ДНК порекло > Брдски родови

Кучи E-V13>S2972>Z16661>BY165837

<< < (120/124) > >>

Иван Вукићевић:

--- Цитат: Radul  Октобар 20, 2021, 08:00:13 поподне ---Иване брате јеси оштар. Мени је одлична емисија, а набрајање пасова ми је супер, за похвале. То је оно епско што напаја, позитивно у сваком смислу. Треба бити свјестан легенди и митова, и не треба их одбацивати већ их треба бити свјестан, то напаја инспирише итд, кроз духовну димензију.

--- Крај цитата ---

Јесте супер, али само до Грче. А ово са Мрњом озбиљан човек не би себи дозволио да изговори, сем кроз шалу. Међутим, њему није до шале, човек је "плаве крви" и то тврди без икаквог ограђивања да је у питању епика. Предања треба преносити са колена на колено, али не као непогрешиву истину, већ као предања.

Код овог типа је прича о "плавој крви" само мали део болесне хвалисавости и умишљене супериорности, тако типичне за Стару Црну Гору, а очигледно присутне и у другим деловима данашње Црне Горе. Једина разлика је то што овде није у питању регионална супериорност (црногорска), већ племенска (кучка). О црногорском надсрпству је Одисеј писао овде на форуму у више наврата, рецимо овде:


--- Цитат: Одисеј  Мај 09, 2018, 12:24:50 пре подне ---Прије свега, црногорски шовинизам је мутација оног цетињско-катунског надсрпства из 19. вијека. Самим тим је његова основа расистичка, а не материјалистичка нити патриотска. Дукљани не мрзе Србе зато што су им "окупирали државу осамнаесте", него зато што их сматрају расно инфериорним, односно себе супериорним. Дукљански идеолози свој шовинизам не могу никако посадити на тло материјализма или патриотизма, јер Црна Гора нити има економске темеље, нити овако истргнута из српског културолошког насљеђа уопште има икакву културну баштину која би пробудила позитивне емоције код свог становништва. Зато ти идеолози црногорски шовинизам чврсто вежу за устаљене митове из 19. вијека о расној супериорности Црногораца (с тим што је тај термин са Цетињана проширен на све православце унутар граница авнојевске ЦГ) у односу на Србијанце.

--- Крај цитата ---

Ако послушаш поново шта тај момак прича, видећеш да му из сваке друге реченице избија надсрпство.
Не ваља то, мало скромности није на одмет... Довољно је да прочита како је писао Марко Миљанов, на кога се Кучи с правом поносе.

RasoRaso:
Slažem se Ivane sa tobom za brojanje pasova.Tu i ja stajem kad nabrajam početak kuča do Lješa Pantinog.Dalje nema.Zanima me zašto je bijelom bojom obojeno selo-pleme Koći zar nijesu većina tamo od roda Kuča.Onda druga stvar nije mi jasno kako Deljani nijesu Kuči kad su postojali kao selo Bitidosi prije 500 godina.Treća stvar nije mi jasno kako su Džukelići Srbi kad im je jedan od osnivača Deda Đurov.Đuro je i tad moglo biti Albansko ime a Deda sigurno i danas i  tad Albansko ime.Četvrta stvar kako ste utvrdili da su Jokanovići ti koji su zadržali pravoslavnu religiju i srpsko ime a ne Gashaji svoju Katoličku vjeru i da su Albanci.Ni oni nemaju čisto srpska imena u početku njihovog stabla Marko Nikola Đuro Premo nijesu baš čista srpska imena ili se možda meni čini.I zadnje to bih dodao Čungovići su se istrijebili u plemenu to ne znam da li si napisao ali bih dodao da se još jedno prezime istrijebilo, a to su Matovići od Čejovića njima su svi mušku potomci  umrli još odavno bili su neoćni što bi naš narod rekao.Hvala puno živjeli mi!

Иван Вукићевић:

--- Цитат: RasoRaso  Новембар 11, 2021, 10:19:23 поподне ---Slažem se Ivane sa tobom za brojanje pasova.Tu i ja stajem kad nabrajam početak kuča do Lješa Pantinog.Dalje nema.Zanima me zašto je bijelom bojom obojeno selo-pleme Koći zar nijesu većina tamo od roda Kuča.Onda druga stvar nije mi jasno kako Deljani nijesu Kuči kad su postojali kao selo Bitidosi prije 500 godina.Treća stvar nije mi jasno kako su Džukelići Srbi kad im je jedan od osnivača Deda Đurov.Đuro je i tad moglo biti Albansko ime a Deda sigurno i danas i  tad Albansko ime.Četvrta stvar kako ste utvrdili da su Jokanovići ti koji su zadržali pravoslavnu religiju i srpsko ime a ne Gashaji svoju Katoličku vjeru i da su Albanci.Ni oni nemaju čisto srpska imena u početku njihovog stabla Marko Nikola Đuro Premo nijesu baš čista srpska imena ili se možda meni čini.I zadnje to bih dodao Čungovići su se istrijebili u plemenu to ne znam da li si napisao ali bih dodao da se još jedno prezime istrijebilo, a to su Matovići od Čejovića njima su svi mušku potomci  umrli još odavno bili su neoćni što bi naš narod rekao.Hvala puno živjeli mi!

--- Крај цитата ---

Одговорићу редом.

1) Коћи су према Ердељановићу имали 49 кућа. За нека братства је дао прецизне податке о броју кућа:
- Коћи (Мари и Горвоки): 20 кућа - пореклом су из Климената и нису тестирани.
- Нуцуловићи: 14 кућа - нису тестирани, али су према предању род са Никићима, који припадају роду Куча.
- Пуришићи: 8 кућа - нису тестирани и нису повезани предањима ни са једним тестираним братством.
- Ивачевићи (данас Ивановићи/Иванаји): 3 куће - тестирани су и припадају роду Куча.
- Бакечевићи (данас Ђељошевићи): 2 куће - тестирани су и припадају роду Куча.
- Стјеловићи (Вујичићи): 2 куће - пореклом су из Роваца и нису тестирани.
Дакле, од 49 кућа за 19 кућа се може рећи да су припадале роду Куча. На основу тога није било основа да Коће на картама прикажем као насеље где Кучи чине апсолутну већину. Ако будући резултати покажу да је овај род ипак чинио већину становништва (нпр. да и Пуришићи припадају роду Куча), свакако ћу ажурирати карте.

2) Дељани нису генетички Кучи. Тестиран је један Гусинац из Долова код Тутина, који потиче од Дељана из Гусиња. Утврђено је дубљим тестом да припада следећој грани:
https://www.yfull.com/tree/R-FT49932/
Не припадају роду Куча сва старија братства у племену.

3) Џукелићи су тестирани, односно Перишићи (како се данас делом презивају), и припадају генетичком роду Куча. Подсећања ради, овом генетичком роду припадају и српска и албанска братства. Дакле, Кучи ни данас нису чисто српски генетички род. Од самог настанка племена су етнички мешовито племе у коме су се српска и албанска имена упоредо користила и код Срба и код Албанаца.

4) Што се Јокановића тиче, само сам пренео њихово предање у коме се наводи да су Ђуро и Гашо Јокановићи били православци, а да су се Гашовићи покатоличили. Теоретски је могуће и обрнуто.

5) Наведено је већ у табели са братствима да су Чунговићи из Стјепова изумрили:
https://www.poreklo.rs/2018/10/23/rod-kuca/

RasoRaso:
Hvala na odgovoru.Nemoj se naljutiti što sam ja onako napisao.Mene sad interesuju koji to starinci nijesu Kuči sem Deljani.I svaka čast što pamtiš toliko podataka ni ja nijesam znao kako se Koći dijele a iz tih krajeva sam po majci.Svaka čast na obimu podataka koje pamtiš i sa kojima radiš.Reci mi još molim te da li si ti pisao Vikipedijin rad o Kučima jer obiluje izvorima podataka sa ovoga servera?!Hvala još jednom!

Иван Вукићевић:

--- Цитат: RasoRaso  Новембар 12, 2021, 05:38:23 поподне ---Hvala na odgovoru.Nemoj se naljutiti što sam ja onako napisao.Mene sad interesuju koji to starinci nijesu Kuči sem Deljani.I svaka čast što pamtiš toliko podataka ni ja nijesam znao kako se Koći dijele a iz tih krajeva sam po majci.Svaka čast na obimu podataka koje pamtiš i sa kojima radiš.Reci mi još molim te da li si ti pisao Vikipedijin rad o Kučima jer obiluje izvorima podataka sa ovoga servera?!Hvala još jednom!

--- Крај цитата ---

Нема на чему! Не памтим баш све, за број кућа и понеко презиме сам морао да проверим у Ердељановићевом раду.
Нисам писао чланак на Википедији, али видим да су и тамо користили најпознатије радове о Кучима.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију