Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2485147 пута)

Ван мреже Небо_Сав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 623
  • I-Y3120>I-PH908>I-BY93199
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3880 послато: Јун 16, 2017, 12:09:40 пре подне »
Ераковићу, поздрав, драго ми је да сте се јавили,
ја сам Сремчевић, по оцу пореклом из Буђановаца. Моји се појављују у Буђановцима у попису још 1736., под презименом које и данас носимо. Предање о даљем пореклу немамо, осим што многи Сремци староседеоци тврде да су дошли са тромеђе Србије, Босне и Црне Горе.
Занимљиво, Матовић са којим сте блиски по хаплотипу, има предање да је пореклом из Бањана.

Што се тиче блискости са Матовићем- ево податка са форума:
Цитат је Небов.
Цитат
С обзиром на последњи резултат из Бaњана, мало сам пробистрио Томићев рад о овом племену и направио неки преглед тамошњих родова...

Преглед слојева становништва у Бањанима, према раду Светозара Томића:


1. Старинци


1.1 Старинци који не знају раније порекло:

Комненовићи у Кленку, раније у Тупану (Јовањдан / Ивањдан)

Зечевићи у Кленку (Јовањдан / Савиндан)

Копривице у истоименом селу (Свети Никола зимски / летњи) (Е1б-V13)

Парежани, Мишковићи и Кокотовићи у Петровићима (Томиндан / Петровдан); од њих су Бабићи и Авдићи код Билеће и Зимоњићи у Гацку (Братићи у Херцеговини: Е1б-М123)

1.2 Старинци који наводе порекло из Старе Србије (Бањска):

Матовићи и Крушићи у Велимљу (слава: Јовањдан, прислужба: Савиндан); за њих кажу да су Матаруге

„Мулине“: Глиговићи, Ђурковићи, Баћовићи, Лучићи, Орбовићи, Антовићи, Томашевићи (N1 P189) у Кленку и Сомини (Јовањдан / Савиндан); према њиховом предању, сродни су им Матовићи; Баћовићи живе и у Броћанцу

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3881 послато: Јун 16, 2017, 09:27:32 пре подне »
Момчило Спасојевић у књизи "Поријекло становништва челиначког краја" каже да су Пејаковићи из Челинца поријеклом "из Љуботиње (Цетиње). Од њих су Пејаковићи у Тивту и у Никшићу. У Тиват су се доселили из Кањошевог дола у Паштровићима.

Исто се каже и код Јовићевића у "Ријечкој нахији". Потичу од Кањоша из Буљарице.

Кањоши су знаменит стариначки војводски род у Буљарици. Од њих је чувени Кањош Мацедоновић из 15. века. Од краја 17. века, Кањоши се више не помињу у паштровској области, јер су се до тада иселили. По предању, једини њихов преостали огранак (вероватно) су Калоштри из Режевића. За Калоштре се каже и да потичу из Старе Србије.

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Херцеговац (Вујовић)

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 35
  • Y: E-V13>Z5017>Z19851>A18833 / мт-DNA:J1c5a
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3882 послато: Јун 16, 2017, 03:42:39 поподне »
Ja prihvatam.
Da li ti je poznato sta je SNP testiranje i da li si razmatrao da nekad u buducnosti uradis i takav test?

Хвала ти много. Радо бих се тестирао и ако знате како то да обавим (вјерујем да знате), много би ми користило (да не лутам), а вјерујем не само мени него и другима који су слабо упуцени у могуцности тестирања.
Ево да се Радул не љути, насао сам како једноставно превести текст са латинице на цирилицу.
  http://www.preslovljavanje.com/  , за оне који имају слицну “проблематику”.  ;)

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3883 послато: Јун 16, 2017, 04:27:00 поподне »
Хвала ти много. Радо бих се тестирао и ако знате како то да обавим (вјерујем да знате), много би ми користило (да не лутам), а вјерујем не само мени него и другима који су слабо упуцени у могуцности тестирања.
Ево да се Радул не љути, насао сам како једноставно превести текст са латинице на цирилицу.
  http://www.preslovljavanje.com/  , за оне који имају слицну “проблематику”.  ;)

Најповољнији по цени и веома задовољавајући по избору обухваћених SNP-а је E1b-V13 Panel тест у YSEQ лабораторији. Процедура је у најкраћем оваква:
1. Поручивање се обави online (у оквиру тога потребно је да отвориш налог на YSEQ website-у)
2. YSEQ теби шаље прибор који служи за узимање узорка
3. Ти шаљеш узорак назад у YSEQ
4. Чека се 3-4 недеље до објаве резултата

Ако некада будеш одлучио да радиш тест ми овде би били захвални ако би нам јавио резултат кад и теби буде био познат.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3884 послато: Јун 16, 2017, 05:17:50 поподне »
Најповољнији по цени и веома задовољавајући по избору обухваћених SNP-а је E1b-V13 Panel тест у YSEQ лабораторији. Процедура је у најкраћем оваква:
1. Поручивање се обави online (у оквиру тога потребно је да отвориш налог на YSEQ website-у)
2. YSEQ теби шаље прибор који служи за узимање узорка
3. Ти шаљеш узорак назад у YSEQ
4. Чека се 3-4 недеље до објаве резултата

Ако некада будеш одлучио да радиш тест ми овде би били захвални ако би нам јавио резултат кад и теби буде био познат.

Из личног искуства са YSЕQ лабораторијом могу рећи ово:
- од момента on-line наручивања до момента пријема прибора на кућну адресу прође 10 дана. На цену панела који се наручује се мора додати негде око 5 евра поштарине. Оn-line плаћање се врши искључиво преко PayPal-а!
- од момента када сам послао узорак назад, до пријема у њихову лабораторију је прошло такође тачно 10 дана. Послао сам обичном поштом. Слање ме је коштало негде око 150 дин. Четкице сам послао у коверти средњег формата.
- на резултат сам чекао 3 дана, али морам рећи да сам наручио тестирање само једног СНП-а. Ако се наручи цео панел, претпостављам да треба чекати дуже.
« Последња измена: Јун 16, 2017, 05:19:35 поподне Sergio »

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3885 послато: Јун 16, 2017, 05:27:42 поподне »
На цену панела који се наручује се мора додати негде око 5 евра поштарине. О

Скупљи сте! У Републици Српској је поштарина око 2,5 евра.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3886 послато: Јун 16, 2017, 05:33:52 поподне »
Скупљи сте! У Републици Српској је поштарина око 2,5 евра.

Грешка! Мислио сам на поштарину коју плаћам Поштама Републике Срспске приликом слања пошиљке.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3887 послато: Јун 16, 2017, 05:47:39 поподне »
Грешка! Мислио сам на поштарину коју плаћам Поштама Републике Срспске приликом слања пошиљке.

У нашој пошти су ми нудили да пошаљем Postexpress-ом. У том случају бих могао пратити пошиљку преко Интернета, али је та опција много скупља. Одлучио сам да пошаљем четкице у обичном писму по стандардној тарифи. Писмо је стигло до Берлина без икаквих проблема. У пошти нисам имао проблема због садржаја који сам слао. Нико ме ништа није питао.  :)

Ван мреже Херцеговац (Вујовић)

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 35
  • Y: E-V13>Z5017>Z19851>A18833 / мт-DNA:J1c5a
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3888 послато: Јун 16, 2017, 07:30:17 поподне »
Најповољнији по цени и веома задовољавајући по избору обухваћених SNP-а је E1b-V13 Panel тест у YSEQ лабораторији. Процедура је у најкраћем оваква:
1. Поручивање се обави online (у оквиру тога потребно је да отвориш налог на YSEQ website-у)
2. YSEQ теби шаље прибор који служи за узимање узорка
3. Ти шаљеш узорак назад у YSEQ
4. Чека се 3-4 недеље до објаве резултата

Ако некада будеш одлучио да радиш тест ми овде би били захвални ако би нам јавио резултат кад и теби буде био познат.

Захвалан сам ја Вама на овој помоћи. Наручио сам тест који сте ми препоручили и јавићу Вам чим стигну резултати.
Поздрав Станиша.

Ван мреже Ераковић87

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3889 послато: Јун 17, 2017, 12:39:57 поподне »
Da, i meni je taj Erakovac kod Ležimira misteriozan jer sam za njega saznao tek relativno nedavno, ali izgleda da je po Sremu bilo još nekih grupa Erakovića koje tek trebaju da se prouče. Da Sremci nisu skloni gospodskom poreklu to recite mojim tetkama koje već par godina ozbiljno nameravaju da tuže muzej na Cetinju što se u rodoslovu Petrovića Njegoša nigde ne ističu Erakovići koliko bi trebalo. Zanimljiva je priča koju mi je ispričala Aleksandra Eraković od Erakovića (sv. Jovan) iz Vladimiraca kod Šapca. Naime, njoj je brat njenog dede do detalja opisivao Njeguše na njeno pitanje odakle su njeni Erakovići. Na moje pitanje da li je moguće da je on čuo od nekog za Njeguše rekla je odrično. Inače simptomatično je da je prezime Sremčević toponimsko (slično prezimenu Njeguš u Dalmaciji i dr.) i da slavite Đurđic (njeguški Herakovići slave Đurđevdan), plus ne potvrđena priča da ste Petrovići i još sad novi momenat da imate genetske sličnosti sa mojim Erakovićima. Dosta elemenata koji možda nisu slučajni. Što se tiče problematike porekla banjanskih Erakovića svi su izgledi da tu nisu "čista posla" i da se nešto krije iza toga. Npr. kako je moguće da se znalo da velestovski Erak nije u srodstvu sa njeguškim Herakovićima, a sa druge strane od kada bi mogla poticati verzija da srodstvo ipak postoji. Osim toga, tu je i treća verzija da su velestovski Erakovići zapravo Ozrinići? Moja pretpostavka je da su prilikom širenja Crne Gore, tokom druge pol. 19. veka, tendenciozno širene priče iz Cetinja da su neke familije u srodstvu sa njeguškim Erakovićima. Osim toga, moguće da su neka pseudo-predanja nastala upravo na prvim saborima njeguških i banjanskih Erakovića (počev od 60-ih god. 20. veka ako ne i ranije) i to bi trebalo podrobnije istražiti. Za podatak o Erakoviću sa haplogrupom E1b znam i to sam saznao upravo na ovom forumu i trebalo bi saznati nešto više o tome. Setio sam banjanskih Matovića u vezi sa pričom o renoviranju stare crkve Svetog Save koja je u selu Počivala. Inače, u toj crkvi je postojao natpis, verovali ili ne, Heraka Misalića kojeg je Leontije Ninković povezao sa njeguškim predanjem o Heraku i Rajiču a kojeg je Luburić iskritikovao da je to povezivanje bez osnova. U blizini je čak i Erakova Gradina. U priču su uključene i Mataruge a moja ranija pretpostavka je da neki Erakovići potiču od Kričana s obzirom da je na tom prostoru bilo dosta Heraka zabeleženih u starim turskim popisima. Svetozar Tomić: "Matovići i Krušići su malog rasta, suviše su crnomanjasti, slabo se žene od drugih seljaka, te su dosta zakržljali."

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3890 послато: Јун 17, 2017, 01:15:24 поподне »
Презиме Хераковић/Ераковић је патронимичко и извесно је да немају везе једни са другима.

А што се тиче његушких Хераковића, њихову хаплогрупу већ знамо и она није I2a динарик.

Ван мреже Ераковић87

  • Гост
  • *
  • Поруке: 5
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3891 послато: Јун 18, 2017, 12:22:25 поподне »
Презиме Хераковић/Ераковић је патронимичко и извесно је да немају везе једни са другима.

А што се тиче његушких Хераковића, њихову хаплогрупу већ знамо и она није I2a динарик.

Нисам сигуран да ми ишта значи што је "патронимично". Патронимично је постало тек након формирања последњег (најмлађег) презимена (Х)Ерак(овић). Пре него што су ушла "у моду" имена су била обичајна а пре тога магијска. Као што Светислав није типично португалско име тако је и име Херак у древно доба претпостављам било везано за одређену етничку групу али ја за сада не знам коју. Зашто би стручњаци попут Скока и Пешикана истицали да је реч о фреквентном (типичном) влашком имену? Овде се споменуло да је то скраћеница од облика "Херакло" али зашто би то име било битно за тек пристигле Словене (уколико нема словенску етимологију) поготово што име није уобичајено? Постојао је, старобугарски род Херака, затим река Ерак у Украјини (од Аракс), а шта је са скандинавским Ерик (веза преко И1 хаплогрупе?). Мало се зна да су Херакло и Хера пре доласка Р1б групације (Стари Грци?) били предгрчки божански пар, где је Херакло касније деградиран на "хероја". Чини ми се да Снежана Вукадиновић у "Духу античког Херакла у епским песмама о Марку Краљевићу" спомиње да је име Херак остатак античке традиције ушао у српску традицију, али још треба да прочитам тај рад. Моја претпоставка је да смо ми (Х)Ераци и (Х)Ераковићи са И2а у неком смислу словенски "уљези" са старобалканским патрономиком Херак што би вероватно значило да смо Словени који смо прво влахизовани па потом опет србизовани (као у случају на http://www.familijamihic.com/genetika.html ), али за такву хипотезу требало би онда смо Dinaric North јер нисам сигуран да је Dinaric South негде у неким енклавама био подложан влахизацији с обзиром да су DS били бројнији од Влаха за разлику од DN или грешим? У околини Сифије постоји село Хераково а његовом суседству засеок Каракачани што ме наводи да су Каракачани могли бити носиоци имена Херак с обзиром на јужни грчки утицај, али и имајући у виду да су се селили и у Динариде.

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3892 послато: Јун 19, 2017, 07:22:17 поподне »
Нинковић, Јовањдан, Требиње

Припада хаплогрупи I2-PH908. По вредности 13 - 15 на 385a/b а и укупно по хаплотипу је близак осталим родовима који имају 13 - 15 на 385a/b. Најближи му је Дробњак из Пријепоља, који слави и исту славу Јовањдан, разликују се на једном маркеру од упоредивих 17.

Милићевић за Нинковиће из Требиња наводи да су старином из Риђана.

Ван мреже Bej Voč

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 177
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3893 послато: Јун 19, 2017, 08:12:56 поподне »
Нинковић, Јовањдан, Требиње

Припада хаплогрупи I2-PH908. По вредности 13 - 15 на 385a/b а и укупно по хаплотипу је близак осталим родовима који имају 13 - 15 на 385a/b. Најближи му је Дробњак из Пријепоља, који слави и исту славу Јовањдан, разликују се на једном маркеру од упоредивих 17.

Милићевић за Нинковиће из Требиња наводи да су старином из Риђана.

Glumica Nataša Ninković je iz Trebinja

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3894 послато: Јун 19, 2017, 08:23:40 поподне »
Занимљиво је да у Дробњаку постоје топоними Нинковићи и Нинковића Лука, а билећки Нинковићи кажу да су ту дошли управо из Дробњака. Не знам да ли су ови из билећког краја (Врба) сродни требињским Нинковићима, али и једни и други славе Јовањдан.
"Наша мука ваља за причешћа"

Jelic

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3895 послато: Јун 19, 2017, 08:25:43 поподне »
Занимљиво је да у Дробњаку постоје топоними Нинковићи и Нинковића Лука, а билећки Нинковићи кажу да су ту дошли управо из Дробњака. Не знам да ли су ови из билећког краја (Врба) сродни требињским Нинковићима, али и једни и други славе Јовањдан.

С обзиром на блискост са породицима које су некада или и данас живе у Дробњаку (Каљевићи, Дробњаци из Пријепоља), сасвим је могуће да јесу.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3896 послато: Јун 19, 2017, 08:26:56 поподне »
С обзиром на блискост Нинковића с Дробњаком из Пријепоља, није немогућ сценарио по којем су Новљани (П109), приликом сеобе из Рудина и Оногошта у Комарницу, собом повели и Риђане, те су они тако завршили у области Дробњака. Ово можда потврђују и резултати Тепчана. И још неких...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3897 послато: Јун 19, 2017, 08:57:53 поподне »
Миливојевић, Никољдан, Струпићи/Берковићи/РС, хаплогрупа J2a-M92

Тестирани припада роду Цуца-Пјешиваца. Иако се на основу већег броја маркера потпуно уклапа у овај род, поседује за сада незабележену мутацију на маркеру 385ab (14-14). С обзиром на разноврсност, поставља се питање старости ове подгране код нас.

Маркер DYS385ab улази у ред релативно брзих маркера, али ипак треба обратити пажњу на овај детаљ.

Миливојевићи су старином из околине Гацка.
 

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1684
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3898 послато: Јун 19, 2017, 10:40:38 поподне »
Миливојевић, Никољдан, Струпићи/Берковићи/РС, хаплогрупа J2a-M92

Тестирани припада роду Цуца-Пјешиваца. Иако се на основу већег броја маркера потпуно уклапа у овај род, поседује за сада незабележену мутацију на маркеру 385ab (14-14). С обзиром на разноврсност, поставља се питање старости ове подгране код нас.

Маркер DYS385ab улази у ред релативно брзих маркера, али ипак треба обратити пажњу на овај детаљ.

Миливојевићи су старином из околине Гацка.

Поздрав за Миливојевића :)

Надам се даће нам се прикључити на форуму и написати нешто више о Миливојевићима.

« Последња измена: Јун 19, 2017, 10:46:14 поподне Radul »
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

симо

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #3899 послато: Јун 19, 2017, 10:41:09 поподне »
Нинковић, Јовањдан, Требиње

Припада хаплогрупи I2-PH908. По вредности 13 - 15 на 385a/b а и укупно по хаплотипу је близак осталим родовима који имају 13 - 15 на 385a/b. Најближи му је Дробњак из Пријепоља, који слави и исту славу Јовањдан, разликују се на једном маркеру од упоредивих 17.

Милићевић за Нинковиће из Требиња наводи да су старином из Риђана.

Нинковићи би могли бити повезани са херцеговачким Папићима који славе Јовањдан, а који су имали својих исељеника и у Дробњаку. И За Папиће се Риђани(у ширем смислу) наводе као даља матица, па би овај род заиста могао бити из Риђана.