Аутор Тема: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)  (Прочитано 1005191 пута)

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #4260 послато: Октобар 16, 2022, 07:09:43 поподне »
Које су то три славе?
Заиста не знам. Али знам кад сам школску другарицу испитивао.
1. Грана Пале
2. Грана Брњица, Прача (Лучић хокејаш Ванкувер) Савиндан (27. Јануар) ово је сигуран податак
3. Грана Требевић , прије рата припадали Старом Граду-Сарајево
 

Ван мреже Срки Вук

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 92
  • J2b M205 Угреновић
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #4261 послато: Октобар 17, 2022, 05:25:56 пре подне »
Лучићи из Пала и Лукавице су сви поријеклом са Требевића и једна су  фамилија, славе  Никољдан. На Х. Пијеску такође има Лучића који мислим да немају везе са Требевићким Лучићима.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #4262 послато: Октобар 24, 2022, 02:05:13 поподне »
Да ли је евентуално изводљиво да се у оквиру табеле СДП као помоћна табела уврсти и табела тестираних са 23&me? Значи засебан одељак са напоменом да нису тестирани у оквиру пројекта или како год...јер мислим да би значило људима да имају бољи увид  и преглед  одређених ситуација. Колко ми се чини број тестираних код њих је повелик и помаже да стекнемо бољу слику генерално. Изводљиво јесте сигурно него да ли је то у складу са политиком пројекта,ово је заправо питање?

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #4263 послато: Октобар 24, 2022, 11:42:37 поподне »
Да ли је евентуално изводљиво да се у оквиру табеле СДП као помоћна табела уврсти и табела тестираних са 23&me? Значи засебан одељак са напоменом да нису тестирани у оквиру пројекта или како год...јер мислим да би значило људима да имају бољи увид  и преглед  одређених ситуација. Колко ми се чини број тестираних код њих је повелик и помаже да стекнемо бољу слику генерално. Изводљиво јесте сигурно него да ли је то у складу са политиком пројекта,ово је заправо питање?

Већ је од раније било питања... Ако неко има резултате маркера, само напред. Ако нема... са чиме ће у табелу? Тако је смишљена, тако се ради.
Свако може са својим вредностима маркера да приступи, само тада, не пре.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #4264 послато: Октобар 25, 2022, 07:34:52 пре подне »
Да ли је евентуално изводљиво да се у оквиру табеле СДП као помоћна табела уврсти и табела тестираних са 23&me? Значи засебан одељак са напоменом да нису тестирани у оквиру пројекта или како год...јер мислим да би значило људима да имају бољи увид  и преглед  одређених ситуација. Колко ми се чини број тестираних код њих је повелик и помаже да стекнемо бољу слику генерално. Изводљиво јесте сигурно него да ли је то у складу са политиком пројекта,ово је заправо питање?

Наравно. Пројекат је тако дизајниран, да се без проблема могу видети и само SNP резултати. Да ли може да се креира посебна табела само са тим резултатима, свакако, мислим да је то и технички изводљиво. Слично функционише Бошњачки днк пројекат, где су у тој основној форми обједињени сви резултати (маркери + SNP). Проблем са овим резултатима са 23andMe је тзв. заштита приватности, тј не би без конкретног одобрења могли да стоје у некој јавној табели. Ја свакако евидентирам све те резултате у засебној табели.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #4265 послато: Октобар 25, 2022, 08:34:35 пре подне »
Већ је од раније било питања... Ако неко има резултате маркера, само напред. Ако нема... са чиме ће у табелу? Тако је смишљена, тако се ради.
Свако може са својим вредностима маркера да приступи, само тада, не пре.
Нисте разумели питање.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #4266 послато: Октобар 25, 2022, 08:41:54 пре подне »
Наравно. Пројекат је тако дизајниран, да се без проблема могу видети и само SNP резултати. Да ли може да се креира посебна табела само са тим резултатима, свакако, мислим да је то и технички изводљиво. Слично функционише Бошњачки днк пројекат, где су у тој основној форми обједињени сви резултати (маркери + SNP). Проблем са овим резултатима са 23andMe је тзв. заштита приватности, тј не би без конкретног одобрења могли да стоје у некој јавној табели. Ја свакако евидентирам све те резултате у засебној табели.
Претпоставио сам да ће приватност бити проблем али ако ћемо право појединачно објављибање овде на форуму је већа повреда приватности зато што је доступан свима а табела пројекта само члановима. Али ок, пито не скито и то је то.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #4267 послато: Октобар 25, 2022, 09:08:06 пре подне »
Претпоставио сам да ће приватност бити проблем али ако ћемо право појединачно објављибање овде на форуму је већа повреда приватности зато што је доступан свима а табела пројекта само члановима. Али ок, пито не скито и то је то.

Ако је резултат у табели, такође ће бити видљив свима (и при опцији слободан приступ). Ја сам става да то није нека специјална повреда приватности, пошто су подаци информативног карактера (нема личних информација, само презиме, место и хаплогрупа), али нека правила ипак постоје (нажалост :) ).

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #4268 послато: Новембар 01, 2022, 10:41:54 пре подне »
Излгеда да су Хрвати (истраживање није од скоро по свему судећи) имали неки свој "днк дан", или нешто слично, с обзиром да ми је Јелић указао на 188 тестираних Хрвата из Хрватске и БиХ (са све презименима)


I2a + I1

Алабанда (Каштел Стари, Далмација)
Алагић (Бихаћ, северозападна Босни)
Апић (Винковци, Славонија)
Аргентин (Стара Новаља, Далмација)
Аугустиновић (Семељци, Славонија)
Бабаић (Стари Микановци, Славонија)
Багарић (Шибеница, Средња Босна)
Бан (Штоковци, Истра)
Барач (Јовићи, Далмација)
Барилић (Иванић Град, Хрватска Централна)
Башић (Брочанац, Херцеговина)
Батовић (Надин Далмација)
Бебић (Десне, Далмација)
Белић (Прелог, Северозападна Хрватска)
Белина (Мала Ерпења, Северозападна Хрватска)
Биличић (Мрзљаки, Средишња Хрватска)
Биондић (Вратник, Северна Јадран)
Брлић (Давор Славонија)
Брнада (Бугојно, Југозападна Босна)
Брозић (Пољица Далмација)
Цапан (Тоуњ, Средишња Хрватска)
Цигановић (Будровци, Славонија)
Циглар (Свибовац Подравски, Северозападна Хрватска)
Чвачић (Подвиње, Славонија)
Чикеш (Жежевица, Далмација)
Чубрић (Пировац, Далмација)
Дадић (Биско, Далмација)
Дебелић (Прковци, Славонија)
Дебељак (Туњица, северозападна Босни)
Дјетелић (Хрватска Костајница, Средишња Хрватска)
Фекетија (Турановац, Северозападна Хрватска)
Ферић (Сапци, Славонија)
Гарачић (Ораховица сјеверозападна Хрватске)
Храниловић (Декановец, Северозападна Хрватска)
Рак (Селница, Северозападна Хрватска)
Јелић (Книн, Далмација)
Јерковић (Стари Микановци, Славонија)
Јузбашић (Жупања, Славонија)
Каменар (Буздохањ, Северна Јадран)
Капетановић (Доња Мотичина, Славонија)
Кнежевић (Градачац, свјевероисточна Босна)
Колак (Тихаљина, Херцеговина)
Комерлин (Загреб Средишња Хрватска)
Ковач (Виница Југозападна Босна)
Ковачић (Мрацлин, Средишња Хрватска)
Крижанић (Мрацлин, Средишња Хрватска)
Крњак (Новаковец, Северозападна Хрватска)
Лаштро (Залужај, северозападној Босни)
Либрић (Врхошчак-Пушине, Средишња Хрватска)
Лишчић (Винковци, Славонија)
Мадунић (Циста Прово, Далмација)
Мандић (Широко Поље, Славонија)
Марин (Доњи Марини, Далмација)
Маштровић (Задар, Далмација)
Меден (Сутиванац, Истра)
Милетић (Рамановци, Славонија)
Муштра (Сегет, Истра)
Пачарић (Семељци, Славонија)
Парлов (Ричице, Далмација)
Павичић (Боричевац, Средишња Хрватска)
Пернар (Горица Средишња Хрватска)
Пинтарић (Турски врх, Северозападна Хрватска)
Погорилић (Повљана, Далмација)
Радан (Влашићи, Далмација)
Радочај (Сладојевци, Северозападна Хрватска)
Раич (Дрежница, Херцеговина)
Раос (Медовдолац, Далмација)
Распудић (Прозор Херцеговина)
Римац (Лиштани, Југозападна Босна)
Романовић (Печно, Средишња Хрватска)
Ромић (Метковић, Далмација)
Рубић (Катуни, Далмација)
Ручевић (Стари Микановци, Славонија)
Селеш (Петранец, Северозападна Хрватска)
Смиљанић (Купрес, Југозападна Босна)
Србић (Бакић, Северозападна Хрватска)
Стипић (Мркоњић Град, Средња Босна)
Стојић (Вилић Село, Славонија)
Суботић (Немци, Славонија)
Шалић (Вишковци, Славонија)
Симић (Груде, Херцеговина)
Такшић (Винковци, Славонија)
Трденић (Гушће, Средишња Хрватска)
Туђман (Велико Трговишће, Северозападна Хрватска)
Војковић (Томиславграду, Херцеговина)
Враголовић (Стризивојна, Славонија)
Врбанић (Врбанци, Истра)
Вучић (Главице, Далмација)
Вучко (Сливно, Далмација)
Зидрум (Растовача, свјевероисточна Босна)
Ждеро (Руновићи, Далмација)
Да ли се Раосе у међувремену нешто више издефинисало или су остали ни на небу ни на земљи?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #4269 послато: Новембар 01, 2022, 06:05:07 поподне »
Нова тура ажурираних резултата са 23andMe:

I2-S17250
Гашић, Никољдан, Матавази/Нови Град/Босанска Крајина/БиХ   
Маркош, Ђурђевдан, Пађене/Книн/Далмација/ХР   
Јанчић, Херцег Нови/Стара Херцеговина/ЦГ   
Јекић, Јовањдан, Сјеничак Ласињски/Ласиња/Кордун/ХР   
Кнежевић, Никољдан, Велика/Плав/Брда/ЦГ   
Тољагић, Св. Врачи, Саница/Кључ/Босанска Крајина/БиХ   
Стејић, Ђурђиц, Сомбор/Бачка/СРБ   
Дураковић, Ђурђевдан, Доњи Лапац/Лика/ХР   
Ћенановић, Ђурђиц, Павловци/Рума/Срем/СРБ   
Сијић            
Обрадовић, Василијевдан, Тутин/Рашка/СРБ   
Андрејић, Стевањдан, Омољица/Панчево/Банат/СРБ   
Нинковић, Јовањдан, Невесиње/Херцеговина/БиХ   
Бајић, Стевањдан, Мокроноге/Дрвар/Босанска Крајина/БиХ   
Дабић, Јовањдан, Комоговина/Доњи Кукурузари/Банија/ХР   

I2-PH908>Z16983
Тимарац, Јовањдан, Врбашка/Градишка/Босанска Крајина/БиХ   
Јеремић, Зајечар/Тимочка Крајина/СРБ   

I2-M423
Рацић, Стевањдан, Подосоје/Врлика/Далмација/ХР   

I2-CTS5966
Јолџић, Ђурђевдан, БиХ   

I2-Z17855
Вујновић, Јовањдан, Витуњ/Огулин/Лика/ХР   
Вујанић            
Медан, Јовањдан, Столац/Херцеговина/БиХ   
Вишњић, Лазаревдан, Свиница/Мајур/Банија/ХР   


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #4270 послато: Новембар 01, 2022, 09:33:42 поподне »
I2-S17250
Јанчић, Херцег Нови/Стара Херцеговина/ЦГ   

Јанчићи су са Шпуља на Превлаци (код Њивица), па се део одатле преселио у Суторину. Изворна слава им је Свети Илија, а онај део који се преселио у Суторину узео је да слави Светог Стефана (Шћепандан). Једно њихово предање каже да су у Боку дошли из Бјелица.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #4271 послато: Новембар 01, 2022, 10:34:49 поподне »
Јанчићи су са Шпуља на Превлаци (код Њивица), па се део одатле преселио у Суторину. Изворна слава им је Свети Илија, а онај део који се преселио у Суторину узео је да слави Светог Стефана (Шћепандан). Једно њихово предање каже да су у Боку дошли из Бјелица.

Има и Јанчића који су L1b. Сад не знам који су "прави", а који су се прибратили.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #4272 послато: Новембар 01, 2022, 10:40:47 поподне »
Има и Јанчића који су L1b. Сад не знам који су "прави", а који су се прибратили.

То су Јанчићи из Кривошија, славе Свету Петку. Ради се о два сасвим различита рода, тако да мислим да није у питању никакво прибраћивање. Мало буни оно тобожње порекло из Бјелица. Моје је мишљење да су превлачки Јанчићи Херцеговци, односно староседеоци у том крају.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #4273 послато: Новембар 02, 2022, 09:23:48 пре подне »
То су Јанчићи из Кривошија, славе Свету Петку. Ради се о два сасвим различита рода, тако да мислим да није у питању никакво прибраћивање. Мало буни оно тобожње порекло из Бјелица. Моје је мишљење да су превлачки Јанчићи Херцеговци, односно староседеоци у том крају.
Јесу ли ови Јанчићи у сродству са Вучуровићима који славе св. Петку? Мислим на ове из Кривошија.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #4274 послато: Новембар 04, 2022, 02:13:01 пре подне »
Јесу ли ови Јанчићи у сродству са Вучуровићима који славе св. Петку? Мислим на ове из Кривошија.

Предањски нису повезани, али генетичко сродство и иста слава јасно указују за заједничко порекло.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #4275 послато: Новембар 04, 2022, 10:40:06 пре подне »
Предањски нису повезани, али генетичко сродство и иста слава јасно указују за заједничко порекло.
Хвала.Колега ми је Вучуровић. О њима сам читао (ако не грешим) да им је најдаље порекло из Братоножића. Они су Q хаплогрупа, а ови опет L. Мислим, која је вероватноћа да се две најређе хаплогрупе код Срба нађу на истом месту. Наравно,ако је предање Вучуровића тачно.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #4276 послато: Новембар 10, 2022, 07:03:13 пре подне »
Ловрић, Цвијановић Брдо, Слуњ, Кордун, E-V13

Славе ЛОВРИЋА са Кордуна – Лазарeва субота, Св.Петар и Павле, Св. Никола


Исаковић, Јовањдан, Узвеће, Богатић, J2a-L25

ФИРАУНОВИЋИ (Јовањдан, 32-3 к); досељени од Косова Поља, заједно са Војиновићима. По предању, кренули у сеобу под воћством патријарха Арсенија Чарнојевића. Један од њих застане у Тршу (потес у селу), због болести, а после се ту стално насели. Једном хајдуци нападну његову кућу, и побију све укућане, сем детета Станимира – који је боловао од богиња. Станимира нађу цигани, и одхране га. Због тога, Станимира прозову Фираун, а његово потомство – Фирауновићима. Од Фирауновића су ИСАКОВИЋИ (5-8 к), ЈОВАНОВИЋИ 1 (10-3 к), НИКОЛИЋИ 1 (5 к), СИМИЋИ (8-3 к), СРДАНОВИЋИ (8-1 к), и ТАНАСИЋИ (27-10 к).


Русовац, Никољдан, Избиште, Вршац, J2a-M92

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #4277 послато: Новембар 14, 2022, 01:22:53 поподне »


Видовић, Ђурђевдан, Видовићи, Босанско Грахово, R1b-U106>L48>Z326

Са овим резултатом добили смо хаплогрупу уначких Кесића, а уједно и потврду резултата Кесића из околине Лакташа.

"Кесића под тим презименом и под наново издевеним има у целој области 74 куће. Издевена су им презимена: Краљ, Стевандић, Видовић, Рујевић, Алексић и Поповић. Славе Ђурђевдан. Старац Никола Кесић из Прекаје прича о старини своје породице: „Мој пранђед Јандрија иселио из Голубића у Далмацији. Један му брат остао у Грахову, један у Жупици и од овога су Видовићи, а један у Мрђама."

Још један резултат који потврђује везу Кесића, Видовића и осталих Ђурђевштака из Унца:

Бабић, Ђурђевдан, Бравско, Босански Петровац, R1b-U106>Z326

"Бабић - дванаест куће. Славе Ђурђевдан. Звали се некада Кесићи. Пореклом су из Видова Села у Горњем Унцу. Има их тамо доста и данас. Пре 90 година доведе отуда нека удовица осам синова. Под старост њену звали је и укућани и сељани бабом. Потомство јој доби отуда презиме Бабић."

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #4278 послато: Новембар 19, 2022, 10:28:47 пре подне »
Урадио сам статистику за сва три народа у БиХ, на основу резултата са 23andMe.



Ове статистике са 23andMe су захвалне из више разлога. Узорак је углавном добар. Нема планских тестирања родова, као што је то случај у табели са маркерима. Узорак је најчешће и методолошки исправан (равномерно тестиране области). Код Срба највише тестираних из Крајине (највише становника), код Хрвата из Херцеговине, код Бошњака из Цазинске Крајине, Средње и Североисточне Босне, итд. Чини се чак да узорак по ентитетима одговара актуелном стању у Босни и Херцеговини.

Интересантно да најмања одступања постоје у оквиру хаплогрупе R1a. Није такав случај са I2, E1b и N2. Ту су углавном и најоштрије разлике. Србима су, уопштено говорећи, генетички ближи Бошњаци, него Хрвати из БиХ. Уједно, Бошњаци су најближи том неком општем пресеку за БиХ (последња колона).


Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #4279 послато: Новембар 19, 2022, 11:38:49 пре подне »
Урадио сам статистику за сва три народа у БиХ, на основу резултата са 23andMe.



Ове статистике са 23andMe су захвалне из више разлога. Узорак је углавном добар. Нема планских тестирања родова, као што је то случај у табели са маркерима. Узорак је најчешће и методолошки исправан (равномерно тестиране области). Код Срба највише тестираних из Крајине (највише становника), код Хрвата из Херцеговине, код Бошњака из Цазинске Крајине, Средње и Североисточне Босне, итд. Чини се чак да узорак по ентитетима одговара актуелном стању у Босни и Херцеговини.

Интересантно да најмања одступања постоје у оквиру хаплогрупе R1a. Није такав случај са I2, E1b и N2. Ту су углавном и најоштрије разлике. Србима су, уопштено говорећи, генетички ближи Бошњаци, него Хрвати из БиХ. Уједно, Бошњаци су најближи том неком општем пресеку за БиХ (последња колона).

Небојша, кад наводиш из којег подручја су тестирани, шта то тачно значи, односно који временски тренутак си узимао у обзир за одређивање места њиховог порекла? Питам ово зато што се демографска слика сваке од три националне популације у БиХ територијално јако разликује сада и пре 100+ година. Ако је као место порекла посматрано место живљења директног мушког претка на почетку 20. века, онда би се за оцену релевантности узорка морао посматрати распоред популације у то време. Подручја најбројније насељености сваке од три посматране популације у БиХ данас и у попису из 1910. године умеју да се прилично разликују. На пример, на попису из 1910. године Петровачки котар, који је обухватао Петровац, Дрвар и Кулен Вакуф, имао је приближно исти број Срба као и подручје које данас припада граду Бањалуци. Какво је стање данас када се упореде ове две области не треба ни да објашњавам. 
Kамене рабъ и госодинъ