ДНК порекло > Историја и генетика

Poreklo i istorija etnonima Serb

(1/18) > >>

Bane:

--- Цитат ---U osnovi slovenskog etnonima *Sьrbь / *Sъrbъ leži motiv za označavanja koji je vezan za ekstralingvističku okolnost da je u ranim etničkim zajednicama takozvano "srodstvo po mleku" i "bratstvo po mleku" bilo veoma rašireno, a uspostavljano je između dve osobe koje su imale istu dojilju (i onda kada nisu bile u krvnom srodstvu). Iz toga su izvedena sekundarna značenja: 1. onaj ko pripada istoj porodici (rodu) (rođak), 2. pripadnik istog roda, plemena (saplemenik) i 3. etnonim (ime naroda, nacije).
 
U pitanju je jedan od najstarijih slovenskih etnonima, na kome takođe počiva i današnje ime južnoslovenskog naroda srpskohrv. Srp, Srbin, Srblin, upor. i starosrpski Sьrbinь, Sьrblinь (L. Niederle, Manuel 1, 94; Slov. Starož. 2, 487), srednjogrčki Σερβιοι, Σερβλοι. Sa ovim u vezi, vredna je pažnje činjenica da srednjovekovni starosrpski izvori beleže i oblik sa o/u, isp. Zapise popa Dukljanina: Surbia, quae Transmontana dicitur; Serbulia / Sorbulia (ime starosrpske episkopije). U drugim slovenskim jezicima posvedočeni su sledeći oblici ovog imena: ruski serb 'balkanski Srbin', takođe serebь sa "polnoglasijem". U savremenom ruskom Lužički Srbi imenuju se lyžickie serbы, ali se danas pod uticajem nemačkog takođe javlja i sorb, pl. sorbы; poljski Serbowie łużyccy (vokal e- je pod uticajem istočnoslovenskih jezika), č. Lužičti Srbovéi.
--- Крај цитата ---

http://www.rastko.rs/rastko-lu/jezik/hsuster-srbin_l.html

Pravo da vam kazem meni je ovo uverljivije od svih drugih pretpostavki.

Pribislav:
Етноним Срби/Србин је сигурно најстарији етноним међу Словенима, а ја бих се чак усудио рећи и међу Индоевропљанима. Чини ми се да Србе први спомиње Плиније у првом веку н.е. негде око Кавказа, док се имена Чех, Лех, Словен јављају доста касније, у шестом веку, а Рус, Хрват и Пољак тек у деветом. Већина историчара и лингвиста који су се бавили именом Срба истичу његов архаичан облик и следствено томе велику старост. Занимљиво је такође помињање облика СРБИНДА у Риг-Веди, најстаријој по постанку Веди код Аријеваца. Овом се темом темељно бавио аустријски санскритолог Валтер Вист, имам негде тај текст па ћу покушати да га нађем и окачим овде или ископирам. Такође је значајан и велики број топонима који почињу са СРБ-СЕРБ-СОРБ-САРБ широм Евроазије, па и на неким местима где историјски нису били присутни Словени, као што је Велика Британија. Моја нека теорија је да је Срби могло бити исконско име Р1а Индоевропљана Јамна и Кордед културе и да су га они ширили по континенту у раном бронзаном добу.

Bane:

--- Цитат: Прибислав  Август 24, 2013, 03:55:07 поподне ---Етноним Срби/Србин је сигурно најстарији етноним међу Словенима, а ја бих се чак усудио рећи и међу Индоевропљанима. Чини ми се да Србе први спомиње Плиније у првом веку н.е. негде око Кавказа

--- Крај цитата ---

To je sad vec posebna tema u okviru ove. Nije mi jasno zasto, kada se diskutuje o ovome, postoji potreba da se ama bas svako pojavljivanje neke imenice koja lici na imenicu "Srb/Serb", i to u bilo kom jeziku, dovede u vezu sa predmetnim etnonimom?

Kao prvi post na temi sam postavio jednu (i samo jednu) od teorija o poreklu imena Srbin. Moje misljenje je da razlicite teorije o tome nemaju veze jedna sa drugom.
Tekst koji sam dao napisao je Hinc Sewc, Luzicki Srbin, najznacajniji sorabisticar, koji je kao i drugi Luzicki Srbi, ziveo i radio u Nemackoj (http://www.domowina-verlag.de/hs/awtorojo/65-sewc-hinc).
Prema tome ne slazem se da Serboi koje pominje Plinije, niti Srbinda iz Rig-Vede, niti bilo koje druge pojavljivanje slicnih reci, a koje ne moze jasno da se dovede u vezu sa znacenjem o kome govori Sewc, imaju veze sa tim etnomimom pa ni sa nama kao Srbima. Mozda je Sewc-ov tekst malo slozeniji i ljudi propuste poentu, pa cu zbog toga svojim recima da pokusam ukratko da kazem ono sto tamo pise:

"Etnonim Serb su stari Sloveni koristili za oznacavanje srodstva po mleku, sto se rasirilo medju neki Slovenima i za oznacavanje pripadnosti sirim zajednicama".

Mozda nije dobar primer ali meni to po malo lici na ovo sto danas svako svakog zove "brate!". Tj, ranije su umesto brate izgleda govorili jedan drugom "srbine!". Za primer, i dan danas u slovenackom postoji pozdrav "serbus!".
Drugacije receno, kada su Sloveni dosli na Balkan i bili u dodiru sa neslovenima a i sa drugim Slovenima, oni su mozda, da bi oznacili da neko pripada njihovoj zajednici, umesto da kazu "to su nasi", govorili "to su srbi". Na ovaj nacin moze da se objasni i nastanak vise srpskih drzava u srednjem veku. Dakle bilo je vise nezavisnih drzavnih tvorevina, ali su sve bile "srpske", tj u njima su ziveli ljudi koji su bili srodni jedni drugima.

Kyrios:

--- Цитат: Прибислав  Август 24, 2013, 03:55:07 поподне ---Етноним Срби/Србин је сигурно најстарији етноним међу Словенима, а ја бих се чак усудио рећи и међу Индоевропљанима. Чини ми се да Србе први спомиње Плиније у првом веку н.е. негде око Кавказа, док се имена Чех, Лех, Словен јављају доста касније, у шестом веку, а Рус, Хрват и Пољак тек у деветом. Већина историчара и лингвиста који су се бавили именом Срба истичу његов архаичан облик и следствено томе велику старост. Занимљиво је такође помињање облика СРБИНДА у Риг-Веди, најстаријој по постанку Веди код Аријеваца. Овом се темом темељно бавио аустријски санскритолог Валтер Вист, имам негде тај текст па ћу покушати да га нађем и окачим овде или ископирам. Такође је значајан и велики број топонима који почињу са СРБ-СЕРБ-СОРБ-САРБ широм Евроазије, па и на неким местима где историјски нису били присутни Словени, као што је Велика Британија. Моја нека теорија је да је Срби могло бити исконско име Р1а Индоевропљана Јамна и Кордед културе и да су га они ширили по континенту у раном бронзаном добу.

--- Крај цитата ---

Ја сам се надао, и још увек се надам, да овај форум неће постати још једно место где ће се неко играти речима које почињу са СРБ, СЕР и слично. Такве игрице не могу нас довести ни до каквих сазнања о пореклу Срба, па не треба трошити енергију на то, већ се треба бавити нечим што је чвршће аргументовано. И баба и жаба имају исти суфикс, па нису исто, чиста случајност.

Није баш потпуно тачно да је етноним Срби најстарији међу Словенима. Наиме, тачно је да Србе помиње Плиније Старији у делу Naturalis historia, 77-79. године, али се каже да у истом делу Плиније помиње и Анте и Венеде, а скоро у исто време, 98. године, Венеде помиње и Тацит у делу Германија. У другом веку помињу се и Хрвати, а у истом веку и Птоломеј помиње Србе. Такође, ни у једном старом извору се не тврди да се етноним Срби користи за све Словене, док се за етноним Венеди то каже. Управо због тог повезивања Срба са Кавкаским/Сарматским Србима, велики број источних аутора Србе (као и Хрвате) карактерише као једно од Антских (а не Склавинских) племена, са чиме се ја лично не слажем.

Слика коју прилажем је из књиге "The Slavs" Марије Гимбутас, где je наведено једно од тумачења етнонима Срби и Хрвати које је дао Moszynski.


Pribislav:
Ја сам само изнео неке чињенице које су ми биле познате, нигде нисам говорио о повезаности Србинде и кавкаских Срба са данашњом српском популацијом, већ искључиво као могуће изворе етнонима Срби(н). Такође нисам присталица деретићевских бајки који све живо повезује са Србима, али не бих тек тако одбацивао многобројне топониме који могу говорити о распрострањености и ширењу неког народа у прошлости. При томе, нигде нисам помињао топониме на СЕР, већ искључиво на СРБ/СЕРБ/СОРБ/САРБ, што је доста комплекснији корен од СЕР.

Словени су свакако морали имати неко народно име пре него што су их почели називати Словенима, слажем се да је то могло бити и име Венди/Венеди, али не бих искључивао ни могућност да се бар неки део Словена звао Србима. Неки чак сматрају да је име Венди германско, тј. да су Германи тако звали Словене.

Куrios, неизмерно сам ти захвалан на овој слици, наиме још пре неколико година сам схватио да вероватно постоји нека повезаност између имена Срба и Хрвата, то јест да је ХРВ само умекшана верзија речи СРБ, али нигде нисам могао наћи потврду тога. Просто ми је било невероватно да никоме није пала на памет та сличност и могућа веза, поготову јер су у питању географски и историјски блиски народи.

И за крај једно питање, какво је ваше мишљење о могућој вези између имена Срба и Сармата, пошто сам на много места читао да су Грци изменили Сарбат у Сармат због лакшег изговора?

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију