Аутор Тема: Озринићи I2-PH908>BY93199  (Прочитано 82643 пута)

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #40 послато: Јануар 31, 2018, 01:14:28 поподне »
''Опште Озринићко предање и казивање Жарића каже да су Драгојевићи и Жарићи потомци Вукоте Озринића. ''

Уз помоћ ДНК доказано да ни ово није тачно. Истражујући порекло Жарића због могућности да су можда сродни са потомцима кнеза Богдана Војинића сазнао сам да је та прича о Жарићима као потомству попа Шћепана (Озринића) потекла крајем 19. в. од војводе Пека Павловића (Озринића) који је био родбински блиско везан са Жарићима који су у то време били у крвној завади са Вукотићима и у избеглиштву, најпре у Спужу па касније у Мартинићима. Да би некако помирио две закрвљене стране, а обзиром да предање о томе није знало ништа па се могло тумачити и као да је заборављено, измислио је ту причу. Обзиром да је био веома признат и уважаван у то време, а и самим Жарићима се вероватно много више допала та верзија да су Озринићи од оне која се такође могла тада чути а и данас је помињу неки од аутора и истраживача племенске области Кчево, а то је да су од неког ковача Жаре, прихватили су је иако је њихово повезивање у родослову свог најдаље упамћеног претка са попом Шћепаном на први поглед одмах јасан да је у питању неистина. 

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #41 послато: Јануар 31, 2018, 01:31:33 поподне »
''.........поп Прента оргнизовао војску од Чевљана и Малоцуца и тада протјерао Доњекрајце. Озринићи су присвојили њихову земљу. Тако да је Доњи крај припао Заљућу, Папратни
До припао је Војинићима, а Башино Село припало је Ожеговицама. Стоку и имовину поражених разграбили су Цуце.''

Овде се предање изгледа поклапа са резултатима ДНК теста. Баш пре неки дан разговарасмо ја и Небо на тему тестираног Радуловића из Заврха код Никшића (Ј2а-М92) и онако по сећању и ''из главе'' на забележене податке о овом догађају закључисмо да се овде ради о томе да су Доњокрајце, протерали Озринићи и новији слој становништва племена Цуце тзв. Малоцуце који би требало да су Е-V13. Надам се да ће се у скорије време појавити и неко од Малоцуца са својим хаплотипом.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #42 послато: Јануар 31, 2018, 01:40:17 поподне »
Баш пре неки дан разговарасмо ја и Небо на тему тестираног Радуловића из Заврха код Никшића (Ј2а-М92) и онако по сећању и ''из главе'' на забележене податке о овом догађају закључисмо да се овде ради о томе да су Доњокрајце, протерали Озринићи и новији слој становништва племена Цуце тзв. Малоцуце који би требало да су Е-V13. Надам се да ће се у скорије време појавити и неко од Малоцуца са својим хаплотипом.

Ово је једино логично објашњење.

При том, треба имати у виду да је у то време у другим деловима цуцке територије било Цуца Ј2а, али они, по свој прилици, нису прискочили својим генетским сродницима у помоћ.

Очито је да су они дуго ту живели и били разрођени, тако да није било много племенске свести и солидарности међу њима. Овоме, можда, у прилог иде и близина Пјешиваца Ј2а Цуцама, а потпуно одсуство свести о евентуалном заједничком пореклу. И два сасвим различита предања о пореклу.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #43 послато: Јул 15, 2019, 12:18:26 пре подне »
Понос племена Озрихне и српства  ;)


Ван мреже Андрић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 289
  • I2-PH908
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #44 послато: Јул 15, 2019, 12:51:15 пре подне »
Понос племена Озрихне и српства  ;)



Prava legenda Nole 🇷🇸. Ovo pleme može biti ponosno na njega.

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #45 послато: Децембар 08, 2019, 05:01:18 поподне »
Ако је најстарији помен Озринића у которском архиву од 3. јуна 1355. године да ли можемо миграцију Озринића из Херцеговине ( или Босне подно Озрена), ставити почетком 14.вијека најкасније ??

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #46 послато: Децембар 16, 2019, 09:36:28 поподне »
Какво је стање са даљим груписањем Озринића? Има засад један тестиран на бигУ, има ли каквих назнака да ће бити неки други? Да се евентуално добије неки први СНП у даљим подгранама.

Ван мреже Цуце

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 131
  • J2a-M92
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #47 послато: Мај 04, 2020, 03:02:29 поподне »
Да ли ће бити више информације о Озринићима на порекло.рс? Они су од свих племена најмање истраживани. Њихов родослов, гране, гдје и кад се први пут спомињу, итд.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #48 послато: Мај 04, 2020, 05:01:50 поподне »
Да ли ће бити више информације о Озринићима на порекло.рс? Они су од свих племена најмање истраживани. Њихов родослов, гране, гдје и кад се први пут спомињу, итд.
Ако си приметио у темама о родовима, поред чланова порекла, динамику самих тема носе припадници или потенцијални припадници тих родова, и онда се тема шири ...Овде су основне информације изнете, али није било неког припадника рода Озринића који би "погурао" тему напред, изнео нешто из литературе итд, на шта би се и други надовезали...За неку тему, потребна је интеракција, а не у једном смеру (као што је то било на овој теми, па онда тема "замре")
« Последња измена: Мај 04, 2020, 05:08:08 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Цуце

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 131
  • J2a-M92
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #49 послато: Мај 04, 2020, 09:46:03 поподне »
Наравно. Само ме чуди што и нема више овдје из овог племена, као што и нема чланка о Озринићима на сајту као што има о Цуцама, Бјелицама, Цеклин, итд.

Ја сам нашао један родослов Озринића на интернету па да помогнем теми:

1. Ozro, po kojemu je Ozrinicko pleme dobilo ime je po predanju dosao sa Zlatibora, ne zna mu se prezime, bio je ozenjen u Kcevu sa cerkom mjesnog kneza Tolja, cije se potomstvo nalazi u Gornjem polju niksickom, u selu Zavrhu, pod prezimenom Toljici.

2.Ozrov sin Jovan se pominje kao "kapetan Jovan Ozrinic" u svatovima Maksima Crnojevica, u drugoj polovini XV vijeka i nema sumnje da je to Ozrov sin.

3.Martin Jovanov
4.Perko Martinov
5.Dragoje Perkov je imao sedam sinova, ali se za sedmog, po predanju, ime nije sacuvalo a ovih 6 su: Pop Prenta, Vukasin, Radule, Ivan, Bogdan i Marko.

-od popa Prente su Popovici - Draskovici u Kcevu;
-od Vukasina su Vukotici u Kcevu
   - od Vukasina su Damjanovici, od njih Djokovici
-od Radula, Radulovici u Komanima
-od Ivana, Ivanovici- odnosno, Djukanovici i Nikolici u Kcevu
-od Bogdana, Burici u Zagredi
-od Marka, Markovici u Buronjama

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #50 послато: Мај 04, 2020, 10:10:04 поподне »
Само ме чуди што и нема више овдје из овог племена, као што и нема чланка о Озринићима на сајту као што има о Цуцама, Бјелицама, Цеклин, итд.

Цуцо, о Озринићима је написано толико родословних књига и постоји толико интернет чланака, да би било бесмислено писати још један на Пореклу. Размишљао сам да пишем и о овом племену, али схватих да је то непотребно...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #51 послато: Мај 06, 2020, 01:13:25 поподне »
Читајући преприску на Матаругама паде ми напамет.Зна ли се да ли је постало неко старосједилачко племе прије доласка Озринића на њихову данашњу територију, да ли су покорили неко племе или је ипак био само голи крш. Има ли ко какве информације у вези овога?

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #52 послато: Мај 06, 2020, 01:29:13 поподне »
Читајући преприску на Матаругама паде ми напамет.Зна ли се да ли је постало неко старосједилачко племе прије доласка Озринића на њихову данашњу територију, да ли су покорили неко племе или је ипак био само голи крш. Има ли ко какве информације у вези овога?

Не би се рекло да је био само голи крш, јер се Чево помиње још у Љетопису попа Дукљанина као једна од зетских жупа (Будва с Кчевом). Заправо је то једина жупа која се помиње на подручју потоње Катунске нахије. С обзиром да се помиње у склопу са Будвом, вјероватно ни тада то подручје није било густо насељено.

Сами Озринићи су сасвим вјероватно први српски становници те жупе. Генетички резултати су показали да и неке породице на подручју Чева за које се сматрало да су стариначке и да су претходиле Озринићима припадају озринићком роду, тако да је вјероватно дошло до издизања једног рода унутар истородне групе који је касније порицао заједничко поријекло са осталима.

Сличан континуитет и развијеност видимо и на подручју жупе Врсиња и рода Зубаца. Ради се о оригинално српским словенским племенима који су прелазили у сточарски, влашки, катунски систем.

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #53 послато: Мај 06, 2020, 02:13:28 поподне »
Не би се рекло да је био само голи крш, јер се Чево помиње још у Љетопису попа Дукљанина као једна од зетских жупа (Будва с Кчевом). Заправо је то једина жупа која се помиње на подручју потоње Катунске нахије. С обзиром да се помиње у склопу са Будвом, вјероватно ни тада то подручје није било густо насељено.

Сами Озринићи су сасвим вјероватно први српски становници те жупе. Генетички резултати су показали да и неке породице на подручју Чева за које се сматрало да су стариначке и да су претходиле Озринићима припадају озринићком роду, тако да је вјероватно дошло до издизања једног рода унутар истородне групе који је касније порицао заједничко поријекло са осталима.

Сличан континуитет и развијеност видимо и на подручју жупе Врсиња и рода Зубаца. Ради се о оригинално српским словенским племенима који су прелазили у сточарски, влашки, катунски систем.

Значи у суштини вјероватно су постојали неки ранији становници само што не постоји за сада начин да се спозна који би то могли бити обзиром да су остали не-Озринићи испали генетички Озринићи, осим да се изненада појави неки историјски документ који би помогао у даљем истраживњу.


Ван мреже Цуце

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 131
  • J2a-M92
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #54 послато: Мај 10, 2020, 07:56:54 поподне »
Цуцо, о Озринићима је написано толико родословних књига и постоји толико интернет чланака, да би било бесмислено писати још један на Пореклу. Размишљао сам да пишем и о овом племену, али схватих да је то непотребно...

Да ли можете дати линк?

Нашао сам само ово: https://sites.google.com/site/plemeozrinici/ozrinici/bratstva-ozrinica-iz-ceva-i-drugih-krajeva

Али колико је тачно и покривен академским изворима не знам.

Немамо сви приступ тим родословним књигама, мислим да би било корисно имати чланак на сајту. Кад већ имамо о Кучима и Васојевићима који су много више обрађени.

Ван мреже Цуце

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 131
  • J2a-M92
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #55 послато: Мај 10, 2020, 09:24:44 поподне »
Не би се рекло да је био само голи крш, јер се Чево помиње још у Љетопису попа Дукљанина као једна од зетских жупа (Будва с Кчевом). Заправо је то једина жупа која се помиње на подручју потоње Катунске нахије. С обзиром да се помиње у склопу са Будвом, вјероватно ни тада то подручје није било густо насељено.

Сами Озринићи су сасвим вјероватно први српски становници те жупе. Генетички резултати су показали да и неке породице на подручју Чева за које се сматрало да су стариначке и да су претходиле Озринићима припадају озринићком роду, тако да је вјероватно дошло до издизања једног рода унутар истородне групе који је касније порицао заједничко поријекло са осталима.

Сличан континуитет и развијеност видимо и на подручју жупе Врсиња и рода Зубаца. Ради се о оригинално српским словенским племенима који су прелазили у сточарски, влашки, катунски систем.

Да ли ова стара озринићка грана има неки предзнак? Која су братства у питању?

Ако је њихов најближи заједнички предак из прије 1200 г. да ли је могуће да Озрихна па и "Озринићи" новији огранак овог старог чевског рода?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #56 послато: Мај 10, 2020, 10:05:03 поподне »
Кад спојимо предања и историјске помене, могао би се извући закључак да су старинци на Кчеву били преци каснијих Тољића.
Према племенском предању Озринића, Озрихна („Озро“, како га предање именује) је дошао из Зете почетком 14. века, што временски сасвим одговара податку о Неноју Озрихнићу који се помиње у которском документу из 1335. године. У документу се са Ненојем помиње и Грубша Тољић. Њих двојица су, највероватније, синови Тоље и Озрихне, родоначелника Тољића и Озринића. Предање додаје и да је Тоља био таст Озрихни, што значи да Грубша Неноју био ујак. 
Тоља би могао бити од неког староседелачког рода на Кчеву.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #57 послато: Мај 10, 2020, 10:12:04 поподне »
или је ипак био само голи крш

У позном средњем веку ту засигурно није био голи крш, као ни другде у Катунској нахији. О томе је писао Ердељановић у књизи "Стара Црна Гора", да је ово подручје у то време већином било под шумом. До ерозије тла, танког слоја земље, дошло је углавном услед прекомерне сече шуме.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #58 послато: Мај 10, 2020, 10:16:10 поподне »
Да ли можете дати линк?

Немамо сви приступ тим родословним књигама, мислим да би било корисно имати чланак на сајту. Кад већ имамо о Кучима и Васојевићима који су много више обрађени.

Ево, из главе знам за четири књиге о племену Озринића, аутори су: Петар Пејовић, Ђорђе Вукотић Чевски, Небојша Драшковић, Жељко Остојић.

Плус, у разним другим радовима Озринићи су обрађени узгред.

Можда и не би било лоше имати неку скраћену верзију на страници Порекла.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Озринићи I2-PH908>BY93199
« Одговор #59 послато: Мај 10, 2020, 11:29:09 поподне »
У позном средњем веку ту засигурно није био голи крш, као ни другде у Катунској нахији. О томе је писао Ердељановић у књизи "Стара Црна Гора", да је ово подручје у то време већином било под шумом. До ерозије тла, танког слоја земље, дошло је углавном услед прекомерне сече шуме.

Да тај дио је опште познат, да је управо добила назив Црна Гора назив по густим шумама, него кад сам то изјавио више сам мислио на земљорадњу.
Да ли можемо рећи да ако је неки простор у неком периоду био шумобит био истовремено и добар за земљорадњу. Не разумијем се превише у овај детаљ, али некако влада убијеђење да Катунска нахија никад није био привлачан крај за насељавање, ја сам то схватао из земљорадничких разлога, и да се тек добро населила због надоласка Турака.
И још нешто, може ли се претпоставити зашто би настала прекомјерена сјеча шума? Можда да је домицилно становништво га превише продавало другима ван катунске нахије као додатни приход у преживљавању.


Можда и не би било лоше имати неку скраћену верзију на страници Порекла.

Ако сам добро примјетио, чини ми се да добро радиш тај посао тако да препоручујем ако имаш воље.