Аутор Тема: Серија „Немањићи - сјај и сенке”  (Прочитано 45523 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« послато: Јануар 01, 2018, 10:17:30 пре подне »
Са снимања смо прешли на гледање серије.

Верујем да сте сви синоћ гледали прву епизоду „Немањића“.

Неки моји утисци:

Све у свему – није лоше. Нарочито је добра сценографија и костими. Мало боду очи оне траке коју Немања и Ана носе на глави, као Индијанци. Не знам је ли то реално и има ли покрића у историјским изворима...
Немањина браћа изгледају као друмски разбојници. Можда је то и била поента, да њихови изглед покаже њихову нарав?
Манојло Комнин изгледа, најблаже речено, – смешно. Мето Јовановски, алиас „пријатељ Димчо“, јесте врстан глумац, али ово није била улога за њега. Манојла је требало да глуми неко строг, озбиљан, ликом хладан и суров.
Речник је требало прилагодити условима Србије 12. века, а не да се чују изрази попут: „имаш петљу“, „ухапшен си“, „бре“. Не иде, никако.
Коначно, да ли су Срби користили јастуке и имали стакло на прозорима у 12. веку !?

Иако сам био јако скептичан поводом Младена Нелевића у улози Стефана Немање, моје је мишљење да га је одглумио сасвим добро. Срчано, од понора до висина, у сваком тренутку јак у изразу. Добру је улогу одрадила и Дубравка Мијатовић, као Ана.
« Последња измена: Јануар 01, 2018, 10:20:03 пре подне Nebo »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #1 послато: Јануар 01, 2018, 10:24:39 пре подне »
Захваљујем, уредниче  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

симо

  • Гост
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #2 послато: Јануар 01, 2018, 11:41:56 пре подне »
Неки моји утисци:

Све у свему – није лоше.

Неки моји утисци:

Све у свему – лоше.

Можда сам очекивао више, али заиста ми је све некеко траљаво урађено. Оно што сам примјетио и код статиста у оним трејлерима, кад играју или поздрављају Немању, све ми личи на неки наш спот за етно музику-све чекам кад ће да искоче браћа Теофиловићи. Покрети су некако на граници стилске игре и фолклора.

И од сценарија сам очекивао више, са обзиром да га потписује Гордан Михић. Онај говор Немањин пред војском је толико прозаичан, да је на граници пародије.

У једну руку јесу се потрудили око костима, али браде и бркови, није се одмакло од Косовског боја 1989. Само чекаш кад ће да спадну.

Али генерално тако често бива са серијама и филмовима-није онако како се хоће, већ онако како испадне. Серију о Немањићима уопште не бих конципирао као историјски спектакл ( за који мислим да ми и даље немамо ни средстава ни знања), већ као драму. Требало је да драмски текст са доминантном глумом буде окосница, а не полупрофесионалан приказ Цариграда у 3D maxu.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #3 послато: Јануар 01, 2018, 12:38:23 поподне »
Све у свему – лоше.
Можда сам очекивао више,

Можда је, Симо, баш у томе ствар. У очекивањима.
Ја сам очекивао много лошије од оног што синоћ видех...
Ово моје "није лоше" је у домену старе народне - како смо се надали...

У једну руку јесу се потрудили око костима, али браде и бркови, није се одмакло од Косовског боја 1989. Само чекаш кад ће да спадну.

Ово сам и ја помислио синоћ, гледајући серију...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #4 послато: Јануар 01, 2018, 12:50:31 поподне »
Неки моји утисци:

Све у свему – лоше.

Можда сам очекивао више, али заиста ми је све некеко траљаво урађено. Оно што сам примјетио и код статиста у оним трејлерима, кад играју или поздрављају Немању, све ми личи на неки наш спот за етно музику-све чекам кад ће да искоче браћа Теофиловићи. Покрети су некако на граници стилске игре и фолклора.

И од сценарија сам очекивао више, са обзиром да га потписује Гордан Михић. Онај говор Немањин пред војском је толико прозаичан, да је на граници пародије.

У једну руку јесу се потрудили око костима, али браде и бркови, није се одмакло од Косовског боја 1989. Само чекаш кад ће да спадну.

Али генерално тако често бива са серијама и филмовима-није онако како се хоће, већ онако како испадне. Серију о Немањићима уопште не бих конципирао као историјски спектакл ( за који мислим да ми и даље немамо ни средстава ни знања), већ као драму. Требало је да драмски текст са доминантном глумом буде окосница, а не полупрофесионалан приказ Цариграда у 3D maxu.

Ако је судити према првој епизоди, онда се без околишања може закључити да је ова серија чист промашај.
Изузимајући костиме и (делом) сценографију, све друго је далеко испод оног што је овакав подухват требало да има. Избор Нелевића би имао смисла да је ово била серија о првом Србину на свету тј. прачовеку. У њему нема ништа продуховљено што је свакако требало да поседује неко ко тумачи лик оснивача династије и, практично, родоначелника Србије и њене цркве (не заборавите он је и Свети Симеон Мироточиви). Пошто је у овој првој епизоди посебно било наглашено присуство деце ту се поновила стара бољка, која прати српску кинематографију у последњих деценију-две. У правилу се за те улоге бирају деца пријатеља продукције или неких виђенијих фаца, без имало талента за глуму. Чисто сумњам да је урађен било какав кастинг како се то некад радило. Лично се сећам кад је рађена некад популарна дечија серија "Јеленко" покојни Обрад Глушчевић је обишао све школе у Лици док није нашао идеалних десетак клинаца. То се најмање очекивало и сад, да се нађу деца са подручја Рашке, а не ови кмезави клинци са Дедиња.
У серији нема никакве разраде ликова, дијалози су суви, без икакве дубине и смисла. Снимљени кадрови су на нивоу технологије од пре двадесетак година, без коришћења савремених средстава (нпр. дронова). Недостаје анимација (нпр. комбиновање са мапама). Статисти су очајни и извештачени (очигледно је да су сендвичи били танки), а покличи који изговарају (Уједињени, Уједињени...) су чиста спрдња.
Кажем, ако се се по јутру познаје дан, чисто сумњам да се ту ишта може поправити. И, сад је већ сасвим јасно да зебња у погледу избора генералног спонзора није била без оправдања. После ове серије сви треба да потрчимо у прву апотеку по Пробиотик форте (опростите ако овим кршим правилник форума гледе комерцијалних садржаја...).

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #5 послато: Јануар 01, 2018, 01:00:15 поподне »
Избор Нелевића би имао смисла да је ово била серија о првом Србину на свету тј. прачовеку.

 ;D

Јест, требало је мало да му уљуде ону браду.

После ове серије сви треба да потрчимо у прву апотеку по Пробиотик форте

Треба га увек имати у близини даљинског управљача  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #6 послато: Јануар 01, 2018, 01:14:26 поподне »
Оно што сам примјетио и код статиста
Статисти су очајни и извештачени (очигледно је да су сендвичи били танки)

Стара РТС-ова бољка. Статисти стоје круто и без икаквог померања као да испред њих стоји 500 немачких војника са шмајсерима. Очигледно се ти послови дају пријатељима и рођацима, а не људима који заиста то знају да раде.
Тако ће увек бити у свим РТС-овим серијама. Било и биће.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

симо

  • Гост
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #7 послато: Јануар 01, 2018, 01:19:59 поподне »

Речник је требало прилагодити условима Србије 12. века, а не да се чују изрази попут: „имаш петљу“, „ухапшен си“, „бре“. Не иде, никако.


Ово сам тек малоприје примјетио. Стварно ми није јасно, због чега је употребљено "хапшење"  :o

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #8 послато: Јануар 01, 2018, 01:20:52 поподне »
Немојте да сте такви. Шта фали серији, баш је јадна  :) :D
Шалу на страну, мој закључак је да имају неки проблем са сценаријом. Текст који говоре звучи као да је писан за неку школску представу.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

симо

  • Гост
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #9 послато: Јануар 01, 2018, 01:25:01 поподне »
Стара РТС-ова бољка. Статисти стоје круто и без икаквог померања као да испред њих стоји 500 немачких војника са шмајсерима. Очигледно се ти послови дају пријатељима и рођацима, а не људима који заиста то знају да раде.
Тако ће увек бити у свим РТС-овим серијама. Било и биће.

Нека од тих веома лоших понашања статиста сам примјетио још на трејлерима (рецимо оно скакутање око ватре са подигнутим рукама, смијешно), али сам се све некако надао да је то погрешан утисак због краткоће снимка. На жалост, нисам био у праву.

А ово за давање посла пријатељима и рођацима, слажем се, то је много дубљи проблем, социолошки. Жалосно је што се пројавио и у овој серији.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #10 послато: Јануар 01, 2018, 01:25:30 поподне »
Добро. Да сачекамо наредне епизоде.
Ова прва је била шок, у сваком смислу.
Очекујем више од глумачког састава Ћетковић-Мићаловић + Мићановић.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #11 послато: Јануар 01, 2018, 01:34:31 поподне »
Не бих да будем преоштар али бих грешке које се понављају (не само у овој, већ и у другим областима, рецимо и у музици) назвао "превелик залогај".

Нпр. из жеље да се остави утисак сјајног професора инструмента, многе колеге својим ђацима дају презахтевне и преобимне програме које ученици из сијасет разлога не могу да савлада (године свирања, таленат, техничка способност, или им такве композиције једноставно "не леже"), а крајњи утисак буде  лош.

Тешко да ишта у наредним епизодама може да се промени, али бих ипак сачекао крај серије за коначну оцену.
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #12 послато: Јануар 01, 2018, 02:00:51 поподне »
Нисам синоћ Немањиће гледао, али сам данас поново прочитао неке коментаре написане у припреми и за вријеме снимања. Врло су занимљиви  https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1954.msg44824#msg44824  :) ;)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #13 послато: Јануар 01, 2018, 02:40:34 поподне »
Немојте да сте такви. Шта фали серији, баш је јадна  :) :D
Шалу на страну, мој закључак је да имају неки проблем са сценаријом. Текст који говоре звучи као да је писан за неку школску представу.
Да, пренаивно, као школска представа за дан школе ОШ "Стефан Немања" ...Мали Вукан приказан као Мргуд из Штрумфова, Стефан и Вукан гледају крваву битку иза грма, као да то није деци никакав проблем,( нека фудбалска утакмица) и после вичу "Победа, победа!", после их изгрди Стефан и каже : " марш у Звечан" ...(то је вероватно јако близу попришту битке, чим су мала деца "скокнула" да је виде)
« Последња измена: Јануар 01, 2018, 02:43:29 поподне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #14 послато: Јануар 01, 2018, 02:59:42 поподне »
Могло је и горе , морало је боље, такав ми је утисак...циљ је био у старту да буде "питко" ("плитко") , за просечног гледаоца..."Гађа" се циљна група серије "Мој рођак са села" , али добро...

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #15 послато: Јануар 01, 2018, 03:06:07 поподне »
Много лоше, нарочито када се одгледа после Сенки Над Балканом, гдје је све одрађено на светском нивоу.

Ван мреже Гмитар

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 114
  • R1a>YP343>YP371>YP971>Y57718+
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #16 послато: Јануар 01, 2018, 03:38:51 поподне »
Мени је од самог трејлера "убо" уши говор круга двојке кроз целу серију. Чини ми се да у трејлеру се појављује хрватски глумац који прича хрватском језику (дакле као водили су рачуна о говорним подручијима) али битно да се у Дукљи, Захумљу, Рашкој итд. причао београдски говор. Можда су ово из страха од критике београдске публике урадили (што је умоболно ако је у питању), али пре ће бити да се није размишљало о томе. :)

Иначе, све похвале за слику и костим.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #17 послато: Јануар 01, 2018, 04:24:03 поподне »
Прошле године, у разговору са сарадником сценаристом заједно закључисмо да се не бисмо усудили да радимо епоху 20-тих и 30-тих година 20. века, коју је Бјелогрлић био најавио, без мултидисциплинарног приступа проучавању друштва тог доба - језичког, социолошког, историје моде и музике...а камоли да се усудимо да без читавог тима сценариста (не може, 'Гордан Михић потписује' него бар 8 сценариста) и без тима историчара свих релевантних субспецијализација, етнолога, етномузиколога, специјалиста за средњевековни српски језик, итд. - уопште радимо било шта што има везе са средњим веком.

Ни у СФРЈ није снимљен ниједан квалитетан филм са тематиком средњег века. Данас, када Американци снимају полу-успеле филмове старих епоха, почевши са 'Гладијатором', где се штеди на статистима (можда 500 људи у бици на почетку Гладијатора за разлику од холивудских спектакала из 50-тих и 60-тих са по 10,000 статиста) -  како наша филмска култура може да изнедри ишта смислено везано за средњи век? Никако. Да не говорим о естетској инфериорности компјутерске графике у односу на реалну материју у америчком филму, а камоли српском. А примена компјутерске графике (за дочаравање градова, масовности људи, итд.) има два мотива - један је буџет а други је промоција компјутера као апсолутног имитатора живота и естетски и вредносно централног у нашем друштву, иако видимо голим оком да је резултат инфериоран. Да не улазим у детаљ естетске супериорности филмске траке у односу на видео технологију, и како се техниколор из историјских спектакала 50-тих никада не може достићи.

Разговарао сам и са драматургом 'Немањића' док су припремали серију, који је по дужности на пројекту, испред РТС-а, и рекао сам му да је мој став да треба забранити скрнављење Немањића оваквим пројектима. Исто као што би СПЦ требало да забрани подизање споменика свецима из лозе Немањића, то јест да запрети анатемом имитаторима македноских и муслиманских мегаломана (статуе Александру Македонском и Краљу Твртку).

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #18 послато: Јануар 01, 2018, 04:34:49 поподне »
Anketa
mondo.rs



симо

  • Гост
Одг: Серија „Немањићи - сјај и сенке”
« Одговор #19 послато: Јануар 01, 2018, 05:26:36 поподне »
Гледајући реакције на серију, случајно налетих на исјечак из совјетског филма о Скендербегу из 1954. У исјечку је приказан Ђурађ Бранковић, и то у негативном контексту, занимљива ми је била сценографија и лик самог деспота ( у филму се назива краљем), нешто између Ивана Грозног и грофа Дракуле. А посебно лик Албанца изасланика Скендербеговог, као да је побјегао са проба фолклора.

Иначе, ово је период кад је СССР био у сукобу са Југославијом, а у љубави са Албанијом. Филм дакле има политичку позадину, српски деспот (читај Југославија, могуће и Тито) приказан је као сарадник Турака (читај запада) и онај који прави сплетке и омета борбу народа Балкана против Турака ( читај Источног против Западног блока). Занимљиво је што се у односу Деспот-Албанац настоји приказати и класни момент, јер деспот неколико пута Албанца назива овчаром, а овај њега да се дружи са псима.

<a href="https://www.youtube.com/v/NpJhncX-27s&amp;list=PLVPPE53kJ-OjV3yaS_0pgFkOR_BlXGAEl&amp;index=5" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/NpJhncX-27s&amp;list=PLVPPE53kJ-OjV3yaS_0pgFkOR_BlXGAEl&amp;index=5</a>

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Great_Warrior_Skanderbeg

Филм је иначе приказан у Кану и добио је и неку награду.