Аутор Тема: Словенски идентитет код Срба  (Прочитано 28178 пута)

Ван мреже Јосиф из Трбушнице

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 225
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #140 послато: Јун 12, 2019, 01:20:14 поподне »
Ово су лепи примери чињенице да су нас други називали Словенима. Вероватно и Срби у том раздобљу имају ту свест, без сумње, само би било сјајно да нађемо неки документ из кога се то може закључити. Логично је да су се наши преци осећали макар рођацима са свим другим народима истог порекла, с којим смо делили сличан језик.
Пада ми на памет почетак Сказанија о писменех, које црноризац Храбар започиње: "Прежде убо Словене не имаху књиг..." Он је као Словен дефинитивно у то давно доба имао ту свест о повезаности, која се испољавала свакако на плану језика, и то на два колосека: један језик је био онај говорни, који је морао бити много ближи словенским говорницима но данас, а други књижевни, који су уз помоћ грчког створили Кирило и Методије. Уосталом, тај се језик и онда називао словенским и касније, све до нашег доба.

На мрежи сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1671
  • I-A1328
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #141 послато: Јун 12, 2019, 11:48:59 поподне »
Да си Словјенин схватиш стојећ поред Њемца или Турка, те поред Руса, Словака или Бугарина. С једним си свој, с другин си туђ. У том моменту нема ама баш никакву важност, тко коју мутацију има. Замислите да су у овом видео један E-V13 а други N-Y3195. Ракија и словенство - connecting people :)

<a href="https://youtube.com/v/VOVOvwRFPrE" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://youtube.com/v/VOVOvwRFPrE</a>

Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #142 послато: Јун 13, 2019, 02:49:39 пре подне »
Замислите да су у овом видео један E-V13 а други N-Y3195. Ракија и словенство - connecting people :)

<a href="https://youtube.com/v/VOVOvwRFPrE" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://youtube.com/v/VOVOvwRFPrE</a>
Овај може да буде Бјелопавлић или Пипер, а овај други Мордовин, а Словени обојица...култура, језик и обичаји нас спајају , а и "жестина" :) (овде је наш темпераментнији, "прзница" , овај други "руски међед", и у том малом су се показале локалне "унутарсловенске" карактеристике :) )
« Последња измена: Јун 13, 2019, 02:56:44 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #143 послато: Јун 13, 2019, 08:36:16 поподне »
Овај може да буде Бјелопавлић или Пипер

Ако ме не вара памћење, у питању је филм "Живјети за инат" из 1970-их, о времену Светог Петра Цетињског. Овај наш је Његуш, а глуми га Вељко Мандић, Дробњак, Р109.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #144 послато: Јун 13, 2019, 09:40:08 поподне »
Ја лично немам баш утисак да је некаква општесловенска наклоност присутна код Срба. Код нас је више заступљена русофилија, понекад и до граница ирационалног, која се код појединих људи често перципира као словенофилија.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #145 послато: Јун 13, 2019, 09:54:45 поподне »
Ја лично немам баш утисак да је некаква општесловенска наклоност присутна код Срба. Код нас је више заступљена русофилија, понекад и до граница ирационалног, која се код појединих људи често перципира као словенофилија.

И та русофилија се базира на идеји да ће у будућем нуклеарном рату Русија победити, а Америка бити уништена, те да ће Срби коначно добити освету. Кад год чујем расправу о Русији, то је у главном о томе ко има боље ракете и подморнице, а руски град, осим Москве, тешко да би уболи на карти.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #146 послато: Јун 13, 2019, 10:12:50 поподне »
И та русофилија се базира на идеји да ће у будућем нуклеарном рату Русија победити, а Америка бити уништена, те да ће Срби коначно добити освету. Кад год чујем расправу о Русији, то је у главном о томе ко има боље ракете и подморнице, а руски град, осим Москве, тешко да би уболи на карти.

Не бих баш толико далеко ишао. Има наравно и таквих примера, али приврженост Срба Русији има много дубље и старије корене, мада људи понекад то превише идеализују.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Јосиф из Трбушнице

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 225
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #147 послато: Јун 13, 2019, 11:19:45 поподне »
Везаност за Русију је код нас стара вековима. Сигурно је да ту свој удео има и чињеница што смо Словени, али много више факт да су нам Руси, једино православно царство, често били једина нада у време османског ропства. О томе има једно милијарду докумената. Што рече Ојлер, то је отишло и предалеко, а прилично нам се осветило у време комунистичког покрета, кад је народ комунизам великим делом прихватао не због његових идеја, него зато што је то било нешто тобож изворно руско. Грдан неспоразум, који и даље живи, нажалост.
Како год, русофилија је дубоко уграђена у српски идентитет.

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #148 послато: Јун 13, 2019, 11:27:27 поподне »
И та русофилија се базира на идеји да ће у будућем нуклеарном рату Русија победити, а Америка бити уништена, те да ће Срби коначно добити освету. Кад год чујем расправу о Русији, то је у главном о томе ко има боље ракете и подморнице, а руски град, осим Москве, тешко да би уболи на карти.
Извини на скретању са теме, али у (не дај Боже) нуклеарном рату сви су губитници
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #149 послато: Јун 13, 2019, 11:32:24 поподне »
Извини на скретању са теме, али у (не дај Боже) нуклеарном рату сви су губитници

Да скренемо још мало са теме и нећемо више. ;) Можда ће звучати излизано, али ко год да машта о нуклеарном рату, препоручујем му да погледа недавно изашлу мини-серију "Чернобил". Делује отрежњујуће.
Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1671
  • I-A1328
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #150 послато: Јун 13, 2019, 11:43:21 поподне »
Ја лично немам баш утисак да је некаква општесловенска наклоност присутна код Срба.
Ваљда си мислио рећи, да је   с в и ј е с т   о тому, ко су Словени и какви су, риједка појава. То ни не чуди, ако се узме у обзир време мрачнога доба под Турцима.
Но међу онима, који су имали прилику узнати о њима нешто или упознати их, искусство је сасвим добро.
Наравно, кога не знаш или чега ниси свестан, не може се ни очекивати неки аффект.
Ту и постоје многе разлике међу Србима. Војвођани веома добро знају Словаке и Мађаре, неки Крајинци Галичане, неки Славонци Чехе и њихово сазнање и осјећања не могу се поредити с онима једнога Ере.


« Последња измена: Јун 13, 2019, 11:49:49 поподне сɣнце »
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #151 послато: Јун 14, 2019, 12:03:53 пре подне »
Ваљда си мислио рећи, да је   с в и ј е с т   о тому, ко су Словени и какви су, риједка појава.
...

Не, мислио сам рећи да ја немам утисак да Срби осећају неку претерану наклоност према другим словенским народима само зато што су и они Словени. Многе друге ствари у грађењу нашег става и односа према њима имају већу тежину.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #152 послато: Јун 14, 2019, 12:17:58 пре подне »
Чини ми се да Словаци више обраћају пажње на Србе и да их више поштују него ми њих...Од свих јужнословенских народа, стекао сам тамо утисак, да највише поштовања гаје према нама...Теча, кад је крајем осамдесетих зимовао на Татрама, рекао ми је да му је један Словак певао песму "Словак и Србин, браћа рођена", мада нисам успео да нађем ту песму...На фејсбуку постоји и страница "српско-словачко пријатељство", где су већина чланова Словаци. Са друге стране, Пољаци , иако словенски народ, најближе везе и највише наклоности гаје према Мађарима. Имам утисак да нас Словаци и Чеси поштују као словенску браћу, цене нашу историјску улогу, али у исто време као да им је и жао што смо "заглавили" доле на Балкану, где је "борба непрестана"...Један Словак, кад сам му рекао одакле сам, почео је да ме сажаљева зато што сам са Балкана(имао сам утисак да му је теже него мени :) ) Углавном, доживљавају нас као поносан и храбар народ и код њих реч Србин, има тежину
« Последња измена: Јун 14, 2019, 12:24:11 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Гвер

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #153 послато: Јун 14, 2019, 01:07:42 пре подне »
Баш сам намеравао да споменем Словаке и Чехе јер сам и ја чуо нешто слично. А чуо сам и неке приче да су Словаци наводно свесни некакве историјске везе са нама. Можда отуд та песма о браћи рођеној. А можда и јер нас мешају са Лужичким Србима, због имена. Знам да у тим земљама има доста српских топонима, типа Српска Каменица, који потичу од тих северних Срба.

Што се тиче русофилије, мислим да је то све мало надувано. Нисам још срео ни једног русофила, шта год да то значи. Мислим да је веза са Русима пре свега због Православља, дакле преко религијске основе, и због тога што су Руси глобално најснажнија словенска нација а опет некако су стално аутсајдери и жртве разних стереотипова и предрасуда, слично нама, па се некако препознајемо у њима. То је све природно и ништа чудно. А објективно, ако се већ поредимо, мислим да смо сличнији Белорусима. Нисам тога био ни свестан док ми неки странци нису рекли како Белоруси и Срби доста личе, више него ми и Руси. А ту је негде и Украјина.
Зато мислим да објективно, без уплитања политке, религије и сл. већ сагледавањем културе, начина живљења и сл. имамо више сличности са Словацима, Белорусима, Украјинцима...
Неки делови Украјине, посебно рурални крајеви и њихова села ме баш подсећају на Србију. Руси су сувише велики, пуно је ту измешаних култура и несловенских утицаја. Мада ми је лично искуство са њима сасвим позитивно.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #154 послато: Јун 14, 2019, 01:20:01 пре подне »
Баш сам намеравао да споменем Словаке и Чехе јер сам и ја чуо нешто слично. А чуо сам и неке приче да су Словаци наводно свесни некакве историјске везе са нама. Можда отуд та песма о браћи рођеној. А можда и јер нас мешају са Лужичким Србима, због имена. Знам да у тим земљама има доста српских топонима, типа Српска Каменица, који потичу од тих северних Срба.

Што се тиче русофилије, мислим да је то све мало надувано. Нисам још срео ни једног русофила, шта год да то значи. Мислим да је веза са Русима пре свега због Православља, дакле преко религијске основе, и због тога што су Руси глобално најснажнија словенска нација а опет некако су стално аутсајдери и жртве разних стереотипова и предрасуда, слично нама, па се некако препознајемо у њима. То је све природно и ништа чудно. А објективно, ако се већ поредимо, мислим да смо сличнији Белорусима. Нисам тога био ни свестан док ми неки странци нису рекли како Белоруси и Срби доста личе, више него ми и Руси. А ту је негде и Украјина.
Зато мислим да објективно, без уплитања политке, религије и сл. већ сагледавањем културе, начина живљења и сл. имамо више сличности са Словацима, Белорусима, Украјинцима...
Неки делови Украјине, посебно рурални крајеви и њихова села ме баш подсећају на Србију. Руси су сувише велики, пуно је ту измешаних култура и несловенских утицаја. Мада ми је лично искуство са њима сасвим позитивно.
Рускиње које су се за време студија удале за српске студенте и дошле са њима код нас, кажу, како им личимо на Украјинце. Тај појам "мајка Русија" је вероватно проистекао из вапаја, за неком надом и подршком и мислим да је идеализован. На крају крајева, много више наклоности "мајка Русија" је имала према Бугарима него према нама, и поред бугарске наклоности према Немцима и западу...Тако да је та наклоност са њихове стране била у складу са њиховим  геостратешким интересима...Руси су сувише велики да би "умирали" од љубави према нама, на начин на који се ми односимо према њима. Али је добро имати њихову поршку...мало је ипак  то један чудан однос, као да само од нас траже безрезевну наклоност, тј, највише траже од нас, а добијамо исто као и они који им мање пружају наклоност...Као "мајка" која више воли ону децу која су отишла у "свет", него оно дете које је остало уз њу...
« Последња измена: Јун 14, 2019, 01:28:57 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #155 послато: Јун 14, 2019, 09:43:40 пре подне »
Мислим да је веза са Русима пре свега због Православља, дакле преко религијске основе, и због тога што су Руси глобално најснажнија словенска нација а опет некако су стално аутсајдери и жртве разних стереотипова и предрасуда, слично нама, па се некако препознајемо у њима. То је све природно и ништа чудно. А објективно, ако се већ поредимо, мислим да смо сличнији Белорусима. Нисам тога био ни свестан док ми неки странци нису рекли како Белоруси и Срби доста личе, више него ми и Руси. А ту је негде и Украјина.
Зато мислим да објективно, без уплитања политке, религије и сл. већ сагледавањем културе, начина живљења и сл. имамо више сличности са Словацима, Белорусима, Украјинцима...
Неки делови Украјине, посебно рурални крајеви и њихова села ме баш подсећају на Србију. Руси су сувише велики, пуно је ту измешаних култура и несловенских утицаја. Мада ми је лично искуство са њима сасвим позитивно.

Ово је у принципу суштина. Такође се слажем да нам је и језик нешто сличнији белоруском и украјинском, него руском. Премда ту разлике нису баш велике и треба бити у контакту са истим дуже време да би се разлика осетила. Ја говорим руски, а белоруски разумем веома добро, али теже ми је да га говорим јер немам праксу.

Мислим да се симпатије према Русима код нас не провлаче толико кроз словенство, већ преко Православља, културе и добрим делом заједничке историје. Док код Руса, Белоруса код обичних људи те (назовимо) симпатије много више иду кроз словенство. На почетку ми је то било доста занимљиво када сам их слушао.

---

Што се тиче Гверовог коментара, мислим да ту треба одвојити руски народ и државу. Руска Империја/СССР/Федерација данас никада неће ступити у било који конфликт, осим ако јој то није у интересу. Ту су наша очекивања нереална и претерана. Руска Империја је имала жељу у 19. веку да овлада Босфором и Дарденалом, те је у Бугарима видела шансу да то оствари, јер су се налазила на природном путу. Наравно да је обичан народ тада из симпатија према Бугарима и Србима желео њихово ослобођење, али је Руска Империја то исто радила из геостратешких циљева тог времена. С тога и сва помоћ и непосредно ослобођење Бугарске од Турака.

Међутим, факт је да су нам ратови после Турака долазили са запада и да смо у Русима видели заштитника. Некада је та помоћ била посредна, некада непосредна, али је и чињеница да су многи њихови војници оставили животе на нашим просторима, борећи се заједно са Србима за исте циљеве. Све је то укрепило та осећања према њима и многи Руси, дали као регуларни војници или добровољци јесу, што из обавезе према служби, што из наклоности дошли и оставили животе код нас. То не треба заборавити ни омаловажавати из било ког разлога била.

Ово да они више траже од нас безрезервну наклоност, мислим да не стоји. Ситуација је управо обрнута тј. ми очекујемо од Руса да нас бране, да нам помажу када смо год у опасности (1914, 1944, 1991, 1999). Често тражимо да буду већи Срби од нас самих, али у мирним временима радије гледамо на запад (што је донекле и логично због стандарда живота).

Имају и они, као и ми, исто такве гласове који се опрезом говоре у другим Словенима. Такви гласови у Русији који су против претереног зближавања са осталим Словенима, говоре да по броју становника мањи словенски народи очекују безрезервну помоћ од Русије, а онда јој окрећу леђа када ратови прођу. Руси итекако памте шта им се десило са Бугарима од 1878. до 1914. године, па онда опет за време 2. Светског рата, па онда крају и са јужним током. А неки наводе као пример и ступање у рат 1914. "на помоћ Србима", што је резултирао погибијом државе и грађанским ратом све до 1923. године.

И онда такви цитирају Достојевског, написано о Словенима 1877, са чим се ја лично не слажем али ко не зна, занимљиво је прочитати и оценити текст са данашњег становишта:


"Али, ипак, могућно је већ сада сигурно знати две ствари: 1)да ће се убрзо, или можда баш и не убрзо, сва словенска племена Балканског полуострва неизоставно ослободити јарма турског, и почети да живе новим, слободним, и може бити независним животом; и 2). . . Ето о том другом, које ће се сигурно, десити и остварити, о том баш већ давно хоћу да искажем своје мишљење.

Наиме, то друго је следеће: по моме унутрашњем убеђењу, најпунијем и неодољивом – Русија неће имати, и никада није имала, таквих завидљиваца, таквих мрзаца, клеветника, чак јавних непријатеља, као што ће бити сва та словенска племена, чим их Русија ослободи, а Европа пристане да их призна за ослобођене! И нека нико не протестује, не спори, не виче на мене: да преувеличавам, и да мрзим Словене! Ја, напротив, јако волим Словене и зато се бранити нећу; али знам да ће се све тачно онако догодити као што говорим; и не због неког тобоже
ниског и незахвалног, карактера Словена; не! њихов је карактер у том смислу као и свих народа; него ће се оно десити зато што се такве ствари на свету друкчије и не могу дешавати."


Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #156 послато: Јун 14, 2019, 11:07:40 пре подне »
Коинциденција је да су нам, чини ми се ,напријатељскије словенске земље, оне са истим распоредом боја на заставама (Русија, Словачка, Словенија). Свака има свој вид односа, код Словенаца је то чини ми се, ако не наклоност, а о бар не отпор према периоду Краљевине СХС (имали су на својој територији и њихову верзију идеалистичког сукоба који је и код нас постојао, па су као противтежу словеначким комунистима, имали и своје четничке одреде под командом Карла Новака, који је био подређен Дражи Михајловићу). Што се тиче Чеха, то је у ипак више пријатељским односима него неутралним, а могло би више да се ради на повезивању са Лужичким Србима, то је сигурно...

Ван мреже Гвер

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 66
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #157 послато: Јун 14, 2019, 03:36:39 поподне »
Када већ споменусте заставе и боје.
Како је дошло до тога да многе словенске државе користе тробојку? Разумљиво је када се ради о Француској, јер тробојка и потиче од француске револуције. А код нас је од 1835. ако се не варам. Баш ме занима колико је та тробојка утицала на свест словенских народа приликом формирања модерних држава. Знам да се тробојка доводи у везу са пансловенизмом 19. века али ми опет делује помало чудно и страно. Као некакав вештачки покушај стварања пасловенизма под утицајем романтичарског периода, под окриљем симбола француске револуције. Чак и Лужички Срби имају тробојку.
Симболи, а заставе и боје су свакако симболи највишег реда, итекако имају утицај на психологију народа. Моје је лично мишљење да вредности француске револуције оличене у тробојци не иду у пару са неким нашим традиционалним вредностима, оличеним и у самом грбу Србије. Занимљиво да Украјинци и Белоруси немају тробојку. Пољаци исто.
Немам ништа лично против садашње заставе наравно, сигурно да и та тробојка има неку подсвесну улогу у (пан)словенском идентитету код нас и зближавање са Словацима, Русима, Лужичким Србима... И данас је Српски идентитет скоро незамислив без тробојке. Само се питам како би било стање српског менталног склопа, наше колективне психе, да је рецимо у употреби нека средњовековна застава. Ја чак и не знам која би била застава Србије да нема тробојке, нисам довољно упућен, па само питам из радозналости.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #158 послато: Јун 14, 2019, 07:00:08 поподне »
Како су настајале заставе словенских земаља у модерно доба, написао је одличан кратак чланак Александар Соловјев - „Словенске тробојке“.

У суштини, све европске тробојке имају корен у низоземској црвено-бело-плавој тробојци из 17. века (црвена је касније замењена тамнооранж бојом, која је била симбол низоземске династије Oranje). Низоземска је била узор свим европским слободарима као прва европска република (Млетачка и Дубровачка република јесу биле то по свом називу, али су оне, ипак, биле аристократске републике).

Руски цар Петар Велики је, одушевљен пре свега низоземском поморском флотом, узео њихову тробојку као основ нове руске заставе, само је изменио редослед боја, и од тада потиче руска застава бело-плаво-црвено водоравних пруга (1697).

Касније је то ишло, једно по једно, код других словенских народа, по узору на Русију.

И француска tricolore свој корен има у низоземској застави.

Прва србска тробојка била је прописана Сретењским уставом из 1835. године, као тробојка водоравних пруга црвене, беле и „челикасте“ (дакле, неке сиво-плаве) боје. Ово је била идеја Димитрија Давидовића, писца реченог устава. Она није дуго поживела, јер је народ није баш прихватио. Исте године, Милош је издејствовао царски ферман за заставу Књажевине Србије са распоредом пруга који је и данас на снази – црвено-плаво-бела.

Соловјев у овом чланку наводи и за остале словенске народе како су добили своје заставе у романтичарском раздобљу 19. века.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Словенски идентитет код Срба
« Одговор #159 послато: Јун 14, 2019, 07:03:10 поподне »
Иначе, негде сам то читао, али сад треба наћи, словенске боје су црвена, плава и жута.
Заиста, црвена и плава су честе у словенској хералдици и заставама од времена раног средњег века надаље.
Жута боја такође. Украјина је комбинацију жуте и плаве, као древних словенских, употребила на свом грбу и застави.
"Наша мука ваља за причешћа"