ДНК порекло > Историја и генетика

Генетичко поријекло Срба

<< < (335/341) > >>

Никац:

--- Цитат: НиколаВук  Јануар 23, 2023, 02:11:34 поподне ---Деле заједничке иновације пре доласка Мађара, не после. Изумрли словенски дијалекти на простору Паноније су били прелазни од српског ка словачком.

--- Крај цитата ---

то има смисла, вјерoватно си у праву

Gorance:
Није тема, али има везе са задњих неколико постова. Сличну ситуацију са Власима и Албанцима смо имали у задњих триста година. Кад се српско становништво проредило после великих сеоба на њиво место долазе Албанци. Најгушће се насељавају по средини Косова и Метохије, напредују кроз Топлицу и стижу чак до Ниша са својим насељима. С друге стране Аустријанци насељавају Влахе из Ердеља по источној Србији, тако да се опет ствара физичка баријера између Срба што утиче на развој језика. Можда није баш тако црно-бело, али мислим да ме капирате. Верујем да пре овога није било неке веће језичке баријере између косовско-ресавског и призренско-тимочког, већ углавом прелазни говори.

Ивица Јовановић:
Nisu nas naseljavali, mi smo sami dosli. Sklanjajuci se od samovolje boljara. I istocno od nas nema Srba, samo Bugari. Te jezicke razlike su starije od 18. veka, kada je gro vlaha doseljeno. Za albance ne znam, možda.

Никац:

--- Цитат: Ивица Јовановић  Јануар 23, 2023, 12:52:15 поподне ---Управо сам читајући Седова наишао на податак да је било неколико миграција трачких племена у правцу шума северно од Дњестра, источно од Висле и западно од Дњепра. То је географски простор где већина научника смешта прапостојбину Словена. Да ли су они могли допринети да се Е-в13 појави међу Словенима, да ли је то можда разлог што међу Србима имамо неколико Е-в13 грана међусобно удаљених неколико хиљада година? Причамо о миграцијама које су се дешавале у првом миленијуму пре нове ере. Мада, да је тако не бих било само међу Србима. Да ли има Е-в13 грана које су присутне међу источним и западним Словенима а да их притом има и код Срба? Да то није Васојевићка E-Y30977?

--- Крај цитата ---

За сада се чини да су прото-Словени били један веома изолован народ, и да су имали мало других хаплогрупа осим I2 динарика и већег броја R1a грана.

Gorance:

--- Цитат: Ивица Јовановић  Јануар 23, 2023, 03:17:31 поподне ---Nisu nas naseljavali, mi smo sami dosli. Sklanjajuci se od samovolje boljara. I istocno od nas nema Srba, samo Bugari. Te jezicke razlike su starije od 18. veka, kada je gro vlaha doseljeno. Za albance ne znam, možda.

--- Крај цитата ---
Хтео сам да кажем за време аустријске окупације северне Србије од 1718 до 1739, али ме мрзело да пишем ;D. Мислио сам на влашко становништво (које је тад процентуално било бројније него данас) које је било између Торлака са Тимока и косово-ресаваца са Мораве. На крају крајева, не мора неко са стране да се насели између некога па после да има разлике у говору. Довољно је да различите дијалекатске струје населе неки празан или полупразан простор па да имамо неку оштрију дијалекатску границу. Шумадија је добар пример. Него, скренусмо са теме.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију