Аутор Тема: Немачки логораши  (Прочитано 15828 пута)

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Немачки логораши
« Одговор #20 послато: Фебруар 05, 2017, 11:56:58 пре подне »
Списак немачких логора за ратне заробљенике:

Stalag X-B* Sandbostel (zapadno od Hamburga)

Нађох данас слику свога прадеде, очигледно логорашку (фотографисана пред логорском бараком), на чијој позадини пише краћи текст у виду разгледнице, и све попечаћено печатом са натписом Stalag X B.

Овај податак до данас нисам знао. ;)



Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Немачки логораши
« Одговор #21 послато: Фебруар 05, 2017, 12:49:16 поподне »
Нађох данас слику свога прадеде, очигледно логорашку (фотографисана пред логорском бараком), на чијој позадини пише краћи текст у виду разгледнице, и све попечаћено печатом са натписом Stalag X B.

Овај податак до данас нисам знао. ;)

Да ли си раније знао у ком је логору био или си сад открио на основу ознаке?

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Немачки логораши
« Одговор #22 послато: Фебруар 05, 2017, 12:55:33 поподне »
Да ли си раније знао у ком је логору био или си сад открио на основу ознаке?

Нисам знао, а нису ни моји, а не пише ни у некој од потврда Црвеног крста, у којој се потврђује да је био ратни заробљеник.



Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Немачки логораши
« Одговор #23 послато: Фебруар 05, 2017, 12:57:57 поподне »
Нисам знао, а нису ни моји, а не пише ни у некој од потврда Црвеног крста, у којој се потврђује да је био ратни заробљеник.

Тако сам и ја сазнао на основу ознаке с писма. Знао сам отприлике да је на граници Француске, али не тачно који град.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Немачки логораши
« Одговор #24 послато: Фебруар 05, 2017, 01:09:04 поподне »
Тако сам и ја сазнао на основу ознаке с писма. Знао сам отприлике да је на граници Француске, али не тачно који град.

Мени би било занимљиво сазнати где је био мој други прадеда после 1944. године у Совјетском Савезу, пошто се он као мађарски војник одлучио предати Русима, уместо у датом моменту вратити се кући (након што су га Мађари отпустили из војске).

Тамо је заједно са још једним комшијом провео, па ни то не знамо, али сигурно 2-3 године, одакле се вратио железницом неку годину након рата у Југославију.

Постоји сачувана његова војна књижица, додуше послератна, али без икаквих података о боравку у заробљеништву. Иако је доста његових папира претекло, до ових података још нисам наишао, постојала је једино нека разгледница са картом Европе на којој је деда записао сва места кроз која је прошао, на путу кући, али тој разгледници се већ деценијама губи сваки траг...



Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Немачки логораши
« Одговор #25 послато: Март 09, 2018, 09:03:43 поподне »
Многи из моје породице,са обе стране су били у логорима током Другог Светског Рата,што као ратни заробљеници што као цивили.За највећи број знам да је био смештен на Сајмишту,Бањици,нажалост један део предака ми  је тамо и кости оставио.
Ипак оно што ме занима али никако нисам успевао да нађем ама баш ниједан податак о томе су логори у Аустрији(мислим да није Немачка у питању него баш Аустрија) у које су били одвођени Банатски Срби.Мој дед Сава(1924.рођен) је управо био у једном од тих логора,само како изгледа није баш волео о томе да прича па је остала непознаница да ли је у логор отишао као ратни заробљеник(не знам дал се регрутовање војску Краљевина Југославије вршило са 17 година,знам да је у Првом Светском Рату било наших што су 16-17 година имали кад су регрутовани) или су га као цивила послали у неки од радних логора.Не знамо ни име логора нажалост.Верујем да података о томе нема пуно,ако неко има неку идеју,предлог значила би ми свака информација. :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Немачки логораши
« Одговор #26 послато: Јун 02, 2019, 12:10:05 пре подне »
Скоро сам сазнао да ми је уз мог деда Саву  његов брат од стрица Илија(1919.рођен) такође био.у логору за ратне заробљенике. Био је артиљерац у Краљевини Југославији и у Београду је заробљен и одведен у логор Линц у Аустрији је где је провео 4 године 1941-1945 са још неколико Црепајаца који су били део исте артиљеријске јединице.
Поводом ове проблематике сам слао писмо надлежном архиву Србије који се бави питањима ратних заробљеника али је њихов одговор био да немају забележеног никога под презименом Панчевачки..о чему се ради не знам али очито да се ни ту не може рачунати на поузданост вођења документације већ и ту постоје одређени пропусти.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже marigold

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 380
  • mtDNA: H1-f2d1*
Одг: Немачки логораши
« Одговор #27 послато: Јун 02, 2019, 03:05:15 пре подне »
Мој деда по мајци, Драгомир Петровић из Речице (Бојник), служио је војску када је почео Други светски рат, био је граничар на граници Словеније и Аустрије (у то време се војска служила 3 године, тако сам запамтила). Причао је како су у Загребу Хрвати са немачким заставама дочекали Немце као ослободиоце. Не знам зашто и како се нашао у Загребу. Као ратни заробљеник је транспортован у Немачку, где је рат провео на имању једног Немца и тамо му уопште није било лоше (чак постоји сумња да можда имамо "неке рођаке" у Немачкој, нажалост не знам у којој области је био).

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Немачки логораши
« Одговор #28 послато: Јун 02, 2019, 02:36:33 поподне »
Постоје ли неки подаци у црвеном крсту о заробљеницима током Другог Светског рата , као за заробљене и погинуле током Првог Светског рата? https://grandeguerre.icrc.org/en/File/Search нешто налик овоме
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Немачки логораши
« Одговор #29 послато: Јул 10, 2019, 07:44:59 поподне »
Из Црвеног Крста Србије добио сам одговор поводом заробљеништва мог деда стрица Илије Панчевачког. Оно што одговором нисам добио јесте војни чин у војсци КЈ пре заробљавања и датум његовог ослобађања и повратка у домовину иако сам од рођаке успео да добијем податак да је био артиљерац и да је заробљен у Београду у априлу 1941.године а да се вратио после рата 1945.године.
Оно што сам као званичан податак добио јесте да је заробљен 14.априла 1941.године и да је био у логору СТАЛАГ 17Б тј. логор Кремс-Гнајксендорф. Логор је био познат као један од највећих војних логора (други по величини у Аустрији) и познат као логор са можда и најсуровијим условима за војне заробљенике. Било је преко 10 нација а највише Руса и Срба, потом Француза и Американаца ако се они могу убрајати у неку нацију.
Оно што се не уклапа са причом од моје рођакке јесте да је по њој он био у Линцу на северу Аустрије такође, с тим да сам у овом чланку видео да је око 40 000 логораша било у самом логору у Кремсу а 60 хиљада је било распоређено ван логора у разне фабрике, домаћинства и слично и то се звалло Arrbeiteskommand који се делио на више нивоа по којима су заробљеници били распоређени а један је био и распоред у граду Линцу. Изгледа да је мој предак био ван логора и колико толико избегао изузетно сурове услове који су снашли Пољаке и Србе-а посебно Русе.
Оно што овај логор у Кремсу повезује са Линцом јесте и марш смрти..наиме како су се Руси приближавали логору тако је у априлу 1945.године највећи број не-руских војних заробљеника натерано да напусти логор и са немачким стражарима се повуче дуж Дунава ка Аустријско-Немачкој граници и надирућим америчким трупама како би се предали пре њима него Русима. Тај марш је износио на крају преко 300км (између 16-32 км дневно), а током њега су прошли поред Матхаузена и Линца. У том маршу су учествовали не-руски логораши унутар логора и део логораша који су били распоређени на послове ван логора у Кремсу (Сталаг 17б).
Овде има више података о голготи кроз коју су логораши прошли али и мапа Аустрије и Немачке са тачним позицијама свих логора.
Занимљиво је да је у логору било Срба, Хрвата и Словенаца и као и остали (Пољаци и Руси нпр) били су одвајани по националној основи због међусобне нетрпељивости.
http://www.stalag17b.com/index.html


« Последња измена: Јул 10, 2019, 07:53:24 поподне Делија »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Одг: Немачки логораши
« Одговор #30 послато: Јул 12, 2019, 07:59:56 пре подне »
Што се тиче података о заборљеницима у Немачкој током Другог светског рата, послератна комисија за наплату ратне штете (од чега мање-више није било ништа) је радила испитивања на терену, тј преко упитника за сваку општину. Упитник је садржавао податке о начину заробљавања, времену проведеном у заробљеништву, пословима којима се лице бавило током заробљеништва, и чак новцем који су за то добијали. Онолико колико је сачувана (на то мало ко може да утиче) грађа је поприлично уредна и сређена, и чува се у Архиву Југославије (радио сам тамо па знам), тако да се ови подаци могу и проверити.

Што се тиче теме, да додам мало: Дедин рођени брат, Средоје (Милијана) Миличић из Љубића код Чачка је провео цео рат у заробљеништву. Био је заробљен у време Априлског рата и рат је провео у логору Дахау. Са друге стране, дедин зет, тј. муж његове сестре, Вук Ђуракић из Љубића код Чачка је такође рат провео у заробљеништву, био заробљен у Априлском рату, али је тета код које је служио имала ту срећу да јој је муж Немац погинуо па је Вук решио да после рата остане у Немачкој, не врати се у сиротињу код куће, и тамо је засновао нову породицу. Интересантно да је одржавао контакте са сином и ћерком које је оставио у Србији.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Немачки логораши
« Одговор #31 послато: Јул 12, 2019, 09:37:41 пре подне »
То из Архива Југославије треба истражити и написати неки рад.

Ван мреже dedin

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Немачки логораши
« Одговор #32 послато: Фебруар 16, 2023, 08:53:46 поподне »
Pozdrav. Pronašao sam beležnicu od mog dede Djuradja . On je sa svojom jedinicom zarobljen negde na severu Bosne na samom pocetku rata od strane Nemaca. Deportovan je na sever  Nemacke u logor Stalag 2 c -Greifswald .Pored spiska od nekih dvadesetak (i više) zaroblenika sa nasih prostora ...njihovih logoraskih brojeva kao i imena sela odakle su.....poruka od nekih zatvorenika ...pozdrava i sl....tu je i spisak gradova kroz koje je prolazio u povratku u zemlju posle oslobadjanja od strane Ruske vojske. Imam takodje i fotografiju njega sa dvojicom zemljaka,slikanu u samom logoru. Ima neka prica da je tu sliku slikao francuski vojnik...mada sad to nema ko da potvrdi. Bio sam jos dete kad je pricao o mukama Ruskih zarobljenika koji nisu imali "privilegije" kao i drugi zarobljenici itd..Ako nekog interesuje neka me kontaktira.

Ван мреже CrmnicaKrnjice

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 87
Одг: Немачки логораши
« Одговор #33 послато: Фебруар 21, 2023, 07:38:28 пре подне »
Jedan moj rodjak je umro u Njemackom logoru 1944. Pisao sam krajem proslog mjeseca Njemackom Bundes arhivu. Dao ime i prezime, datum rodjenja i smrti mog rodjaka i bogami su mi odgovorili i rekli da postoje informacije u vezi njega u njihovom arhivu i poslali su mi zahtjev koji treba da ispunim, potpisem, skeniram i posaljem nazad. Mozda budem trebao da platim 5-10 eura za uslugu.

Ван мреже CrmnicaKrnjice

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 87
Одг: Немачки логораши
« Одговор #34 послато: Фебруар 22, 2023, 12:14:13 поподне »
Poslao sam zahtjev za informacije o rodjaku prekjuce i vec mi je danas stigao odgovor sa informacijama koje posjeduju za mog rodjaka. Ratni zarobljenici su u njihovoj kartoteci po abecednom redu.
Ko zeli da vidi ima li nesto moze da ih kontaktira.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Немачки логораши
« Одговор #35 послато: Фебруар 22, 2023, 01:03:47 поподне »
Помињали смо њемачки савезни архив и на сљедећој теми.

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=5892.0

Можда је добар начин да се прво у бази https://arolsen-archives.org/en/ провјери има ли података о заробљенима, па да се онда траже информације у њемачком савезном архиву.

Ван мреже Антонин

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 213
  • J2 > J-Z1043
Одг: Немачки логораши
« Одговор #36 послато: Фебруар 23, 2023, 05:21:15 пре подне »
Архив Југославије располаже фондом ратних заробљника Другог светског рата, додуше подаци су само о лицима која су тражила одштету. Мпже се видети где су били, ког кога - ако је у потању било имање, и колико су тамо времена провели.

Ван мреже Stalag 2c

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Немачки логораши
« Одговор #37 послато: Јун 05, 2023, 09:18:26 поподне »
Pozdrav. Pronašao sam beležnicu od mog dede Djuradja . On je sa svojom jedinicom zarobljen negde na severu Bosne na samom pocetku rata od strane Nemaca. Deportovan je na sever  Nemacke u logor Stalag 2 c -Greifswald .Pored spiska od nekih dvadesetak (i više) zaroblenika sa nasih prostora ...njihovih logoraskih brojeva kao i imena sela odakle su.....poruka od nekih zatvorenika ...pozdrava i sl....tu je i spisak gradova kroz koje je prolazio u povratku u zemlju posle oslobadjanja od strane Ruske vojske. Imam takodje i fotografiju njega sa dvojicom zemljaka,slikanu u samom logoru. Ima neka prica da je tu sliku slikao francuski vojnik...mada sad to nema ko da potvrdi. Bio sam jos dete kad je pricao o mukama Ruskih zarobljenika koji nisu imali "privilegije" kao i drugi zarobljenici itd..Ako nekog interesuje neka me kontaktira.
Здраво, веома сам заинтересован за Сталаг 2Ц у Грајфсвалду. ја живим тамо. Већ дуги низ година истражујем овај камп.
Био бих срећан да ми одговорите. Сигуран сам да и ја могу да вам дам информације.
Томас