Аутор Тема: Стари надгробни камени споменици  (Прочитано 3355 пута)

Ван мреже Челић

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 32
Одг: Стари надгробни камени споменици
« Одговор #20 послато: Април 22, 2021, 03:02:36 поподне »
Можете ли нам навести где сте усликали наведени споменик?
Село Иричићи ( Брус ) на источној страни Копаоника.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Стари надгробни камени споменици
« Одговор #21 послато: Април 22, 2021, 04:24:48 поподне »
Село Иричићи ( Брус ) на источној страни Копаоника.

Врло специфично моделован крст који је урезан на надгробник. Проблем код надгробника је што се прилично разликују од краја до краја, нема униформности, а ту треба урачунати и хронолошку одредницу унутар сваке од области. Овај конкретни надгробник ми делује да би најраније могао бити датован у 18, а најкасније на сам крај 19. или почетак 20. века, али нисам око тога стручњак.  :)
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Стари надгробни камени споменици
« Одговор #22 послато: Април 22, 2021, 05:46:19 поподне »
Врло специфично моделован крст који је урезан на надгробник. Проблем код надгробника је што се прилично разликују од краја до краја, нема униформности, а ту треба урачунати и хронолошку одредницу унутар сваке од области. Овај конкретни надгробник ми делује да би најраније могао бити датован у 18, а најкасније на сам крај 19. или почетак 20. века, али нисам око тога стручњак.  :)

Мало сам се нашалио, али заиста мислим да се не ради о артефакту велике старости. Рекао бих друга половина 19. или почетак 20. века. Линије су сувише правилне а ивице уреза оштре и очуване, тако да не верујем да се ради о великој старости.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Стари надгробни камени споменици
« Одговор #23 послато: Мај 08, 2021, 04:28:48 поподне »
Гробље у Марковици, код Лучана, данас. Врло необичан споменик, налази се у делу гробља где су моји Обреновићи, али нисам нашао никакав писани натпис на њему.


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Стари надгробни камени споменици
« Одговор #24 послато: Јануар 25, 2022, 09:03:04 поподне »
<a href="https://www.youtube.com/v/WDP-pjQSr1c" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/WDP-pjQSr1c</a>
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ДушанПан

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 127
  • Панић - Сирдија, Осечина I2-PH908
Одг: Стари надгробни камени споменици
« Одговор #25 послато: Март 08, 2023, 11:31:24 пре подне »
Да ли се неко сусретао са надгробним споменицима из 18. века и почетка 19ог на којима је забележено име и година смрти покојника? У мом крају сам само виђао камене споменика неправилног облика без икаквог обележја или натписа. Негде сам прочитао да у 18. веку није био обичај да се ти подаци бележе.

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Стари надгробни камени споменици
« Одговор #26 послато: Март 08, 2023, 01:56:32 поподне »
Да ли се неко сусретао са надгробним споменицима из 18. века и почетка 19ог на којима је забележено име и година смрти покојника? У мом крају сам само виђао камене споменика неправилног облика без икаквог обележја или натписа. Негде сам прочитао да у 18. веку није био обичај да се ти подаци бележе.
На жалост, било је доста неписменог становништва тада. Вероватно им и није било битно.

Ван мреже ДушанПан

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 127
  • Панић - Сирдија, Осечина I2-PH908
Одг: Стари надгробни камени споменици
« Одговор #27 послато: Март 08, 2023, 02:12:34 поподне »
На жалост, било је доста неписменог становништва тада. Вероватно им и није било битно.

Па да, то има смисла, зато су радије исцртавани симболи, рецимо људске фигуре и слично. Хвала!

Ван мреже ДушанПан

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 127
  • Панић - Сирдија, Осечина I2-PH908
Одг: Стари надгробни камени споменици
« Одговор #28 послато: Март 09, 2023, 01:32:20 поподне »
"Izveštaj predstavlja rezultate rekognosciranja teritorije opštine Osečina, koje je tokom 2015. godine obavio Istorijski institut SANU uz saradnju Zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Valjeva. Na rekognosciranoj teritoriji registrovana su arheološka nalazišta od praistorije do 19. stoleća"

Уколико некогa занима, ево га линк:

http://rih.iib.ac.rs/470/1/GSAD%2035%2008%20Bulic.pdf

Махом су обилажена стара сеоска гробља од средњег века па до 19. столећа.


« Последња измена: Март 09, 2023, 01:39:18 поподне Dusan92 »

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Стари надгробни камени споменици
« Одговор #29 послато: Март 12, 2023, 05:23:35 поподне »
Да ли се неко сусретао са надгробним споменицима из 18. века и почетка 19ог на којима је забележено име и година смрти покојника? У мом крају сам само виђао камене споменика неправилног облика без икаквог обележја или натписа. Негде сам прочитао да у 18. веку није био обичај да се ти подаци бележе.

Има их, али су врло ретки. Ево два примера из Бечевице у Гружи:








Ван мреже ДушанПан

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 127
  • Панић - Сирдија, Осечина I2-PH908
Одг: Стари надгробни камени споменици
« Одговор #30 послато: Март 12, 2023, 07:06:44 поподне »
Има их, али су врло ретки. Ево два примера из Бечевице у Гружи:







Хвала на дељењу, Селаковићу. Оно што је јако занимљиво за овај период су ове људске фигуре на споменику.

Ван мреже ultrahome

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: Стари надгробни камени споменици
« Одговор #31 послато: Јун 06, 2023, 05:50:59 пре подне »
Ево моје Фејсбук странице на ту тему: https://www.facebook.com/zaduzbinaAlic

Ван мреже ultrahome

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: Стари надгробни камени споменици
« Одговор #32 послато: Јун 06, 2023, 06:09:37 пре подне »
а и веб странице са 3Д дигиталним моделима споменика које сам правио: https://sketchfab.com/ultrahome
А што се њихове заштите, и минималне конзервације тиче предлажем освежавање епитафа који се на пешчару уклесани пре 150 и више година већ тешко читају јер их је киша испрала и окрунила камен. Јер ту треба само мало љубави и пажње, 100 грама боје за бетон и четкица дебљине 6 мм. Прво прочитате текст, а онда га освежите бојом. А онда и следећи споменик у околини, и све тако док имате времена, стрпљења, и ентузијазма. Онда контактирајте локални завичајни музеј и похвалите им се (или можете рећи да је то урадио анонимни "вандал"). Следећи корак је да у Историјским архивима истражите ко су били ти људи који леже испод споменика. Добро, томе могу само ја да се тако детаљно посветим, али свако нека да допринос очувању културне баштине колико може.

Ван мреже ultrahome

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: Стари надгробни камени споменици
« Одговор #33 послато: Јул 23, 2023, 04:02:18 пре подне »
Biću neskroman, ali pošto još nisam otkrio / upoznao nekoga ko se aktivnije bavi starim nadgrobnim spomenicima (pre Vukove reforme i ravnomernog tipografski ujednačenog ukucavanja epitafa na granitnom spomeniku, od 1880-ih), evo preporučujem svoje radove na dokumentaciji i zaštiti spomenika od peščara i bigara (u Lipovcu): http://www.ultrahome.in.rs/nadgrobni/