous Big Y samples in I-PH3414, both have Serbian ancestry from Eastern Herzegovina in BiH: kit 599044 (Big Y-7000 and Mihić kit 381974 (Big Y-500). Another Mihić ordered his test from DanteLab and sent his BAM file to YFull. The Mihić men are in the more specific I-Y48807 haplogroup on the YFull tree: https://www.yfull.com/live/tree/I-Z17855/ 

There are some additional I-PH3414 samples that aren't shown on the YFull and FTDNA trees. PH3414 was discovered in Pille Halast's 2014 survey "The Y-chromosome tree bursts into leaf ". One of the samples in the survey, ser-20 from Serbia, belonged to I-PH3414. We can also predict that I-P37 project member Glumac kit N74085 (Croatia) belongs to I-PH3414, he hasn't done Big Y.

In addition to PH3414, WInovich, Mihić kit 381974, and the other Big Y sample (kit 599044) share another ten SNPs, 4 of these SNPs occur in regions that are considered unsuitable for phylogeny. FTDNA's tree shows these SNPs as equivalent. But YFull's tree shows three SNPs at the I-PH3414 level, and eight SNPs at a more specific level called I-Y58629. YFull doesn't show any PH3414+ Y58629- samples. Maybe YFull's levels are based on a sample which no longer appears on the YFull tree.

Winovich has 8 private variants/SNPs that haven't been reported in previous I-P37 Big Y results. Kit 599044 has negative results for all 8 SNPs. One SNP wasn't covered in Mihić kit 381974's Big Y-500 test, but the other Mihić man has negative results in his Dante Lab test.

Winovich has already purchased his BAM file and completed the YFull analysis. We will ask him to join the I-L621 group at YFull, that's the best way to share his YFull reports with our project: https://www.yfull.com/groups/i-l621/create-join-request/

People in I-L161 "Isles" should join the I-L161 group https://www.yfull.com/groups/i-L161/create-join-request/

and people in I-M26, I-L233 and other small branches should join the I-CTS595 group https://www.yfull.com/groups/i-CTS595/create-join-request/

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3378
  • Васојевић
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8465 послато: Април 22, 2022, 09:29:12 поподне »
A rekli ste da su se prezivali Kurcula pre nego što su se doselili u dolinu Lima?

Да, то је старо презиме Драгојловића.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5247
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8466 послато: Април 22, 2022, 09:56:56 поподне »
A Big Y-700 was completed in December 2021 for our new member Winovich kit B752300. He is American and his paternal ancestors were Serbian from Gomirje in Gorski Kotar, Croatia, the family name was originally Vujnović. According to his Y111 markers he belongs to the Dinaric North cluster. He has only 12 names on his Y-DNA STR matches list, none are close matches.

According to his Big Y, Mr WInovich belongs to I-Z17855, this is a major haplogroup that is typical of Bulgaria and Serbia but not very typical of Croatia. More specifically, he is Z17855>FT386376>PH3414. There are two previous Big Y samples in I-PH3414, both have Serbian ancestry from Eastern Herzegovina in BiH: kit 599044 (Big Y-7000 and Mihić kit 381974 (Big Y-500). Another Mihić ordered his test from DanteLab and sent his BAM file to YFull. The Mihić men are in the more specific I-Y48807 haplogroup on the YFull tree: https://www.yfull.com/live/tree/I-Z17855/ 

There are some additional I-PH3414 samples that aren't shown on the YFull and FTDNA trees. PH3414 was discovered in Pille Halast's 2014 survey "The Y-chromosome tree bursts into leaf ". One of the samples in the survey, ser-20 from Serbia, belonged to I-PH3414. We can also predict that I-P37 project member Glumac kit N74085 (Croatia) belongs to I-PH3414, he hasn't done Big Y.

In addition to PH3414, WInovich, Mihić kit 381974, and the other Big Y sample (kit 599044) share another ten SNPs, 4 of these SNPs occur in regions that are considered unsuitable for phylogeny. FTDNA's tree shows these SNPs as equivalent. But YFull's tree shows three SNPs at the I-PH3414 level, and eight SNPs at a more specific level called I-Y58629. YFull doesn't show any PH3414+ Y58629- samples. Maybe YFull's levels are based on a sample which no longer appears on the YFull tree.

Winovich has 8 private variants/SNPs that haven't been reported in previous I-P37 Big Y results. Kit 599044 has negative results for all 8 SNPs. One SNP wasn't covered in Mihić kit 381974's Big Y-500 test, but the other Mihić man has negative results in his Dante Lab test.

Winovich has already purchased his BAM file and completed the YFull analysis. We will ask him to join the I-L621 group at YFull, that's the best way to share his YFull reports with our project: https://www.yfull.com/groups/i-l621/create-join-request/

People in I-L161 "Isles" should join the I-L161 group https://www.yfull.com/groups/i-L161/create-join-request/

and people in I-M26, I-L233 and other small branches should join the I-CTS595 group https://www.yfull.com/groups/i-CTS595/create-join-request/
Да, Војновић је и на YFull-у већ дуже време. Било је већ речи о том резултату.

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Miljeskovic

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 73
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8467 послато: Април 25, 2022, 10:08:23 поподне »
Имамо стотине резултата који су оборили предања или су открили нешто чега нема у предањима, тако да ово није ни први ни последњи. То што не знате за своје даље порекло, не значи да Миљешковићи одувек живе у Кртолима, већ само да није познато када су се и одакле доселили. А овај резултат показује да сте се по свој прилици доселили из Озринића. Тако да баталите ту причу о томе "како нико од Миљешковића не зна за порекло од Озринића". Нисте се тестирали због онога што знате, већ да бисте сазнали оно што не знате.

А што се тиче везе са неким посебним братством из Озринића, дубљи ДНК тест ће показати имате ли ближе сроднике међу Озринићима који су до сада урадили дубљи тест. Ако се ипостави да је било ко од Озринића који су до сада урадили дубљи тест ближи Миљешковићима него другим Озринићима, то ће бити дефинитивна потврда да Миљешковићи потичу од Озринића, што је и иначе сасвим очекивано јер је мало вероватно да је веза старија.

Тај дубљи сам планирао.

Мени најближи родови по тумачењу Драшковића Н. јесу Вукотићи, Ђукановићи и један огранак у Никшићу, то су родови које је он тестирао и испитивао њихове мутације које су мени најближе каже. Он је пронашао у Которском архиву да постоји род Озринића у Котору и тадашшњој жупи Грбаљ, тај Петар Озринић је један од синова Озра, он је имамо виноград у Тиват у прву половину 14-ог вијека. Што значи да се уклапа у предање наше да потичемо из Грбља и посједујемо катуне у планину више Котора и Грбља у давна доба и имања у Кртољско поље у данашњи Тиват. Нама су тек аустроугари узели земљу у Тиватско поље, па онда комунисти који су своје винограде подигли. А баш ти катуни гдје живе Озринићи, они су пресудни били за очување грбаљских родова од похара барбареза са мора, или локација гдје су Бокељи бјежали од крвне освете, аустроугарског суда итд.. По предањима која записује атропогеограф Саво Накићеновић за Грбаљ, баш тада у тим похарама су одведени робови у малесију. И тако ја нађох родове милешковића и мулешковића, ђоковића итд. који су исламске вјероисповјести у једно село доњи Миљеш испод Миљешког брда.
« Последња измена: Април 25, 2022, 10:14:04 поподне Miljeskovic »

Ван мреже Miljeskovic

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 73
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8468 послато: Април 25, 2022, 10:27:21 поподне »
Не видим да ови https://www.genotek.ru/ раде Y-NGS.

Поштовани, ја сам преко познаника који се тестирао раније, дошао до тога предузећа Генотек. Нисам најбоље схватио што работају тренутно, али знам да они намјеравају са једним брендом из Сколкова да раде неке иновације у области ДНК наука. Други њихови партнери су у Новосибирск у оквиру тамошњег центра за научну изврсност радили ДНК тестове прото-ескима и сл. пројекте секвенционирања цијелог генома аутохтоних народа у Русији бесплатно. Значи преко некога су радили овај велики ДНК.

Конкретно за Генотек знам да се баве тумачењем сирових података од Family tree dna, као и многих других западних фирми за ДНК. Мислим да је око 55 еура тренутно овај мали ДНК који сам ја радио сад.

А посредују у секвенционирању великог ДНК и тренутно су скупљи него Њемци. Међутим мене очекује неки попуст преко овог корпоративног поклона за ДНК тест, који они нуде. Ту добијам аутосомално, неандреталце, денисовијанце, дубоко секвенционирање мога гена, фитнес програм, програм дијете итд. Мислим да је ова фирма https://www.dnk-center.ru/bigY.html, или једна друга јеврејска у Москви тај лабараторијски партнер у секвенционирању цијелог ДНК. Цијена великога ДНК је око 450 еура без попуста а 111 маркера је 330 еура без попуста.

Ван мреже Miljeskovic

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 73
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8469 послато: Април 26, 2022, 12:23:10 пре подне »
Да ме погрешно не схватите Иване, није у питању обарање неког предања које ја избјегавам.

Већ је у питању како се тумачи оно што видимо и колико података користимо да дођемо до закључка. Не могу ја да се мијешам у тумачење хаплогрупа или генеаологије тек тако. Ја сам мислио да су Озринићи исто као и Никшићи по Хаплогрупи, али сам од Озринића прије неколико дана сазнао за овог Петра који је живио у Котор-Тиват, пронашао сам га у списе као некога ко одговара локацији гдје су живјели моји преци. Такође видјех да Озриниће наводе и као неке трговце морском сољу. Без неких остављених доказа, производња соли у неком давном периоду је упамћена по предању као дјелатност моје фамилије. И баш сам о томе причао прије тестирања са неким члановима друштва кад со се упознавали.

Аутохтонистичко или хришћански буквалистичко тумачење поријекла се јавља и код мене у искуству читања свог поријекла. Али то се показује доста тешком материјом која је нео-романтична да кажемо, без неких референци које се додатно могу провјерит. Рецимо у примјеру једног огранка Миљешковића у Дубровнику, Стон, Пељешац којиу 16-ти вијек пошли тамо. Имамо записе код свих антропогеографа и цркве. Да је њихово презиме прозвано Ботта касније. Ту имам Марка Миљешковића у 16 вијек, онда по бродоломима или поморским биткама памтим Влаха, Стјепана, Влаха и сина му Антонија, па Франо и онда последњи у лозу који се помиње јесте Стјепан којем презиме Миљешковић преводе у Ботта. И почевши од Марка Миљешковића као први историјски запис трговине Дубровника са остатком западне обале јадрана. То је у Хрватској историји први помен након ослобођења од Турака до данас пронађен. Па до Ботта који се тако појављују у имања ових, јако је тешко нешто сазнат детаљније.

И ја сам био на Пељешац и Дубровник код те фамилије која се данас бави Туризмом да попијем кафу у њихове објекте на тргу у Дубровник и испитам науспут предање. И питао сам људе који раде тамо, зашто су ови мијењали презиме? Разлог сам сазнао тек касније у Дубровнику. Овако одприлике је то било, у доба Марка Миљешковића је живио Марво Орбин у истом том граду као монах Которског поријекла. Марво се бавио историјом јужних словена и записао је да је постојао Ботта син Тривалисов који је владао над Далмацијом и Хрватском прије одприлике тачно 1000 година. Поведени таквим радовима и неким предањима, Дубровчани су по потврди бискупа Ђивовића који је живио у доба Стјепана, род Миљешковић прозвани Ботта. А ја сам очекивао да је то прозвано по Млетачкој породици, или оној Франачкој која је водила ослобођење Београда у рату против Турака. Али сам прочитао код Фисковића из Пељешца да тај Стјепан Миљешковић током рата Млетака и Тунижана бива заробљен у Тунису. У ослобођењу је учестоваво тадашњи Бискуп Бачки у аустроугарској и лични исповједник царице Марије Терезије. Он је издејствовао писану потврду у којој Дубровачка република издаје потврду да Стјепан није ничим подређен Венецији већ независна особа. То Фисковић у својим књигама користи да потврди да је Дубровник као и Миљешковић тада био независан од Венецијског патроната. Е сад, ја размишљам да није неко дошао у мираз са тим презименом па се то спојило, како некад и бива на гашењу једне лозе и долазак зета. Не желим неким од тих привида да доносим закључак који је најближи истини!

То су све јако захтјевне теме, јер чим имамо два или три различита кутлрна простора Иване, који се још и гранише. Е ту су сукоби предања сигурни. Црногорски вијалет са Бокешким катунима, је био под Цариградским Патријархом и митрополијом на Цетиње, док смо ми овдје у Боку били Зетска епархија у Далматинској Митрополији под Пећким Патријархом у егзилу. Довољно је што се те двије институције жестоко сукобљавају док Митрофан Бан из Грбља није постао Митрополит у Цетиње и увео Цркву поново у састав Патријаршије. Ту се различита култура развијала, блиска али са различитим предањима. Тако Марко Миљанов записује да је Озро брат рођени од Васојевића, племена Хота у Тузима итд. Али нема никога на приморје, док они сами немају исте хаплогрупе. Код мене се супротно предању наводи блискост патрална Миљешковића са Дапчићима као опција а не чињеница, док код Грбљана у предања села у близини кртола, мени стоји блискост са неким Грбљским родовима без Дапчића. итд. Дапчићи су нама прибраћени у давна доба ако се не варам, али то није заједничко патрално поријекло.

И тада сигурно свако од нас може да наслијеђује неки погрешан став, који води у континуиран процес гријешења на неким темама. Е баш зато, ја тежим да будем доста резервисан док не видим да неко лично не сакупи довољно података који су потребни да човјек стекне закључак, или ја то лично не сакупим. А карикатурисање је посебна тема на поријеко, Кртољанима се пише тамо од неких ниже рангираних академика да су Власи, Албанци, Грци, Страдиоти итд. Изведен је списак преко 100 романизама карактеристичних за Кртоле, али по памћењу моје фамилије, најстарији предак долази из Лике. И долазимо у Гриспол-жупа Грбаљ. А тај Гриспол је постао легенда у Цркви и народу. Гдје је по предању народа и цркве прихваћена једна карикатура ја бих казао. Оквирно преносим предање,, неко од властелских родова из жупе Грбаљ обљубио сестру Цара Душана ткз. Грубану и тако се родио Цар Лазар, то можете видјет овдје у раду оснивача Матице Боке, https://www.in4s.net/grbalj-car-lazar-je-nas/,,. А матер од Озринића се такође зове Грубана Тољева из Чева. И сад ту опет може бити неко карикатурисање рода Лазаревића у циљу понижења да испану они неки кнежеви Грбља који су рођени у Пиздине Воде како биљежи Васко Костић то предање у народу. А знамо да је сваки народ склон карикатурисању и измишљању, кад хоће да изрази незадовољство или сујету. Али нема ниђе да се повезују са Озринићима, међутим сад је привидом оправдано очкивано да они такође добију ову хаплогрупу као свој резултат, обзиром да смо најближи једни другима у предања као комшије-братство итд.
« Последња измена: Април 26, 2022, 12:34:42 пре подне Miljeskovic »

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2509
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8470 послато: Април 26, 2022, 06:20:45 поподне »
Ћика, Јовањдан, Перјасица, Бариловић

Припада хаплогрупи R1a-M458>L1029>YP417>YP418>FTB20451>BY71087>FTB3834. Потпуно поклапање на 22 упоредива маркера има са једним Арнаутом из Косора код Врлике (слава Савиндан), док се од остале двојице Арнаута из истог места разликује на 2 од 22. На 1 од 22 маркера разликује се од Ратковића из Бечња код Чачка (Јовањдан) и једног нејавног тестираног из околине Цетиња, док се на 2 од 22 разликује од Јаблана из Добрског Села код Цетиња (Арлијевдан), Вујовића из Комарног код Бара (Аранђеловдан) и Ђуровића из Дупила код Бара (Аранђеловдан). Оно што је индикативно је да и Ћику и сва наведена блиска поклапања одликује вредност DYS385=11-13. С обзиром да је на YFull стаблу Ћика формирао грану са непознатим тестираним из Цетиња или околине, велика је вероватноћа да је дотични припадник истог генетичког рода као и наведени Јаблан, Вујовић и Ђуровић, што би значило да би вредност DYS385=11-13 могла бити релативно поуздан показатељ припадности грани FTB3834. Нажалост, ниједан од три SNP-a који се налазе на овом нивоу тренутно није доступан за тестирање на YSEQ-u, па би за потврду ипак било најсигурније да се на SNP FTB3107, који се налази на нивоу изнад (BY71087), тестирају Арнаути и/или Кнез из Косора, као и неки од наведених црногорских родова. Линк за поручивање FTB3107:

https://www.yseq.net/product_info.php?products_id=250817&osCsid=5b4345bfc76d6e8bb2af320ca5aba8ba

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5104
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8471 послато: Април 27, 2022, 02:21:15 поподне »
Метикош, Томиндан, Бијеле Воде/Глина

Припада хаплогрупи I2-PH908. Од немодалних вриједности истичу се DYS391=10, DYS456=16, DYS481=32. Међутим, ни ове вриједности нису претјерано карактеристичне, па би се хаплотип могао сврстати у групу модалнијих. Посматрајући укупну блискост Метикошу су на 23 маркера најближи: Стефановић, Никољдан, Загони/Бијељина; Јокић, Ђурђевдан, Натпоље/Шипово; необјављени тестирани из Балабана/Подгорица (Аранђеловдан); Вученовић, Ђурђевдан, Батосек, Толна. Ради се о разлици 3/23. Међутим често су разлике управо на немодалним маркерима, па је упитно колико ове блискости имају филогенетичког значаја.

Раније је тестиран Метикош из истог мјеста који слави Ђурђевдан. Иако и један и други Метикош припадају хаплогрупи I2-PH908, нису генетички повезани. По раније саопштеним подацима Метикош који слави Ђурђевдан другачијег је поријекла.

Метикош, Ђурђевдан, Бијеле Воде, Глина
Припада хаплогрупи I2-PH908. Изузев вредности 18 на 458, хаплотип који је јако близак модалу. Ипак, и поред тога нема ближих поклапања на нашем пројекту.
Тестирани је по мушкој линији пореклом од Јакововића из Банског Дреновца код Глине. О самим Јакововићима ће надам се више рећи наш форумаш Петар Демић.

Не видим такође генетичку везу Метикоша са било којим родом који слави Томиндан,а припада хаплогрупи I2-PH908.

Што се тиче поријекла Метикоша, више се може прочитати у сљедећем тексту.
https://www.poreklo.rs/2021/03/19/rodovi-banske-krajine-metikos/

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13131
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8472 послато: Април 29, 2022, 07:14:20 поподне »
Ненадовић, Јовањдан, Богоштица, Крупањ, J2a-M67>Z467

За Ненадовиће се у литератури каже следеће:

"Ненадовићи, Максимовићи, Благојевићи, Манојловићи и Николићи су из Оровице одакле су се доселили почетком 18. века. Њихов предак је био пошао да „тражи боље место“. Од њих има одсељених у Помијачи и Дубљу, славе Јовањдан."

Сам тестирани наводи предање о даљем пореклу из околине Никшића. Генетички су Ненадовићу најближи Ганићи из околине Аранђеловца, затим једна породица из Драгодола (Осечина), као и једна породица из Ранилуга крај Косовске Каменице. Интересантно да Ганић и тестирани из Драгодола такође славе Јовањдан. Хаплотипом је нешто удаљенији Самац са Баније. Дакле ова подграна се за сада не јавља у околини Никшића, али није искључено да је имала и својеврсну динарску матицу.

У прилог томе иде географски положај подгране код нас (Западна Србија и Банија), као и миграциони правац Ганића (досељени "од Сјенице").

Нико из ове групе није урадио дубинско тестирање, па је предлог свакако J-M67 panel код YSEQ: http://www.yseq.net/product_info.php?products_id=45213

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5104
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8473 послато: Април 29, 2022, 09:20:47 поподне »
Савић, Никољдан, Ћукали, Србац

Припада хаплогрупи I2-PH908>Y56203. Осим вриједности DYS19=14 која указује на припадност I2-Y56203, све остале вриједности маркера су модалне и због тога и блискости са другим тестиранима не морају нужно значити и филогенетску блискост. Евидентно је да не припада грани I2-Y134578. Због географске блискости, идентичне славе и не тако далеког хаплотипа (3 маркера разлике на 23) могао би бити повезан са Полићем из Лилића код Српца, па би требало провјерити припадност грани I2-FT25907.

У мартиначкој парохији која је обухватала и насеље Ћукали у Шематизму 1882. године пописани су и Савићи који су славили Никољдан. Ово подручје није детаљније етнографски обрађивано, па о породицама нема довољно података. Додатни проблем са Савићима је што је презиме прилично уобичајено, као и крсна слава.

Приједлог за даље тестирање:

Појединачни SNP тест на FT25907 https://www.yseq.net/product_info.php?products_id=108830

или неки од геномских тестова (Dante labs, BIGY700, Nebula, WGS400)
« Последња измена: Април 29, 2022, 09:22:38 поподне drajver »

Ван мреже Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8474 послато: Април 29, 2022, 10:05:01 поподне »
Савић, Никољдан, Ћукали, Србац

Припада хаплогрупи I2-PH908>Y56203. Осим вриједности DYS19=14 која указује на припадност I2-Y56203, све остале вриједности маркера су модалне и због тога и блискости са другим тестиранима не морају нужно значити и филогенетску блискост. Евидентно је да не припада грани I2-Y134578. Због географске блискости, идентичне славе и не тако далеког хаплотипа (3 маркера разлике на 23) могао би бити повезан са Полићем из Лилића код Српца, па би требало провјерити припадност грани I2-FT25907.

У мартиначкој парохији која је обухватала и насеље Ћукали у Шематизму 1882. године пописани су и Савићи који су славили Никољдан. Ово подручје није детаљније етнографски обрађивано, па о породицама нема довољно података. Додатни проблем са Савићима је што је презиме прилично уобичајено, као и крсна слава.

Приједлог за даље тестирање:

Појединачни SNP тест на FT25907 https://www.yseq.net/product_info.php?products_id=108830

или неки од геномских тестова (Dante labs, BIGY700, Nebula, WGS400)
Има ли неко контакт Савића из Ћукала? Платио бих му тест код Yseq. Иначе, моја покојна тетка, очева сестра, била је учитељица у Ћукалима.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3378
  • Васојевић
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8475 послато: Мај 02, 2022, 08:03:16 пре подне »
Инић, Никољдан, Вучји До, Никшић, E-V13>Z5017>Z19851>A18833>A18844>FT104106>CTS11222

Припада генетичком роду Матаруга (E-FT104106), односно подроду Риђана (E-CTS11222). Хаплотип тестираног поседује карактеристичну вредност маркера DYS576=18.

Косто Перућица је у свом раду о Опутним Рудинама забележио следеће о Инићима са Вучјег Дола:


С обзиром да је за Томановиће из Малих Цуца утврђено да припадају истом генетичком роду, предање Инића је потврђено са овим резултатом.

Ван мреже Malesevic

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 513
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8476 послато: Мај 03, 2022, 02:38:47 поподне »
Метикош, Томиндан, Бијеле Воде/Глина

Припада хаплогрупи I2-PH908. Од немодалних вриједности истичу се DYS391=10, DYS456=16, DYS481=32. Међутим, ни ове вриједности нису претјерано карактеристичне, па би се хаплотип могао сврстати у групу модалнијих. Посматрајући укупну блискост Метикошу су на 23 маркера најближи: Стефановић, Никољдан, Загони/Бијељина; Јокић, Ђурђевдан, Натпоље/Шипово; необјављени тестирани из Балабана/Подгорица (Аранђеловдан); Вученовић, Ђурђевдан, Батосек, Толна. Ради се о разлици 3/23. Међутим често су разлике управо на немодалним маркерима, па је упитно колико ове блискости имају филогенетичког значаја.

Раније је тестиран Метикош из истог мјеста који слави Ђурђевдан. Иако и један и други Метикош припадају хаплогрупи I2-PH908, нису генетички повезани. По раније саопштеним подацима Метикош који слави Ђурђевдан другачијег је поријекла.

Не видим такође генетичку везу Метикоша са било којим родом који слави Томиндан,а припада хаплогрупи I2-PH908.

Што се тиче поријекла Метикоша, више се може прочитати у сљедећем тексту.
https://www.poreklo.rs/2021/03/19/rodovi-banske-krajine-metikos/

Метикош је иначе био онај усташки официр у Бања Луци, који је са црногорским четницима договарао некакав пролазак кроз НДХ ка Словенији, па су завршило оним покољом на Лијевчу и касније у Јасеновцу.

Наравно, то нема везе са тестиранима, него ми западе презиме за око и то како генетика тј . порекло одудара од формирања националне свести.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5247
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8477 послато: Мај 03, 2022, 02:45:39 поподне »
Метикош је иначе био онај усташки официр у Бања Луци, који је са црногорским четницима договарао некакав пролазак кроз НДХ ка Словенији, па су завршило оним покољом на Лијевчу и касније у Јасеновцу.

Наравно, то нема везе са тестиранима, него ми западе презиме за око и то како генетика тј . порекло одудара од формирања националне свести.

Има и Метикоша Хрвата, углавном из Кутине.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже missur

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8478 послато: Мај 04, 2022, 08:05:18 пре подне »
Ћика, Јовањдан, Перјасица, Бариловић

Припада хаплогрупи R1a-M458>L1029>YP417>YP418>FTB20451>BY71087>FTB3834. Потпуно поклапање на 22 упоредива маркера има са једним Арнаутом из Косора код Врлике (слава Савиндан), док се од остале двојице Арнаута из истог места разликује на 2 од 22. На 1 од 22 маркера разликује се од Ратковића из Бечња код Чачка (Јовањдан) и једног нејавног тестираног из околине Цетиња, док се на 2 од 22 разликује од Јаблана из Добрског Села код Цетиња (Арлијевдан), Вујовића из Комарног код Бара (Аранђеловдан) и Ђуровића из Дупила код Бара (Аранђеловдан). Оно што је индикативно је да и Ћику и сва наведена блиска поклапања одликује вредност DYS385=11-13. С обзиром да је на YFull стаблу Ћика формирао грану са непознатим тестираним из Цетиња или околине, велика је вероватноћа да је дотични припадник истог генетичког рода као и наведени Јаблан, Вујовић и Ђуровић, што би значило да би вредност DYS385=11-13 могла бити релативно поуздан показатељ припадности грани FTB3834. Нажалост, ниједан од три SNP-a који се налазе на овом нивоу тренутно није доступан за тестирање на YSEQ-u, па би за потврду ипак било најсигурније да се на SNP FTB3107, који се налази на нивоу изнад (BY71087), тестирају Арнаути и/или Кнез из Косора, као и неки од наведених црногорских родова. Линк за поручивање FTB3107:

https://www.yseq.net/product_info.php?products_id=250817&osCsid=5b4345bfc76d6e8bb2af320ca5aba8ba

Poslao sam Vam privatnu poruku

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2509
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #8479 послато: Мај 06, 2022, 01:00:48 поподне »
Кувекаловић, Св. Врачи, Пресека, Ивањица

Припада хаплогрупи R1a-Z280>YP4278>Y109474>BY30743. Од карактеристичних вредности истичу се прилично ниска DYS19=14 (модална је 17), и благо повишена DYS458=14. Најближе поклапање има са једним тестираним из САНУ истраживања из Ивањице, чији хаплотип није још увек јаван. Разликују се на 3 од 17 маркера, а наведени такође поседује снижену вредност DYS19=15 и повишену DYS458=14. Блиско поклапање има и са Рудаковићем из Сивчине код Ивањице који такође слави Св. Враче, од ког се разликује на 3 од 23 маркера, али који не поседује ни једну од две наведене карактеристичне вредности. Снижену вредност DYS19=15 поседује и Калаитовић из Штиткова код Нове Вароши, који је SNP потврђен као BY30743+, а од ког се Кувекаловић разликује на 4 од 23 маркера.

Кувекаловићи су према литератури даљим пореклом из Херцеговине:

Цитат
Према причању Милосава (1924), била су четири брата који су дошли из Херцеговине; два брата населила су се у Пресеци, један у Сивчини (данашњи Рудаковићи), а један се населио у Каони у Драгачеву. Од два брата у Пресеци су Кувекаловићи, Сићовићи, Мирковићи и Шеловићи.

Цитат
Кувекаловићи, 14 K. (Врачеви), y роду су са Мирковићима у истом селу, а y крвном су сродству са Кувекаловићима y Мачкову (Подјавору). Има их одсељених, раније у Чачку и Београду, а y последње време и y Атеници.

https://www.poreklo.rs/2018/06/03/poreklo-prezimena-selo-preseka-ivanjica/