Аутор Тема: Орловићи?  (Прочитано 22071 пута)

Ван мреже Цуце

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 131
  • J2a-M92
Одг: Орловићи?
« Одговор #60 послато: Мај 11, 2020, 03:54:59 поподне »
Де не мораш да ми пишеш од Кулина довољно је ; ваљда си се разувјерио да је ово легенда, или гдје је Бајко рођен и о ширењу из Ржаног Дола, знам да знаш...

Чињеница да су друга Орловићка братства имали дио ове цркве и земљишта, и да савременик Његошев, Саво Матов пише о Ржаном Долу и родослов Орловића већ 1865. године, као и стари топоними у Ржаном Долу, свакако је могуће.


Цитат
Управо сам провјерио, информација је из прве руке, нема натипса јер је црква "из темеља" обнављана прије 100 година. Е сад откуд информација о години градње цркве?

https://mitropolija.com/2019/07/05/cuce-sveta-liturgija-povodom-10-godina-od-obnovljenja-hrama/

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Орловићи?
« Одговор #61 послато: Мај 11, 2020, 03:59:30 поподне »
https://mitropolija.com/2019/07/05/cuce-sveta-liturgija-povodom-10-godina-od-obnovljenja-hrama/

Одакле инфомрација о 1396. години? Предање? Увид, гдје је и у ком дијелу прије 1937. то писало?
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Цуце

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 131
  • J2a-M92
Одг: Орловићи?
« Одговор #62 послато: Мај 11, 2020, 04:29:58 поподне »
Одакле инфомрација о 1396. години? Предање? Увид, гдје је и у ком дијелу прије 1937. то писало?

Народно предање вјероватно новијег датума.

Ердељановић пише о цркви на Бјелилу:

"Бјелило брдо на коме је црква Св. Јован, коју су у 17. веку сазидали Бајковићи; на томе месту пре тога није било цркве"

« Последња измена: Мај 11, 2020, 04:31:31 поподне Цуце »

Ван мреже Цуце

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 131
  • J2a-M92
Одг: Орловићи?
« Одговор #63 послато: Јул 26, 2020, 01:12:05 пре подне »
Evo i teksta iz memoara Sava Matova Martinovica, zapravo iz 1863. godine.



Породица Мартиновића, која се је установила у Црној Гори, у окружију поља Цетинског, на сјеверној страни, старином су били Срби из Србије из Ужичке нахије; добјегли су од зулума турскога у Ерцеговину - мјесто именовато Чарађе. Њи су била три брата - сина Шћепанова. За отца не знам Шћепанова како се је звао. Ова три сина Турци врло гледаху криво зашто су сасвим били ваљани и хћели су да их смакну. Принуђени бише од Турака да вјеру преврате или да их посјеку. Једном бјеше име Бајко, а другоме Чејо, а трећему Јован. Њиово крсно име јест Јовањдан по Божићу.

Дакле, два потуричише се на срамоту. И остаде Чејо на Гацко, а и данас се налази Ченгића породица од којега јест Смаил-ага који је био највиши катил и крвопилац рода христанскога у Херцеговини. Његова погибија би у Дробњаку, на Млетичак од Ускока.

Јовану произведоше турско име Осман и пресели се на вр Зецког поља, више Језера скадарског у варош Подгорицу и то јест најпоглавитија фамилија од зецкијех Турака.

А Бајко несћеде се потурчит, но утече у Црну Гору, у племе Цуце, именовато мјесто Ержани долац у Гребца. Ту се ожени и има три сина: један остаде на старину, а други пође у племе Комане; а трећи насели се у Цетиње.

Ови те у Цуце остаде зову се Бајковићи, а ови у Комане зову се Бандићи, а овизи у Цетиње зову се Бајице и све то кроз Бајково име.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Орловићи?
« Одговор #64 послато: Јул 26, 2020, 06:12:50 поподне »
Генетика је, ипак, показала да Мартиновићи немају везе са цуцким Бајковићима и команским Бандићима. Мартиновићи су, по свој прилици, један огранак старијег племена Бајица, које се помиње у Црнојевићевој повељи из 1485. године, док развој Бајковог потомства следи нешто касније (16. век).

И без генетике, Ердељановић ("Стара Црна Гора") и Ковијанић ("Помени црногорских племена у которским споменицима") су извели закључак да Бајице немају везе с тим тзв. Орловићима (Бајковићима). С тим што су Мартиновиће, ипак, прибројали Бајковом потомству. Ковијанић је вероватно наслутио да су Мартиновићи можда другачијег порекла, с обзиром на време помена Тудора Ненојевог Ивановића (1440).
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Цуце

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 131
  • J2a-M92
Одг: Орловићи?
« Одговор #65 послато: Јул 27, 2020, 02:48:19 поподне »
Mogucnost ostaje da su bajicki Vuksanovici (inace po rodoslovu starije bratstvo od Martinovica), J2a, i mozda da su Martinovici od usvojenog pretka.

Ipak ovo predanje bajickog kapetana Sava Matova Martinovica (1806–1896) nije on izmislio vec je "proizvod porodice Martinovic" kako je sam naveo, pa moze se pretpostaviti da potice bar iz 18. vijeka. Znaci izvorno predanje bratstva Martinovica.

Evo i cuckog predanja o Orlovicima koji je dokumentovao Jovan Ivanisevic 1890. godine (20 godina prije Erdeljanovica):

"Ова породица произлази од кнеза Бајка, а пореклом је од Павла Орловића, који је стајао у Гацко под брдо Орлину, по чему се и звао ,,Орловић''.

Пошто Турци посвоје и притисну српске земље дођу дванаест арачлија на атима, да купе арач кроз Ерцеговину и да народу чине зулуме.

Павлови унуци побију те дванаест арачлија, бојећи се од Турака, побјегну њих четири брата и настане се у Бањане на Велимље, ђе су проживјели 15 год.

Турчин најача и узме Бањане, те мораше и отоле бјежати, па дођу у Грахово, ђе су проживјели једну годину. Почем су били у сусједству с Турцима не допаде им се ни ту но дигну и отоле и населе се у данашње цуцко село Овсине (Ржани До), ђе саграде малену црквицу (св. Јована), и издубе воду, која још постоји.

Тешко им је било и ту стојати, јер су били на пут, па изложени нападајима, па најстарији остаје ту, један отиде у Бјелице а један у Цетиње.

Како су била имена ове три брата нема у народу јединственог и истинитог причања, но неки вели: Бајко (по њему - Бајковићи), Бјелан (по њему - Бјелице), и Мартин (по њему - Мартиновићи), а неко вели: Цуко (по њему - Цуце (Кривокапићи, Перовићи и Банићевићи (Михајловићи), Бјело (по њему - Бјелице: Милићи, Пејовићи и Абрамовићи) и Бајо (по њему - Бајице: Мартиновићи)."

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Орловићи?
« Одговор #66 послато: Јул 27, 2020, 10:31:31 поподне »
Мартиновићи су исти генетички род са Бориловићима, који су од Старих Бајица.
Е, сад, у свакој оваквој недоумици најлакше решење је закључити да је неко усвојен. Мени се, ипак, пре чини да су Мартиновићи ту старији род од Бајковића.

 Ту дилему лако могу ријешити кои је род старији по два БигY и једни и други и нема фуле.  :o

Ван мреже Цуце

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 131
  • J2a-M92
Одг: Орловићи?
« Одговор #67 послато: Јул 27, 2020, 11:34:18 поподне »
Мартиновићи су исти генетички род са Бориловићима, који су од Старих Бајица.
Е, сад, у свакој оваквој недоумици најлакше решење је закључити да је неко усвојен. Мени се, ипак, пре чини да су Мартиновићи ту старији род од Бајковића.

A Samardzici su po svim kazivanjima dosli iz Bajica, a isti su genetski rod kao Bajkovici. Posto nijesu testirani Vuksanovici niti bilo koji drugi Orlovic osim Martinovica, sasvim je moguce da su ostali Orlovici u Bajicama J2a - a da su Martinovici najvjerovatnije od starosjedioca koji zbog nekog razloga presli u pleme doseljenika.

Po predanju Vuksanovici su od Vuksana Nikolina Nenojeva, a Martinovici od Martina Latkova, Vuksanovog bratanca, dakle Martinovici su mladje bratstvo (po rodoslovu).

Interesantno da u predanju Martinovica iz 1863 da tu nijesu Bjelice, ali jesu Bandici. Dakle Bandici, Bajkovici i Samardzici (Bajice) svi J2a Orlovici.

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Орловићи?
« Одговор #68 послато: Јул 28, 2020, 12:10:53 пре подне »
Иначе кад спомињете Мартиновиће, волио бих да ако је неко слободан да ми каже која су све презимена настала данас од њих . Читао сам о томе на пар мјеста али нисам сигуран је ли у питању применак или потпуно ново презиме.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Орловићи?
« Одговор #69 послато: Јул 28, 2020, 12:05:27 поподне »
Ту дилему лако могу ријешити кои је род старији по два БигY и једни и други и нема фуле.  :o

Нема потребе за Бигијем, јер су различитих хаплогрупа (Бајице - ЕV13, Бајковићи - Ј2а).
Било би корисније тестирати остале старобајичке родове.
« Последња измена: Јул 28, 2020, 12:08:11 поподне Nebo »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Орловићи?
« Одговор #70 послато: Јул 28, 2020, 12:06:32 поподне »
Martinovici najvjerovatnije od starosjedioca koji zbog nekog razloga presli u pleme doseljenika.

То и ја кажем.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Орловићи?
« Одговор #71 послато: Јул 28, 2020, 12:21:42 поподне »
Колико ја знам деле се на ова презимена:

Мартиновићи, Томашевићи, Стијеповићи, Николићи, Драговићи, Андрићи, Војиновићи, Вукосавовићи, Ђуровићи, Латковићи, Батрићевићи, Марковићи, Ивановићи и Милошевићи.

Е, сад, у праву си, питање је која се од њих користе као званична презимена, а која су само надимци у окцвиру братства. Могуће је чак да је свима званично презиме Мартиновић.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Цуце

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 131
  • J2a-M92
Одг: Орловићи?
« Одговор #72 послато: Јул 30, 2020, 05:10:12 поподне »
Da li je vama moguce da su Veljocuce i Pjesivci potomci porodice "Spani" iz sjeverne Albanije? I da je lik Pavla Orlovica baziran na stvarnog lika Petra Spanija? Petrov brat se zvao "Brajko" sto bas lici na Bajka, odnosno "kneza Bajka". Dok po Pjesivackom predanju njegov rodonacelnik dosao sa sjevera Albanije. 

https://en.wikipedia.org/wiki/Spani_family

Prvi pomen Pjesivaca je 1455. godine, a porodica Spani u Drivastu 1304. godine.

Ван мреже Цуце

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 131
  • J2a-M92
Одг: Орловићи?
« Одговор #73 послато: Јул 30, 2020, 07:01:34 поподне »
Postoji epska pjesma "Zenidba Pavla Orlovica" zabiljezena 1835. godine u staroj Hercegovini, u okolini Trebinja i Grahova. Ocigledno da je lik Pavla Orlovica bio vec udomacen u CG i Hercegovini pocetkom 19. vijeka.

Ako je Pavle Orlovic izmisljen, onda je najvjerovatnije izmisljen na prostoru stare Crne Gore za vrijeme vladavine Vladike Danila i Vladike Vasilija (1697—1766), koji su bas eksponirali kosovski mit na prostoru Katunske Nahije.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Орловићи?
« Одговор #74 послато: Јул 30, 2020, 09:20:18 поподне »
Da li je vama moguce da su Veljocuce i Pjesivci potomci porodice "Spani" iz sjeverne Albanije? I da je lik Pavla Orlovica baziran na stvarnog lika Petra Spanija? Petrov brat se zvao "Brajko" sto bas lici na Bajka, odnosno "kneza Bajka". Dok po Pjesivackom predanju njegov rodonacelnik dosao sa sjevera Albanije. 

https://en.wikipedia.org/wiki/Spani_family

Prvi pomen Pjesivaca je 1455. godine, a porodica Spani u Drivastu 1304. godine.

Ово је јако занимљива претпоставка. Одавно сам повезао Шпање и пјешивачко-цуцке Ј2а. Е, сад, да ли постоји веза између црногорских Шпања и доњозетских Спана, то ће се тек показати. Надам се. Генетички.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Цуце

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 131
  • J2a-M92
Одг: Орловићи?
« Одговор #75 послато: Јул 31, 2020, 01:43:41 пре подне »
Sta su najstariji zapisi o "Španji" u Zeti? Zar nisu samo od Sobajica i kazivanja staraca sa kraja 19 pocetkom 20 og vijeka?

Dakle ne vidim ikakav istorijski podatak da zakljucimo da su "Spanji" bili na rijeci Zeti prije 15-16 vijeka.

S'obzirom na haplogrupu Pjesivaca i Veljocuca, a i ociglednu povezanost etimologije Pjesivca i Spanija, kao i povezanost predanja, geografije i vremenskog okvira, sve se svodi na to da najvjerovatnije Španji su bili pripadnici te plemicke porodice sa sjevera Albanije koji su pocetkom 15. vijeka naselili gornju Zetu i Katunsku Nahiju.

Sudeci po J2a haplogrupi kao i etimologiji imena Spanji su najvjerovatnije bili Vlasi rodom iz Italije koji su naprije bili na albanskom primorju tada pod Vizantijskom kontrolu (Ljes ili Drac) otuda im grcki naziv "Spanos", pa tek vijek ili dva kasnije migrirali gore u Drivast i okolinu i slovenizirali.

Osim slicnosti Brajko/Bajko, jako zanimljivo je slicnost imena Marin (Marin Spani) i Martin, koji se vise puta javlja u rodoslovima Orlovica.
« Последња измена: Јул 31, 2020, 01:45:16 пре подне Цуце »

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Орловићи?
« Одговор #76 послато: Јануар 23, 2021, 01:48:59 поподне »
Да живнемо тему:
<a href="https://youtube.com/v/Rk8fkgWdTgI" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://youtube.com/v/Rk8fkgWdTgI</a>



« Последња измена: Јануар 23, 2021, 02:03:02 поподне НиколаВук »
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Орловићи?
« Одговор #77 послато: Фебруар 20, 2021, 12:12:47 пре подне »
 Прешироко ово за Орловиће. Некако то ми митомански, личи на присвајање предања немам аргумент. Једноставно интуитивно није то то... Тема је више него занимљива то је без даљњег.

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Орловићи?
« Одговор #78 послато: Март 29, 2021, 11:10:04 пре подне »
Evo i teksta iz memoara Sava Matova Martinovica, zapravo iz 1863. godine.



Породица Мартиновића, која се је установила у Црној Гори, у окружију поља Цетинског, на сјеверној страни, старином су били Срби из Србије из Ужичке нахије; добјегли су од зулума турскога у Ерцеговину - мјесто именовато Чарађе. Њи су била три брата - сина Шћепанова. За отца не знам Шћепанова како се је звао. Ова три сина Турци врло гледаху криво зашто су сасвим били ваљани и хћели су да их смакну. Принуђени бише од Турака да вјеру преврате или да их посјеку. Једном бјеше име Бајко, а другоме Чејо, а трећему Јован. Њиово крсно име јест Јовањдан по Божићу.

Дакле, два потуричише се на срамоту. И остаде Чејо на Гацко, а и данас се налази Ченгића породица од којега јест Смаил-ага који је био највиши катил и крвопилац рода христанскога у Херцеговини. Његова погибија би у Дробњаку, на Млетичак од Ускока.

Јовану произведоше турско име Осман и пресели се на вр Зецког поља, више Језера скадарског у варош Подгорицу и то јест најпоглавитија фамилија од зецкијех Турака.

А Бајко несћеде се потурчит, но утече у Црну Гору, у племе Цуце, именовато мјесто Ержани долац у Гребца. Ту се ожени и има три сина: један остаде на старину, а други пође у племе Комане; а трећи насели се у Цетиње.

Ови те у Цуце остаде зову се Бајковићи, а ови у Комане зову се Бандићи, а овизи у Цетиње зову се Бајице и све то кроз Бајково име.


Примам опкладу по панел  ако неко има петљу , Смаил-ага да је био Г2-G-YSC0000033

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Орловићи?
« Одговор #79 послато: Март 29, 2021, 11:54:59 пре подне »
Прешироко ово за Орловиће. Некако то ми митомански, личи на присвајање предања немам аргумент. Једноставно интуитивно није то то... Тема је више него занимљива то је без даљњег.

Tu si u pravu. Tako i jeste sa Orlovićima. Puno priče, a nigde traga pravom plemenu...
Kамене рабъ и госодинъ