ДНК порекло > Херцеговачки родови

Кресојевићи R1a-YP4278

<< < (4/42) > >>

Црна Гуја:

--- Цитат: Rigel  Јануар 05, 2017, 02:21:41 пре подне ---Замолио бих неког од администратора да у наслову теме замени CTS1211+ CTS3402- са YP4278, пошто је у међувремену установљено да управо овај СНП дефинише дотичну грану.
--- Крај цитата ---

Измењено. И мени је овај назив теме дуго сметао, али када сам раније покушавао да га променим у првој поруци увек ми је избацивало да порука има више од 6000 карактера и због тога није хтело да сачува нови назив. Због тога сам сада морао део оригиналне поруке да пребацим у наредну поруку, чији је аутор stevanovicd, и тек тада је могао да се измени назив теме у оригиналној поруци. Надам се да се stevanovicd неће љутити. :)

Rigel:
Захваљујем на ажурурању наслова теме Црна Гујо.  :)

Па да наставим.

YP4278 је по бројности малени огранак унутар значајне гране R1a-Y35. R1a-Y35 је најбројнија грана под R1а-Z280, покрива читаву источну и централну Европу као што се може видети на карти (CTS1211 је SNP који директно претходи Y35) и представља једну од карактеристичних словенских хаплогрупа.






SNP YP4278 је, према процени са YFull-а, настао пре максимално 4300 година док је најскорији заједнички предак ове групе живео пре око 1850 година. Процена TMRCA ће бити поузданија када већи број људи уради BigY тест. Ове бројке су израчунате на основу 4 BigY узорка. Моји резултати се управо обрађују на YFull-у.





Rigel:
На наредној карти сам означио све припаднике гране YP4278 са R1a FTDNA пројекта и Српског ДНК пројекта (плаво), као и резултате из јавних STR база података (YHRD) за које мислим да такође припадају овој грани (наранџасто). Податке из јавних база треба узети са резервом због ограниченог броја тестираних STR маркера (17 или 24). Резултате из јавних база на мање од 17 маркера нисам узимао у обзир. Љубичастом бојом сам означио тестиране који су урадили BigY анализу. Пољски и украјински узорак немају прецизно наведено место порекла, па сам их приближно лоцирао на карти.




Као што можете приметити, припадници ове гране су, иако је она релативно млада и малобројна, распоређени по широком простору источне половине Европе, са значајним присуством на Балкану. Дистрибуција и старост (TMRCA) групе јасно указују на словенски корен и словенске сеобе.


Пошто је група малобројна, направио сам табелу са STR резултатима свих тестираних са R1a FTDNA пројекта и Српског ДНК пројекта, који су приказани и на претходној карти (плаве и љубичасте ознаке). Два тестирана са R1a FTDNA пројекта нису навели било какве информације о земљи нити месту порекла, па их нисам укључио у табелу. Резултат Ристановића, Перића, Богићевића, Јовића и Марковића са Српског ДНК пројекта такође нисам унео у табелу пошто имају мало тестираних маркера и потпуно поклапање са Стевановићем или Симићем.




Вредности обојене зелено се разликују од модалних вредности за 1, оне обојене жуто за 2, а оне обојене црвено за 3 или више.


Карактеристика хаплотипова гране YP4278 која прва упада у очи је ниска вредност за DYS458, и она код готово свих узорака износи 13. То их лако издваја од осталих R1a хаплотипова. Стопа мутације за овај маркер је 0.007169 према Марку Хеинилу, односно 0,00814 према Џону Чендлеру, што га чини умерено-брзо мутирајућим маркером. За хаплогрупу YP4278 се он показао као врло значајан.

Направио сам и табелу са вредностима STR маркера за анонимне узорке за које мислим да вероватно припадају грани YP4278. Пет узорака сам преузео из рада A global analysis of Y-chromosomal haplotype diversity for 23 STR loci. Purps, Josephine et al. Forensic Sci Int Genet. 2014 Sep;12:12-23., а преосталих пет са yhrd.org. Сви су убележени наранџастом бојом на претходној карти.




Rigel:
Ако обратимо пажњу на породице класификоване у групу Шаренац-Кресојевић, вредности два маркера се чине специфичним: DYS459b (9 уместо 10) i DYS481 (24 уместо 23). Исту вредност за DYS481 има и тестирани Бован из Ходбина код Мостара који по осталим маркерима није толико близак групи Шаренац-Кресојевић, па би ова вредност могла бити и карактеристика шире групе балканских YP4278. С друге стране, вредност 9 за DYS459b би могла бити специфична баш за род Шаренац-Кресојевић, пошто Гаврић из Јошавке код Челинаца као и Лазаров из Бугарске имају модалну вредност 10 на DYS459b. Међутим, потребно је још тестираних породица и већи број STR маркера пре него што будемо у могућности да ово потврдимо.

Као што сам већ напоменуо раније, Ивковић (37 маркера) и ја (Цветковић, 67 маркера) се сасвим лепо уклапамо у род Шаренац-Кресојевић и поред непостојања предања о заједничком пореклу. Бовани, стара херцеговачка породица из околине Љубиња и Мостара, на основу тестираних 19 маркера чини се нешто удаљенија од рода Шаренац-Кресојевић. Гаврић из Јошавке код Челинаца (37 маркера), Јелић из Кремне код Прњавора (19 маркера) и александровачке породице Црноглавац и Максимовић (свега 16 маркера) такође не изгледају блиско хаплотиповима рода Шаренац-Кресојевић. Петровић из Младеновца (19 маркера) би могао припадати поменутом роду, мада нема довољно тестираних маркера (укључујући и потенцијално важан DYS459b) да би се то могло јасно утврдити. На основу тренутно доступних података, тешко је уочити неку другу групу блиских хаплотипова међу балканским YP4278.

Као што је Црна Гуја већ запазио, унутар рода Шаренац-Кресојевић се издваја подгрупа коју одликује специфична комбинација вредности маркера DYS389I и DYS389II : 14-30 уместо модалног 13-29. Ту спадају породице из Јасенице (Симић, Јовић, Богићевић, Перић и Ристановић) и Угљевика (Стевановић и Марковић).

Узорци из Мађарске, Украјине и Пољске припадају подграни YP4278>YP4441>YP4706 (потврђено за Мађара и Украјинца преко BigY). Ова подграна би се могла дефинисати специфичним вредностима маркера DYS413a и DYS464d.

Грани YP4278>YP4441, поред три припадника подгране YP4706, припадају и руски хаплотипови Митина (потврђен путем BigY), Мелникова и онај означен по локацији као Курск.

Све доступне хаплотипове са 67 (или више) маркера сам убацио у Dean McGee-јев рачунач времена до најближег заједничког претка (TMRCA) и добио овакав резултат.




Поред очигледне блискости Стевановићевог, Стајићевог и мог (Цветковић) хаплотипа, заинтригирала ме је наша повезаност са три руска хаплотипа, посебно Митина који је најближи модалу. Комбинујући ове резултате и резултате добијене преко рачунача Невски, дошао сам до следећих закључака о оквирном времену у коме је могао живети најближи заједнички предак:

Цветковић - Стајић: најближи заједнички предак пре 17 генерација, тј. око 1450-1500. године

Цветковић - Стевановић: НЗП пре 20-27 генерација, тј. око 1170-1380. године

Цветковић - Митин: НЗП пре 26-33 генерације, тј. око 990-1200. године

Стајић - Стевановић: НЗП пре 22-23 генерације, тј. око 1290-1320. године

Стајић - Митин: НЗП пре 25-26 генерација, тј. око 1200-1230. године

Стевановић - Митин: НЗП пре 26-30 генерација, тј. око 1080-1200. године.

Када сам у рачунач Невски убацио хаплотипове Стајића, Стевановића и свој, добио сам резултат да је наш најближи заједнички предак живео пре 20 генерација (тачније речено да је 50% вероватноћа да је наш НЗП живео у 20 претходних генерација). То би одговарало времену око 1350-1400 године. Ако у рачунач додам и хаплотип Митина, добијам 23 генерације, што одговара периоду око 1280-1300 године.

На основу ових прорачуна сам помислио да је врло могуће да наша веза са поменутим руским родовима потиче из средњег века, бар неколико векова након сеоба Словена, и да самим тим ми такође припадамо грани YP4278>YP4441. Да бих то проверио, искористио сам празнични попуст и наручио BigY тест. На моје изненађење, испало је да сам YP4441- тј. да припадам парагрупи YP4278*, што значи да веза са Митином који је такође урадио BigY сеже чак у II век наше ере. У току је YFull анализа мојих резултата, али не верујем да ће бити неких нових изненађења. То је још једна потврда како рачунање сродности помоћу STR маркера може понекад да да прилично погрешу слику, чак и ако се у обзир узме већи број маркера.

У сваком случају, било би врло добро да још неко од породица груписаних у род Шаренац-Кресојевић уради BigY како бисмо одгонетнули старост овог рода и врло вероватно дефинисали нову грану под YP4278.

Rigel:
Део YFull стабла са граном YP4278:



Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију