Аутор Тема: Новинарски текстови о генетици  (Прочитано 356715 пута)

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1220 послато: Фебруар 09, 2021, 01:54:00 поподне »
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5155
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1221 послато: Фебруар 09, 2021, 02:42:46 поподне »
Шта је ово?

То је отприлике ово:

"Према српским и јужнословенским народним предањима, познатим у записима од 17. века па надаље („Савински летопис“, бугарштица из прве половине 18. века, „Српски рјечник“ Вука Стефановића Караџића итд.), Јанош је био син деспота Стефана Лазаревића. Наиме, у различитим варијантама, будимска, сибињска односно грчка господа, задивљена племенитим деспотовим изгледом, пожелела су од њега порода, и као госту му подвела своје кћери. Тако су рођени Јанко и Јана, или Јанко и Руде, у другој варијанти. Јана или Руде су мајке Јанковог епског сестрића Секуле, историјског Јаноша Секеља, бана Славоније (отуда "Бановић" Секула), који је погинуо у другом боју на Косову 1448. године. Архаичан обичај гостинске обљубе, који је у основи ове теме, послужио је да се изведе легендарна веза између српске династије Немањића, угарске круне и Бранковића: Немањићи → кнез Лазар (преко Милице, потомкиње кнеза Вратка) → Високи Стефан → Јанко Сибињанин → краљ Матијаш → Змај Огњени Вук (тј. деспот Вук Гргуревић, унук Ђурђа Бранковића). Улцињски бискуп, Србин из 15.века, Мартин Сегон је написао да је Јанко био православац: "Преостаје само један примјер достојан памћења који треба да слави потомство, Јанка Хуњадија, који никада није допустио да Турци покрену поход против хришћана... Његове славне и најсветије подухвате за одбрану православне државе..." ("Књижевност Црне Горе од 12. до 19. вијека — писци средњовјековног латинитета" књига 1. (Обод, Цетиње 1996) на pp. 260.)."

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • I-A1328
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1222 послато: Фебруар 09, 2021, 02:56:33 поподне »
Шта је ово?

Само једно свједочаство рађања родословне легенде у Приморју, тачније у Боки, да би се показало како србска племићка лоза није угаснула и како Стефан Лазаревић ипак има потомство, које је спаситељ србства од турскога јарма и свјетло нове наде.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • I-A1328
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1223 послато: Фебруар 09, 2021, 03:12:42 поподне »
Вјеројатно су гласине о отчинству Стефана Лазаревића наспрам Јанка Сибињанина рођене из тога што је Јанко једно вријеме боравио на двору Стефана.

Цитат
According to the Byzantine historian Laonikos Chalkokondyles, the young Hunyadi "stayed for a time" at the court of Stefan Lazarević, Despot of Serbia who died in 1427.
[Engel, Pál (2003). "Hunyadi pályakezdése [Hunyadi's early career]". In Csukovits, Enikő (ed.). Engel Pál. Honor, vár, ispánság: Válogatott tanulmányok [Pál Engel. Honour, Castle and County: Selected Studies]. Osiris Kiadó. pp. 512–526. ISBN 963-389-392-5]
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1224 послато: Фебруар 10, 2021, 08:10:29 пре подне »
Овде има доста тога о наводном пореклу Јаноша Хуњадија.
https://content.sciendo.com/downloadpdf/journals/actatr/19/1/article-p135.xml
Цитат
Iohannes Corvini origo, patria et parentes [began with] Merckh [name placed above the actual text as sort of title] dessen Herkommens Corvinus gewesen <ist>. Corvinus war von sainem Vathern ein Wallach, von der Muther ein Kriegh [Greek] und hat sein Geschlecht durch mancherley ritterliche Thathen zu grossen Ehren bracht, und ist für sich selbst auch nit von schlechten Leithen gebohren gewest. [...] [The classical presentation of the Roman roots of the Wallachian followed. Then, starting at John’s birth in Corvino (Cuvin/ Keve on the Danube), like in Antonio Bonfini’s Decades, the story returned – by means of the Wallachian-Serbian-Hungarian melting-pot on the Danube16 – to the origins of John’s mother.] [...]Die Mutter ist von Reiss, alter Geschlechte [i.e. John’s mother was from Rascia/ Serbia.]

У јучерашњој Политици у рубрици “Да ли знате?” наводи се легенда по којој је манастир Кастељан служио деспоту Стефану као летњи двор из ког је кришом одлазио да се састане са угарском принцезом.

Надам се да ће бити веома опрезни ако буду узимали узорке ДНК од ових Corvinusa.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Underworld_characters

Ван мреже сɣнце

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • I-A1328
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1225 послато: Фебруар 10, 2021, 05:26:21 поподне »
Надам се да ће бити веома опрезни ако буду узимали узорке ДНК од ових Corvinusa.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Underworld_characters

Виђет ћемо! Ако су паметни унајмит ће Драгана Торбицу за тај пос'о.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1226 послато: Фебруар 11, 2021, 03:59:44 поподне »
Не знам да ли ово овде спада јер је ово политичка изјава а не чланак о генетици, али нека буде...

https://www.kosovo-online.com/vesti/drustvo/muja-vise-od-60-odsto-genetskog-porekla-albanaca-slicno-srbima-11-2-2021
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1227 послато: Фебруар 12, 2021, 11:10:04 пре подне »

Međunarodni tim stručnjaka tvrdi: Kravlja kost dokazala, glagoljica nije najstarije pismo Slovena

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2021&mm=02&dd=12&nav_category=167&nav_id=1810460
Догодине у Холштајну!

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8512
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1228 послато: Фебруар 12, 2021, 11:21:37 пре подне »
Međunarodni tim stručnjaka tvrdi: Kravlja kost dokazala, glagoljica nije najstarije pismo Slovena

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2021&mm=02&dd=12&nav_category=167&nav_id=1810460

Пише да је пронађена кост са германским рунама, али руне нису формирале речи него су наведене "алфабетским" редом, па претпостављају да је кост коришћена у "наставне" сврхе. То и није неки значајни доказ да су Словени стварно користили руне, јер је ово врло лако могла бити имовина неког Германа. Прави доказ би био када би нашли рунске натписе у којима би се препознале словенске речи, овако ово може у најбољем случају бити само индиција о коришћењу рунског писма међу Словенима.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1229 послато: Фебруар 12, 2021, 11:23:59 пре подне »
Могуће. Не пише у ком контексту је пронађен тај запис и шта га карактерише као словенски.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1230 послато: Фебруар 12, 2021, 11:27:39 пре подне »
Догодине у Холштајну!

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1231 послато: Фебруар 12, 2021, 02:38:08 поподне »
Ово није неко епохално откриће за простор Чешке, где су и живели Германи и Словени који су дошли. Зато је тенденциозан закључак о "најстаријем писму међу Словенима", јер се ради о писму које је нађено на простору Чешке (које су можда користили тамошњи (а што Никола рече, није нађена нека словенска реч која би потврдила да су Словени написали то у рунама), а не сви Словени)...То би било као када би нашли неки келтски натпис у Енглеској из периоду доласка Англосаксонаца и да се изведе закључак да је то најстарији англосаксонски натпис у Енглеској
« Последња измена: Фебруар 12, 2021, 02:41:16 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1232 послато: Март 02, 2021, 09:10:00 поподне »
<a href="https://www.youtube.com/v/Zhw5XoP-3Co" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/Zhw5XoP-3Co</a>

Ван мреже Филипчић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 107
  • R-U152>Y221452
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1233 послато: Март 07, 2021, 02:18:47 поподне »
Ово је за мене језиво страшно из перспективе злоупотребе приватности корисника. Права коришћења се често мењају и разликују се од компаније до компаније. Нпр FTDNA је недавно купила нека myDNA компанија, и мада нису променили privacy policy, мало ме брине што не знам ко све и на који начин може да манипулише мојим и подацима других корисника.
Nebula.org покушава да се пробије на тржиште децентрализованим (blockchain) системом, где наводно сваки корисник има потпуну контролу над својим подацима. Пошто сам у предходној фирми радио неко истраживање на тему ДНК тестова на блокчејну користио сам Небулиним пример да демонстрирам нешто слично. Међутим ни то ми нема много смисла кад сва салива свакако заврши у некој лабараторији, а у Небула случају, то је негде у Кини.
За сада сам мишљења да је боље тестирати се у некој европској компанији (Dante Labs, YSEQ...) због строгих закона о заштити приватности и права корисника (GDPR).

<a href="https://www.youtube.com/v/Zhw5XoP-3Co" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/Zhw5XoP-3Co</a>

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1234 послато: Март 07, 2021, 02:25:11 поподне »
Ово је за мене језиво страшно из перспективе злоупотребе приватности корисника. Права коришћења се често мењају и разликују се од компаније до компаније. Нпр FTDNA је недавно купила нека myDNA компанија, и мада нису променили privacy policy, мало ме брине што не знам ко све и на који начин може да манипулише мојим и подацима других корисника.
Nebula.org покушава да се пробије на тржиште децентрализованим (blockchain) системом, где наводно сваки корисник има потпуну контролу над својим подацима. Пошто сам у предходној фирми радио неко истраживање на тему ДНК тестова на блокчејну користио сам Небулиним пример да демонстрирам нешто слично. Међутим ни то ми нема много смисла кад сва салива свакако заврши у некој лабараторији, а у Небула случају, то је негде у Кини.
За сада сам мишљења да је боље тестирати се у некој европској компанији (Dante Labs, YSEQ...) због строгих закона о заштити приватности и права корисника (GDPR).

Па искрено ово је и највећи разлог код људи зашто одбијају да се тестирају. Прво је заинтересованост, неко није па није заинтересован, други је разлог је новац, јер тестови генерално нису јефтини, али на крају кад човјек јесте заинтересован и има новац ово га на крају одврати.
С једне стране постоји оправдан страх.
А са друге стране ако неко хоће да дође до твог Днк опет лако може доће до твог узорка преко длаке са косе.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5303
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1235 послато: Март 07, 2021, 02:32:24 поподне »
...
За сада сам мишљења да је боље тестирати се у некој европској компанији (Dante Labs, YSEQ...) због строгих закона о заштити приватности и права корисника (GDPR).

Данте Лабс до пре две године није имао своју лабораторију и све анализе је радио у Кини. Што се њих тиче, њима ни данас по том питању не бих много веровао.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Филипчић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 107
  • R-U152>Y221452
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1236 послато: Март 07, 2021, 02:43:58 поподне »

Разумем, хвала на исправци. Они то раде због цене тестова а сад пошто ће YSEQ имати WSG у понуди, или већ нуде, могуће да и они имају сличан аранжман. Дакле сива зона ако мене питате. Мислим да ће се права приватности корисника регулисати у будућности, али како не знам.

Данте Лабс до пре две године није имао своју лабораторију и све анализе је радио у Кини. Што се њих тиче, њима ни данас по том питању не бих много веровао.

И ако сам сигуран да на нашем пројекту нема злоупотребе података, треба рећи да СДНКП не испуњава GDPR у потпуности, и пре или касније ће морати нешто да се уради у складу са тим. Ово написах јер из неког разлога верујем да ће наша земља бити део ЕУ. Бар се надам.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1237 послато: Март 07, 2021, 03:07:36 поподне »
Ово је за мене језиво страшно из перспективе злоупотребе приватности корисника. Права коришћења се често мењају и разликују се од компаније до компаније. Нпр FTDNA је недавно купила нека myDNA компанија, и мада нису променили privacy policy, мало ме брине што не знам ко све и на који начин може да манипулише мојим и подацима других корисника.
Nebula.org покушава да се пробије на тржиште децентрализованим (blockchain) системом, где наводно сваки корисник има потпуну контролу над својим подацима. Пошто сам у предходној фирми радио неко истраживање на тему ДНК тестова на блокчејну користио сам Небулиним пример да демонстрирам нешто слично. Међутим ни то ми нема много смисла кад сва салива свакако заврши у некој лабараторији, а у Небула случају, то је негде у Кини.
За сада сам мишљења да је боље тестирати се у некој европској компанији (Dante Labs, YSEQ...) због строгих закона о заштити приватности и права корисника (GDPR).

Често смо и раније причали о заштити података, приватности и могућој злоупотреби. Међутим нисам чуо до сада неки конкретан пример шта се подразумева под злоупотребом? Друга ствар, ако сви сакријемо податке и не делимо јавно, каква је сврха генетичке генеалогије? И због мене, а због других на овом Форуму, волео бих да знам нешто више о томе. Хвала!

Ван мреже Филипчић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 107
  • R-U152>Y221452
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1238 послато: Март 07, 2021, 03:42:37 поподне »
Сада већ излазимо из оквира теме, па би можда било добро започети нову или пребацити у неку постојећу.

Међутим нисам чуо до сада неки конкретан пример шта се подразумева под злоупотребом?
Свако од нас је власник својих података. Свако коришћење података корисника без њихове сагласности је злоупотреба.

У горе наведеном видеу се каже да је полиција америчке савезне државе Вашингтон решила убиство тако што је упоредила днк-а са места злочина са подацима у бази кориснука који су поделили своје резултате у генеаолошке сврхе. Не каже се да ли је полиција тражила дозволу али пошто је то САД, верујем да им и не треба тако нешто. Ово је један пример злоупотребе.
Такође се наводи да је довољно да 2% становништва уради днк тест да би могло да се идентификују сви остали становници планете.

Други пример је мој. Нико ме није питао за сагласност да компанија  myDNA приступи мојим подацима на FTDNA. А они том куповином имају приступ. Само сам обавештен као и ви а ја чак и немам појма шта је myDNA.

Поменуо сам горе Небулу и навео линк до њиховог сајта, они имају свој блог који сам раније читао. Наводе примере разних компанија које су продавале подакте корисника фармацеутским компанијама. Ово је такође злоупотреба.

Нас једнино ограничава наша машта, и вероватно неискварен ум, па да разумемо шта све неко може са нашим подацима. Највлажи облик је да заради на томе а да притом ту зараду не подели са нама власницима.

Друга ствар, ако сви сакријемо податке и не делимо јавно, каква је сврха генетичке генеалогије?
Ово је одлично питање. Слажем се да без дељења података нема ни напредка у истраживању. По мом мишљењу на првом месту треба да се примењују закони о приватности и заштити података а на другом да постоји јединствени стандард у генетичкој генеалогији где сви софтверски системи то треба да испоштују.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1239 послато: Март 07, 2021, 03:56:04 поподне »
Често смо и раније причали о заштити података, приватности и могућој злоупотреби. Међутим нисам чуо до сада неки конкретан пример шта се подразумева под злоупотребом? Друга ствар, ако сви сакријемо податке и не делимо јавно, каква је сврха генетичке генеалогије? И због мене, а због других на овом Форуму, волео бих да знам нешто више о томе. Хвала!

Мислим да је писано о томе.
На другој теми.

Све се заснива на "великом" поверењу у компанију којој се поверава свој ДНК узорак.

Најмање страшно је да вам помешају узорак или резултат. Ту је друга компанија за проверу.

Најстрашније би било да вам се подметне да сте учинили неко кривично дело а нисте. Али, ако би доказали да сте те и те године послали свој узорак тамо и тамо, а у време дела били ту и ту - да кажемо, ако је у питању правна држава, да би се одбранили.

Да ли се може користити у биолошке и медицинске сврхе? Може. Вероватно да се и користи.

Како?

Тако што вам баце удицу. Удица је истраживање породичног порекла.

Па Данте Лаб је једна од тих компанија (по мени). Свако добије ту оно што хоће. Ви неку "причу" о свом пореклу, они материјал за обраду у научне и не научне, етичке или не-етичке сврхе (не знамо шта тачно хоће).

Све знају о вама. И о болестима којима сте склони. Могу да се праве циљана биолошка оружја. Тако то ја видим.

А све си ти то добровољно дао (узорак).

Што се тиче ГГ она има својих неоспорних чари и заслуга у одгонетање прошлости. Али, као и много тога на овом свету, може да буде мач са две оштрице. Последице могу бити свакојаке. Једна од њих и "поларизација" људи по хаплогрупама, цепања народа и нација, јалове расправе о супериорности, грађански ратови. Зависи.

Зато је ово веома осетљив терен.

Човек одрасте у једној друштвеној средини, једном народу, племену, породици а онда се испостави да је у данашње време или старо време био украдено или подметнуто или усвојено дете.

Помере се светови човеку у глави ("али кушао си воће са дрвета добра и зла" вођен знатижељан или науком - зависи како ко гледа)!


« Последња измена: Март 07, 2021, 04:00:43 поподне на Црвeњском путу »