Аутор Тема: Порекло презимена Гашић  (Прочитано 9695 пута)

Емилија

  • Гост
Порекло презимена Гашић
« послато: Август 24, 2013, 10:12:33 поподне »
Поздрав свима,
отворила бих нову тему у вези порекла презимена Гашић. Ређе је презиме и досад га нисам сретала изван свог родног краја а то је Врњачка Бања, мада сам чула да их има у Хрватској (наводно Лика). Крсна слава нам је Свети Мрата. Већ дуже време се бавим прављењем породичног стабла и стигла сам нажалост само до пет генерација уназад због недостатака писаних докумената у локалном архиву. За сада сигурно знам да већ пет генерација (негде од око 1870. године сигурно) породица Гашић обитава у околини Врњачке Бање, прецизније у Руђинцима.

Уколико неко зна било шта или ме чак може упутити како даље да употпуним истраживање била бих јако захвална.

Све најлепше!

Окир СРБ

  • Гост
Одг: Порекло презимена Гашић
« Одговор #1 послато: Август 24, 2013, 10:50:17 поподне »
Поздрав, Емилија. :)

- Мислим да је презиме Гашић настало од хипокористика Гашо, изведеног од имена Гаврило (Гаврило > Гашо > Гашо+ић> Гашић).
- Што се тиче Горње Крајине (Лика, Крбава, Гацка, Капелско, Кордун, Банија), Славоније и Далмације, Гашића нема међу Србима, нити их је било.
- Гашића има међу Србима у Босни и јако су бројни. По црквеном шематизму Дабро - Босанске митрополије из 1882. године, Гашића је било у 16 парохија, са 5 крсних слава (Аранђеловдан, Стевањдан, Ђурђевдан, Јовањдан, Никољдан).

Не посједујем монографије о Врњачкој Бањи, али сам пронашао 8 кућа Гашића у селу Горње Вратаре (општина Александровац). Њихов предак је дошао из јужних крајева, Косова или Метохије (подаци су из књиге "Жупа aлександровачка", од Милисава Лутовца).

« Последња измена: Август 24, 2013, 10:54:01 поподне Петар М. Демић »

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Порекло презимена Гашић
« Одговор #2 послато: Август 24, 2013, 11:52:04 поподне »
У граду Приједору има Гашића насеље.

Емилија

  • Гост
Одг: Порекло презимена Гашић
« Одговор #3 послато: Август 25, 2013, 12:42:30 поподне »
Хвала на одговорима.

Оно што знам по неким старим дединим причама јесте да су постојали извесни Гале и Раденко који су били рођаци и који су након сукоба с неким Турцима избегли у Србију и променили имена у Гашић и Раденковић. И дан-данас ти исти Раденковићи живе близу нас Гашића, али нажалост из њихове породице још мање о томе знају :) Мада сам се стално питала зашто се у том случају нисмо презивали Галић или већ тако некако слично а не Гашић :)

Уколико неко зна још нешто, била бих му јако захвална :)


Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Порекло презимена Гашић
« Одговор #4 послато: Август 25, 2013, 01:04:36 поподне »
Емилија,
у северној Далмацији има и Галића и Галовића, али ако вам се предак звао Гале, сигуран да се није презивао Галић / Галовић. Тако би се, евентуално, могли презивати његови потомци.
Икавац

Аксић

  • Гост
Одг: Порекло презимена Гашић
« Одговор #5 послато: Август 25, 2013, 01:43:45 поподне »
 :o :o :o :o  :-[ :-[ :-[ :-[

Kuč

  • Гост
Одг: Порекло презимена Гашић
« Одговор #6 послато: Септембар 01, 2013, 02:47:22 поподне »
Ваш ђед је то објаснио кад вам је рекао да су доселили рођаци Гале и Раденко и да су од њих настале двије нове фамилије Гашићи и Раденковићи. Слава коју славите Св. Мрата је слава коју казује да ваша фамилија припада ”Кулизама” који су се из Бишева код Рожаја ђе им је био коријен селили ка Тутину, Пазару, Ибарском Колашину, Копаонику а касније одатле по цијелој Србији. Са осталим Гашићима ништа немате заједничко сем презимена, једини рођаци које имате су Раденковићи у истом селу са којима се вјероватно ни до данас не узимате. Уколико знате село одакле су Гале и Раденко доселили, постоји шанса да нађете рођаке и сазнате нешто више.

Емилија

  • Гост
Одг: Порекло презимена Гашић
« Одговор #7 послато: Септембар 04, 2013, 10:26:13 поподне »
Хвала на одговору! :)
Одакле вам ове информације о селидбама и шта су тачно "Кулизе"?

Хвала још једном!

Емилија

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Порекло презимена Гашић
« Одговор #8 послато: Септембар 04, 2013, 10:31:18 поподне »
Цитат
Одакле вам ове информације о селидбама и шта су тачно "Кулизе"?

http://www.poreklo.rs/2013/07/13/kulize-rodovi-koji-slave-sv-mratu/?lang=lat
Икавац