Аутор Тема: Девички катастих  (Прочитано 2054 пута)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Девички катастих
« послато: Јул 20, 2020, 03:42:45 поподне »
Отварам тему о Девичком катастиху, једном од највреднијих докумената који бележе села у којима су живели Срби крајем 18. века, на простору Косова и Метохије али и шире. Катастих је својеврсна бележница у коју су уписивани приложници манастира Девича и вођен је од 1762/1763. године до 1789. године. Готово једини подаци о њему су сачувани у књизи Глише Елезовића "Речник косовско-метохијског дијалекта" из 1932-1935. године, с обзиром да му је катастих био један од примарних извора. Он је у уводном делу своје књиге дао његов краћи опис - у питању је ручна књига братства манастира Девича где је убележавано све што је побожни народ даривао ("писао") манастиру. Понекад су у њега уписивани и манастирски издаци и свештеничка вересија коју су потраживали од својих парохијана (за венчања, опела, итд.). Књига је некада била укоричена али су у Елезовићево време корице биле откинуте а многи листови исечени и разнети, мада је напоменуо да је остало очувано 415 страница. Књига је била начињена од полутабака уздуж пресавијених, величине 29х10 центиметара. Катастих је водило више различитих људи, што се види по правопису и повременим белешкама које су писари уписивали у њега. Записи о приложницима су вођени на следећи начин - у заглављу се уписивало име села испод чега су ређали имена домаћина и осталих приложника као и податке о њиховим прилозима. Ређе се уписивало име области (нпр. Колашин, Косово, Метохија, Дукађин, Лаб, Врховина, Копаоник, Гокска земља) па затим редом имена села из те области где су прикупљали прилоге, а понекад су села ређали по томе како су и где долазили, без означавања имена жупе којој су села припадала. Поред мушкараца, приложнице су биле и жене а у неким случајевима чак и Арнаути муслимани.

Не зна се тачна судбина овог вредног документа, на интернету сам само успео да пронађем да он више није доступан. Да ли је настрадао током Другог светског рата или је тада нестао, питање је. Такође ми је непознато где се он чувао у време писања Елезовићеве књиге, да ли је можда био похрањен у оквиру Народне библиотеке Србије да би затим изгорео са многим другим књигама током априлског бомбардовања 1941. године? Ако неко зна нешто више о овој теми, нека то слободно овде подели.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Девички катастих
« Одговор #1 послато: Јул 20, 2020, 03:46:36 поподне »
Највероватније је страдао приликом бомбардовања народне билиотеке.... пошто знам за неке друге поменике да су тако уништени

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Девички катастих
« Одговор #2 послато: Јул 20, 2020, 04:06:13 поподне »
Šteta da to nije sačuvano. Bilo bi to od velike pomoći za istraživanje familijarnih predanja u toj oblasti.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Девички катастих
« Одговор #3 послато: Јул 23, 2020, 01:16:27 пре подне »
Šteta da to nije sačuvano. Bilo bi to od velike pomoći za istraživanje familijarnih predanja u toj oblasti.



Да ли се ова твоја констатација, ако сам добро разумео,  односи на „немарност“ и „неспособност“ Српског народа да сачува оно што је и сам створио, тј. вековима баштинио или је, можда, проблем у рушилачким нагонима оних који немају  своје катастиге и друге писане трагове?


Подсетићу те да су манастир Девич, 1941. године, Шиптари (ово није моја политичка некоректност, већ навођење бројних аутора непосредно после Другог рата), ЕКСПЛОЗИВОМ дигли у ваздух, са све збирком српских средњовековних књига.
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Девички катастих
« Одговор #4 послато: Јул 23, 2020, 01:55:37 пре подне »
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Девички катастих
« Одговор #5 послато: Јул 23, 2020, 02:44:00 пре подне »


Да ли се ова твоја констатација, ако сам добро разумео,  односи на „немарност“ и „неспособност“ Српског народа да сачува оно што је и сам створио, тј. вековима баштинио или је, можда, проблем у рушилачким нагонима оних који немају  своје катастиге и друге писане трагове?


Подсетићу те да су манастир Девич, 1941. године, Шиптари (ово није моја политичка некоректност, већ навођење бројних аутора непосредно после Другог рата), ЕКСПЛОЗИВОМ дигли у ваздух, са све збирком српских средњовековних књига.

Мислим да Руговац није имао никакву лошу намеру.  :) Како ствари стоје, катастих је настрадао у немачком бомбардовању Народне библиотеке 1941. Осим ако ти немаш другачије информације, Гиле?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Девички катастих
« Одговор #6 послато: Јул 23, 2020, 03:15:05 пре подне »
Мислим да Руговац није имао никакву лошу намеру.  :) Како ствари стоје, катастих је настрадао у немачком бомбардовању Народне библиотеке 1941. Осим ако ти немаш другачије информације, Гиле?

Нема поузданих сазнања шта  се тачно догодило са Девичким катастихом/гом,  мишљења истраживача који су се бавили овом темом су још увек подељена, тако да неки од њих заиста сматрају да је изгорео у бомбрдовању Београда. Свеједно, велика и значајна збирка средњовековних црквених и познијих рукописних књига (познато је да су монаси у Девичу током 18. века радили на преписивању црквених књига,  и њиховом повезивању у кожу и платно), као и сам манастир, је страдала у Девичу.

У првом случају треба да „захвалимо“ нацистима, а у другом, фашистима и њиховим помагачима.

Након те 1941. године, долази 1999, а затим и 2004.
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Девички катастих
« Одговор #7 послато: Јул 23, 2020, 10:07:18 пре подне »


Да ли се ова твоја констатација, ако сам добро разумео,  односи на „немарност“ и „неспособност“ Српског народа да сачува оно што је и сам створио, тј. вековима баштинио или је, можда, проблем у рушилачким нагонима оних који немају  своје катастиге и друге писане трагове?


Подсетићу те да су манастир Девич, 1941. године, Шиптари (ово није моја политичка некоректност, већ навођење бројних аутора непосредно после Другог рата), ЕКСПЛОЗИВОМ дигли у ваздух, са све збирком српских средњовековних књига.


Neverovatno je da ti ovo što sam napisao tumačiš na takav način, pogotovo što si imao prilike da sa mnom dopisuješ. [size=78%] [/size]


Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1672
  • I-A1328
Одг: Девички катастих
« Одговор #8 послато: Јул 23, 2020, 10:25:47 пре подне »
Šteta da to nije sačuvano. Bilo bi to od velike pomoći za istraživanje familijarnih predanja u toj oblasti.

Подвлачим, да се уразуме што је главна мисао, онога што си написао.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Девички катастих
« Одговор #9 послато: Јул 23, 2020, 11:20:11 пре подне »

Neverovatno je da ti ovo što sam napisao tumačiš na takav način, pogotovo što si imao prilike da sa mnom dopisuješ. [size=78%] [/size]


Видиш, требало је да напишеш, ШТЕТА што је то уништено и тиме скренеш пажњу на РУШИТЕЉЕ, а не својом констатацијом да пребацујеш одговорност на ГРАДИТЕЉЕ.
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Девички катастих
« Одговор #10 послато: Јул 23, 2020, 11:21:08 пре подне »
Подвлачим, да се уразуме што је главна мисао, онога што си написао.

"... а сунашце, оно огријало..."

:)
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Девички катастих
« Одговор #11 послато: Јул 23, 2020, 12:19:51 поподне »
Дајте људи "да не цепамо длаку" што уме да каже сунце. Rugovcu српски није матерњи језик (при том одлично влада њиме) а свима је јасно шта је човек хтео да каже.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1672
  • I-A1328
Одг: Девички катастих
« Одговор #12 послато: Јул 23, 2020, 02:12:36 поподне »
"... а сунашце, оно огријало..."

:)

Пријатељу, Бог закон постави, да сунце вазда гране послије дажда.
Не буди киван, није по Христову учењу.
"отче наш... прости нам дуге наше, какоре и ми прашћамо дужником нашиим".
Оним који творјаху зла, судија им је сам Господ на судњем дану. Нећемо говорити Господу како, да ради своју работу. Он је говорио кроз пророке, да суди души по души, а не коллективно.

Порушили, саградит ће се, попалили написат ће се. Бог је дао руке, дао и земље за ћерпића. С вјером у Бога, камен по камен. Али кому градит и кому оставит?
Зато пријатељу, ја по цијелој источној Европи правим еффект оснивача. Има за два вијека да буде I-А1328 Сунчевића више но што је вас PH908. То је мој завјет србству.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

На мрежи Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Девички катастих
« Одговор #13 послато: Јул 23, 2020, 02:54:58 поподне »

Зато пријатељу, ја по цијелој источној Европи правим еффект оснивача. Има за два вијека да буде I-А1328 Сунчевића више но што је вас PH908. То је мој завјет србству.
Правите ефекат оснивача у телесном или духовном смислу?!   :)

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Девички катастих
« Одговор #14 послато: Јул 23, 2020, 07:38:48 поподне »

Видиш, требало је да напишеш, ШТЕТА што је то уништено и тиме скренеш пажњу на РУШИТЕЉЕ, а не својом констатацијом да пребацујеш одговорност на ГРАДИТЕЉЕ.


Пријатељу нисам писао о томе ко је рушио манастир  већ о томе да је штета се не зна шта је било са катастихом. Ти то ниси разумео.


Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Девички катастих
« Одговор #15 послато: Јул 24, 2020, 01:54:26 пре подне »

„...прати фабулу радње“,  што би рекао Радован III :)

Дакле, реч је о судбини Девичког катастика/га/ха, врло важном српском документу, поменику, бележници из XVIII века, који је подједнако брижљиво ЧУВАН како од турских зулума, тако и од руских изасланика, којима монаси манастира нису давали ни на увид књиге од непроцењиве вредности. Толико о одговорности чувара градитеља.

Наравно да немам ни против кога овде ништа лично,  само желим „да цепам длаку“, како Ојлер каже,  што, сложићете се, није грех и цепидлачење, већ изношење чињеница о страдању катастиха. Једна од њих је да је манастир Девич, захваљујући италијанским фашистима и њиховим помагачима, ЕКСПОЛЗИВОМ разнет, а друга, бомбардовање Београда, захваљујући немачким нацистима. Толико о рушитељима.

Ако Руговац мисли да је следећа чињеница коју желим да изнесем уперена против њега лично, греши, она управо подупире горенаведену прву, лако је разумљива  и није скретње са теме.

„Дана 9. фебруара 1904. године манастир Пећку патријаршију је пленило 500 Арнаута РУГОВАЦА и однели 2.500 гроша“, (из књиге „Шиптарски злочини над Србима“, Мариновић Н.).

А за сунце има наставак  „и оно је са неба ми пало“.


Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: Девички катастих
« Одговор #16 послато: Јул 24, 2020, 02:27:58 пре подне »
„Дана 9. фебруара 1904. године манастир Пећку патријаршију је пленило 500 Арнаута РУГОВАЦА и однели 2.500 гроша“, (из књиге „Шиптарски злочини над Србима“, Мариновић Н.).

А за сунце има наставак  „и оно је са неба ми пало“.
Koliko mi je poznato Gaši su u to vreme čuvali manastir, ne znam kako su dozvolili Rugovcima i uopšte ostalim Albancima da pljačkaju i skrnave manastir? Evo jedne fotografije Albanaca (najverovatnije Gaši) u manastiru Dečani, slika datira iz perioda 1915-1918.

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 965
Одг: Девички катастих
« Одговор #17 послато: Јул 24, 2020, 03:22:05 пре подне »


Предлажем да не скрећемо са теме и да се држимо Девичког катастиха, односно његовог страдања, како не бисмо дошли до цркве Богородице Љевишке и на стотине других  уништених богомоља, црквених споменика и гробаља.

О такозваним чуварима манастира може нашироко и надугачко да се пише , тако да не би требало толико да се ишчуђујеш. Па рецимо, „...садањи девички војвода син оног истог Арнаута, који је пре 13 година заклао старешину манастира, на коју се тужише г. Гиљфердинг у свом путовању по Босни и Старој Србији, да га није лепо и пристојно дочекао...“. Има примера и примера, као и фотографија попут те коју си објавио.
Тако је говорила моја прабаба Марта.