Аутор Тема: Новинарски текстови о генетици  (Прочитано 357074 пута)

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 984
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1180 послато: Јул 22, 2020, 09:01:12 пре подне »
Иста "вест" се већ годинама врти по свим могућим преживарским "новинама" и порталима. Такво новинарство не захтева труда, само "copy-recycle" и ставити што већа слова у наслову. И онако им је циљ да памћење читаоца сведу на ниво златне рибице. Идеално би било када би сваки дан објављивали исти садржај.

Нажалост, превише је таблоидних глупости око нас.
Па чак је и "памћење златне рибице" измишљотина, то није утемељено у науци.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1181 послато: Август 10, 2020, 01:22:47 поподне »
<a href="https://www.youtube.com/v/ATiQqG2c1vw" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/ATiQqG2c1vw</a>
слатко се исмејах гледајући овај циркус.
Тужно је видети колико шабана имамо међу суграђанима. Ја о овима што су писали коментаре.

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1182 послато: Август 10, 2020, 05:10:15 поподне »
<a href="https://www.youtube.com/v/ATiQqG2c1vw" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/ATiQqG2c1vw</a>
слатко се исмејах гледајући овај циркус.
Тужно је видети колико шабана имамо међу суграђанима. Ја о овима што су писали коментаре.
Haj dobro za shabane sto komentarisu, vec vidjeno, nego sto ovaj govornik ovoliko mlati rukama dok pokusava da objasni nesto i zasto ga voditelj gleda ovako kao da je vidio mesiju :)

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1183 послато: Август 10, 2020, 05:14:24 поподне »
<a href="https://www.youtube.com/v/ATiQqG2c1vw" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/ATiQqG2c1vw</a>
слатко се исмејах гледајући овај циркус.
Тужно је видети колико шабана имамо међу суграђанима. Ја о овима што су писали коментаре.

Из исте серије: разговор Шаргића и извесне  Јелене Малешевић (археоло-г (-шкиња?!) и модни дизајнер у једном телу):
<a href="https://www.youtube.com/v/zNf_VKlMazc" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/zNf_VKlMazc</a>

Шар(г)ићева слепа публика! (парафраза наслова књиге " Хомерова слепа публика"  Салинаса Прајса са  тезом о  Троји у долини Неретве. Књига је  из 1985 г. и изазвала је  много смеха у бившој Југославији средином осамдесетих. Било је пуно вицева на рачун књиге. На пример, један виц из тог времена:  Иду два Тројанца - Мујо и Хасо). 

Нисам могао да одолим да не додам неколико коментара.  Треба бити посебно талентован да  се направи овакав ехо у главама својих слушалаца. 

"...Који мелем за душу слушати овај разговор! Само да допуним  Госпођу Јелену и њен закључак са краја разговора - и ја сам размишљао како Руси у свом језику имају реч МИР за свет . Даљим размишљањем о нашем језику сам увидео да свеукупност простора у којем се налазимо ми Срби зовемо свеМИР ! Дакле ми смо цео простор замислили као мирно место ... Још једном браво за аутора и гошћу!

antares tara ...Пре недељу дана
Pridružujem se čestitkama. Dok slušah vašu fantastičnu gošću javi mi se još jedna potvrda koliko je star  i mudar naš srpski jezik. Čak i u germanskim jezicima preveden naš Svemir je Cosmos a možda je i ta reč poreklom iz srpskog jer daje u sebi odgovor na pitanje KoSmo mi Srbi iliti odakle potičemo. 💞

Milos Obilic   Пре недељу дана (измењено)

Kakva zena..  Prava Srbska majka !!! Da si mi ziva i zdrava !!! Imas od mene punu podrsku i ako ti zatreba fizikalac koji ce da ti razgrce slojeve zemlje u cilju razotkrivanja nase istorije, tu sam !!!"
« Последња измена: Август 10, 2020, 05:37:43 поподне НиколаВук »

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1184 послато: Август 10, 2020, 05:54:30 поподне »
Што рече гробар Пантелија, за велик дио наших сународника је штета што нису сународници нашим највећим непријатељима, него нама.
Ова говеда с двоцифреним КИ су се доласком интернета пустила из штала и торова, па сад ми који имамо барем грам мозга морамо да сносимо посљедице за њихове идиотарије.

Док год се не уведу државни испити за добијање права гласа, ови брави ће нам кварити углед и успут нам на власт доводити свакакве штеточине. Право гласа треба заслужити.

Ван мреже CosicZ

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 898
  • Ђурђевдан Y:I1>P109>FGC22045 Панчево
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1185 послато: Октобар 05, 2020, 05:16:39 пре подне »
https://www.portalanalitika.me/clanak/grbic-na-pragu-smo-istrazivanja-koje-ce-reci-pravu-istinu-o-nasoj-proslosti

Најава археогенетских истраживања тумула из бронзаног доба између Котора и Будве. Размишљања су на линији I2a Балканци од давнина - R1a Словени досељеници. Такође и о претходном истраживању генетског диверзитета винове лозе.

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1186 послато: Октобар 05, 2020, 07:13:46 поподне »
https://www.portalanalitika.me/clanak/grbic-na-pragu-smo-istrazivanja-koje-ce-reci-pravu-istinu-o-nasoj-proslosti

Најава археогенетских истраживања тумула из бронзаног доба између Котора и Будве. Размишљања су на линији I2a Балканци од давнина - R1a Словени досељеници. Такође и о претходном истраживању генетског диверзитета винове лозе.

У сваком случају кад би се реализовало добро би било. Мало ме чуди да професор генетике који предаје у Канади није упознат да И2 што је овдје је учествовала у словенској етногенези. Међутим као што му је одговорио Шпанац  генетичар у тексту дај да видимо шта ћемо наћи, мада тешко да ће наћи већу разноврсност и старије гране И2 на балкану у односу на оне међу Источним и Западним словенима.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1187 послато: Октобар 05, 2020, 07:27:57 поподне »
Одлично је што ће бити спроведено овакво археогенетско истраживање. Закључке ће, наравно, извести свако за себе, по вољи и (дневнополитичким) нахођењима. Битно је да добијемо резултате.

Професору Грбићу свака част, али би морао мало да се генетички "апдејтује" у односу на нека истраживања од пре 5-6-7-8 година.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Скардус

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 163
  • I2а1а-М26/L-158
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1188 послато: Октобар 06, 2020, 09:23:57 пре подне »
Професору Грбићу свака част, али би морао мало да се генетички "апдејтује" у односу на нека истраживања од пре 5-6-7-8 година.
Без бриге. Зна он шта тражи, зашто тражи и где тражи.
Камо среће да има још пуно сличних најава истраживања. Зато, нема места цинизму и ниподаштавању.
« Последња измена: Октобар 06, 2020, 10:04:32 пре подне Amicus »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5160
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1189 послато: Октобар 06, 2020, 10:31:07 пре подне »
Чим прочитам овакву реченицу знам колико је сати:
"Naime, rad Regueiro et al. / Gene 498 59–67 (2012) pokazuje da je najčešći Y hromozom marker u modernoj populaciji u Srbiji I2a, i ova I-grupa je bila dominantna u neolitskoj populaciji Evrope i u populaciji Lepenskog Vira. Slovenski marker je R1a. On je prisutan u modernoj populaciji našeg stanovništva, ali „stari“ genotip I2a je gotovo dvostruko češći, te rad zaključuje da imamo „visoku paleolitizaciju“ Y hromozoma na ovoj teritoriji. Sličan zaključak donosi i rad Sarac et al. American Journal of Human Biology 28: 837–845 (2016), takođe pokazujući da I2a je dominantan haplotip Y hromozoma u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini."

Једино горе од игнорисања генетике код наше научне заједнице, јесте површно бављење истом. Ту су посљедице далеко трајније, јер научно упакована глупост може да преживи деценије и да се поново рађа. 

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1190 послато: Октобар 06, 2020, 10:42:23 пре подне »
Без бриге. Зна он шта тражи, зашто тражи и где тражи.
Камо среће да има још пуно сличних најава истраживања. Зато, нема места цинизму и ниподаштавању.

Наравно. Погледај само како се зноје руке од страха овима што се спрдају аутохтонистичкој теорији. Дрхте, јер знају да њихове лажи ускоро падају у воду. Кад буду тестирани остаци балканског становништва из античког периода, па кад буде пронађено на стотине појединаца рођених прије Христа који су И2-ПХ908, тад ће ови бечко-ватикански плаћеници да погну главу.
И мораће се јавно извинити Јовану Деретићу, Дејану Лучићу, Шарићу и осталим храбрим људима који су годинама били исмијавани само зато што су говорили истину.

Ко се задњи смије, најслађе се смије!

Ван мреже Sneki

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 70
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1191 послато: Октобар 14, 2020, 02:30:17 пре подне »
Знам да сам читала негде разговор о томе како Порекло треба да има свој канал, да прави клипове, емисије, да се опреми студио, и како је то скупо и компликовано организовати, сад не могу да нађем тему.

Елем, Порекло може промовисати своја сазнања и утицати на садржаје клипова расписивањем конкурса и награђивањем најбољих, најквалитетнијих и најзанимљивих клипова на тему генетичке генеалогије.

Сигурно има младих ученика/ученица и студената/студенткиња који имају жељу да постану успешни јутјубери и које истовремено занима историја и генеалогија.

Наградни фонд од неколико стотина евра и промовисање клипова и канала од стране Порекла и чланова удружења су довољни за почетак.
Прво место 20 000, две награде по 10 000, неколико утешних по 5 000 мислим да би биле довољна мотивација, не само за омладину.

То би такође могао испасти видљив пр догађај и могла би се уприличити емисија, можда чак и мини-свечаност од доделе награда.

Не знам колики су трошкови опремања студија, куповине опреме можда је то и исплативије, али овај мој предлог се може реализовати у кратком року и са мање од 1000 евра.


Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1192 послато: Октобар 14, 2020, 05:01:24 пре подне »
Ма, све осим студија од 10.000 евра је неозбиљно. Сачекати да донатори одраде своје, па у шопинг.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1193 послато: Децембар 18, 2020, 09:32:39 поподне »
Ne spada u ovu temu, strogo gledano.... Naidjoh na komentar u magazinu "Vreme"

Kako je Mustafa vratio Zemlji oblik
Ako imate profil na Fejsbuku, sigurno ste početkom ove godine dobili poziv da se učlanite u grupu "Ravna Zemlja". Svi smo isprva mislili da je grupa sprdnja, a kad smo shvatili da nije, pisali smo postove u kojima molimo da nas niko tamo ne dodaje ili smo naprosto blokirali grupu.

Jedan čovek je, međutim, rešio da im doskoči. Isprva ih je ismevao u komentarima, ali zagovornici zablude da je Zemlja ravna nemilosrdno su brisali sve što bi napisao.

Mustafa Musa Sejdinović iz Tuzle rešio je da se pritaji. Gotovo godinu dana bio je član grupe, ćutao, čekao svoj trenutak i najzad ga dočekao. Administratori grupe želeli su da, zbog povećanog obima posla, prošire tim. U grupi su postavili pitanje da li neko želi da bude admin, te se Mustafa javio. Bez ikakve provere, ovi premudri dali su mu status admina. Tako je Musa preuzeo potpunu kontrolu nad grupom.

Šta je prvo uradio? Promenio je ime grupe u "Okrugla zemlja". Da sve bude još slađe, u opis grupe je stavio i da oni, sveznajući "ravnozemljaši", znaju sve, osim da jednim klikom na njegov Fejsbuk profil provere ko je pre nego što mu daju kontrolu nad grupom.

Pogađate, na društvenim mrežama nastala je histerija. U samoj grupi, članovi su odmah digli paniku, pisali: "IZDAJA", "TROL NAM PREUZEO GRUPU", "NAPAD GLOBUSARA", i slično.

Mustafa je ubrzo na svom profilu otkrio ko je. Prepričao je kako mu je uspeo ovaj herojski poduhvat i završio:

"Dragi moji i drage moje,

Znam da nam je ova prokleta 2020. bila jako teška, ali zato imate mene, da vam popravim dan, sedmicu, mjesec ili možda godinu. Evo o čemu se radi:

Bio sam član grupe Ravna Zemlja, jedna zbirka potpunih ludaka, i imao sam na umu da ih zajebavam, ali kako? Oni su bez milosti brisali sve ’globusare’, tako da sam se morao pritajiti i čekati. I onda, juče, kao poručeno, pitaju da li neko želi biti admin. Nisam časio časa, javio sam se, i zamislite molim vas, dali su mi admina!

Meni, kojeg ni ne znaju, kojeg su mogli provjerit samo jednim klikom na profil. Moj trenutak za zajebavanje je došao, i odradio sam to spektakularno. Sretna nam svima 2021, da bude bolja od 2020.

P.S. Promijenio sam im naziv u Okrugla zemlja, i oni ga ne mogu mijenjat u sljedećih 27 dana. Prelijepo <3"

Ispod ovog posta, Mustafa je dobio na hiljade poruka zahvalnosti.


Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 630
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1194 послато: Децембар 21, 2020, 08:51:56 поподне »

https://rs.sputniknews.com/nauka/201802011114391229-muskarci-hromozom-buducnost/

Ипсилон хромозом нестаје — шта ће се десити са мушкарцима?


Ипсилон хромозом можда јесте симбол мужевности, али у последње време постаје јасно да је овај мали део ДНК молекула све, само не јак и постојан...
Упркос томе што носи СРY ген — „главни прекидач“ који одређује да ли ће се код ембриона формирати тестиси, односно да ли ће се ембрион развити у мужјака (икс-ипсилон) или женку (икс-икс), ипсилон хромозом садржи мали број других гена и једини је хромозом који није неопходан за одржање живота. На крају крајева, жене се сасвим добро сналазе и без њега.

Дакле, ипсилон хромозом не само да није кључан за одржање организма, већ доживљава убрзану дегенерацију. Док женке поседују два нормална икс хромозома, мужјаке карактерише један икс и један закржљали ипсилон хромозом.

Уколико се ова стопа дегенерације ипсилон хромозома настави, овај малени део ДНК молекула нестаће у наредних 4,6 милиона година. Вероватно сте управо помислили да је у питању веома дуг временски период, али би требало имати на уму да је изузетно кратак у односу на 3,5 милијарде година, колико постоји живот на Земљи.

Али, ипсилон хромозом није одувек изгледао тако. Ако вратимо замишљени историјски сат уназад, у период од пре 166 милиона година — време настанка првих сисара, видећемо да је на његовом месту постојао такозвани „прото ипсилон“ хромозом који је био исте дужине и који је садржао исте гене као хромозом икс.

Додуше, имао је једну велику ману. За разлику од других хромозома који у свакој нашој ћелији долазе у виду две копије, ипсилон хромозом постоји само у једном примерку и преноси се са очева на синове.

То значи да гени на ипсилон хромозому нису подложни генетској рекомбинацији — размени гена између парова хромозома приликом настанка сваке нове генерације, која служи елиминисању потенцијално опасних генетских мутација.

Лишени свих позитивних аспеката које рекомбинација доноси, гени ипсилон хромозома почели су временом да се деформишу, док су неки од њих сасвим нестали из генома.

Упркос томе, недавна истраживања су показала да је ипсилон хромозом развио неке врло убедљиве механизме за „кочење“ овог процеса, успоравајући стопу губитка гена, па можда чак може утицати и на његово потпуно заустављање....

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5160
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1195 послато: Децембар 21, 2020, 08:56:44 поподне »
https://rs.sputniknews.com/nauka/201802011114391229-muskarci-hromozom-buducnost/

Ипсилон хромозом нестаје — шта ће се десити са мушкарцима?


Ипсилон хромозом можда јесте симбол мужевности, али у последње време постаје јасно да је овај мали део ДНК молекула све, само не јак и постојан...
Упркос томе што носи СРY ген — „главни прекидач“ који одређује да ли ће се код ембриона формирати тестиси, односно да ли ће се ембрион развити у мужјака (икс-ипсилон) или женку (икс-икс), ипсилон хромозом садржи мали број других гена и једини је хромозом који није неопходан за одржање живота. На крају крајева, жене се сасвим добро сналазе и без њега.

Дакле, ипсилон хромозом не само да није кључан за одржање организма, већ доживљава убрзану дегенерацију. Док женке поседују два нормална икс хромозома, мужјаке карактерише један икс и један закржљали ипсилон хромозом.

Уколико се ова стопа дегенерације ипсилон хромозома настави, овај малени део ДНК молекула нестаће у наредних 4,6 милиона година. Вероватно сте управо помислили да је у питању веома дуг временски период, али би требало имати на уму да је изузетно кратак у односу на 3,5 милијарде година, колико постоји живот на Земљи.

Али, ипсилон хромозом није одувек изгледао тако. Ако вратимо замишљени историјски сат уназад, у период од пре 166 милиона година — време настанка првих сисара, видећемо да је на његовом месту постојао такозвани „прото ипсилон“ хромозом који је био исте дужине и који је садржао исте гене као хромозом икс.

Додуше, имао је једну велику ману. За разлику од других хромозома који у свакој нашој ћелији долазе у виду две копије, ипсилон хромозом постоји само у једном примерку и преноси се са очева на синове.

То значи да гени на ипсилон хромозому нису подложни генетској рекомбинацији — размени гена између парова хромозома приликом настанка сваке нове генерације, која служи елиминисању потенцијално опасних генетских мутација.

Лишени свих позитивних аспеката које рекомбинација доноси, гени ипсилон хромозома почели су временом да се деформишу, док су неки од њих сасвим нестали из генома.

Упркос томе, недавна истраживања су показала да је ипсилон хромозом развио неке врло убедљиве механизме за „кочење“ овог процеса, успоравајући стопу губитка гена, па можда чак може утицати и на његово потпуно заустављање....

Е ово се зове популарна, али баш популарна наука.

Прилично је бајат овај чланак.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1602
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1196 послато: Децембар 21, 2020, 09:16:43 поподне »
https://rs.sputniknews.com/nauka/201802011114391229-muskarci-hromozom-buducnost/

Ипсилон хромозом нестаје — шта ће се десити са мушкарцима?


Ипсилон хромозом можда јесте симбол мужевности, али у последње време постаје јасно да је овај мали део ДНК молекула све, само не јак и постојан...
Упркос томе што носи СРY ген — „главни прекидач“ који одређује да ли ће се код ембриона формирати тестиси, односно да ли ће се ембрион развити у мужјака (икс-ипсилон) или женку (икс-икс), ипсилон хромозом садржи мали број других гена и једини је хромозом који није неопходан за одржање живота. На крају крајева, жене се сасвим добро сналазе и без њега.

Дакле, ипсилон хромозом не само да није кључан за одржање организма, већ доживљава убрзану дегенерацију. Док женке поседују два нормална икс хромозома, мужјаке карактерише један икс и један закржљали ипсилон хромозом.

Уколико се ова стопа дегенерације ипсилон хромозома настави, овај малени део ДНК молекула нестаће у наредних 4,6 милиона година. Вероватно сте управо помислили да је у питању веома дуг временски период, али би требало имати на уму да је изузетно кратак у односу на 3,5 милијарде година, колико постоји живот на Земљи.

Али, ипсилон хромозом није одувек изгледао тако. Ако вратимо замишљени историјски сат уназад, у период од пре 166 милиона година — време настанка првих сисара, видећемо да је на његовом месту постојао такозвани „прото ипсилон“ хромозом који је био исте дужине и који је садржао исте гене као хромозом икс.

Додуше, имао је једну велику ману. За разлику од других хромозома који у свакој нашој ћелији долазе у виду две копије, ипсилон хромозом постоји само у једном примерку и преноси се са очева на синове.

То значи да гени на ипсилон хромозому нису подложни генетској рекомбинацији — размени гена између парова хромозома приликом настанка сваке нове генерације, која служи елиминисању потенцијално опасних генетских мутација.

Лишени свих позитивних аспеката које рекомбинација доноси, гени ипсилон хромозома почели су временом да се деформишу, док су неки од њих сасвим нестали из генома.

Упркос томе, недавна истраживања су показала да је ипсилон хромозом развио неке врло убедљиве механизме за „кочење“ овог процеса, успоравајући стопу губитка гена, па можда чак може утицати и на његово потпуно заустављање....

Добро је да  се још увек држи (y хромозом).

Срећа да се жене кроз еволуцију нису "одлучиле" на размножавање партеногенезом.

https://sr.m.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D0%B3%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D0%B7%D0%B0

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5304
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1197 послато: Децембар 21, 2020, 09:47:43 поподне »
https://rs.sputniknews.com/nauka/201802011114391229-muskarci-hromozom-buducnost/

Ипсилон хромозом нестаје — шта ће се десити са мушкарцима?


Ипсилон хромозом можда јесте симбол мужевности, али у последње време постаје јасно да је овај мали део ДНК молекула све, само не јак и постојан...
Упркос томе што носи СРY ген — „главни прекидач“ који одређује да ли ће се код ембриона формирати тестиси, односно да ли ће се ембрион развити у мужјака (икс-ипсилон) или женку (икс-икс), ипсилон хромозом садржи мали број других гена и једини је хромозом који није неопходан за одржање живота. На крају крајева, жене се сасвим добро сналазе и без њега.

Дакле, ипсилон хромозом не само да није кључан за одржање организма, већ доживљава убрзану дегенерацију. Док женке поседују два нормална икс хромозома, мужјаке карактерише један икс и један закржљали ипсилон хромозом.

Уколико се ова стопа дегенерације ипсилон хромозома настави, овај малени део ДНК молекула нестаће у наредних 4,6 милиона година. Вероватно сте управо помислили да је у питању веома дуг временски период, али би требало имати на уму да је изузетно кратак у односу на 3,5 милијарде година, колико постоји живот на Земљи.

Али, ипсилон хромозом није одувек изгледао тако. Ако вратимо замишљени историјски сат уназад, у период од пре 166 милиона година — време настанка првих сисара, видећемо да је на његовом месту постојао такозвани „прото ипсилон“ хромозом који је био исте дужине и који је садржао исте гене као хромозом икс.

Додуше, имао је једну велику ману. За разлику од других хромозома који у свакој нашој ћелији долазе у виду две копије, ипсилон хромозом постоји само у једном примерку и преноси се са очева на синове.

То значи да гени на ипсилон хромозому нису подложни генетској рекомбинацији — размени гена између парова хромозома приликом настанка сваке нове генерације, која служи елиминисању потенцијално опасних генетских мутација.

Лишени свих позитивних аспеката које рекомбинација доноси, гени ипсилон хромозома почели су временом да се деформишу, док су неки од њих сасвим нестали из генома.

Упркос томе, недавна истраживања су показала да је ипсилон хромозом развио неке врло убедљиве механизме за „кочење“ овог процеса, успоравајући стопу губитка гена, па можда чак може утицати и на његово потпуно заустављање....

Па види, у складу са новим друштвеним трендовима, не би ме изненадило да ускоро и два Y хромозома почну да се рекомбинују  ::)
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1198 послато: Јануар 12, 2021, 11:06:47 пре подне »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Новинарски текстови о генетици
« Одговор #1199 послато: Јануар 12, 2021, 11:24:43 пре подне »
https://www.kurir.rs/licni-stav/3602451/predrag-markovic-koliko-smo-stari

Свака част, Ђорђо. Кратко и јасно. Добар начин да се обичном читаоцу приближи ова тематика и бар пробају разбити митови (за које је Балкан плодно тле), када је у питању генетика и историја.

"U tom smislu, Srbi su podjednako potomci Ilira kao i Albanci. Još je Ivo Andrić pisao kako ga biste rimskih careva iz naših delova sveta podsećaju na glavate seljake iz njegovog vremena. Tamna boja kose i očiju naših zemljaka verovatno je pojačana kada smo se, sklonivši u planine pred Turcima, još više pomešali sa starosedeocima. Oni su se pre toga povukli u planine pred Slovenima i bavili se uglavnom stočarstvom.

Zato imena naših planina često imaju romanske korene (Durmitor, Tjentište). Zato reč Vlah ima toliko značenja. U vreme cara Dušana ona se odnosila na stočare. U primorskim gradovima tako zovu ljude iz zaleđa, često pravoslavce. Taj izraz će preuzeti i muslimani u Bosni za svoje srpske komšije. Postoji i prastari romanski narod na istoku Srbije koji se tako zove. Iako ih Rumuni svojataju, naši Vlasi su verovatno stariji i od Srba i od Rumuna, što se vidi iz njihovih neobičnih običaja, jedinstvenih u celoj Evropi."

Једино је ова прва, болдована, реченица проблематична. Рекло би се да су они ипак више потомци Илира, бар на основу генетичких резултата, односно Y-DNA. Мада ми сада на памет падају они аутосомални пресеци са последње верзије Family Finder-а, где Срби имају више Западног Медитерана и Италије од Албанаца, иако они у глобалу имају више старобалканске генетике. :D