Аутор Тема: Поријекло презимена Тутњевић  (Прочитано 2290 пута)

Ван мреже Дервента

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 169
  • I2-PH908-FT16449-Y126296-FT19919
Поријекло презимена Тутњевић
« послато: Новембар 18, 2017, 04:21:40 поподне »
Желио бих замолити да ми се обрате сви који би ми могли помоћи у истраживању поријекла моје породице Тутњевић.

У Босни постоји неколико грана ове породице у подручјима Добоја, Дервенте и Шамца. У околини Фојнице такође живе Тутњевићи који су муслимани, а Хрватској ово презиме такође постоји у околини Новске и Осијека.

Моја грана породице је из Доњег Детлака, Дервента. Тутњевићи овдје славе славу Св. Ђорђа. Према ДНК тестирању које сам урадио преко Family Tree DNA, припадам хаплпо групи I2a1b3 - Dinaric South.

Не постоје писани податци о поријеклу породице прије 1883. и пописа у Шематизму Архипископије Дабарско Босанске. Усмено предање новијих родова и породица у Детлаку има сјећање да су им преци дошли или са Озрена или Врховине. Врховина се односи у овом контексту на сјеверне обронке планине Влашић и крај измећу Котор Вароши, Теслића и Травника.

Недавно сам на Соколац форуму нашао податак да у породици Тутњевића из Цвртковаца код Добоја постоји породично предање о тројици браће која су дошла са простора око Маглаја те да се један населио у Цвртковцима код Добоја, један у Булетићу код Теслића а један у Детлаку код Дервенте. Према том предању такође постоји вјеровање да су преци породице дошли са подручја Романије.

Српско становништво Романије у већини вуче поријекло кроз стално исељавање породица и племена Старе Херцеговине  и Црне Горе.




Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Поријекло презимена Тутњевић
« Одговор #1 послато: Новембар 18, 2017, 05:15:08 поподне »
Желио бих замолити да ми се обрате сви који би ми могли помоћи у истраживању поријекла моје породице Тутњевић.

У Босни постоји неколико грана ове породице у подручјима Добоја, Дервенте и Шамца. У околини Фојнице такође живе Тутњевићи који су муслимани, а Хрватској ово презиме такође постоји у околини Новске и Осијека.

Моја грана породице је из Доњег Детлака, Дервента. Тутњевићи овдје славе славу Св. Ђорђа. Према ДНК тестирању које сам урадио преко Family Tree DNA, припадам хаплпо групи I2a1b3 - Dinaric South.

Не постоје писани податци о поријеклу породице прије 1883. и пописа у Шематизму Архипископије Дабарско Босанске. Усмено предање новијих родова и породица у Детлаку има сјећање да су им преци дошли или са Озрена или Врховине. Врховина се односи у овом контексту на сјеверне обронке планине Влашић и крај измећу Котор Вароши, Теслића и Травника.

Недавно сам на Соколац форуму нашао податак да у породици Тутњевића из Цвртковаца код Добоја постоји породично предање о тројици браће која су дошла са простора око Маглаја те да се један населио у Цвртковцима код Добоја, један у Булетићу код Теслића а један у Детлаку код Дервенте. Према том предању такође постоји вјеровање да су преци породице дошли са подручја Романије.

Српско становништво Романије у већини вуче поријекло кроз стално исељавање породица и племена Старе Херцеговине  и Црне Горе.
Poznajem Tutnjevice iz Doboja,dvojicu brace.Vasa grana PH908 je vjerovatno kao u slucaju Krulja,Kovaca (CTS10228 ) porijeklom iz Hercegovine kao i Ninkovico.Naime imamo testiranih vise njih,sad trenutno se sjecam Krulja,Kovaca i mislim Ninkovica iz Hercegovine cije su slave iste kao kod nasih u Doboju koji takodje znaju da su iz Hercegovine porijeklom.

Ван мреже Дервента

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 169
  • I2-PH908-FT16449-Y126296-FT19919
Одг: Поријекло презимена Тутњевић
« Одговор #2 послато: Новембар 19, 2017, 12:00:33 пре подне »
Најљепше се захваљујем на одговору. Погледао сам податке који постоје за поријекло Нинковића, Ковача и Круља и све заиста упућује на Стару Херцеговину и племена Дробњака, Бањана или Риђана. Знам до постоје иницијативе за шире тестирање одређених породица и братстава Срба из Старе Херцеговине. Било би интересантно да се резултати повежу са тестираним са подручја Сјеверне Босне, нарочито оних са Поусорја, Озрена, Требаве и Посавине гдје постоји јако усмено предање о херцеговачком поријеклу.

Ван мреже Банија

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Поријекло презимена Тутњевић
« Одговор #3 послато: Новембар 19, 2017, 03:19:05 поподне »
Презиме Тутњевић према попису Босне и Херцеговине из 1991. године (сви су пописани као Срби):


Од сличних презимена ту су и презимена Тутнић/Тутњић (сви су пописани као Муслимани) и Тутниловић/Тутњиловић (сви су пописани као Срби):


Ван мреже Дервента

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 169
  • I2-PH908-FT16449-Y126296-FT19919
Одг: Поријекло презимена Тутњевић
« Одговор #4 послато: Новембар 19, 2017, 06:47:19 поподне »
Захваљујем се на овим податцима. Мислим да би за утврђивање заједничког евентуалног претка требало урадити шире тестирање сва три огранка ове породице из Добоја, Дервенте и Шамца.

Овим позивам све заинтересоване Тутњевиће да се тестирају и подијеле резултате на порталу Порекло.

Ван мреже Дервента

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 169
  • I2-PH908-FT16449-Y126296-FT19919
Одг: Поријекло презимена Тутњевић
« Одговор #5 послато: Новембар 19, 2017, 06:57:44 поподне »
И наравно, да не заборавимо Тутњевиће из Булетића, Теслић  :)

Ван мреже Дервента

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 169
  • I2-PH908-FT16449-Y126296-FT19919
Одг: Поријекло презимена Тутњевић
« Одговор #6 послато: Новембар 19, 2017, 06:59:04 поподне »
Као и оне из Српца  :) :)