Аутор Тема: Где да урадим тест на генетичко порекло?  (Прочитано 149704 пута)

mladjo

  • Гост
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #20 послато: Јануар 30, 2013, 05:08:48 поподне »
Да, ово је тачно. ФТДНА И Игенеа су практично иста фирма. Када урадиш тестирање код Игенее добијаш ФТДНА налог, јер Игенеа и нема свој. Она је само европска испостава ФТДНА (и јефтинија је због слања пошиљака). Добра ствар код Игенее и ФТДНА је што кад једном пошаљеш узорак, више не мораш да шаљеш ако хоћеш да се тестираш на било који тест код њих или већи број маркера јер све узорке чувају.


Надам се да ће и наша лабораторија у Београду у будуће радити по том принципу  ;).

mladjo

  • Гост
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #21 послато: Март 19, 2013, 04:56:17 поподне »
За све заинтересоване...у FamilytreeDNA и даље траје акција тестирања хромозома Y на 12 маркера за 39.- долара.
По уобичајеној процедури тестирање 12 маркера кошта 99.- долара, значи да је тренутно јефтиније за око 60.- долара.

Ово је линк:

http://www.familytreedna.com/

http://www.familytreedna.com/landing/Y-DNA12-Promo.aspx

« Последња измена: Март 19, 2013, 05:21:58 поподне млађо »

Đorđo

  • Гост
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #22 послато: Март 25, 2013, 09:23:05 поподне »
За све заинтересоване...у FamilytreeDNA и даље траје акција тестирања хромозома Y на 12 маркера за 39.- долара.
По уобичајеној процедури тестирање 12 маркера кошта 99.- долара, значи да је тренутно јефтиније за око 60.- долара.

Ово је линк:

http://www.familytreedna.com/

http://www.familytreedna.com/landing/Y-DNA12-Promo.aspx



Pogledao sam malo i nisam shvatio kako se daje taj uzorak i kako se to plaća i sve ostalo, može li neko da mi objasni kako to ide? Cena je veoma povoljna

mladjo

  • Гост
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #23 послато: Март 25, 2013, 09:59:03 поподне »
Pogledao sam malo i nisam shvatio kako se daje taj uzorak i kako se to plaća i sve ostalo, može li neko da mi objasni kako to ide? Cena je veoma povoljna


Здраво,
ово је процедура за ”прикупљање ДНК материјала”: http://www.youtube.com/v/AN07Adpu7Bs
Плаћа се путем: ”Visa, MasterCard или AmericanExpress".
Предходно наручени ”кит” стиже на кућну адресу...затим се поштом назад шаљу пикупљени узорци.
« Последња измена: Март 25, 2013, 10:41:52 поподне admin »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #24 послато: Април 05, 2013, 02:25:45 поподне »
Да ли тестирање HLA антигена даје реалну слику о пореклу неке особе и какав је сам поступак тестирања?

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #25 послато: Април 05, 2013, 08:50:49 поподне »
Да ли тестирање HLA антигена даје реалну слику о пореклу неке особе и какав је сам поступак тестирања?

Не даје пошто се ту мешају утицаји мајчинских и очинских гена много генерација уназад.  HLA (human leukocye antigen)  антиген je део 6. хромозома а поступак тестирања би требао да буде врло сличан ономе за Y хромозом.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #26 послато: Април 05, 2013, 09:51:30 поподне »
Па то звучи јако занимљиво? Тако можемо да сазнамо које све утицаје "носимо" у себи и са колико процената су заступљени.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #27 послато: Април 06, 2013, 12:28:57 поподне »
Е за ту намену већ постоји тест на тзв аДНК (аутозомна ДНК)
http://en.wikipedia.org/wiki/Autosome
http://en.wikipedia.org/wiki/Genealogical_DNA_test#Geographic_origin_tests

Đorđo

  • Гост
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #28 послато: Септембар 13, 2013, 07:01:12 поподне »
Следећа фирма коју разматрамо је пионир у области генетичке генеалогије. Реч је свакако о америчкој фирми FTDNA (Family Tree DNA) која је уједно и тестирала највећи број људи до сада.

У овом тренутку нуде неколико врста тестова како на Y хромозому, тако и на мтДНК и на аДНК. Па да погледамо које опције су нам на располагању:

Y-DNA12 за $99
Реч је о тестирању које (уколико имате потпуно поклапање) указује ко су вам рођаци у последњих 30 генерација или око 750 година. Тест је једино добар за утврђивање хаплогрупе.


Y-DNA25 за $124
доста бољи тест од претходног али са недовољно великом резолуцијом за утврђивање блиског сродства. Помоћу овог теста можете пронаћи рођаке у оквиру 13 генерација (у случају потпуног поклапања) и са вероватноћом од 95%), што износи 325 година.


Y-DNA37 за $149
Реч је о свакако најбољем нискобуџетном решењу које за релативно мало новца даје резултате у оквиру 8 генерација (при пуном поклапању и са 95% вероватноћом), што износи око 200 година.

Y-DNA67  за $238
Овим тестом можете пронаћи рођаке у оквиру 6 генерација до заједничког претка (у слчају потпуног поклапања) и са вероватноћом од 95%), што износи око 150 година.

Y-DNA111 за $339
И на крају, данас најјачи јавно доступни тест који помаже наћи рођаке у последње 4 генерације (100 година) са вероватноћом од 95% при пуном поклапању. За оне којима новац није проблем, ово је дефинитивно најбоље решење.
Da li je neko radio testiranje kod FTDNA? Ja bih se testirao njih kod njih na 67 markera. Zanima me sve oko testiranja, slanja pošiljke, plaćanja, ali iz prve ruke, pozdrav

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #29 послато: Септембар 13, 2013, 09:33:19 поподне »
Ђорђо,
ево неких корисних информација са нашег форума: http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=40.0

Đorđo

  • Гост
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #30 послато: Септембар 15, 2013, 05:39:16 поподне »
Ђорђо,
ево неких корисних информација са нашег форума: http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=40.0
Hvala, ima korisnih stvari

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #31 послато: Септембар 21, 2013, 09:54:38 поподне »
дакле, мала пошта, мали проблеми, велика пошта.... велики проблеми ))

то је главни наук  :)

Аксић

  • Гост
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #32 послато: Октобар 13, 2013, 08:56:26 поподне »
Да, ово је тачно. ФТДНА И Игенеа су практично иста фирма. Када урадиш тестирање код Игенее добијаш ФТДНА налог, јер Игенеа и нема свој. Она је само европска испостава ФТДНА (и јефтинија је због слања пошиљака). Добра ствар код Игенее и ФТДНА је што кад једном пошаљеш узорак, више не мораш да шаљеш ако хоћеш да се тестираш на било који тест код њих или већи број маркера јер све узорке чувају.

Jerkoviću, ti si se testirao kod Igenea, pogledao sam njihov sajt i nisam uspeo da nađem cene testiranja za 37, 67 i 111 markera. Da li znaš koliko košta testiranje na 37 ili 67 markera? Ja sam se ipak predomislio, neću da se testiram u Beogradu. 

mladjo

  • Гост
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #33 послато: Октобар 13, 2013, 09:20:50 поподне »
Jerkoviću, ti si se testirao kod Igenea, pogledao sam njihov sajt i nisam uspeo da nađem cene testiranja za 37, 67 i 111 markera. Da li znaš koliko košta testiranje na 37 ili 67 markera? Ja sam se ipak predomislio, neću da se testiram u Beogradu.

https://www.familytreedna.com/order-now.aspx?ty=61


12 маркера:


37 маркера:


67 маркера:


111 маркера:
« Последња измена: Октобар 13, 2013, 09:51:04 поподне млађо »

Аксић

  • Гост
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #34 послато: Октобар 13, 2013, 10:52:35 поподне »
Hvala Mlađo

Аксић

  • Гост
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #35 послато: Октобар 13, 2013, 11:07:51 поподне »
Ja ću se za početak testirati na 37 markera. Sutra zovem Igenea da mi pošalju račun da izvršim uplatu. Kako stvari stoje biću drugi testirani Kosovsko-metohijski Srbin na Srpskom DNK projektu, posle gospodina Božovića iz Ibarskog Kolašina. 

mladjo

  • Гост
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #36 послато: Октобар 13, 2013, 11:23:35 поподне »
Ja ću se za početak testirati na 37 markera. Sutra zovem Igenea da mi pošalju račun da izvršim uplatu. Kako stvari stoje biću drugi testirani Kosovsko-metohijski Srbin na Srpskom DNK projektu, posle gospodina Božovića iz Ibarskog Kolašina.



Тестирање 37 маркера је више него добро, а још боље јесте то што ћеш имати безброј могућности да продубиш свој тест...како по мушкој тако и по женској линији!
У сваком случају добра одлука!

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #37 послато: Октобар 14, 2013, 05:32:36 пре подне »
Ja ću se za početak testirati na 37 markera. Sutra zovem Igenea da mi pošalju račun da izvršim uplatu. Kako stvari stoje biću drugi testirani Kosovsko-metohijski Srbin na Srpskom DNK projektu, posle gospodina Božovića iz Ibarskog Kolašina.

Αξητωυ, πρέπορυκωυϊεμ τη δα ησπητηβανωε ομπαβηϡ υ ΦΤΔΝΑ α νε υ Ηγενεη. Ρανηϊε υοκωηχ δα ϊε ραζληκα υ θσένη ογρομνα.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

mladjo

  • Гост
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #38 послато: Октобар 14, 2013, 07:51:22 пре подне »
Αξητωυ, πρέπορυκωυϊεμ τη δα ησπητηβανωε ομπαβηϡ υ ΦΤΔΝΑ α νε υ Ηγενεη. Ρανηϊε υοκωηχ δα ϊε ραζληκα υ θσένη ογρομνα.


Шта је ово Александре?
Унапређена верзија твог писанија?  :P

robert w.

  • Гост
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #39 послато: Октобар 14, 2013, 09:19:12 пре подне »
Aca preporučuje testiranje preko FT DNA, a ne Igenee, zbog razlike u ceni.