Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2510657 пута)

mladjo

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #960 послато: Септембар 02, 2015, 12:17:08 пре подне »
Драшковић, Сливља, Гацко (РС) - слава: Никољдан, хаплогрупа R1a М458.
« Последња измена: Септембар 03, 2015, 11:43:12 поподне млађо »

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #961 послато: Септембар 02, 2015, 02:10:45 пре подне »
Драшковић, Сливља, Гацко (РС) - слава: Никољдан, хаплогрупа R1a М458.

Од ових је Вук европејиста, улизивач и издајник свога народа. Ово је други политичар коме је откривено порекло.
« Последња измена: Септембар 03, 2015, 11:43:27 поподне млађо »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10045
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #962 послато: Септембар 02, 2015, 09:05:59 пре подне »
Ристо Милићевић за сливљанске Драшковиће каже да су ту дошли у 18. веку из „Сијерчња у Дрини“.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #963 послато: Септембар 04, 2015, 10:55:52 пре подне »
хмм... мени је по фенотипу Вук много ближи некоме ко би могао бити носилац хаплогрупе I2a. Мада, фенотип зна често да завара.
Раније је изгледало да су М458 врло ретки код Срба, данас видимо да и није баш тако.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #964 послато: Септембар 04, 2015, 12:11:27 поподне »
хмм... мени је по фенотипу Вук много ближи некоме ко би могао бити носилац хаплогрупе I2a. Мада, фенотип зна често да завара.

Фенотип заиста нема много везе са Y резултатом (осим у срединама где доминира искључиво једна хаплогрупа и то близу самог "изворишта").

Познајем преко 50 људи који су готово сигурно, према резултатима из днк пројекта, I2a. Нико од њих нема ни плаву косу, ни плаве очи. :)

Такође, добар друг ми је један Млађин Аврамијевштак R1a. Нико од његових не изгледа као "Северни Словен", већ су црни и смеђи као просечни Балканци.

Исто тако, знам људе пореклом од братства Новаковића, из Васојевића. Високи су и плави. Изгледају као Норвежани, буквално. :) (додуше, још је Ч. Кун констатовао да је у Брдима заиста присутан плави брахикефални тип).

Постоји увек шанса да се поклопе фенотип и генотип, наравно. Ипак, то може значити да је човек "покупио" особине од ујака, деде, или бабе са мајчине стране.

Још ако узмемо у обзир да су неке "јужне" хаплогрупе на Балкан могле стићи са севера, а да су исто тако неке "северне" могле бити староседелачке, мислим да ово може само да збуњује људе.

 


Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #965 послато: Септембар 04, 2015, 01:58:11 поподне »
Небојша, слажем се делимично. Но ипак сам мишљења да су припадници хаплогрупа несловенског и негерманског порекла у просеку више тамнопути, више су гарави људи, (имају тамнију кожу) и понекад и јаку црну косу. Наравно да се то не односи на све, описао сам просек како ја то видим према мојим досадашњим сазнањима. Осим мушке линије за изглед је битна и женска линија то многи заборављају.

 

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10045
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #966 послато: Септембар 04, 2015, 02:16:41 поподне »
Исто тако, знам људе пореклом од братства Новаковића, из Васојевића. Високи су и плави. Изгледају као Норвежани, буквално. :)

То је зато што су њихови преци коленима женили србљачке девојке из Полимља  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #967 послато: Септембар 04, 2015, 02:39:24 поподне »
Заиста сам и ја приметио да велики број људи из Горњих Васојевића које познајем, и који би требало да су се мање мешали са Србљацима од Доњих Васојевића, има светлу боју коже, плаву боју косе и очију. Питам се шта је могло утицати на то? Мислим да и за старе Грке постоји веровање да су били плавооки, а и код њих ако се не варам данас преовлађује Е1б.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10045
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #968 послато: Септембар 04, 2015, 03:18:45 поподне »
Заиста сам и ја приметио да велики број људи из Горњих Васојевића које познајем, и који би требало да су се мање мешали са Србљацима од Доњих Васојевића, има светлу боју коже, плаву боју косе и очију. Питам се шта је могло утицати на то? Мислим да и за старе Грке постоји веровање да су били плавооки, а и код њих ако се не варам данас преовлађује Е1б.

Па, и Горњи Васојевићи су се мешали са Србљацима, барем уназад век и по, што је довољно времена за утицај на фенотип.

Мислим да је генерално у Горњем Полимљу (од Брезојевице до Тиврана), према мом искуству, далеко заступљенији светли тип (смеђа коса, плаве или зелене очи, често риђа или плава брада код мушких) у односу на црномањасте.

Што рече Небојша, имам двојицу рођака, браћа, један личи на Руса, а други је прави Скандинавац, без проблема би могао да се утопи у неки Осло или Стокхолм.
Али, имам неки проблем са постављањем слика, једноставно форум неће да их прихвати, па не могу да их окачим.

Погледај војводу Миљана Вукова Вешовића на овој слици. Прави словенски тип:

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BA%D0%B0:Ni%C4%87ifor_Du%C4%8Di%C4%87_sa_crnogorskim_vojvodama.jpg
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #969 послато: Септембар 04, 2015, 03:20:19 поподне »
То је зато што су њихови преци коленима женили србљачке девојке из Полимља  ;)

Ма не само србљачке, у Полимљу је некада била велика концетрација Словена док нису дошли припадници Е1б и потисли су их поготово у источном Полимљу. Прогласили су се господарима тог краја и преостале Словене су прогласилли за некакве Цигане и отимали им кћери и жене, до пре пар стотина година Васојевићи вероватно нису ни знали стари српски дијалект, а сад су као наводно највеће српско племе. То важи и за Куча и још неке. То је тако и то су чињенице. Исто тако мислим да је измшљено да су прави изворни Мрњавчићи од Куча.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10045
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #970 послато: Септембар 04, 2015, 03:22:38 поподне »
Мислим да и за старе Грке постоји веровање да су били плавооки, а и код њих ако се не варам данас преовлађује Е1б.

Код Грка данас преовлађује Е1б.
Вероватно је био већински и у време Старе Грчке, али треба да знаш да су ти плавооки заправо били мањински владајући слој освајача - њих су приказивали на сликама и стауама, а не обичан народ.
Они би лако могли бити плавооки, а претпостављам да су били носиоци Р1б (можда и Р1а).
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #971 послато: Септембар 04, 2015, 03:25:15 поподне »
Заиста сам и ја приметио да велики број људи из Горњих Васојевића које познајем, и који би требало да су се мање мешали са Србљацима од Доњих Васојевића, има светлу боју коже, плаву боју косе и очију. Питам се шта је могло утицати на то? Мислим да и за старе Грке постоји веровање да су били плавооки, а и код њих ако се не варам данас преовлађује Е1б.

Нису чуо за насилно отимање женског света од стране Васојевића?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10045
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #972 послато: Септембар 04, 2015, 03:26:29 поподне »
Ма не само србљачке, у Полимљу је некада била велика концетрација Словена док нису дошли припадници Е1б и потисли су их поготово у источном Полимљу. Прогласили су се господарима тог краја и преостале Словене су прогласилли за некакве Цигане и отимали им кћери и жене, до пре пар стотина година Васојевићи вероватно нису ни знали стари српски дијалект, а сад су као наводно највеће српско племе. То важи и за Куча и још неке. То је тако и то су чињенице. Исто тако мислим да је измшљено да су прави изворни Мрњавчићи од Куча.

Вођена је једна расправа на ову тему недавно:

http://www.poreklo.rs/2013/08/01/poreklo-prezimena-selo-donje-luge-berane/

"Што се тиче ненасилног насељавања Васојевића у Полимљу, постоји много грађе на ову тему. Ваша тврдња да „отимачине није било“ једноставно не стоји, и то је такорећи општепозната ствар, као и презрив однос према свима другима који нису Васојевићи, већ „Србљаци“. Питам се, уколико насиља није било, зашто су се србљачки главари жалили на поступке Васојевића чак србијанском кнезу Александру Карађорђевићу (1840-их), а овај то пренео писмом црногорском владики и господару Петру Другом Петровићу (цитат из писма): „Кажу да им они (Васојевићи, нап.) никако не дају мира, да их сваки дан напаствују, глобе, убијају, жене им отимају и небројено често им других зала чине“.
Други упечатљив догађај је насилно насељавање Васојевића у село Мезгале у Шекулару (1851), након што су приликом отимачине шекуларских стада убили једног дечака чобанина, итд. О овоме сам већ писао на овом порталу, да сад не ширим, претпостављам да знате о ком догађају се ради.
Мислим, у том смислу, и да професор Милисав Лутовац о овим питањима даје реалну слику догађаја, свиђали се они неком или не.
Све ово, наравно, је прошлост и не треба да утиче на односе између људи, земљака, рођака, данас. Оно што нам је, верујем, свима, а нарочито на овом порталу циљ, је утврђивање релевантних историјских чињеница како бисмо дошли до што јасније слике наше прошлости." (мој цитат)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #973 послато: Септембар 04, 2015, 03:33:30 поподне »
E jbg Akso ti ga baš pretera. Proglasili ih za cigane a uzimali im žene i ćerke?! U Crnoj Gori i u brdima veoma se vodilo računa o tome iz kakve je kuće devojka tako da ako neka kuća ili bratstvo nije bilo na glasu ili su pripadali nekom starinačkom rodu, imali su problem prilikom ženidbe odnosno udaje. To je možda i jedan od razloga što su se starinci mnogo sporije i slabije množili, i uglavnom bili prevladani brojnošću novopridošlih u gotovo svim oblastima i plemenima Crne Gore i Brda. Između ostalog to je bio i čest razlog odluke da se ti starinci iseljavaju. Tako da nije to baš moglo biti tako drastično ispoljeno ako su ih već smatrali za takve. Jeste da su ih smatrali za niže od sebe ali isto tako znamo i da su se ženili od njih (Srbljaka), što znači da ih nisu baš smatrali kao za cigane ili sl..

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #974 послато: Септембар 04, 2015, 03:37:09 поподне »
E jbg Akso ti ga baš pretera. Proglasili ih za cigane a uzimali im žene i ćerke?! U Crnoj Gori i u brdima veoma se vodilo računa o tome iz kakve je kuće devojka tako da ako neka kuća ili bratstvo nije bilo na glasu ili su pripadali nekom starinačkom rodu, imali su problem prilikom ženidbe odnosno udaje. To je možda i jedan od razloga što su se starinci mnogo sporije i slabije množili, i uglavnom bili prevladani brojnošću novopridošlih u gotovo svim oblastima i plemenima Crne Gore i Brda. Između ostalog to je bio i čest razlog odluke da se ti starinci iseljavaju. Tako da nije to baš moglo biti tako drastično ispoljeno ako su ih već smatrali za takve. Jeste da su ih smatrali za niže od sebe ali isto tako znamo i da su se ženili od njih (Srbljaka), što znači da ih nisu baš smatrali kao za cigane ili sl..

Имаш литературе на форум ђпортал порекло па прочитај више о отимању жена од Србљака и шта су све мислили о њима Васојевићи.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #975 послато: Септембар 04, 2015, 03:38:37 поподне »
Једноставно били су јачи односно бројнији и организованији.
п.с. Извињавам се због латиничног писма у претходном коментару, нисам ни приметио да сам пребацио на Сербиан латин. Да ми Невски не замери  ;)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10045
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #976 послато: Септембар 04, 2015, 03:39:52 поподне »
Имаш литературе на форум ђпортал порекло па прочитај више о отимању жена од Србљака и шта су све мислили о њима Васојевићи.

Ово је добра тема за дискусију, али овде је тема "Нови тестирани..."
Предлажем администратору да ове последње постове о односу Васојевића и Србљака пребаци на неку адекватнију (или нову) тему!
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10045
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #977 послато: Септембар 04, 2015, 03:42:32 поподне »
Једноставно били су јачи односно бројнији и организованији.

У томе је одговор на све. Они су били племе, а полимски Словени разнородни мањи родови. Јасно је ко ће у тој утакмици да победи. Ја ту Васојевићима скидам капу - они ће увек да скоче један за другог.
Ни Турци с њима нису успели да изиђу на крај.
Једини који су у Полимљу могли да опстану неоштећени од Васојевића су управо они који су такође имали чврсту унутрашњу братствену / племенску организацију и довољну бројност. То су Шекуларци и Величани.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #978 послато: Септембар 04, 2015, 03:48:02 поподне »
Велика већина Јужних Словена, а посебно Срба и Хрвата, припада тзв. динарском расном типу, чије су карактеристике тамна коса, тамне очи, нешто тамнији тен, итд. Тако данас у Босни и Далмацији има пуно оваквих људи, иако су по Y хромозому тамо домининантно Словени.

Што се Васојевића тиче, то је последица некадашњег јаког словенског утицаја у тим крајевима. Иста ситуација је и на северу Албаније.

Nordics, rare in Albania, are most frequently found in the tribe of Luma, on the northeastern Albanian border, where there are traditions of the settlement of Volkerwanderung Germans, and where early Slavic influence is strong.

("The Races of Europe", Carleton Stevens Coon)







Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #979 послато: Септембар 04, 2015, 05:18:00 поподне »
У томе је одговор на све. Они су били племе, а полимски Словени разнородни мањи родови. Јасно је ко ће у тој утакмици да победи. Ја ту Васојевићима скидам капу - они ће увек да скоче један за другог.
Ни Турци с њима нису успели да изиђу на крај.
Једини који су у Полимљу могли да опстану неоштећени од Васојевића су управо они који су такође имали чврсту унутрашњу братствену / племенску организацију и довољну бројност. То су Шекуларци и Величани.

Мислим да је кључно ово што је Небо написао. Однос Васојевића према Србљацима био је однос организованог племена према неповезаној групи појединаца, и ту је сва разлика, она није ни фенотипска ни генетска.

И данас (мада мање него претходних година) говори се о Херцеговцима у Загребу, Црногорцима у Београду, Санџаклијама у Сарајеву, брђанима који отимају послове и угрожавају мирне и урбане становнике ових градова. И у Бањалуци постоји слична прича за људе из високе Крајине: Гламочане, Дрварчане...Али то је већ опште мјесто. Однос индивидулаистичке и колективне свијести.

Ипак кроз неколико генерација те разлике се изгладе. Проблем је кад  уз ову брдско-равничарску разлику постоји још и вјерска и национална разлика (случај Косова и Метохије)