Аутор Тема: Илиндан  (Прочитано 6791 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Илиндан
« Одговор #20 послато: Август 07, 2017, 01:51:14 поподне »
Пре неколико година, на Свету Тројицу, митрополит Амфилохије је обавио групно крштење већег броја деце и одраслих на плажи негде код Бара, а новокрштени су погружавани у море. Био је то заиста несвакидашњи призор.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Илиндан
« Одговор #21 послато: Август 07, 2017, 01:59:28 поподне »
Пре неки дан смо били под Острогом, где се викендом обављају групна крштења. Тако је било и овај пут. На два таква острошка крштења сам кумовао, и заиста је то велика благодат.

Ипак, овај пут највише ми се урезао разговор с две Македонке из Скопља. Једна је желела баш ту да се крсти, а другарица да јој буде кума. Међутим, кад су се пријављивале код свештеника, на питање је ли кума крштена и где, уследио је одговор да је крштена у МПЦ, коју СПЦ не признаје (да не ширим сад тему, познато је, верујем, свима). На жалост, крштење није могло бити обављено, јер се из перспективе наше Цркве ни кума не сматра крштеном.

Видно разочаране, несуђене (барем још увек) куме су шетале око мале цркве посвећене Светом мученику Станку. Зашто је то тако, питала се кума, зар није Црква једна, као да је сад важно је ли србска или македонска... Она друга, што је требало да се крсти, била је озбиљно разочарана. Па, ништа, рече ми кума, крстићемо је код нас у Скопљу, кад већ не дају ови овде...
Изгледа да је тако суђено, шта знам, али ми их је баш било жао и некако ме било срамота због свега овога, јер сам видео колико је некрштена девојка баш ту желела да се крсти.

Нисам знао да наши ту не признају ни крштење? Мада, јасно је зашто, али опет... У сваком случају, жао ми је што је тако испало, и што се то вероватно није догодило само једном, и само њима двема. Али то је проблем који морају решавати управо СПЦ и Македонци сами. Проблем је што они доле нису превише заинтересовани, а рекао бих да ни наша Црква ту није одвећ агилна, већ се тренутно стање наставља баштинити до неких нових и можда паметнијих и слободнијих генерација.