Аутор Тема: Где да урадим тест на генетичко порекло?  (Прочитано 154980 пута)

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #180 послато: Август 04, 2016, 05:37:05 поподне »
Будући да немам искуства са иностраним интернет плаћањем, занима ме који је најбољи и најлакши начин плаћања тестова преко ФТДНА? Рецимо, комерцијална банка има у понуди Виса Интернет Картицу: http://www.kombank.com/visa-internet-kartica-poljoprivreda, па ме занима да ли бих њом рецимо могао платити тестирање. Не видим разлог зашто не бих, али чисто да будем сигуран. :)
Исту или сличну картицу за плаћање преко интернета имам и ја у Банци Интеза. Уплатиш на рачун мало више од износа који треба да пренесеш ФТДНА, отприлике 6-7% више зато што се сваки покушај уплате новца  путем PayPala скида 1 или 1,5 $ које ти након пар дана врате на рачун. То је због неке сигурности. Плус нешто ситно за услугу PayPalu, пар $ више мораш имати на рачуну више од износа кои уплаћујеш. Ја сам се први пут зезнуо јер сам имао на рачуну тачан износ па није хтео да ми изврши уплату, а ја покушавао неколико пута, а за сваки покушај су скидали тих 1 или 1,5 $. Још се потрефило да је викенд па сам морао да сачекам понедељљак да одем до банке да додатно уплатим.

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #181 послато: Август 04, 2016, 07:28:29 поподне »
Исту или сличну картицу за плаћање преко интернета имам и ја у Банци Интеза. Уплатиш на рачун мало више од износа који треба да пренесеш ФТДНА, отприлике 6-7% више зато што се сваки покушај уплате новца  путем PayPala скида 1 или 1,5 $ које ти након пар дана врате на рачун. То је због неке сигурности. Плус нешто ситно за услугу PayPalu, пар $ више мораш имати на рачуну више од износа кои уплаћујеш. Ја сам се први пут зезнуо јер сам имао на рачуну тачан износ па није хтео да ми изврши уплату, а ја покушавао неколико пута, а за сваки покушај су скидали тих 1 или 1,5 $. Још се потрефило да је викенд па сам морао да сачекам понедељљак да одем до банке да додатно уплатим.
Хвала Војиненад,
Добро је што ми рече да уплатим мало више, пошто бих вероватно и ја уплатио тачан износ  :)
Поздрав

Ван мреже СРБ.МНЕ

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 85
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #182 послато: Август 27, 2017, 10:44:02 поподне »
Код FTDNA такође постоје тестови који се баве пореклом са мајчине стране које се преноси само преко женских потомака (иако мтДНК имају и мушкарци али је даље не могу пренети). Цене су следеће:


mtDNA за $99
је тест најниже резолуције и тестира само HVR1 (Hypervariable Region 1). Прецизност резултата при потпуном поклапању се води у рангу од 74 генерације у прошлост (али са вероватноћом која је сада само 50%). Тест је добар једино за утврђивање мтДНК хаплогрупе.

mtDNAPlus за $159

Тестира HVR1 и HVR2 (Hypervariable Regions 1 and 2) и даје податке о женским претцима са мајчине стране у оквиру 28 генерација и при вероватноћи од 50%.

mtFullSequence за $299
Тестира HVR1 и HVR2 плус тзв. "кодни регион". Даје при пуном поклапању резултате о сродности у оквиру 16 генерација али сада већ са много бољом вероватноћом од 90%.
  дали се онда исплати радити тест на 23 маркера и могиули да пронађем зједничког опреткја    од 6 па до 9  ако га има тестираног

Jelic

  • Гост
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #183 послато: Август 27, 2017, 10:47:16 поподне »
  дали се онда исплати радити тест на 23 маркера и могиули да пронађем зједничког опреткја    од 6 па до 9  ако га има тестираног

Па, с обизром да си припадник једног рода чији су сродници по предању већ тестирани као I2-PH908, свакако би било корисно да се сродство потврди генетиком.

Ван мреже СРБ.МНЕ

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 85
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #184 послато: Август 27, 2017, 10:59:39 поподне »
Па, с обизром да си припадник једног рода чији су сродници по предању већ тестирани као I2-PH908, свакако би било корисно да се сродство потврди генетиком.
надам се

Ван мреже СРБ.МНЕ

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 85
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #185 послато: Август 28, 2017, 12:35:49 поподне »
po predanju  testiran je samo bjelić iz morače a on je r1

Jelic

  • Гост
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #186 послато: Август 28, 2017, 12:36:52 поподне »
po predanju  testiran je samo bjelić iz morače a on je r1

Не, већ Гачевић који је I2-PH908. Бјелић R1a је из Берана и нема везе са Пљевљима.

Ван мреже СРБ.МНЕ

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 85
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #187 послато: Август 28, 2017, 12:38:53 поподне »
Не, већ Гачевић који је I2-PH908. Бјелић R1a је из Берана и нема везе са Пљевљима.
gačević se pojavio u priči skoro a mi potičemo po predanju iz hercegovine od bjelića a po priči bila su tri brata i uzeli prezime šarac obrenić i kartal

Jelic

  • Гост
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #188 послато: Август 28, 2017, 12:48:03 поподне »
gačević se pojavio u priči skoro a mi potičemo po predanju iz hercegovine od bjelića a po priči bila su tri brata i uzeli prezime šarac obrenić i kartal

Хмм, али и Гачевићи потичу од Бијелића?

"Према писању Танасија Пејатовића (”Средње Полимље и Потарје”, стр. 360), Бијелићи су староседеоци, па су пре 80 година измењали презимена „Обренићи су се прозвали тако по некој баби Обренији, Картали по некаквом гаталу, што је гатао време, Шарци по некаквоме који је био „шарен“ тј. крадљивац, Гачевићи по имену некаква Гача”. И до данас се сачувао назив једног малог места Бјеловина по Бијелићима који су ту становапи, премда они кажу да су сви доселили од Гацка из Херцеговине."

http://www.poreklo.rs/2014/02/08/poreklo-prezimena-selo-mataruge-pljevlja/

Но како год, тестирање би било најбоље решење.

Ван мреже СРБ.МНЕ

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 85
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #189 послато: Август 28, 2017, 01:09:25 поподне »
Хмм, али и Гачевићи потичу од Бијелића?

"Према писању Танасија Пејатовића (”Средње Полимље и Потарје”, стр. 360), Бијелићи су староседеоци, па су пре 80 година измењали презимена „Обренићи су се прозвали тако по некој баби Обренији, Картали по некаквом гаталу, што је гатао време, Шарци по некаквоме који је био „шарен“ тј. крадљивац, Гачевићи по имену некаква Гача”. И до данас се сачувао назив једног малог места Бјеловина по Бијелићима који су ту становапи, премда они кажу да су сви доселили од Гацка из Херцеговине."

http://www.poreklo.rs/2014/02/08/poreklo-prezimena-selo-mataruge-pljevlja/

Но како год, тестирање би било најбоље решење.
to i planiram  da odradim i da razonetnem tu teoriu  svejedno postoje 2 teorije  pa da vidim koja je tačna

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #190 послато: Април 27, 2018, 09:38:04 пре подне »
Наручио сам прибор из ФТДНА за аутосомални тест 16. априла.
Пише да је 17. априла послато.

Нису ми послали никакав број за праћење пошиљке, а видим у порукама да су неки форумаши добијали такав број. Како се долази до тог броја за праћење? Пошто је већ 11 дан од наруџбине.

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • I-A1328
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #191 послато: Април 27, 2018, 11:13:10 пре подне »
Купих тројак испит1
- установљење разреда и подразреда недвојичнога родообраза2 У-хромосома (отчиње покољенство),
- установљење разреда мт-днк (матерње покоњељенство) и
- аутосомни испит (удијелно покољенство свијех предака до 10 кољена уназад)
на LivingDNA за 105 евро, на снижењу са 129 евро, поводом свјетскога дне ДНК.

__________________________________________________________________________________
1 испит - тест
2 разред - группа; недвојични - хаплоидни, непарни; родообраз - генотип

<a href="https://www.youtube.com/v/wRa21cf0koU" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/wRa21cf0koU</a>
« Последња измена: Април 27, 2018, 11:20:37 пре подне сунце »
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #192 послато: Април 27, 2018, 01:13:34 поподне »
Наручио сам прибор из ФТДНА за аутосомални тест 16. априла.
Пише да је 17. априла послато.

Нису ми послали никакав број за праћење пошиљке, а видим у порукама да су неки форумаши добијали такав број. Како се долази до тог броја за праћење? Пошто је већ 11 дан од наруџбине.

Златане,
пиши им овде и замоли их да ти дају број за праћење пошиљке:

https://www.familytreedna.com/contact#contactForm

Писали смо о томе на овој теми:

https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1503.0


Ван мреже СРБ.МНЕ

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 85
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #193 послато: Јун 20, 2018, 08:30:19 поподне »
planirAm slede'i mesec da uradim y dnk na yseq.net kolko su  dobri i ya kolikoje test gotov na 37 markera

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #194 послато: Јун 20, 2018, 09:27:46 поподне »
planirAm slede'i mesec da uradim y dnk na yseq.net kolko su  dobri i ya kolikoje test gotov na 37 markera

Солидни су, требало би да вам резултати стигну брже него рецимо код предузећа ФТДНА.

Колико траје тест могао би вам одговорити неко ко је радио. Не верујем да је дуже од пет недеља.

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #195 послато: Децембар 27, 2018, 10:11:21 поподне »
Мени су ФТДНА тест Y67, урадили за 11 дана од пријема пошиљке, али знам да су неки чекали и много дуже. Генерално, могу да се препоруче. Сада чекам већ 6 недеље на потврду свог коначног СНПа и чекаћу вероватно још недељу, две. Али били су велики попусти пред празнике, па је лабараторија сигурно упошљена пуном паром.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1691
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #196 послато: Децембар 27, 2018, 10:14:34 поподне »
planirAm slede'i mesec da uradim y dnk na yseq.net kolko su  dobri i ya kolikoje test gotov na 37 markera

Резултати се чекају око 5 седмица, тако мени обично стигне. СНП очас посла за 2-3 дана.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 962
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #197 послато: Новембар 30, 2020, 03:21:06 поподне »
Мени су ФТДНА тест Y67, урадили за 11 дана од пријема пошиљке, али знам да су неки чекали и много дуже. Генерално, могу да се препоруче. Сада чекам већ 6 недеље на потврду свог коначног СНПа и чекаћу вероватно још недељу, две. Али били су велики попусти пред празнике, па је лабараторија сигурно упошљена пуном паром.

А колико је времена требало да стигне сам узорак у Хјустон? Ја сам послао 3. новембра, али ево још увек није стигао.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #198 послато: Новембар 30, 2020, 03:30:59 поподне »
А колико је времена требало да стигне сам узорак у Хјустон? Ја сам послао 3. новембра, али ево још увек није стигао.

Кад год сам слао, мени је трајало готово увек 14 дана.



Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Где да урадим тест на генетичко порекло?
« Одговор #199 послато: Новембар 30, 2020, 04:21:46 поподне »
Да ли је неко скоро код ФТДНА наручио неки тест?

Послали су 12.11. још није стигао прибор.
 ???