Аутор Тема: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)  (Прочитано 1023393 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1780 послато: Октобар 25, 2018, 06:49:42 поподне »
Perovanovići iz Medveđe su Pješivci a ne Rovčani.

У планском насељавању Јужне Србије (Топлица, Јабланица, Косаница) 1889. Црногорцима, сигурно је било и Ровчана. Тако у с. Растовници донедавна је било Булатовића, а у селу Балчак Влаховића; од Булатовића су опет Вељовићи, Павићевићи и Лакићевићи, а од Влаховића Ђуровићи. У Топлици ровачког порекла су: Јовановићи, Илинчићи, Ђорђевићи као и Перавићи и Перовановићи у селу Гајтан. У ровачком селу Лијешњу сачувано је предање да од њихових Јанковића има одсељених у Гајтану. И у селима Растелици и Дрену има Булатовића, у Плочнику Перовића, а у Коњарнику Влаховића, Вуковића и Радуловића. Досељавања Ровчана у Србију било је и почетком нашег као оно и крајем прошлог столећа. Али, када се помињу Ровчани досељени у Топлицу, додајемо да савремени испитивач становништва Топлице вели, да данас Ровчана тамо више скоро нема. Они су се, нарочито у новије време, иселили у градове и друге крајеве Србије

https://www.poreklo.rs/2013/07/01/poreklo-plemena-rovcana/

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1781 послато: Октобар 25, 2018, 06:52:09 поподне »
Личина је био J-M267 из Хрватске, а у ЦГ R-BY611?

Да, а ово је Личина из Босанске Крајине.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1782 послато: Октобар 25, 2018, 08:22:18 поподне »
u Retkoceru su Pješivci. To je druga familija. Reko sam Aci o tome. Znam lično jednoga.

Ван мреже Скардус

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 163
  • I2а1а-М26/L-158
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1783 послато: Октобар 25, 2018, 08:55:18 поподне »
Личина, И2 М26, пише да је из Србије. Има моју хаплогрупу па бих волео да знам о коме се ради.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1784 послато: Октобар 25, 2018, 09:15:15 поподне »
Личина, И2 М26, пише да је из Србије. Има моју хаплогрупу па бих волео да знам о коме се ради.

Имате једног географски ближег "рођака" (M26) који се појавио у оквиру Косметског ДНК подухвата...
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1785 послато: Октобар 25, 2018, 09:18:34 поподне »
u Retkoceru su Pješivci. To je druga familija. Reko sam Aci o tome. Znam lično jednoga.

У мојој књизи "Радовићи, порекло, људи и догађаји", која ускоро треба да буде објављена у издаваштву нашега Порекла, на 5500 (пет ипо хиљада) страница, у 6 томова, детаљно сам обрадио сва исељавања из Црне Горе и Старе Херцеговине у Србију, па и у ова мјеста која ви помињете.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1786 послато: Октобар 25, 2018, 10:00:00 поподне »
Vi to niste tačno uradili za Perovanoviće iz Retkocera. Oni su se prezivali Cebalovići i ima ih jedino u Pješivcima. Kad su se naselili u Jablanicu promenili su prezime.
Moj komšija u Prištini je bio od njih. Ja kad nešto napišem to je tačno. Ne znam jel tesirani od njih ali u Retkoceru su doselili iz Pješivaca.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1787 послато: Октобар 25, 2018, 10:52:53 поподне »
Сад ми је одговрио Перовановић. Деда му је родом из околине Лесковца (вероватно Гајтан). Тамошњи Перовановићи би (бар према литератури) требало да су из Роваца (крај 19. века). Занимљиво да Миљанићи за Илинчиће стављају поред "Перовановићи". Илинчићи су такође Ровчани и има их на 23andMe (такође I2a).

Слава тестираних Перовановића из Лесковца је Свети Василије, што мало компликује ствар.
« Последња измена: Октобар 25, 2018, 10:54:52 поподне Небојша »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1788 послато: Октобар 25, 2018, 11:02:13 поподне »
Не знам колико овај резултат може бити од користи:

Shala (претпостављам Шаља), Косово (околина Пећи изгледа), I2-Z17855

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1789 послато: Октобар 25, 2018, 11:19:43 поподне »
Не знам колико овај резултат може бити од користи:

Shala (претпостављам Шаља), Косово (околина Пећи изгледа), I2-Z17855
https://en.wikipedia.org/wiki/Kujtim_Shala
Kujtim Salja,rodjen u Prizrenu,bivsi fudbaler Partizana itd....Moguce da je od tih.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1790 послато: Октобар 25, 2018, 11:29:14 поподне »
Баћовић, Никшић? I2-S17250

Тестирани Баћовић је изгледа из Никшића. Ови Баћовићи (шире Мулине) славе Јовањдан и пореклом су из Бањана. То је род тзв. Кленчана. Ако се не варам, у оквиру њих је било неких N.P189.2, па овај резултат помало чуди?


од познатих Баћовића, на памет ми пада глумац Марко (Никшић), познат по улози Јакуба у "Косовском боју"




Ту је и Петар Баћовић




А не знам да ли певач Слободан Мулина има везе са овим Мулинама из Бањана?


 

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1791 послато: Октобар 25, 2018, 11:33:06 поподне »
Da nije A1328

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1792 послато: Октобар 25, 2018, 11:36:59 поподне »
Баћовић, Никшић? I2-S17250

Тестирани Баћовић је изгледа из Никшића. Ови Баћовићи (шире Мулине) славе Јовањдан и пореклом су из Бањана. То је род тзв. Кленчана. Ако се не варам, у оквиру њих је било неких N.P189.2, па овај резултат помало чуди?


од познатих Баћовића, на памет ми пада глумац Марко (Никшић), познат по улози Јакуба у "Косовском боју"




Ту је и Петар Баћовић




А не знам да ли певач Слободан Мулина има везе са овим Мулинама из Бањана?


Из Бањана, тј. Кленка, био је и Максим Баћовић, херцеговачки и црногорски војвода.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1793 послато: Октобар 25, 2018, 11:39:51 поподне »
Da nije A1328

То већ не може да се види на 23andMe. ;) Колико ми је познато, то су једини Баћовићи доле и сви би требали бити део истог рода. Мада од Кленчана имамо тестиране Томашевиће и Лучиће, а они су N-P189.2. Према предању, то је исти род са Баћовићима.

Сачекаћу одговор тестираног, најбоље.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1794 послато: Октобар 25, 2018, 11:53:09 поподне »
Сад ми је одговрио Перовановић. Деда му је родом из околине Лесковца (вероватно Гајтан). Тамошњи Перовановићи би (бар према литератури) требало да су из Роваца (крај 19. века). Занимљиво да Миљанићи за Илинчиће стављају поред "Перовановићи". Илинчићи су такође Ровчани и има их на 23andMe (такође I2a).

Слава тестираних Перовановића из Лесковца је Свети Василије, што мало компликује ствар.

Уз војиненадову помоћ дођосмо до порекла ових Перовановића из околине Лесковца. Они су даље Шуковићи из Мораче.

За Шуковиће се каже да су пореклом са Чева и да су због неког сукоба са Ћеклићима почели славити Св. Василија Великог (стара слава Аранђеловдан).

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3423
  • Васојевић
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1795 послато: Октобар 26, 2018, 12:09:47 пре подне »
Уз војиненадову помоћ дођосмо до порекла ових Перовановића из околине Лесковца. Они су даље Шуковићи из Мораче.

За Шуковиће се каже да су пореклом са Чева и да су због неког сукоба са Ћеклићима почели славити Св. Василија Великог (стара слава Аранђеловдан).

Занимљиво. Обрадовићи из Лубница, који би требало да су рођаци Шуковића, припадају R1a хаплогрупи на основу једног старијег резултата са 23andMe.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1796 послато: Октобар 26, 2018, 09:59:00 пре подне »
Баћовић, Никшић? I2-S17250

Тестирани Баћовић је изгледа из Никшића. Ови Баћовићи (шире Мулине) славе Јовањдан и пореклом су из Бањана. То је род тзв. Кленчана. Ако се не варам, у оквиру њих је било неких N.P189.2, па овај резултат помало чуди?

Занимљив резултат. Ако је тестирани из Црне Горе, мислим да су бањански Баћовићи једини са овим презименом.
А занимљиву причу о пореклу Кленчана (од којих су и Баћовићи) износи Обрад Вишњић у књизи "Голија и Голијани", цитирајући Лубурићев рад "Бановић Страхиња".

Наводно су Кленчани огранак косовских Бановића, који су са Косова у Херцеговину предигли почетком 16. века.

Као родове Бановића, Лубурић наводи:

У Бањанима: Баћовићи, Кнежевићи, Пејовићи, Поповићи, Васиљевићи, Кецојевићи, Марковићи, Ђурковићи, Лучићи, Орбовићи, Томашевићи,
Глиговићи, Матовићи и Зечевићи.
У Голији: Вишњићи и Томовићи, и изумрли Пецирепи.
У Пиви: Јоковићи, Љешевићи, Аџићи, Радојичићи, Туфегџићи, Кандићи, Васовићи, Кецојевићи и Лучићи.
У Гацку: Звиздићи (муслимани).
У Рудинама: Вуковићи, Мулине и Тешановићи.
У Невесињу Савићи, Голијани, Реповићи, Гмизовићи и Зечевићи.
На Загорју: Регоји.
У Загори код Требиња: Петровићи.
У Рисну, Бјеладиновићи.
У Дубровнику, Ђаје.
У Горњој Морачи: Рнковићи, Тодоровићи, Лакетићи и Крушићи.
У Чајетини, код Ужица, Нешковићи и Мићићи (од њих је чувени сердар Јован Мићић).

Е, а сад најважнији детаљ који износи Лубурић, везан баш за Баћовиће:

"Неки Бановићи ишли су мећу сењоке ускоке у Сењ. Отуда се вратио касније предак Баћовића".

Овај навод и хаплогрупа тестираног Баћовића можда указују да су Баћовићи (или можда део Баћовића) дошли у Бањане из Лике и сродили се са Кленчанима.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1797 послато: Октобар 26, 2018, 10:01:59 пре подне »

А не знам да ли певач Слободан Мулина има везе са овим Мулинама из Бањана?



Слободан Мулина је Ужичанин, али је само рођен тамо, јер му је отац у Ужицу био на служби (на железници).
Отац му је из Требиња, дакле, требало би да је од бањанских Мулина.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1798 послато: Октобар 26, 2018, 11:29:41 пре подне »
Не знам колико овај резултат може бити од користи:

Shala (претпостављам Шаља), Косово (околина Пећи изгледа), I2-Z17855

Зар није раније на Фољеји био резултат неког I2a-CTS10228 Шаље из Пећи, тј. из дечанског краја, ако се добро сећам? Тај Шаља би требало да је сродан са фамилијом Исе Бољетинца, која се из Истинића иселила на Копаоник, код својих "сродника" по фису, у село Бољетин. Можда је то тај исти тестирани појединац; ако је то тачно, сада знамо да је у питању подграна Z17855.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Y-ДНК резултати са 23andMe и остали (без хаплотипова)
« Одговор #1799 послато: Октобар 26, 2018, 12:08:48 поподне »
Зар није раније на Фољеји био резултат неког I2a-CTS10228 Шаље из Пећи, тј. из дечанског краја, ако се добро сећам? Тај Шаља би требало да је сродан са фамилијом Исе Бољетинца, која се из Истинића иселила на Копаоник, код својих "сродника" по фису, у село Бољетин. Можда је то тај исти тестирани појединац; ако је то тачно, сада знамо да је у питању подграна Z17855.

Да, вероватно се ради о истом роду, ако не  о истом човеку. Штета што немамо "дубљу" анализу... мада су му можда по Метохији многе српске фамилије сродне.