Аутор Тема: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180  (Прочитано 7445 пута)

Ван мреже Mitar

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« послато: Фебруар 24, 2018, 09:30:40 пре подне »
Pozdrav. Prezivam se Bozovic. Iz Drobnjackoga plemena sam iz Crne Gore. Selo Dubrovsko. Tu smo sa sigurnoscu doselili 1807 godine i orezivali smo se Adzici. Doselili smo iz sela Lisina iz Pive. Scepan Bozov Adzic je doselio sa 3 sina koji uzese prezime po djedu Bozu i prozvase se Bozovic. Slavimo kao i Adzici Svetoga Jovana krstitelja 20 januar. To je ono sto je i moj otac znao o nasem porijeklu i da su ti Adzici porjeklom iz Zete. A od Vas sam procitao da su u 14 vjeku u Zetu dosli sa Kosova i Metohije. E sad bih volio znati jos blize nesto o tim Adzicima sa Kosova i Metohije i njihovoj genetici. Obavjestavajte me i zivjeli svako dobro.
« Последња измена: Јул 18, 2018, 05:49:43 поподне Иван Вукићевић »

Ван мреже Radomir

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #1 послато: Фебруар 24, 2018, 11:43:19 пре подне »
Pozdrav. Prezivam se Bozovic. Iz Drobnjackoga plemena sam iz Crne Gore. Selo Dubrovsko. Tu smo sa sigurnoscu doselili 1807 godine i orezivali smo se Adzici. Doselili smo iz sela Lisina iz Pive. Scepan Bozov Adzic je doselio sa 3 sina koji uzese prezime po djedu Bozu i prozvase se Bozovic. Slavimo kao i Adzici Svetoga Jovana krstitelja 20 januar. To je ono sto je i moj otac znao o nasem porijeklu i da su ti Adzici porjeklom iz Zete. A od Vas sam procitao da su u 14 vjeku u Zetu dosli sa Kosova i Metohije. E sad bih volio znati jos blize nesto o tim Adzicima sa Kosova i Metohije i njihovoj genetici. Obavjestavajte me i zivjeli svako dobro.

Dobro došao rođače!

На мрежи Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3378
  • Васојевић
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #2 послато: Фебруар 24, 2018, 01:46:03 поподне »
Поздрав Митре, и добродошао на форум Порекла.

Аџићи су велико братство, тако да је добро што је покренута ова тема. О њима је писало више аутора.

Андрија Јовићевић о Аџићима у Косијерима:

Аџићи (16 д.) су старином из Зете. Предак њихов се иселио из Зете по одласку Ивана Црнојевића из Жабљака на Цетиње и настани се на Орашане (засеок Косијера, моја примедба), где сагради цркву. Ту је његово потомство стојало за дуго, али наступише рђаве године и сви се Аџићи преселише у Далмацију. То је било прије 180 до 200 г. Осим Аџића тамо су предигли многи са старих ђиновићких села, а преселио се био и Латко са синовима (родоначелник Латковића из Косијера, моја примедба). Ови су исељеници живјели по равним мјестима Далмације, а Аџићи код Книна. Послије извесног времена четири брата Аџића, чија је мајка била кћер Латкова, преселе се из Книна и Далмације и пођу, да траже боље мјесто, и населе се у Пиви. Један од њих, који се звао Вукосав, поврати се на Орашане, да продадне своју очевину, па да сде опет код браће врати. Некоји Ђиновићи се бјеху вратили из Далмације и казаше Вукосаву, да му се ђед Латко са синовима преселио у Бар, за то Вукосав пође у бар, да види ујака и ђеда. Кад дође код њих, ујаци га наговорише, да се и он устави ту, и погоди се у дворбу код барског бега. Лааткови синови били су зликовци и чинили су Турцима свакојака зла, за то бег нареди, да их убију. Вукосав то дојави ујацима, да бјеже, па и сам, када бег с Турцима пође, да оне убије, украде бегу једну скрињицу с парама и утече уза Суторман за ујацима. Кад су се вратили у Ђиновиће, населе се сви у Студеном Долу, гдје се и Вукосав Аџић остани. Од украдених пара није дао дијела ујацима, и они и њихово потомство за дуго су бијли ијетки на Вукосава и његово потомство због тога. Можда су се паре и учиниле, да се Вукосав не поврати код браће, да и њима не дадне дијела. Од тога Вукосава воде поријекло Аџићи у Ђиновићима и сви су се раселили из Студеног Дола, као и Латковићи; од она три брата у Пиви воде поријекло Аџићи у Пиви; Аџића има и код Книна, који су изостали тамо од оних, који се тамо иселише. Ово је могло бити прије 180 год., јер Аџићи броје до Вукосава 7 пасова. Аџићи су славили Вељи Госпођин-дан, а сада славе Мали Госпођин-дан, као и сви Косијери. Тако и Латковићи. Аџићи у Пиви славе Јовањ-дан (7.I.), који су стари Аџићи послуживали. Предак Аџића ишао је у Јерусалим, по томе су се тако и прозвали.

Светозар Томић о Аџићима у Пиви:

Аџићи (20 к., св. Јован). Аџићи су стара породица. Старином су из Метохије или са Косова, па се после пропасти, негде крајем XIV или око почетка XV века, отселили у Зету; из Зете се отселили у Косијере у Катунској нахији (окр. цетињски). Ту један део остане где их има и данас, а други оду у Далмацију и живели су у Книну. У Книну им није било добро и крену се на југ да траже боље место. Дођу у Бањане и настане се под Тупан (село у Бањанима). Одатле су издизали на Недајно у Пивској Планини. Звали су се Зечевићи и сви су славили прво Вел. Госпођу, а затим Малу Госпођу, што и данас славе сви Косијери. На Недајном, у катуну, остали су да. зимују и стално да живе два брата Зечевића: Бора, који је био добар човек, и Кривача, који је био зао и рђав човек. Народ је хтео да убије Кривачу, који је био као неки старешина у катуну. Овај потури брата Бору и народ га стави под гомилу. Тада се Мара, Борина удовица, са децом и Кривача отселе са Недајнога у Жупу и Кривача добије за насеље Лисину, а Мара заселак Коваче код Стабна. Од овога Криваче су, по предању, сви Аџићи, тако прозвани по неком претку аџији; а од Борине удовице Маре су: Радојичићи, Тијанићи, Туфегџићи и Кандићи. Сви су стару славу напустили и примили општу пивску славу св. Јована. Њихово досељење у Пиву могло је бити пре једно 230 до 260 година. Једни Аџићи су се отселили у Србију и од њих су Демировићи.

На мрежи Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3378
  • Васојевић
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #3 послато: Фебруар 24, 2018, 01:47:04 поподне »
Обрен Благојевић о Аџићима у Пиви:

Аџићи. То је велико и старо братство, чија је основна база у Пиви село Лисина, али су се одатле много расељавали, па их сада и у самој Пиви има у низу других села: Плужинама, Милошевићима, Брљеву, Стабнима, Седларима, Горанску и Војиновићима, у свему око 50 кућа. Славили су Јовањдан.
По предању, преци Аџића су поријеклом из Зете, из околине Жабљака, па су се одатле одселили у Катунску нахију, а затим преко Бањана дошли у Пиву. Бранилови потомци, браћа Кривача и Боро (Борило) населили су се на свој првобитни катун у селу Недајном. Боро се одметнуо у хајдуке, али је био ухваћен и каменован, а Кривача се са Боровом удовицом Маром преселио у Жупу, и то Мара, која је, по предању прва наложила ватру, у Стабна („Марин крш“), а Кривача у Лисину („Кривачина план”). Ту су се намножили и много расељавали. Садашње презиме добили су по неком претку, аџији.
У вријеме напада босанског везира Селим-паше на Махмут-пашу Бушатлију и херцеговачка племена која су га подржавала погинуо је кнез Сава Аџић са још шесторицом других Аџића. С њима је био и зет им Симо Тијанић-Брадара, који је са младим Јованом (касније Јован Демир) успио да умакне из запаљене куле, док је мали Драгић остао код оваца и касније је имао 7 синова. Један од њих Зеко, са синовима: Јаковом, Нинком, Јездом и Мијатом, преселио се у Седларе, на земљу Љешевића, а узму на обраду и земљу Алај-бега Ченгића. У Плужине се шездесетих година населио Вуле и још двије куће, а у Брљево на купљену земљу доселио се Јездо, који је имао сина Тривка, а он 7 синова. У Војиновиће се, такође шездесетих година, населио Мићо Аџић, на земљу овога таста Шћепана Ђаковића.
Аџићи на Горанску дошли су 1889. године из Кокорине, гдје су се око 1840. године из Лисине били одселили синови Мијајлови Остоја, Стојан, Глигор и Аћим. На Горанско су се населили Тривко, на земљу Јола Љешевића, и Лука, на земљу манастирску. У Србију су се, око 1866. године, одселили из Лисине Ристо и Танасије, а од Аџића су и Моћевићи, код Сарајева, гдје су се једне гладне године одселили такође из Лисине.
Из овог великог братства је чувени пивски јунак и један од вођа устанка из 1875. године, Вуле Аџић и његов син Јоко, бригадир Дурмиторске бригаде. Јоков син Михаило био је посланик у Народној скупштини Краљевине Југославије, 1938—1941. године, као што је и раније Благоје Николин Аџић био посланик у црногорској Народној скупштини, 1907—1915. године.

На мрежи Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3378
  • Васојевић
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #4 послато: Фебруар 24, 2018, 02:05:21 поподне »
Благојевић спомиње да су преци Аџића у Пиви, Бора и Кривача, потомци Бранила, родоначелника Браниловића у Пиви. То међутим није тачно јер Браниловићи припадају роду Бањана и N хаплогрупи, док је за Аџиће из Пиве утврђено да припадају следећој грани:
E-V13>Z1057>CTS5856>Z5018>S2979>Z16659>L241
Сродне су им Копривице, једно од пар највећих братстава из Црне Горе, иако не постоји предање о заједничком пореклу. Копривице највероватније потичу од Аџића који су привремено боравили у Бањанима. У том племену, конкретно у селу Кленак, живе Зечевићи, а Томић спомиње да су се Аџићи тако раније презивали. Зечевића још увек нема тестираних, сем уколико R1a Зечевић са 23andMe није из Бањана (на шта указују неки подаци које је тестирани тамо оставио), а у том случају би се веза са Аџићима могла отписати.

На основу предања која су записали аутори, правац миграција Аџића је следећи:
Косово или Метохија > Зета > Косијери > Далмација > Бањани > Пива > Косијери

Тему би требало преименовати у "Аџићи E-V13>Z5018>L241" и преместити у секцију "Родови и њихове хаплогрупе".

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #5 послато: Фебруар 24, 2018, 03:45:27 поподне »
Ево, и један Божидар Аџић ових дана истражује своје порекло:

https://www.poreklo.rs/2015/11/20/pleme-cetinje-poreklo-stanovnistva/
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Radomir

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #6 послато: Фебруар 24, 2018, 04:30:25 поподне »
Браћа Боро и Кривача нису били Бранилови потомци, мислим да је то исконструисао Благојевић како би сва виђенија Пивска братства изједначио по пореклу. По причи појединих Аџића, Радојичића и Тијанића од Криваче су Аџићи и Ушћумлићи (као огранак), а од Бора Тијанићи и Радојичићи. Док се не тестирају ова два братства нећемо знати сигурно. Старије презиме је наводно Зечевић а некада смо живјели у Бањанима. Иначе, Копривице које су нам генетски сродне су издизале са стоком на Латично у Пиви што може бити и начин на који смо се ми преселили из Бањана у Пиву. У Пиви смо минимум 300 година јер ја до Драгића (кнеза Саве син) бројим 8 кољена а имамо извод из дефтера са почетка 18-ог вијека за Лисину  гдје се помиње Савин дјед. Овај Драгић је мој директан предак, по њему се наш огранак презива Драгићевић (на уже).
У бајке о Вукосаву и крађи злата од бега не вјерујем  :)
По нашем хаплотипу рекао бих да ја правац досељења из Бањана извјестан, нама сродни Копривице и Богутовићи такође потичу из Бањана.

Ван мреже Radomir

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #7 послато: Фебруар 24, 2018, 04:33:05 поподне »
Надам се рођаче да смо ти помогли  ;)

Ван мреже merima

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #8 послато: Јун 07, 2018, 11:05:20 поподне »
Lijep pozdrav za sve!
Istrazujem korijene   Ev13-Z5018>L241 G     a posto sam totalna  neznalica trebam  pomoc . Da li smo u nekoj  vezi ovi   L 241 sa mnom L241 G?

На мрежи Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3378
  • Васојевић
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #9 послато: Јун 08, 2018, 01:06:13 поподне »
Lijep pozdrav za sve!
Istrazujem korijene   Ev13-Z5018>L241 G     a posto sam totalna  neznalica trebam  pomoc . Da li smo u nekoj  vezi ovi   L 241 sa mnom L241 G?

На шта мислиш под "L241 G"?

Ван мреже merima

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #10 послато: Јун 08, 2018, 01:19:28 поподне »
Da li je  to podgrana od L241 ili  nova grana ?Zna li  se porijeklo L241G?Postoji li mogucnost da je od plemena Komana ili?

Vrijednosti  su:
                      23 24 13 10 17 18 11 13 11 31 16

                      14 20 12 15 17 21 10 23 12 12 23 13
« Последња измена: Јун 08, 2018, 01:31:12 поподне merima »

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #11 послато: Јун 08, 2018, 01:32:49 поподне »
Lijep pozdrav za sve!
Istrazujem korijene   Ev13-Z5018>L241 G     a posto sam totalna  neznalica trebam  pomoc . Da li smo u nekoj  vezi ovi   L 241 sa mnom L241 G?

Ја бих рекао да би врло корисно било да се припадност роду E-V13-Z5018>L241 G за почетак потврди такозваним SNP тестом. Имајте на уму да се сви тренутно сврстани у тај род тамо налазе на основу предвиђања/процене а не на основу резултата одговарајућег теста. Администратор пројекта врло добри ради поменута предвиђања али хтео не хтео непрецизности су могуће.

Иначе сви они који јесу потврђени L241 имају заједничког мушког предка који је живео пре неколико хиљада година - према неким проценама пре око 3500 година.

Ван мреже merima

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #12 послато: Јун 08, 2018, 01:46:05 поподне »
Da, to  sam  vidjela ovdje 

      https://www.yfull.com/tree/E-Z5018/ 

Ван мреже Ивковић

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 41
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #13 послато: Јун 08, 2018, 04:41:55 поподне »
Сродне су им Копривице, једно од пар највећих братстава из Црне Горе, иако не постоји предање о заједничком пореклу. Копривице највероватније потичу од Аџића који су привремено боравили у Бањанима. У том племену, конкретно у селу Кленак, живе Зечевићи, а Томић спомиње да су се Аџићи тако раније презивали. Зечевића још увек нема тестираних, сем уколико R1a Зечевић са 23andMe није из Бањана (на шта указују неки подаци које је тестирани тамо оставио), а у том случају би се веза са Аџићима могла отписати.


Предање да су од Аџића имају Тракиловићи из Пожарнице код Тузле, слава Јовањдан. Досељени негдје око 1830. Помињани на другим темама. Међутим, један који се тестирао на ftdna, добио је резултат R1a (Z280 YP237>YP951), близак групи крајишких родова, што му је ''поништило'' везу са тестираним Аџићем (али близак и Бајовићу из Пиве, Никољдан). Али ако тај Зечевић R1a по предању има везу са Аџићима, онда то чини ствар занимљивом. Штета што људи не знају гдје да се тестирају, па добију резултате непотпуне за ово истраживање.

Ван мреже merima

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #14 послато: Јун 08, 2018, 05:05:51 поподне »
Koliko kosta taj SNP-test preko vas?

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #15 послато: Јун 08, 2018, 06:22:02 поподне »
Koliko kosta taj SNP-test preko vas?

Ако је питање упућено Српском ДНК пројекту онда питање није за мене. :)
Али оно што ја могу да напишем је да тренутно SNP тест не може да се уради нигде у Србији.
А колико је мени познато најповољније је код компаније која се зове YSEQ. Обзиром да се ради о узорку за који није сасвим сигурно да је L241+ имаш по мени две опције:

1. L241 SNP тест: https://www.yseq.net/product_info.php?products_id=2232
2. E1b-V13 Panel који је неколико пута скупљи али сасвим поуздано одређује терминални SNP тестиране особе: http://www.yseq.net/product_info.php?products_id=2486

Ван мреже merima

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #16 послато: Јун 08, 2018, 06:24:03 поподне »
Hvala lijepo na odgovoru.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #17 послато: Јун 08, 2018, 08:22:29 поподне »
Предање да су од Аџића имају Тракиловићи из Пожарнице код Тузле, слава Јовањдан. Досељени негдје око 1830. Помињани на другим темама. Међутим, један који се тестирао на ftdna, добио је резултат R1a (Z280 YP237>YP951), близак групи крајишких родова, што му је ''поништило'' везу са тестираним Аџићем (али близак и Бајовићу из Пиве, Никољдан). Али ако тај Зечевић R1a по предању има везу са Аџићима, онда то чини ствар занимљивом. Штета што људи не знају гдје да се тестирају, па добију резултате непотпуне за ово истраживање.

У презимену Тракиловић се са временом могла згодити метатеза из - Трикала (главни град Тессалије) у -> Тракило.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Ивковић

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 41
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #18 послато: Јун 08, 2018, 08:56:21 поподне »
У презимену Тракиловић се са временом могла згодити метатеза из - Трикала (главни град Тессалије) у -> Тракило.

Они кажу да су од неке бабе Траке.

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Копривице и Тупањци E-V13>Z5018>S2979>L241>PH2180
« Одговор #19 послато: Јун 08, 2018, 09:47:47 поподне »
Они кажу да су од неке бабе Траке.

Штета што нису од деке Траке :) BTW,  при спомену Трикале увек ми на ум пада немили догађај у Вучитрну 1462. године.

https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1761.0
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ