Науке и научне дисциплине > Језикословље

Локални изрази и сленгови

(1/38) > >>

ДушанВучко:
Крагујевац:
"Ачи" (Ачи ово, Ачи га овај, значи "види") "Ачи га лима" (види га мали)
"Идемо ћере, идемо да хасамо ("ћере" и "хас", ромски)
"Џуприти (кад чекаш узалуд неког)
"Затвори то пиво, да не лапи" ( може и "зјапи" ,да не изветри)
"Надрљати" - исто што и награбусити (по селу Надрље код Крагујевца)
"Бимбало" - брусилица ( по Бимби из Крагујевца, који је "ваљао" брусилице кад су се појавиле)
"Ал се "скоцао" (смршао, "пропао"), "жижљајив" - сувоњав
"Лапњара" - лопужа
"Шта се манифестујеш?" - Шта се фолираш




Антонин:
Чачак:
Гидон - волан од бицикле
Кудије, тудије, вудије, нудије - куда, туда, овуда, онуда
Прошутра (са меким ш) - прекосутра
Кочанка - окруњени клип кукуруза
Баш ми баста - Лепо ми стоји
Атапаљ - смотан, неспособан човек
Рапаљ - човек крупне грађе (погрдно)
Букача - утвара, баба рога
Изгорео по глави - пошашавио
Обашка ми жао - Нарочито ми је жао (иронично)
Додавање наставка -ер или -е на глаголе: додајдер, узмидер, ставидер тј. додајде, узмиде, ставиде, што није икслључиво чачанско, али чини ми се знатно чешћим овде него другде

Nebo:

--- Цитат: ДушанВучко  Август 16, 2020, 05:13:00 поподне ---"Затвори то пиво, да не лапи" ( може и "зјапи" ,да не изветри)

--- Крај цитата ---

(Х)лапити или хлапети није локализам, то је стара србска реч која значи - испаравати, ветрити.


--- Цитат: ДушанВучко  Август 16, 2020, 05:13:00 поподне ---"Надрљати" - исто што и награбусити (по селу Надрље код Крагујевца)

--- Крај цитата ---

Јел ово стварно тако, мислим да долази по том селу? Јер, глагол "надрљати" се користи у много ширем подручју од крагујевачког краја.


--- Цитат: ДушанВучко  Август 16, 2020, 05:13:00 поподне ---"Ал се "скоцао" (смршао, "пропао"), "жижљајив" - сувоњав

--- Крај цитата ---

У београдском жаргону (а верујем и шире) "скоцкати" значи - средити се, дотерати се, лепо се обући.

Nebo:

--- Цитат: Антонин  Август 16, 2020, 08:54:26 поподне ---Прошутра (са меким ш) - прекосутра

--- Крај цитата ---

На сјеверу ЦГ се каже нешто слично - преосјутра или преошутра (меко ш).


--- Цитат: Антонин  Август 16, 2020, 08:54:26 поподне ---Баш ми баста - Лепо ми стоји

--- Крај цитата ---

Реч "бастати" се и у ЦГ користи и значи - приличити, пристајати (некоме нешто).


--- Цитат: Антонин  Август 16, 2020, 08:54:26 поподне ---Изгорео по глави - пошашавио

--- Крај цитата ---

Што би рекла Златана из серије "Село гори а баба се чешља" - Изгорео по главе све!

Антонин:

--- Цитат ---Што би рекла Златана из серије "Село гори а баба се чешља" - Изгорео по главе све!
--- Крај цитата ---

:) Управо тако. Имао сам цимера из Ивањице, код њих су користили верзију: "Попарен по глави".

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију